Celp Grubu A ve B Ne Demek

11Askerlik başvurunuzu yaptınız ve askerlik yerinizin açıklanacağı tarihi beklemeye başladınız. Sonunda askerlik yeriniz açıklandı fakat bir de baktınız ki Celp Grubu A (1) yada Celp Grubu B (2) diye bir ifade var askerlik sevk belgesinde. Peki bu ifadeler ne anlam ifade ediyor?

Celp Grubu A ve Celp Grubu B Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle belirtelim ki askere Celp Grubu A yada Celp Grubu B olarak gitmek sizin elinizde olan bir şey değildir. Askerlik yeriniz ve askerlik statünüz belirlenirken sistem bilgisayar üzerinde otomatik olarak celp grubu a yada celp grubu b olduğunuza da karar vermektedir. Celp grubu a ve celp grubu b arasındaki tek fark celp grubu a’lar celp grubu b’lerden 1,5 ay erken askere giderler ve diğer bir ifade ile celp grubu a’lar normal celp döneminde askere giderler fakat celp grubu b’ler a’ların gittiği celp döneminden 1,5 ay sonra askere giderler. Bunun dışında iki grup arasında hiç bir fark yoktur. B grubu askere 1,5 ay geç gider ve 1,5 ay geç terhis olur. A grubu ise normal döneminde askere gider ve normal dönemde askerden terhis olur. Her iki grup da aynı süre askerlik yapar…

Celp Grubumu Değiştirebilir miyim?

Celp dönemleri ve celp grupları bilgisayar ortamında otomatik olarak düzenlenmektedir. Hangi celp grubunda olduğunuza karar veremeyeceğiniz gibi celp grubunuzu talebinize göre değiştirebilmeniz de söz konusu değildir. Bilgisayar sizi hangi celp grubuna attıysa o celp döneminde ve celp grubunda askere gitmek zorundasınız. Genelde herkes celp grubu a (1) da askere gitmek isterler. Askere gideceklerin % 90’ı da zaten celp grubu a’da askere gider. Geri kalan %10’luk kısım ise celp dönemi b’de (2’de) askere gider. B olarak askere gitmeyi kimse istemez çünkü bu kişiler her şeyde geç kalırlar. Birliklerine geç giderler, geç eğitim alır ve diğer herkes düzen kurmuşken bunlar yeni askere gelirler…

Celp Grubu A ve B Sülüslerini Ne Zaman Alırlar?

A celp grubu ve B celp grubu farklı zamanlarda askere gidecekleri için farklı zamanlarda sülüs belgesi alabilmektedirler. A celp grupları askerlik yerlerinin açıklanmasına müteakip  sülüs (askere sevk belgesi) belgelerini e-devlet.gov.tr üzerinden yada askerlik şubesinden alabilirler. Fakat B celp grubuna düşen askerler sülüs (askere sevk belgelerini) askerlik yerleri açıklandıktan yaklaşık 1 ay sonra edevlet.gov.tr sitesi üzerinden yada askerlik şubesinden alabilirler.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
43 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Arkadaşımla aynı günde muayne olduk onun yeri beli oldu askere ogurladik bende daha tık yok benim yerim ne zaman beli oluyor acaba benimki b gurubumu

Ya kafayı yiyecem bilen birileri yokmu

Selam aleyküm arkadaşlar a gurubu ile b gurubu askerlik yerleri ayni gündemi açıklanıyor bilen birileri varmı varsa yorum yapsın

Selam-aleyküm arkadaşlar bir sorum olucaktı a gurubu ile b gurubu ay günde mi beli oluyor yada a gibi öncemi açıklanıyor bir bilginiz varmı bilen bir varmı

374. dönem 2. grupta olarak kısa dönem olarak askere gidicem. hangi gün sülüsümü alabirim. bilgisi olan söyleyebilir mi ve hangi tarihte teslim olucam. evrak alma bitiş 14/03/2019 yazıyor yardımcı olurmusunuz..

Ulan hem yedek subaylık hem komandoluğu istedim. Mühendislik okudum. Bir kaç alanda lisanslı sporcuyum.Broveli balık adamım. Pek çok alanda konferanslar ve eğitimler aldım. Lan dedim hem manevi yönden hem de maddi olarak borçlarımı öderim diye subaylığı canı gönülden istedim ve inaniyordum. Yuksek lisansı bırakıp tecili bozdurup. Çıktı kısa dönem er lan ben böyle şansın ortasına sıçayım. Bana şans diyorlar. Koskoca Türk ordusu şans ile mi yönetiliyor. Ben böyle vaziyetin… Madem öyle bedelilerden o kadar para kaldırıldı. Şans oyunu duzenlesinler kredi borcu olanların borcunu ödesinler… Derler ya devlet baba devlet baba, bizim baba her akşam eve sarhoş gelip evlatlarını dövüyor…

İyi günler
1999 doğumluyum askerlik başvurusunu E-devlet üzerinden yaptım ve ardından aile hekimime muayene oldum. Sonrasında askerlik şubesine gittim, oradan bana vermiş oldukları kağıtta celp dönemi şubat 2019 yazıyordu ve muhtemel sevk tarihi olarak da 29.01.2019 tarihli gün yazıyordu Fakat bugün şubat celbinde askere gideceklerin yerleri ve sevk tarihleri açıklanacak e-devlete giriyorum er sınıflandırma sonuçlarında ‘hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır’ yazıyor. Sevk başvuru kısmında ise sistemde kayıtlı sevk belgeniz bulunmamaktadır, lütfen en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz yazıyor bunun anlamı nedir acil bilgi verebilir misin lütfen şuan kafam çok karışık.

Aynı sorun bende de var kardeşim bir kaç yerleri aradım b grubusun diyorlar bazısı da b grubu da olsan yerin açıklanır diyorlar değişik.

Hacı elim kolum bağlı kaç defa baktım bugün durum aynı dayanamadım şubeyi aradım telefondan bilgi veremedikleri için şubeye gidin dediler yarın gidecem bakalım inşallah şubat olur.

İnşaÂllah gardaşım bir bilgi alırsan burdan bilgilendirirsen sevinirim.

Ankaradan izin verilmediği için diğer celp dönemlerine kaldın dediler ağa

Ben şubeye gittim bana b gurubu gideceksin dediler istersem dilekçe vererek a gurubu gidebilir miyim

Kasım ayında tecilim bitiyor ve askere gitmem gerekiyor ancak benim formasyon eğitimim ocak ayının 2. haftası gibi bitiyor. Muhtemelen 2 ay gibi kaçak olacağım. Sormak istediğim şu:

Soru 1- Ocak ayının 2. haftası askerlik şubesine gitsem hemen gönderirler mi yoksa bir kaç gün sonra mı gönderirler ya da bir sonraki celp döneminde mi gönderirler?

Soru 2- Şubat ayının ilk celbinde gidebilmem için en geç hangi tarihlerde askerlik şubesine gitmeliyim?

06.07.2018 de cuma gunu saat. 3 gibi belli oldu yarısı bakdı ve sonra sistemi kapattılar neden bilginiz varmı 98/3

merhaba,
ben de tecili mayıs ayında kaldırdım ağustosta askere gitmek için ama “er sınıflandırma sonucu sorgulama ekranına girince ” Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır. şeklinde ileti çıkıyor acaba herkesin aynı anda açıklanmaz mı bazı arkadaşların belli oldu da:)
Açıklanan arkadaşlar uzun dönem er olarak gidecek ben ya yedek subay ya da kısa dönem er olacağım

Başa dön tuşu