Çürük Raporu Nedir ve Nasıl Alınır

Çürük Raporu Nedir?

Çürük genel anlamıyla bir cismin, nesnenin yada yapının orjinaline uygun olmaması ve taşıması gereken nitelikleri taşımaması durumudur. Örneğin bir elma sağlam ve yemeye elverişli iken kurtlu bir elma çürüktür ve kurt elmanın her yerini yemiş ise bu elma artık yemeye elverişli değildir ve doğal olarak bu elma çürük olarak tanımlanır. Askerlikte de aynı durum geçerlidir ve askeriyede de çürük terimi aynı durumu tanımlamak için kullanılmaktadır. Malumunuz olduğu üzere bazı insanlar ruhen ve bedenen sağlıklı iken bazı insanların fiziksel yada ruhsal problemleri olabiliyor. Nasıl yenemeyecek kadar kurtlanmış elma yemek için elverişli değil diye ayrılır ve servis edilmezse ruhen ve bedenen sağlıklı olmayan bireylerden de askerlik hizmetinden faydalanılmaz. Askerlik yapmaya fiziksel olarak yada ruhsal olarak uygun olmayan bireyler askere alma işlemleri sırasında tespit edilir ve bu kişiler askerliğini yapmış kabul edilir. İşte bu durumda olan kişiler çürüğe ayrılmış kabul edilir ve bu kişilere askeri hastanelerin heyetlerince heyet raporu verilir. Bu heyet raporuna çürük raporu denilir.

Askerde Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Askerlik çağına gelen birey askere gitmeden bir süre önce incelenmek üzere ilinde bulunan bir askeri birliğe çağrılır. Birliğe giden kişi askeri meclisteki heyet tarafından detaylıca incelenir. Bu inceleme bir ön incelemedir. Size sağlık sorununuz var mı diye sorarlar. Bu noktada eskiden beri devam eden sağlık sorunlarınız var ise burada belirtmeniz ve hatta eğer hastaneden alınan sağlık raporunuz varsa bunu heyete sunmanız gerekir. Heyet raporu inceler ve duruma karar verir. Heyet ya sizi doğrudan sağlamdır diye onaylar ya da çürüğe uygun mu diye detaylıca incelenmeniz için askeri hastaneye sevk eder. Yapılan incelemeler neticesinde ciddi sağlık sorunları olan kişilere hastaneden “askerliğe elverişli değildir” tarzı bir rapor verilir ve bu rapor artık askerlikten muaf olduğunuz anlamına gelir. Fakat bu raporu almak o kadar da kolay değildir. Heyet ince eleyip sık dokur çünkü çürük raporu almanız gelecekteki tüm hayatınızı etkileyebilecek bir durumdur…Kişinin beden ve ruh sağlığa iyice incelendikten sonra bu rapor düzenlenir.

Çürük Raporu Verilen Hastalıklar Nelerdir?

Çürük raporu şu hastalığa verilir bu hastalığa verilmez gibi net bir durum söz konusu olmamakla birlikte genel olarak eğer kişinin kronik bir rahatsızlığı varsa, Aids gibi HİV gibi bulaşıcı hastalıkları varsa hepatit gibi bulaşıcı hastalıkları taşıyorsa kişiye çürük raporu düzenlenir. Bununla birlikte eş cinsel olduğu belirlenenler, boy ve kilo oranı arasında ciddi uygumsuzluk olduğu tespit edilenler de askere alınmaz. Kilo boy oranı suistimale açık bir konudur ve çürük raporu alanların büyük çoğunluğu bu şekilde rapor almaktadır.

Psikolojik rahatsızlık çürük raporu almamı sağlar mı? 

Hangi hastalıkların çürük raporu aldıracağı yada aldırmayacağı kesin olarak belirlenmiş olmadığı için bu durum kişiden kişiye heyetten heyete değişmektedir. Genel olarak ciddi psikolojik rahatsızlığı olanlar askerliğe kabul edilmezler. İntihar etme, asker arkadaşlarına zarar verme, savaş anında mantıklı hareket edememe gibi durumlar oluşmasın diye alınan bir önlemdir.

Aşırı kilolu olma durumunda hangi hallerde çürük raporu verilir?

Aşırı kilolu olmanız sizin kesinlikle çürük raporu alacağınız anlamına gelmemektedir. Kilo nedeniyle çürük raporu almak için vücut kitle indeksinizin Türk Silahlı Kuvvetlerin belirlemiş olduğu sınır değerlerin altında yada üstünde çıkması gerekmektedir. Örneğin 120 kilogram olan iki kişiden birinin boyu uzun diğerinin boyu kısa diyelim. Uzun askere elverişli raporu alırken kısa olan çürük raporu alabilir. Kilo fazlalığı değil vücut kitle indeksi önemlidir. Boy ve kilo oranınız arasında uyumsuzluk ve uygunsuzluk tespit edildi diyelim. Bu durumda sizi incelemeye alıyorlar. Her yoklama döneminde sizi yeniden çağırıp inceleyebilirler ve bu 5 yıl boyunca devam edebilir. Eğer heyet sizin boy-kilo oranınızın düzelmeyeceğine ve bunun kronik bir rahatsızlık olduğuna karar verirse o vakit size heyet tarafından çürük raporu verilir.

Çürük raporu vermeye yetkili kurum hangisidir?

Askeri hastaneler çürük raporu vermeye yetkili tek kurumdur ve bu hastaneler dışında aldığınız tüm çürük raporları yok hükmündedir. Başka hastanelerden çürük raporu almış olsanız bile askeri hastane size çürük raporu vermez ise çürük sayılmazsınız. Önemli olan askeri hastanenin raporudur.

Sahte Çürük Raporu Almanın Cezası Nedir?

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

281 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba ben komando olmak istiyorum ve bazı soruların olcak ben 6 yada 7 yaşında kolumu kırdım sorun olurmu sonra benim şu çiçeği lekem var ve sivilce lekeleri sorun oluyormu bide ben kızım komando olabilir miyim çok istiyorum bir an önce cevap yazıp beni rahatlatın ya ben 12 yaşındayım ve çok olmayı istiyorum ??????????????

Suanda askerdeyim ayağımda kangren olayı yasadım ufakken zor kurtldum askere geldim ayağım ağrı yapıp şişiyor askerlikde sıkıntı yaşıyorum çürük verirler mi acaba ?

kucuken kalp amalıyatı oldumm kalpım sagda askere alırlarmı

94 /1 devre olarak Manisa Kırkağaç a gittim burada komando muanelerinden geçtim nitelikli komando seçildim sonra usta birliğine Diyarbakır a gittim orda jandarma komando olarak askerligime devam ettim sonra eğitim ve görevlerde çok zorlanmaya başladım dizlerim ağrıyordu komitanlarA söylüyor dum krem verip gönderdiler sonra daha rütbeli bir komutana çıktım Diyarbakır askeri hastanesi ne geldim ve burada askerliğe elverişli değildir raporu ver diler barışta ve seferber likte askerlik yapamaz diye ben halen en ağır ilaçları kullaniyom ve zorlanıyor um bnm bir hak talebim olabilirmiş

sağ el 2. parmak kullandığım el flanks duruyor ampütasyon distal tırnak hizasından yok yani uzman ya da astsubay sözleşmeli erliğe engelmidir ? teşekkürler şimdiden

Meraba ayağım trafik kazasın kırıldı pilatin takıldı söküldü ayağımda acık yara var 9 kat deri yok üstü kuru kabuk bot gıymeme engel
Bot giyemiorum ayağımda cekme oluyor sol belimde fıtık
Sakat olan sol ayağımda ödem başlangıcı
Sol omzumda sıvı artışı agır iş yapamıyorum
Daha önceden sol dız kapamda catlak vardı
Sol ayak bas parmamda catlak
Liflerde zedelenme vardı
Bunlardan dolayı curuk verırlermi böle askerde kimseye bi faydam yok..
Şimdiden teşekkürler cevabınızı bekliyorum..

Trafik kazası sonucu dalağım alındı ve bacağıma boydan boya platin takıldı koşmakta güçlük çekiyorum çürük alabilirmiyim.

Ben Askere gelmeden silah zoru ile tecavüz e uğradım ve askerde herkesten korkuyorum ailem tehtit ediliyor psikolojim bozuk çürük ala bilirmiyim yapamıyorum silah görünce aklıma gelio kafayı yemek üzereyim ailem e bakan kimse yok çocuğum da var

Merhaba
Üniversite bitince 2 yıl tecil ettirdim, askerlik şubesi aile hekiminden rapor aldırdı o zamanlar bedelli yaparım diye üstüne düşmedim.
Benim sorunum küçükken trafik kazası sonucu sağ ayağım iki yerden kırıldı, bacağımın üst kısmı 3 kere ameliyat edildi bunun sonucunda da sağ bacagımdaki kemik eğri kaynadı (hilal gibi şu an)
Hem bacağımı bağdaş kuramıyor hem de sağa yatıramıyorum hem de sağ bacağımın üstüne oturamıyorum kemiğin eğri yapısından dolayı. Ama yürümemde bır sıkıntı yok ve sağ bacağım Sol bacağıma görede 2-3 cm daha kısa. Şimdi tekrar muayene olmak istesem çürük verirler mi? çünkü haftaya bedelli başvuruları bitiyor. Bir de tekrar nereye başvuracağım askerlik şubesine mi yoksa aile hekimime mi?

Kilo ve boy oranım tutmuyor 189 boyundayım 58 kiloyum muane olurken boyum 4 cm kısa yazıldı ve 6 aydır askerim çuruk alma şansım nedır

Başa dön tuşu