Çürük Raporu Nedir ve Nasıl Alınır

Çürük Raporu Nedir?

Çürük genel anlamıyla bir cismin, nesnenin yada yapının orjinaline uygun olmaması ve taşıması gereken nitelikleri taşımaması durumudur. Örneğin bir elma sağlam ve yemeye elverişli iken kurtlu bir elma çürüktür ve kurt elmanın her yerini yemiş ise bu elma artık yemeye elverişli değildir ve doğal olarak bu elma çürük olarak tanımlanır. Askerlikte de aynı durum geçerlidir ve askeriyede de çürük terimi aynı durumu tanımlamak için kullanılmaktadır. Malumunuz olduğu üzere bazı insanlar ruhen ve bedenen sağlıklı iken bazı insanların fiziksel yada ruhsal problemleri olabiliyor. Nasıl yenemeyecek kadar kurtlanmış elma yemek için elverişli değil diye ayrılır ve servis edilmezse ruhen ve bedenen sağlıklı olmayan bireylerden de askerlik hizmetinden faydalanılmaz. Askerlik yapmaya fiziksel olarak yada ruhsal olarak uygun olmayan bireyler askere alma işlemleri sırasında tespit edilir ve bu kişiler askerliğini yapmış kabul edilir. İşte bu durumda olan kişiler çürüğe ayrılmış kabul edilir ve bu kişilere askeri hastanelerin heyetlerince heyet raporu verilir. Bu heyet raporuna çürük raporu denilir.

Askerde Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Askerlik çağına gelen birey askere gitmeden bir süre önce incelenmek üzere ilinde bulunan bir askeri birliğe çağrılır. Birliğe giden kişi askeri meclisteki heyet tarafından detaylıca incelenir. Bu inceleme bir ön incelemedir. Size sağlık sorununuz var mı diye sorarlar. Bu noktada eskiden beri devam eden sağlık sorunlarınız var ise burada belirtmeniz ve hatta eğer hastaneden alınan sağlık raporunuz varsa bunu heyete sunmanız gerekir. Heyet raporu inceler ve duruma karar verir. Heyet ya sizi doğrudan sağlamdır diye onaylar ya da çürüğe uygun mu diye detaylıca incelenmeniz için askeri hastaneye sevk eder. Yapılan incelemeler neticesinde ciddi sağlık sorunları olan kişilere hastaneden “askerliğe elverişli değildir” tarzı bir rapor verilir ve bu rapor artık askerlikten muaf olduğunuz anlamına gelir. Fakat bu raporu almak o kadar da kolay değildir. Heyet ince eleyip sık dokur çünkü çürük raporu almanız gelecekteki tüm hayatınızı etkileyebilecek bir durumdur…Kişinin beden ve ruh sağlığa iyice incelendikten sonra bu rapor düzenlenir.

Çürük Raporu Verilen Hastalıklar Nelerdir?

Çürük raporu şu hastalığa verilir bu hastalığa verilmez gibi net bir durum söz konusu olmamakla birlikte genel olarak eğer kişinin kronik bir rahatsızlığı varsa, Aids gibi HİV gibi bulaşıcı hastalıkları varsa hepatit gibi bulaşıcı hastalıkları taşıyorsa kişiye çürük raporu düzenlenir. Bununla birlikte eş cinsel olduğu belirlenenler, boy ve kilo oranı arasında ciddi uygumsuzluk olduğu tespit edilenler de askere alınmaz. Kilo boy oranı suistimale açık bir konudur ve çürük raporu alanların büyük çoğunluğu bu şekilde rapor almaktadır.

Psikolojik rahatsızlık çürük raporu almamı sağlar mı? 

Hangi hastalıkların çürük raporu aldıracağı yada aldırmayacağı kesin olarak belirlenmiş olmadığı için bu durum kişiden kişiye heyetten heyete değişmektedir. Genel olarak ciddi psikolojik rahatsızlığı olanlar askerliğe kabul edilmezler. İntihar etme, asker arkadaşlarına zarar verme, savaş anında mantıklı hareket edememe gibi durumlar oluşmasın diye alınan bir önlemdir.

Aşırı kilolu olma durumunda hangi hallerde çürük raporu verilir?

Aşırı kilolu olmanız sizin kesinlikle çürük raporu alacağınız anlamına gelmemektedir. Kilo nedeniyle çürük raporu almak için vücut kitle indeksinizin Türk Silahlı Kuvvetlerin belirlemiş olduğu sınır değerlerin altında yada üstünde çıkması gerekmektedir. Örneğin 120 kilogram olan iki kişiden birinin boyu uzun diğerinin boyu kısa diyelim. Uzun askere elverişli raporu alırken kısa olan çürük raporu alabilir. Kilo fazlalığı değil vücut kitle indeksi önemlidir. Boy ve kilo oranınız arasında uyumsuzluk ve uygunsuzluk tespit edildi diyelim. Bu durumda sizi incelemeye alıyorlar. Her yoklama döneminde sizi yeniden çağırıp inceleyebilirler ve bu 5 yıl boyunca devam edebilir. Eğer heyet sizin boy-kilo oranınızın düzelmeyeceğine ve bunun kronik bir rahatsızlık olduğuna karar verirse o vakit size heyet tarafından çürük raporu verilir.

Çürük raporu vermeye yetkili kurum hangisidir?

Askeri hastaneler çürük raporu vermeye yetkili tek kurumdur ve bu hastaneler dışında aldığınız tüm çürük raporları yok hükmündedir. Başka hastanelerden çürük raporu almış olsanız bile askeri hastane size çürük raporu vermez ise çürük sayılmazsınız. Önemli olan askeri hastanenin raporudur.

Sahte Çürük Raporu Almanın Cezası Nedir?

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

281 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

merhabalar. 4 yıl önce öğrendiğim kalp kapakçığında açıklık rahatsızlığım var. aort kapağı diye de geçiyor. bu hiç hareketsizken bile nefes darlığı yapıyor. her yıl rapor yeniliyorum , ve hastalık devam ediyor. her ay düzenli iğne kullanıyorum. askerliğe elverişizdir raporu alabilir miyim.?

dün askerliğe elverişizdir raporu aldım raporda ağır davranış potojileri ve kişisel bozukluk yazıyor ceza evinden çıktım diye verdi YoKsa gayet iyi durumdayım bana bi engel teşkil edermi mahkum kadrosundan işe girmek istiyorum bu rapora itiraz edeyimmi ehliyet te sıkıntı olurmu cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bugün doktorun yanına gittiğimde bana şöyle dedi :” Genelkurmaydan gelen yazıya göre sadece doktorunun raporu yeterli,kurul raporu askerliğe elverişli olmayan adaylar içindir.” gibisinden bir açıklamada bulundu. iş iyice eziyet haline geldi. Değerli zamanınızı çalışıyorum ama sizden rica etsem şimdi beyin ve sinir cerrahi doktorundan aldığım askerlik yapmasına engel yoktur raporunu ne yapmam gerekir ? En baştan anlatabilir misiniz ? gerçekten aklım çok karıştı. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar,
bu sene üniversiteden mezun olup askerliğimi tecil ettirmek için askerlik şubesine gitmiş bulundum. Çocukken geçirmiş olduğum beyin ameliyatı yüzünden beni hastaneye sevk ettiler. Beyin ve sinir cerrahiden aldığım rapor ile tekrardan şubeye gittiğimde raporu kabul etmediler. Bunun için kurul raporu mu almak lazım yoksa kurul raporu sadece askerliğe elverişli olmayan adaylar için mi alınır ?

Benim belim kirilidi amaliyet oldum belimde 1 pilatin ile 8 vida var 3 ay hava degisime geldm agirlil kaldiramiyom yatarken batiyo heyete gircem rapor veririlermi

1 2 3 15
Başa dön tuşu