Asteğmen Olma Şartları

7179 Sayılı Askeralma Kanununu TBMM de kabul edildi ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunun 7. maddesinde yedek subaylıkla ilgili şu ifadelere yer verildi;

MADDE 7- (1) Dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlardan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç miktarı kadarı yedek subay adayı olarak ayrılır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu yedek subay miktarından fazla olan yükümlülerden; istekli olanlardan ihtiyaç miktarı kadarı askerlik hizmetini yedek astsubay, diğerleri erbaş ve er olarak yerine getirir.

(2) Yükümlülerin yedek subay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınır.

Gelin hep birlikte bu kanunu değerlendirelim. Kanun bir kişinin askerliğini yedek subay olarak yapabilmesi için kişinin eğitim düzeyinin en az lisans seviyesinde olması gerekmektedir diyor. Yani yedek subay yani asteğmen olmak isteyenlerin lisans ve üzeri eğitim seviyesine sahip olması temel şart.

Yedek Subaylar Neye Göre Seçiliyor?

Lisans mezunları askere gideceği zaman daha önceki yıllarda sınav yapılıyordu ve bazı askerler bu sınav sonucuna göre yedek subay (12 ay) bazı askerler ise kısa dönem er (6 ay) askerlik yapıyordu. 2013 Yılı Ağustos ayında bu durum değiştirildi ve artık sınav yapılmıyor. Günümüzde ihtiyaç durumuna göre kişiler otomatik olarak yedek subay yada kısa dönem er olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesinde askerlik işlemleri yapılırken artık kişiye askerliği kısa dönem olarak mı yoksa yedek subay olarak mı yapmak istiyorsun diye soruyorlar. Siz ikisinden birini seçiyorsunuz. Askeriyenin ihtiyacına göre o alım yapılıyor. Alım önce yedek subay olmak isteyen kişiler arasından yapılıyor. Eğer ihtiyaç fazla ve yedek subay olmak isteyen sayısı az ise o vakit kısa dönem olarak yapmak istiyorum diyenler arasından da rastgele seçim yapılıyor ve o kişiler de yedek subay olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesi başvurusunda yedek subay olarak yapmak isteyen sayısı askeriyenin ihtiyacından daha çok ise o zaman yedek subay yapmak isteyen herkes yedek subay olarak askerlik yapamıyor. Çünkü talep fazla ama ihtiyaç o kadar fazla değil.

Yedek Subay Olma Kriterleri

Yedek subay seçimi yapılırken toplamda 5 ana unsura bakılır. Yedek subaylar genellikle bu şartları sağlayan kişiler arasından seçilir.

1-Not ortalamasının yüksek olması (en az 3.00)  (Kişinin diploma not ortalamasının ve yüksek lisan vb. yapmasının yedek subay olmaya etkisi fazladır)
2-En az 4 yıllık fakülte mezunu olmak (4 Yıllık fakülte mezunu olmayanlar yedek subaylık yapamaz)
3-Talepte bulunmak (Yedek subay olmak isteyen çok kişi var. Talep etmeyene genelde yedek subaylık çıkmaz)
4-Kurada seçilmek (Kimlerin yedek subay olacağı kura ile belirlenir. Şansa kalmış bir durum biraz)
5-Yedek Subay Boy-Kilo oranı (Yedek subayların boy ve kilolarının orantılı olması önemlidir. Boyuna göre aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak yesek subay olarak seçilmeye engeldir.

Yedek Subay Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Günümüzde bir çok üniversite var ve bu bölümlerden her yıl binlerce kişi mezun oluyor. Mezun olanların bir çoğu da askere gideceği zaman yedek subay olmak istiyorum diye belirtiyor. Hal böyle olunca yedek subay ihtiyacı az fakat buna talep fazla oluyor. Bu başvuru yapan kişiler arasından bilgisayar rastgele birilerini seçiyor ve yedek subay olarak görev yapacak kişi olarak belirliyor bazılarını ise kısa dönem er olarak atıyor. Yedek subay olmak yada olmamak aslında sizin doğrudan elinizde ve kontrolünüzde olan bir şey değil. Eğer askerliğinizi yedek subay olarak yapmak istiyorsanız yapmanız gereken şey askerlik şubesinde yedek subay olmak istiyorum diye belirtmek ve daha sonra da dua etmek. Çünkü seçim otomatik olarak bilgisayar ortamında yapılıyor. İhtiyaca göre belirleniyor. Asteğmen olarak yapmak isteyen er er olarak yapmak isteyen asteğmen olarak yapabiliyor lisans mezunları için…Yani bir garantisi yok. Sizin yapabileceğiniz sadece askerlik şubesinde yedek subaylık istiyorum demek. Gerisi kader kısmet…

Askerde Zorunlu Olarak Yedek Subaylık Yapan Meslekler

Günümüzde Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi mezunlarına askeriyede yoğun şekilde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu fakülte mezunları askerliklerini mecburen asteğmen (yedek subay) olarak yapmaktadır. Bu kişilerin şu anda kısa dönem er olarak görev yapmaları mümkün değildir.

Yedek Subay Seçimi ve Sınıflandırması İçin Mevzuat Ne Diyor?

Bildiğiniz üzere askerlik işlemlerine (ASAL) Askere Alma Daire Başkanlığı bakmaktadır ve askerlikle ilgili işlemler bu başkanlığın kontrolünde düzenlenmektedir. Yedek subaylık alımına ilişkin dairenin açıklamaları özetle şu şekildedir;
1. Yedek subay seçimi TSK’nın ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılır. İhtiyaca göre personel sayısı tespit edilir.
2. Yedek subay seçimi bilgisayar ortamında ihtiyaç göz önüne alınarak otomatik olarak yapılır.
3. Asker tipi seçim ve sınıflandırma neticesinde yükümlülerin statü, kuvvet, sınıf, branş ve sınıf okulu/eğitim merkezleri belirlenir.
4. Sevk öncesi hazırlık işlemini tamamlayan yükümlüler sınıflandırılır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmaz.

Buradan anladığımız üzere Yedek Subaylık o celp dönemindeki ihtiyaca göre yedek subay olmak isteyenler arasından yapılacak otomatik seçimle belirlenmektedir…

Subay Olmada Yaş Şartı Var mı?

  1. Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır),
  2. Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır).

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
180 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba öncelikle teşekkür ederiz herkese çok yardımcı oluyorsunuz iyi dileklerimi sunuyorum.
asteğmenlik seçimi için mesleğinin ne oldugunun önemi var mı ve ben iki üni mezunuyum myo ve lisans bunların öneli mi ? iyi çalışmalar

not ortalaması 3.00 olmazsa olmaz kriter mi ?

Merhabalar ben 17 eylul 1994 dogumluyum bır sonrakı donemde askere yedek subay olarak gıtsem 1 sene gecıcek ve 27 olucam bu bır sorum teskıl edermı?

Ben vergi mukellefiyim uzun donem askerlik istiyorum askerligime engel mi vergi mukellefligi ?

Merhabalar. Ağustos ayında askere gideceğim kısmetse. 1993 doğumluyum. Yedek subay olarak gitmek istiyorum. Çıkarsa da orada kalmak istiyorum. 27 yaşındayım. Eğer yedek subaylık çıkarsa 1 sene sonra askerlik bitiminde 28 olacağım. O zaman sınıra takılıyor muyum acaba ?

hocam yaşıtız. içini rahatlatır mı bilmem ama benim uzman olan arkadaşım 27 yaşında iken uzmanlığa başvurmuş ve sınav sonuçları mülakatlar derken 1.5 sene beklemiş ve yaş başvurduğun ya da göreve başladığında tutuyorsa ilerisi aranmıyormuş. Detaylı bilgi edindiysen ve paylaşırsan sevinirim.

merhabalar, yaşım 25; psikoloji mezunuyum. başka bir bölüm üzerine lisansüstü yapmayı düşünüyorum. Lisansüstü mezunu olarak askere gitsem 32 yaş kriteri geçerli olacak sanırım değil mi? Lisansüstüm illa kendi alanımda mı olmak zorunda bu 32 yaş için

Sayin admin ,
Yurt disinda lisans ,yuksek lisans yaptim. veri muhendisi olarak calisiyorum.Iyi derecede ingilizce,rusca,polonyaca biliyorum.Ayni zamanda sporcuyum atletigim.Dovizli askerlik istemiyorum diplomalarim icin denklik alip subaylik basvurusu yapacagim .Fakat 88 dogumluyum 2021 yili icerinde basvuru yaparsam 32 yasini asmis olup hakkimi kayip mi ederim. Boyle bir durumda er olarak mi yapmak zorunda kalirim .
yardimlariniz icin tesekkurler.

Sayin admin 1988 dogumluyum,Avrupa’da lisans + yuksek lisans yaptim .Veri tabani /yapay zeka muhensisiyim.Iyi derece ingilizce,polonyaca,rusca biliyorum. Diplomalarim icin denklik alip askerlik gorevimi yerine getirecegim.Param olmasina ragmen Dovizli askrlik tercih etmiyorum.Komando fiziksel ,zihinsel taleplerini yerine getirebilecek atletik donanima sahibim.

Eger 2021 de celbe yazilirsan yedek subay talebi ile yasa mi takilirim .32 yasini gecersem ne olur , er olarak mi yapmak zorunda kalirim ?

Eger yedek subay ,astegmenlik gibi imkanlarim nedir bunlara kabul edilirsem askerlikte nasil bir kariyer izleyebilirim.

Tesekkuerler .

Merhabalar, hemşirelik okuyorum bitirince revirde rütbeli olma imkanım varmı, varsada ortalama çok mu önemli ve bu konuda asteğmen olma şansım diğer fakiülte mezunlarından yüksek mi?

Merhaba 07.10.1992 doğumluyum Şubat cebinde askere gidecem yedek subay lik başvurusunu yaptım.fakat okuduğum yorumlarda bu yaşta olunmaz filan demişsiniz.30 yaşında lisans mezunu astegmen arkadaşlarım var.ki eğer dediğiniz gibi ise eğer başvuru yaparken sorun cikmazmiydi.

Hocam asteğmenlik ciktimi size

Başa dön tuşu