Asteğmen Olma Şartları

7179 Sayılı Askeralma Kanununu TBMM de kabul edildi ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunun 7. maddesinde yedek subaylıkla ilgili şu ifadelere yer verildi;

MADDE 7- (1) Dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlardan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç miktarı kadarı yedek subay adayı olarak ayrılır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu yedek subay miktarından fazla olan yükümlülerden; istekli olanlardan ihtiyaç miktarı kadarı askerlik hizmetini yedek astsubay, diğerleri erbaş ve er olarak yerine getirir.

(2) Yükümlülerin yedek subay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınır.

Gelin hep birlikte bu kanunu değerlendirelim. Kanun bir kişinin askerliğini yedek subay olarak yapabilmesi için kişinin eğitim düzeyinin en az lisans seviyesinde olması gerekmektedir diyor. Yani yedek subay yani asteğmen olmak isteyenlerin lisans ve üzeri eğitim seviyesine sahip olması temel şart.

Yedek Subaylar Neye Göre Seçiliyor?

Lisans mezunları askere gideceği zaman daha önceki yıllarda sınav yapılıyordu ve bazı askerler bu sınav sonucuna göre yedek subay (12 ay) bazı askerler ise kısa dönem er (6 ay) askerlik yapıyordu. 2013 Yılı Ağustos ayında bu durum değiştirildi ve artık sınav yapılmıyor. Günümüzde ihtiyaç durumuna göre kişiler otomatik olarak yedek subay yada kısa dönem er olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesinde askerlik işlemleri yapılırken artık kişiye askerliği kısa dönem olarak mı yoksa yedek subay olarak mı yapmak istiyorsun diye soruyorlar. Siz ikisinden birini seçiyorsunuz. Askeriyenin ihtiyacına göre o alım yapılıyor. Alım önce yedek subay olmak isteyen kişiler arasından yapılıyor. Eğer ihtiyaç fazla ve yedek subay olmak isteyen sayısı az ise o vakit kısa dönem olarak yapmak istiyorum diyenler arasından da rastgele seçim yapılıyor ve o kişiler de yedek subay olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesi başvurusunda yedek subay olarak yapmak isteyen sayısı askeriyenin ihtiyacından daha çok ise o zaman yedek subay yapmak isteyen herkes yedek subay olarak askerlik yapamıyor. Çünkü talep fazla ama ihtiyaç o kadar fazla değil.

Yedek Subay Olma Kriterleri

Yedek subay seçimi yapılırken toplamda 5 ana unsura bakılır. Yedek subaylar genellikle bu şartları sağlayan kişiler arasından seçilir.

1-Not ortalamasının yüksek olması (en az 3.00)  (Kişinin diploma not ortalamasının ve yüksek lisan vb. yapmasının yedek subay olmaya etkisi fazladır)
2-En az 4 yıllık fakülte mezunu olmak (4 Yıllık fakülte mezunu olmayanlar yedek subaylık yapamaz)
3-Talepte bulunmak (Yedek subay olmak isteyen çok kişi var. Talep etmeyene genelde yedek subaylık çıkmaz)
4-Kurada seçilmek (Kimlerin yedek subay olacağı kura ile belirlenir. Şansa kalmış bir durum biraz)
5-Yedek Subay Boy-Kilo oranı (Yedek subayların boy ve kilolarının orantılı olması önemlidir. Boyuna göre aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak yesek subay olarak seçilmeye engeldir.

Yedek Subay Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Günümüzde bir çok üniversite var ve bu bölümlerden her yıl binlerce kişi mezun oluyor. Mezun olanların bir çoğu da askere gideceği zaman yedek subay olmak istiyorum diye belirtiyor. Hal böyle olunca yedek subay ihtiyacı az fakat buna talep fazla oluyor. Bu başvuru yapan kişiler arasından bilgisayar rastgele birilerini seçiyor ve yedek subay olarak görev yapacak kişi olarak belirliyor bazılarını ise kısa dönem er olarak atıyor. Yedek subay olmak yada olmamak aslında sizin doğrudan elinizde ve kontrolünüzde olan bir şey değil. Eğer askerliğinizi yedek subay olarak yapmak istiyorsanız yapmanız gereken şey askerlik şubesinde yedek subay olmak istiyorum diye belirtmek ve daha sonra da dua etmek. Çünkü seçim otomatik olarak bilgisayar ortamında yapılıyor. İhtiyaca göre belirleniyor. Asteğmen olarak yapmak isteyen er er olarak yapmak isteyen asteğmen olarak yapabiliyor lisans mezunları için…Yani bir garantisi yok. Sizin yapabileceğiniz sadece askerlik şubesinde yedek subaylık istiyorum demek. Gerisi kader kısmet…

Askerde Zorunlu Olarak Yedek Subaylık Yapan Meslekler

Günümüzde Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi mezunlarına askeriyede yoğun şekilde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu fakülte mezunları askerliklerini mecburen asteğmen (yedek subay) olarak yapmaktadır. Bu kişilerin şu anda kısa dönem er olarak görev yapmaları mümkün değildir.

Yedek Subay Seçimi ve Sınıflandırması İçin Mevzuat Ne Diyor?

Bildiğiniz üzere askerlik işlemlerine (ASAL) Askere Alma Daire Başkanlığı bakmaktadır ve askerlikle ilgili işlemler bu başkanlığın kontrolünde düzenlenmektedir. Yedek subaylık alımına ilişkin dairenin açıklamaları özetle şu şekildedir;
1. Yedek subay seçimi TSK’nın ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılır. İhtiyaca göre personel sayısı tespit edilir.
2. Yedek subay seçimi bilgisayar ortamında ihtiyaç göz önüne alınarak otomatik olarak yapılır.
3. Asker tipi seçim ve sınıflandırma neticesinde yükümlülerin statü, kuvvet, sınıf, branş ve sınıf okulu/eğitim merkezleri belirlenir.
4. Sevk öncesi hazırlık işlemini tamamlayan yükümlüler sınıflandırılır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmaz.

Buradan anladığımız üzere Yedek Subaylık o celp dönemindeki ihtiyaca göre yedek subay olmak isteyenler arasından yapılacak otomatik seçimle belirlenmektedir…

Subay Olmada Yaş Şartı Var mı?

  1. Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır),
  2. Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır).

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
180 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Bedava askerlik yapmam

Not ortalaması cokmu önemli benim 2.55 şansım varmı astteğmen olmak icin

2 aşağıda cevap varmış telefondan görmemişim özür

merhaba 4 yıllık lisans arkeoloji mezuyum 2,82 ortalamam var kısa donem olan askerlk uzun doneme cevırdım cıkma ihtimali nasıl

Ben tam renk körüyüm. Yedek subay olmak için bu bir engel mi ? Yani yedek subay olma ihtimalim var mı?

Raporumu tekrar inceledim yanlış anlamışım sanırım. Aynen şöyle yazıyor ” görme tam, diskromatopsi A8F1 askerliğe elverişlidir.”. Bu tam renk körlüğü değilmiş sanırım. Peki bu engel mi yedek subaylık için ?

4 yıllık fakülteden geçen sene mezun oldum , diploma notum 2.40 . asteğmen olmam için diploma notum engel mi ?

Merhabalar, iki üniversite üç bölüm bitirdim. Sırasıyla (örgün) dış ticaret, (örgün) uluslararası ticaret ve finansman -full ingilizce- ve anadolu aöf’ten işletme. Bitirdiğim lisansların ortalamaları 3’e çok yakın ama 3 değiller. Şubat’ta gitmeyi düşünüyorum da ortalamam yüzünden hiç mi uzun dönem yedek subaylık şansın yok? Not: komando olarak yapmak istiyorumu seçeceğim.

merhaba Harita Mühendisi mezunuyum bu sene mezun oldum 96lıyım tecili bozdurup uzun dönem olarak gitmek istiyorum harita mühendisliğinin askerdeki önemini bahsetmeme gerek yokdur boy 1.74 kilo 84 sıkıntı olabilir mi uzun dönem icin ama kilom abest degildir ağır işde çalışdığım için yapılıyımdır sizce gelme durumu nedir nasıl olur yazarsanız çok sevinirim :)

Makine Mühendisliği mezun olma durumundayım şu an eylülde diplomayı alcam büyük ihtimal . Şubat ayı celp dönemine denk geliyorum. Yedek subay en çok hangi celp dönemlerinde alınıyor ? Birde yedek subay istiyorum sorusunun yanında komando yedek subay olarak gitmek istiyorum dersem çıkma ihtimali çok mudur ?

kesin mi bu bilgi?

uluslararası ilişkiler mezunuyum yds ye girmedim diploma notum 2.40 ama yedek subay olmak çok istiyorum şansım var acaba kasım da kısmetse gidicem başvuru çok olur mu genelde şimdiden teşekkürler

ben tecili bozcamda e devlet sistemine girdim form felan doldurdum yarın sağlık ocagına gidecegim
fakat bana yedek subaylıkla ilgili birsey sormadı formda
ben yedek subaylık deneyecegim
komando olmak istiyormusun sorusu geldi onada hayır dedim
ne yapmam gerekiyor
nerede sorucaklar acaba yedek subay olmak istiyormusun diye

bende bugün yaptım ahmet beyin dediği gibi öyle bir soru sorulmadı ?

e-devletteki işlemlerinizi tamamladıktan sonra bağlı olduğunuz askerlik şubesine gidip orda 1 adet daha form dolduruyorsun aslında gerekli olan bütün bilgileri orda soruyorlar size arkadaşar.yedek subay meselesi de dahil

Merhabalar ben makina muhendisligi okuyorumm 3 sıniftayimm liseden sonra 3 4 yılara verdimm suan 25 yasindayimm okul bitince yedek subayık basvurusu yapmayi dusunuyorum da yas siniri varmi acaba

89lu ve sonrası

Başa dön tuşu