Asteğmen Olma Şartları

7179 Sayılı Askeralma Kanununu TBMM de kabul edildi ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunun 7. maddesinde yedek subaylıkla ilgili şu ifadelere yer verildi;

MADDE 7- (1) Dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlardan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç miktarı kadarı yedek subay adayı olarak ayrılır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu yedek subay miktarından fazla olan yükümlülerden; istekli olanlardan ihtiyaç miktarı kadarı askerlik hizmetini yedek astsubay, diğerleri erbaş ve er olarak yerine getirir.

(2) Yükümlülerin yedek subay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınır.

Gelin hep birlikte bu kanunu değerlendirelim. Kanun bir kişinin askerliğini yedek subay olarak yapabilmesi için kişinin eğitim düzeyinin en az lisans seviyesinde olması gerekmektedir diyor. Yani yedek subay yani asteğmen olmak isteyenlerin lisans ve üzeri eğitim seviyesine sahip olması temel şart.

Yedek Subaylar Neye Göre Seçiliyor?

Lisans mezunları askere gideceği zaman daha önceki yıllarda sınav yapılıyordu ve bazı askerler bu sınav sonucuna göre yedek subay (12 ay) bazı askerler ise kısa dönem er (6 ay) askerlik yapıyordu. 2013 Yılı Ağustos ayında bu durum değiştirildi ve artık sınav yapılmıyor. Günümüzde ihtiyaç durumuna göre kişiler otomatik olarak yedek subay yada kısa dönem er olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesinde askerlik işlemleri yapılırken artık kişiye askerliği kısa dönem olarak mı yoksa yedek subay olarak mı yapmak istiyorsun diye soruyorlar. Siz ikisinden birini seçiyorsunuz. Askeriyenin ihtiyacına göre o alım yapılıyor. Alım önce yedek subay olmak isteyen kişiler arasından yapılıyor. Eğer ihtiyaç fazla ve yedek subay olmak isteyen sayısı az ise o vakit kısa dönem olarak yapmak istiyorum diyenler arasından da rastgele seçim yapılıyor ve o kişiler de yedek subay olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesi başvurusunda yedek subay olarak yapmak isteyen sayısı askeriyenin ihtiyacından daha çok ise o zaman yedek subay yapmak isteyen herkes yedek subay olarak askerlik yapamıyor. Çünkü talep fazla ama ihtiyaç o kadar fazla değil.

Yedek Subay Olma Kriterleri

Yedek subay seçimi yapılırken toplamda 5 ana unsura bakılır. Yedek subaylar genellikle bu şartları sağlayan kişiler arasından seçilir.

1-Not ortalamasının yüksek olması (en az 3.00)  (Kişinin diploma not ortalamasının ve yüksek lisan vb. yapmasının yedek subay olmaya etkisi fazladır)
2-En az 4 yıllık fakülte mezunu olmak (4 Yıllık fakülte mezunu olmayanlar yedek subaylık yapamaz)
3-Talepte bulunmak (Yedek subay olmak isteyen çok kişi var. Talep etmeyene genelde yedek subaylık çıkmaz)
4-Kurada seçilmek (Kimlerin yedek subay olacağı kura ile belirlenir. Şansa kalmış bir durum biraz)
5-Yedek Subay Boy-Kilo oranı (Yedek subayların boy ve kilolarının orantılı olması önemlidir. Boyuna göre aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak yesek subay olarak seçilmeye engeldir.

Yedek Subay Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Günümüzde bir çok üniversite var ve bu bölümlerden her yıl binlerce kişi mezun oluyor. Mezun olanların bir çoğu da askere gideceği zaman yedek subay olmak istiyorum diye belirtiyor. Hal böyle olunca yedek subay ihtiyacı az fakat buna talep fazla oluyor. Bu başvuru yapan kişiler arasından bilgisayar rastgele birilerini seçiyor ve yedek subay olarak görev yapacak kişi olarak belirliyor bazılarını ise kısa dönem er olarak atıyor. Yedek subay olmak yada olmamak aslında sizin doğrudan elinizde ve kontrolünüzde olan bir şey değil. Eğer askerliğinizi yedek subay olarak yapmak istiyorsanız yapmanız gereken şey askerlik şubesinde yedek subay olmak istiyorum diye belirtmek ve daha sonra da dua etmek. Çünkü seçim otomatik olarak bilgisayar ortamında yapılıyor. İhtiyaca göre belirleniyor. Asteğmen olarak yapmak isteyen er er olarak yapmak isteyen asteğmen olarak yapabiliyor lisans mezunları için…Yani bir garantisi yok. Sizin yapabileceğiniz sadece askerlik şubesinde yedek subaylık istiyorum demek. Gerisi kader kısmet…

Askerde Zorunlu Olarak Yedek Subaylık Yapan Meslekler

Günümüzde Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi mezunlarına askeriyede yoğun şekilde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu fakülte mezunları askerliklerini mecburen asteğmen (yedek subay) olarak yapmaktadır. Bu kişilerin şu anda kısa dönem er olarak görev yapmaları mümkün değildir.

Yedek Subay Seçimi ve Sınıflandırması İçin Mevzuat Ne Diyor?

Bildiğiniz üzere askerlik işlemlerine (ASAL) Askere Alma Daire Başkanlığı bakmaktadır ve askerlikle ilgili işlemler bu başkanlığın kontrolünde düzenlenmektedir. Yedek subaylık alımına ilişkin dairenin açıklamaları özetle şu şekildedir;
1. Yedek subay seçimi TSK’nın ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılır. İhtiyaca göre personel sayısı tespit edilir.
2. Yedek subay seçimi bilgisayar ortamında ihtiyaç göz önüne alınarak otomatik olarak yapılır.
3. Asker tipi seçim ve sınıflandırma neticesinde yükümlülerin statü, kuvvet, sınıf, branş ve sınıf okulu/eğitim merkezleri belirlenir.
4. Sevk öncesi hazırlık işlemini tamamlayan yükümlüler sınıflandırılır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmaz.

Buradan anladığımız üzere Yedek Subaylık o celp dönemindeki ihtiyaca göre yedek subay olmak isteyenler arasından yapılacak otomatik seçimle belirlenmektedir…

Subay Olmada Yaş Şartı Var mı?

  1. Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır),
  2. Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır).

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
180 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba; 1993 doğumluyum. Şubat 2020 de büyük ihtimalle askerdeyim. Jeoloji mühendisliği mezunuyum 3.59 ortalamam var. Bu durumda ortalama ve celp dönemine göre yedek subaylık çıkma ihtimalim sizce nedir?

Merhaba;YEDEK SUBAYLIK İÇİN BAŞVURU YAPMIŞ KİŞİYE,ÇIKMADIĞINI DÜŞÜNELİM ASKERLİĞİ BEDELLİYE ÇEVİREBİLİR Mİ?TEŞEKKÜRLER

çevirebilir

Merhabalar ağustos 1993 doğumluyum şubat 2020 de celp dönemim var yedek subaylık için başvuru yaptım yaş sınırına takılıyor muyum

mrb hocam şu teymen nemezun istiyor

191 boy ve 108 kilo ile yedek subay olarak sınıflandırıldım (Kasım 2019). Verdiğiniz bilgiler yanlış.

Merhaba, not ortalaması seçilme şartını arttırıyor mu yoksa 3.00 ın altında olanlar da kuraya katılabiliyor mu? Psikoloji mezunuyum. Psikolog olmanın avantajı var mıdır?

Merhaba yedek subaylık yapmak istiyorum ve askerde kalmak istiyorum. Son bedelliye başvurdum bozdurmak istiyorum yedek subaylık için 1991 temmuz doğumluyum ilahiyat fakültesini bitrdim ne yaşım bölümüm yedek subaylık için uygun mu

bedelliyi neden bozdurdun bende bozrum ama kararsizim.

Sağlık şartlarında vücut kitle endeksi aralığı nedir?

asteğmen yaşı 27 üstü alınmaz yazmışsınız ama benim arkadaşım var kasım 2018 de gitti izmir foça jandarma asteğmen doğum tarihi 19 Ağustos 1989

DOstum bu bilgi kesin mi ?
Şimdi tek tip askerlik yasasında Lisans mezunu biri Yedek subay çıkmadığı taktirde yedek astsubay olarak yapma şansı getirildi.
Yaş sınırında herkesin bir görüşü var. 27 yaşından sonra alınmaz 28 yaşından sonra almazlar gibisinden.
Yeni tek tip askerlik yasasında yaş ile ilgili herhangi bir kanun maddesi bulunmuyor.
1990 doğumluyum ve kasım celbinde gideceğim gitmeden önceden Yedek subay ve Yedek astsubay tercihlerinde bulundum ( İnşallah çıkar )

Bu yaş konusunda edindiğiniz bilgi kesin midir ? Mezuniyet durumu nedir ? bilgi verebilir misin ?

Üniversite mezunuyum, Ağustos’ta 27 yaşında oluyorum Kasımda’da askerim inşallah.. Yedek Subay olmak istersem yaş sınırına mı takılıyorum yoksa yaş durumu sadece subay olmak isteyenler için mi geçerli? Birde askerde kalmak istersem 2020 yılının Ocak itibariyle 28 yaş olarak kabul edildiğinden yaş sınırına mı takılırım yine? Bilgilendirirseniz sevinirim..

Kasım’da askere gidecem o zaman 27 yaşına basmış oluyorum. Yedek subay olma şansım var mı?

Sayın admin ben 1 Ocak tarihine göre heaap yapın kısmını tam olarak anlamadım biraz bilgi verebilir misiniz bu konuyla alakalı. Ben mesela 21.08.1991 doğumluyum ve bu ağustos celbinde inşallah askere gideceğim uzun dönem istedim yaşa takılıyor muyum

Hocam yeni askerlik sisteminde lisans mezunları için erteleme yaşı sınırı 28 oldu. Bu durumu ele alırsak yedek subaylık için yaş sınırı 28 e yükseldi diyebilir miyiz yoksa halaa 27 olarak devam mı edecek. Bilgilendirieseniz sevinirim .

Merhabalar.25 yaşında İngilizce makine mühendisliği mezunuyum.Aynı bölümde yüksek lisans yapıyorum.Boy 178 cm kilo 83 kg.Sol dirseğim aynı yerden farklı tariklerde kırıldı ve dikiş izleri ve şekil bozukluğu var ama kullanımda hiçbir sıkıntım yok.Bu ay içerisinde tecilimi bozdurup ağustos celbine askere gitmeyi düşünüyorum.Esas olarak benim sorum bu sağlık şartlarında yedek subay olabilir miyim?Aksini düşünüp kısa dönem çıktığını var sayarsak yeni sistem bedelliyi bekleyebilir miyim?Teşekkür ederim.

Başa dön tuşu