Çürük Raporu Nedir ve Nasıl Alınır

Çürük Raporu Nedir?

Çürük genel anlamıyla bir cismin, nesnenin yada yapının orjinaline uygun olmaması ve taşıması gereken nitelikleri taşımaması durumudur. Örneğin bir elma sağlam ve yemeye elverişli iken kurtlu bir elma çürüktür ve kurt elmanın her yerini yemiş ise bu elma artık yemeye elverişli değildir ve doğal olarak bu elma çürük olarak tanımlanır. Askerlikte de aynı durum geçerlidir ve askeriyede de çürük terimi aynı durumu tanımlamak için kullanılmaktadır. Malumunuz olduğu üzere bazı insanlar ruhen ve bedenen sağlıklı iken bazı insanların fiziksel yada ruhsal problemleri olabiliyor. Nasıl yenemeyecek kadar kurtlanmış elma yemek için elverişli değil diye ayrılır ve servis edilmezse ruhen ve bedenen sağlıklı olmayan bireylerden de askerlik hizmetinden faydalanılmaz. Askerlik yapmaya fiziksel olarak yada ruhsal olarak uygun olmayan bireyler askere alma işlemleri sırasında tespit edilir ve bu kişiler askerliğini yapmış kabul edilir. İşte bu durumda olan kişiler çürüğe ayrılmış kabul edilir ve bu kişilere askeri hastanelerin heyetlerince heyet raporu verilir. Bu heyet raporuna çürük raporu denilir.

Askerde Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Askerlik çağına gelen birey askere gitmeden bir süre önce incelenmek üzere ilinde bulunan bir askeri birliğe çağrılır. Birliğe giden kişi askeri meclisteki heyet tarafından detaylıca incelenir. Bu inceleme bir ön incelemedir. Size sağlık sorununuz var mı diye sorarlar. Bu noktada eskiden beri devam eden sağlık sorunlarınız var ise burada belirtmeniz ve hatta eğer hastaneden alınan sağlık raporunuz varsa bunu heyete sunmanız gerekir. Heyet raporu inceler ve duruma karar verir. Heyet ya sizi doğrudan sağlamdır diye onaylar ya da çürüğe uygun mu diye detaylıca incelenmeniz için askeri hastaneye sevk eder. Yapılan incelemeler neticesinde ciddi sağlık sorunları olan kişilere hastaneden “askerliğe elverişli değildir” tarzı bir rapor verilir ve bu rapor artık askerlikten muaf olduğunuz anlamına gelir. Fakat bu raporu almak o kadar da kolay değildir. Heyet ince eleyip sık dokur çünkü çürük raporu almanız gelecekteki tüm hayatınızı etkileyebilecek bir durumdur…Kişinin beden ve ruh sağlığa iyice incelendikten sonra bu rapor düzenlenir.

Çürük Raporu Verilen Hastalıklar Nelerdir?

Çürük raporu şu hastalığa verilir bu hastalığa verilmez gibi net bir durum söz konusu olmamakla birlikte genel olarak eğer kişinin kronik bir rahatsızlığı varsa, Aids gibi HİV gibi bulaşıcı hastalıkları varsa hepatit gibi bulaşıcı hastalıkları taşıyorsa kişiye çürük raporu düzenlenir. Bununla birlikte eş cinsel olduğu belirlenenler, boy ve kilo oranı arasında ciddi uygumsuzluk olduğu tespit edilenler de askere alınmaz. Kilo boy oranı suistimale açık bir konudur ve çürük raporu alanların büyük çoğunluğu bu şekilde rapor almaktadır.

Psikolojik rahatsızlık çürük raporu almamı sağlar mı? 

Hangi hastalıkların çürük raporu aldıracağı yada aldırmayacağı kesin olarak belirlenmiş olmadığı için bu durum kişiden kişiye heyetten heyete değişmektedir. Genel olarak ciddi psikolojik rahatsızlığı olanlar askerliğe kabul edilmezler. İntihar etme, asker arkadaşlarına zarar verme, savaş anında mantıklı hareket edememe gibi durumlar oluşmasın diye alınan bir önlemdir.

Aşırı kilolu olma durumunda hangi hallerde çürük raporu verilir?

Aşırı kilolu olmanız sizin kesinlikle çürük raporu alacağınız anlamına gelmemektedir. Kilo nedeniyle çürük raporu almak için vücut kitle indeksinizin Türk Silahlı Kuvvetlerin belirlemiş olduğu sınır değerlerin altında yada üstünde çıkması gerekmektedir. Örneğin 120 kilogram olan iki kişiden birinin boyu uzun diğerinin boyu kısa diyelim. Uzun askere elverişli raporu alırken kısa olan çürük raporu alabilir. Kilo fazlalığı değil vücut kitle indeksi önemlidir. Boy ve kilo oranınız arasında uyumsuzluk ve uygunsuzluk tespit edildi diyelim. Bu durumda sizi incelemeye alıyorlar. Her yoklama döneminde sizi yeniden çağırıp inceleyebilirler ve bu 5 yıl boyunca devam edebilir. Eğer heyet sizin boy-kilo oranınızın düzelmeyeceğine ve bunun kronik bir rahatsızlık olduğuna karar verirse o vakit size heyet tarafından çürük raporu verilir.

Çürük raporu vermeye yetkili kurum hangisidir?

Askeri hastaneler çürük raporu vermeye yetkili tek kurumdur ve bu hastaneler dışında aldığınız tüm çürük raporları yok hükmündedir. Başka hastanelerden çürük raporu almış olsanız bile askeri hastane size çürük raporu vermez ise çürük sayılmazsınız. Önemli olan askeri hastanenin raporudur.

Sahte Çürük Raporu Almanın Cezası Nedir?

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

281 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Benim psikolojik sikintilarim var hastaneye sevk ettiler doktor f43.2 uyum bozukluğu silahlı nobetten muaf tutulacak kanuni izinleri kullantirilacak ilaçlar rdm takibinde kullanılacak 1 ay sonra tekrar kontrole gelecek dedi komutan senin tek çaren curuk dedi suan 8 günlük kanuni izindeyim durumum ne olurrr

ben gaziantepte askerlik yapiyorum ve benim rahatsizligim geceleri altima idrar kaciriyorum ne yapmam lazim hastaneye gittim ilac verip gonderiyolar ise yaramazsa birdaha gel diyolar ne yapmam gerekir artik kacmayi bile dusunuyorum

Mesane tümöründen ameliyat olmuş ve kontrolleri süren birisi çürük alabilir mi?

Askerliği tecil ettirdikten 1 ay sonra Mesane tümörü ameliyatı oldum. 1 yıla yakındır 3 aydan 3 aya kontrollerimi sürdürüyorum. Kasımda 1 yıl dolacak ve kontrol sürem bir aksilik çıkmazsa 6 aya çıkacak. Bu sebepten dolayı başka bir sitede çürük raporu alındığını gördüm. Ben bu sebepten ötürü çürük raporu alabilme şansına sahip miyim?

merhaba ben 3 yasındayken kalb delik ameliyatı oldum şuan hicbir sorunum yok gayet iyim taş gibiyim 1.85 boy 70 kiloyum beni askere alırlarmı şimdiden teşekürler

ben kucukken sara hastaligi vardi 8senedir gormuyorum muaf olurmuyum

Merhaba, 1 yıl önce çift çene ameliyatı oldum. Ameliyatım 6 saat sürdü. Bunun için kalçamdan kemik alınarak üst çenem 1 cm aşağı 8 mm öne, alt çenem 8 mm öne, çene ucum 5 mm aşağı alındı ve arada oluşan boşluklara kalçadan alınan kemik eklenerek platik plak ve vidalarla sabitlendi. Fakat diş köklerimde erime meydana geldi. Üst çenem 2 köpek dişi, 4 kesici dişi, alt çenemdeki 4 kesici dişi olmak üzere toplamda 10 dişim sallanmakta. Özellikle ağır bir şeyler kaldırdığımda üst çenem ve burnum uyuşuyor ağzımın içinde baskı hissediyorum.

Yıllar evvel askerliğimi tecil ettirirken silah tutamaz raporu almıştım.

Acaba bu çene ameliyatı yüzünden muaf olma durumum var mıdır?

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Ben üniversiteyi yeni bitirdim. Çapraz bağı yırtığım var. Ayrıyeten hipertansiyon hastasıyım. Normalde içeride olmam gerekiyordu. Fakat bana son yoklamada rahatsızlığımı sordular. Durumu izah ettim. Hastahaneye sevk oldum. İşlemlerim sürüyor. Çürük alma ihtimalim nedir?

Biraz daha açmak istiyorum; ilk klinik muayenesinde TA: 180/110 mmHg çıktı. Doktor Malign HT diye not aldı ki, zaten tansiyonum bu seyirlere arada çıkar. Sonra efor testine tabi tuttular. 5 dakika dolmadan tansiyonum 150/100 mmHg dan, 200/100 mmHg ya kadar yükseldi ve derin nefes alırken kalbime ağrı girdi, bende durumumu bildirdim. Eforu o an durdurdular. En son klinik bulgum ise 150/100 mmHg çıktı. Yapılan diğer tetkiklerim de temiz çıktı. Zaten kendi doktorum bana 10 küsür sene önce esansiyel HT hastası olduğumu söylemişti. Genel seyirlerim 150/100, 180/100 arası değişiyor. 210/110 mmHg lara nadiren de olsa çıkıyor. Ayağımdan ise, 3 4 sene önce çapraz bağ yırtığından dolayı ameliyat olmuştum. Fakat tekrardan kaza sonucu ameliyat olan ayağımın ön çapraz bağı yine yırtıldı. Bilgilendirebilirseniz… Read more »

Çok teşekkür ettim bilgi verdiğiniz için. İyi günler

Sag bacagimda hareket kisiti yaratmayan venöz yetmezlik problemim var B43F1 askerlige elverisli degildir diye kurula sevk etti doktor ancak benim varis derecelerim askeriyenin belirledigi oranlarin altinda kaliyor (6,2mm) Yazdigi tek hekim raporunda askeriyenin muafiyet sartlarina uyan hicbir durum yok ama doktor ben askeriyenin maddeleri bilmem seni elverissiz diye yaziyorum yanlis varsa heyette bakar düzeltirler askerde birsey olur falan ben sorumluluk almak istemiyorum dedi ve kurula sevketti onlar karar versin dedi ben askerlik yapmak istiyorum bu durumu kurulda aciklasam beni A43F1 e göre degerlendirebilirler mi yoksa doktorun dedigini aynen yazip onaylarlar mi ?

F-70 hafif zeka geriliği
Hafif derecede MR.IQ=55-60
Ben askerliğimi yapmak istiyorum ama raporum süresiz olduğu için herkes gidersin yada gidemezsin diyor en sağlıklı kararı heyet verir biliyorum ama sizede danışmak istiyorum gitmek istiyorum sizce gidebilirmiyim teşekkürler

Başa dön tuşu