Doktorların Askerlik İşlemleri

Askerde Dayak Var mı?

Sağlık Raporu Alarak Celp Atlatma İşlemi Nasıl Yapılır

İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir mi?

Askerlik Yol İzni Hesaplama

İzinler 7 Ağustos, 19:43'de eklendi

Askerlikte en çok merak edilen konuların başında izinler gelmektedir. Askerlikte değil günü zaman zaman saat ve bazen dakikaların bile inanılmaz önemi vardır. Sırf beş dakika nöbet yerine geç geldi diye asker arkadaşlarıyla kavga edenler bile olmuştur. Hal böyle olunca yol izni gibi önemli bir konu da askerin her zaman aklında olan bir konudur. Çünkü yol iznine göre bir gün daha kışlada kalma yada kalmama durumu oluşur.

Yol İzni Ne Zaman Verilir?

Öncelikle belirtelim ki askerler acemi eğitim birliklerine, usta birliklerine, izin alıp memleketlerine, hastaneye veya çeşitli sebeplerle bir yerden bir yere seyahat etmeleri durumunda askerlere mesafeye göre yol izni verilir. Verilen bu izin askerlik yapıyormuş gibi kabul edilir. Yani kişi eğer yol izni aldıysa şafak atmaya devam eder. Bir yerden bir yere gerek izin gerek hastalık gibi sebeplerle yada eğitim birliği değişikliği nedeniyle nakil olan herkese mesafe ile orantılı olacak şekilde yol izni verilir.

Yol İzni Kaç Gündür?

Yol izni sizin gideceğiniz yerin birliğinize olan uzaklığına göre değişir. Ve bazı birliklerde gideceğiniz yerin birliğinize olan uzaklığı da dikkate alınır gideceğiniz taşıt da dikkate alınır. Örneğin İzmir’den Diyarbakır’a gidecek bir kişi eğer otobüs bileti alırsa ve komutana gösterirse 3 gün, uçak bileti alıp bölük komutanına gösterirse 1 gün yol izni alır. Yani giderken kullanılacak araç da önemlidir.

Yol izni hesaplamada basit bir kural vardır ve askere verilen yol izni bu kurala göre hesaplanır. Eğer birliğiniz ile gideceğiniz yer arasındaki mesafe 800 km ve daha az ise 1 gün yol izni, 801 km ve 1600 km arasında bir mesafe ise 2 gün yol izni ve son olarak 1601 km ve daha uzak bir mesafe ise 3 gün yol izni verilir. Yani herkese aynı gün sayısında yol izni verilmez. Uzak mesafe olan yere daha fazla kısa mesafe olan yere daha az yol izni verilir.

Yol İzni Hesaplama Formülü

Matematiksel olarak aşağıdaki gibi hesap yapılabilir;

1) Gidilecek Yer <= 800 km  = Bu durumda 1 Gün yol izni verilir

2) 800 km < Gidilecek Yer <= 1600 km = Bu durumda 2 Gün yol izni verilir.

3) 1600 km < Gidilecek Yer = Bu durumda 3 Gün yol izni verilir.

Yol izni hesaplamayı isterseniz bir örnekle detaylıca anlatalım. Mesela siz İzmir’de acemi birliğinizde bulunuyorsunuz ve usta birliğinize katılmak üzere Amasya’ya gitmeniz gerekiyor. Amasya ile İzmir arasındaki mesafeye bakacaksınız. İki şehir arasında 1028 km mesafe bulunmaktadır. Bu 1028 km 800 km – 1600 km arasında denk gelmektedir. Demek ki size toplamda 2 gün yol izni verilecek. Aldığınız bu 2 günlük yol izni sizin hakkınızdır ve bu 2 günlük izin süresinde askerlik yapıyor kabul edilirsiniz ve şafak atmaya devam eder.

Yol İzni Konusunda Önemli Detaylar:

1) Memlekete izin alıp gideceğiniz zaman da size mesafe durumuna göre yol izni verilir fakat bilmeniz gereken şey memlekete giderken verilen yol izni yılda sadece bir defa verilmektedir. Yani siz mart ayında izin alıp memlekete gittiniz diyelim. İlk gidişinizde size yol izni verilir. Siz temmuz ayında yine memlekete izne giderseniz bu defa size yol izni verilmez çünkü aynı yıl içinde 2 defa yol izni verilmez. Yol izni verilmesi için yıl değişmesi gerekir. Mesela 2018 yılından 2019 yılına geçilmesi gibi…2018 de izin kullanan kişi 2019 yılında da yol izni kullanabilir…Birlikten birliğe giderken yada hastaneye giderken bu sınır yoktur. Her zaman mesafeye göre yol izni verilir…

2) Yol iznini yıl içinde kullanmazsanız bir sonraki seneye devretmez ve bununla birlikte eğer yol izninizi kullanmadıysanız erken terhis de olamazsınız. Diğer bir ifade ile yıl içinde kullanılmayan yol izinleri yanar. Bir daha kullanılamaz, devredilemez…

3) Hava değişimi aldığınızda size yol izni de verilir. Bu izin keyfi değil zorunlu bir izin olarak görülür. Doğal olarak her hava değişiminde yol izni de verilir…

Yorumlar

55
Soru Sor Cevap Al

20 Comment threads
35 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
abdulkadir aygül

Merhaba. Bu yol iznini bizim ikametimizin kayıtlı olduğu yere göre mi veriyorlar yoksa bağlı olduğumuz askerlik şubesine göre mi?

Osman yılmaz

2018 , 16+4 gün iZne cıktım 4 gün yol verdiler yani , cıkışım 2019 da terhisde yol izni verirlermi bana bilgisi olan varmı ?

BATU POLAT

MERHABA. SÜLÜSÜM 27 ŞUBAT 2018. ACEMİ BİRLİĞİM 1 MART 2018 DE BAŞLADI. 30 MART 2018 DE SONA ERDİ. 1 NİSAN 2018 DE DE USTA BİRLİĞİNE TESLİM OLDUM. BUGÜNE KADAR YILLIK İZİN YA DA RAPOR KULLANMADIM. BU DURUMDA RESMİ TERHİS TARİHİM NE OLUR. BİRDE TERHİSTE YOL İZİN HAKKIM VAR MI. VARSA BU DURUM NEREDE GEÇİYOR. ÇÜNKÜ ASKERLİK YAPTIĞIM YER BU KONUDA BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞINI SÖYLÜYOR. konuyla ilgili ivedilikle bilgi verebilirseniz memnun olurum. NOT:İKAMETİM İSTANBUL. ASKERLİK YAPTIĞIM YER ADIYAMAN

M.tufan

800 km ve 1600 km arasındakiler e 2 gün veriliyor gidiş geliş mi 2 gün yoksa gidiş 2 geliş 2 toplam 4 mü bilen var mı TM olarak tşk ederim

Gökhan Aydemir

Merhabalar
Kıbrısta 372. KD askerlik yapıyorum
Aralık ayında izin kullanacağım. İzinde yol iznide kullanırsam ocak ayında terhis olduğumda tekrar yol verilecek mi ?
İkamet ve kütük Iğdır kıbrıstan 3 gün yol veriliyor ama izine çıkacağım yer Ankara (2 gün), yol izni gidiş dünüş 4 gün mü verilir yoksa 6 gün mü?

Ahıskalı

6 gün kardeşim

Terhis Mahiyetinde İzin Ne Demek?

Terhis Mahiyetinde İzin Ne Demek?

0
0
13 Haziran, 11:14
Askerde Dağıtım İzni Kullanımı

Askerde Dağıtım İzni Kullanımı

0
0
15 Ağustos, 09:49
Askere Sınav İzni Verilir mi?

Askere Sınav İzni Verilir mi?

0
0
11 Ağustos, 09:21
Askerde Evci İzni Kullanımı

Askerde Evci İzni Kullanımı

0
0
9 Ağustos, 11:58