Askerlik Tecil Bozdurma ve Askere Sevk İşlemleri Nasıl Yapılır

Değerli ziyaretçilerimiz. Askere gitmek için yapılması gereken işlerin başında askere sevk işlemi yaptırmak gelmektedir. Eğer eğitim yada sağlık gibi sebeplerle askerliğiniz tecilli ise bu durumda askere gidebilmek için sizin öncelikle tecilinizi bozdurarak askere sevk işlemlerini başlatmanız gerekecektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Nasıl yoklama yaptıracaksınız? İşte bu yazımızda sizlere adım adım bu işlemleri nasıl yapacağınızı anlatacağım…

Askerlik tecil bozdurma işlemleri artık e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu işleme e-yoklama adı verilmektedir. Sizin tecilinizi bozdurup askere sevk işlemlerinizi yapabilmeniz için öncelikle e-devlet sitesine giriş yapabilmeniz gerekmektedir.

Yoklama İşlemi Yapabilmek Yapılması Gerekenler

1) Öncelikle edevlet sitesine giriş yapmanız gerek. E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapabilmek için öncelikle TC kimlik kartınızı yanınıza alarak size en yakın PTT şubesine şahsen gideceksiniz ve edevlet sitesine giriş için şifre almak istediğinizi söyleyeceksiniz. Size bir zarf içerisinde bir şifre verecekler. Siz de TC numaranız ve size verilen bu şifre ile birlikte e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapacaksınız. e-devlet (turkiye.gov.tr)  sitesine giriş yapmayan kişi maalesef yoklama ve tecil bozdurma gibi işlemlerini yaptıramaz.

2) E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yaptıysanız yapmanız gereken e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesinde bulunan arama bölümüne “ASAL Yoklama İşlemleri” yazmak. ASAL Yoklama İşlemleri başlığı altında bulunan ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne tıklayarak yoklama işlemlerini yapabilirsiniz.

3) E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine PTT’den size verilen şifre ve TC numaranız ile giriş yapıp ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne ulaştığınızda sizden bir takım bilgileri girmeniz istenecek. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu alanda fotoğraf yükleme bölümü karşınıza gelecek. Buraya JPEG yada JPG formatında vesikalık fotoğraf yüklemeniz gerekiyor.Buraya yükleyeceğiniz fotoğrafın boyutu çok büyük olursa sistem kabul etmiyor. Aynı şekilde buraya yükleyeceğiniz fotoğrafın uzantısı jpeg yada jpg formatında olmaz ise sistem yine kabul etmeyecektir. Bu bölümden fotoğrafınızı yükledikten sonra Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formunu dolduracaksınız. Bu formları doldurduktan sonra çıktı ALMAYIN. Bu formları doldurduktan sonra kayıtlı olduğunuz Aile Hekimine TC Kimlik Kartınızı ve varsa sağlık durumunuzu gösterir raporları da yanınıza alarak gideceksiniz.Aile hekimi sizin muayenenizi yapacak.

4) Aile hekimi sizi muayene ettikten sonra eğer “Askerliğe Elverişlidir” kararı verir ise sizin yoklama işleminiz bitmiş olacak. Doktor “askere elverişlidir” diye giriş yapınca sistem otomatik olarak tüm bilgilerinizi elektronik ortamda askerlik şubesine gönderecek. Sizin bir daha şubeye gitmenize yada edevlet sitesinde işlem yapmanıza gerek kalmayacak…

5) Aile hekimleri muayene ve yoklama işlemlerini tamamladıktan 1 iş günü sonrasında edevlet üzerinde başvurunuzu görebilirsiniz ve ayrıca edevlet sitesi üzerinden elektronik imzalı olarak “Askerlik Durum Belgesi” alarak başvurunuzu görebilirsiniz…

Askerlik Yoklama İşlemleri İçin Şubeye Gitmeme Gerek Var mı?

Yukarıda görüldüğü üzere askere sevk işlemlerinizin tamamını e-devlet sitesi üzerinden askerlik şubesine gitmeden yapabilirsiniz. Askerlik şubesine gitmenize kesinlikle gerek yoktur. Evde bilgisayardan e-devlet sitesine girerek askere sevk işlemlerinizi yaptırabilirsiniz…

E-devlet Sitesi Üzerinden Başvuru Yapanların Askerlik Şubesine Gitmesine Gerek Var mı?

Askerlik şubesine gitmenize gerek yok. Sadece yoklama kaçaklarının ve bakaya durumda olanların askerlik şubesine gitmesi gerekmektedir. Tecilli olan yada askere gitme zamanı yeni gelenlerin askelik şubesine gitmelerine gerek yoktur. Yoklama kaçağı yada bakaya olanların e-devlet üzerinden işlem yaptıktan sonra mutlaka askerlik şubesine gitmeleri gerekmektedir.

Edevlet Sitesine Fotoğraf Yükleyemiyorum?

Fotoğrafınızı sisteme yükleyebilmek için fotoğraf boyutunun en fazla 0.85 megabyte olması gerekmektedir. Yüksek boyutlu fotoğraflar e-devlet sitesine yüklenememektedir. Fotoğrafınız eğer büyük boyutlu ise fotoğraf boyutunu düşürmeniz gerekir. Ayrıca edevlet sitesine sadece JPEG ve JPG uzantılı fotoğraflar yüklenebilmektedir. Diğer uzantıları sisteme yüklemeniz mümkün değildir.

Tecilli Olanların E-devlet Sitesinde İşlem Yaptıktan Sonra Şubeye Gitmesi Gerekir mi?

Tecil bozdurup askere gidecek kişilerin e-devlet sitesi üzerinden yoklama işlemleri yani askere sevk işlemleri yaptırması yeterlidir. Şubeye gitmenize gerek yoktur. Aile hekiminize gittikten sonra işleminiz tamamdır.

Edevlet Sitesi Üzerinden İşlem Yoklama Yapanlar Ne Zaman Aile Hekimine Gitmeli?

Eğer e-devlet üzerinden yoklama işlemlerini yaptıysanız hemen aile hekimine gidip muayene olabilirsiniz…Beklemenize gerek yoktur.

Aile Hekimim Farklı Bir Yerde Ne Yapmalıyım?

Aile hekimi başka bir ilde yada ilçede olan kişiler aile hekimlerine gidemezler. O zaman ne yapacaklar? Eğer aile hekiminiz çok uzakta bir yerde ise o zaman ya başka bir aile hekimine gideceksiniz ya da edevlet sitesi üzerinden e-nabız.gov.tr uygulamasına bağlanacaksınız. E-nabız sitesinden aile hekiminizi değiştireceksiniz. Size en yakın aile hekimini seçip orada muayene işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Yani aile hekiminizi e-devlet üzerinden bağlandığınız e-nabız.gov.tr sitesi aracılığıyla değiştirip en yakın yerde muayene olabilirsiniz..

Aile Hekiminin Verdiği Belgeyi Askerlik Şubesine Götürmeme Gerek Var mı?

Aile hekimi size işlem yaptığına dair belge verir. Bu belgeyi askerlik şubesine götürmenize gerek yoktur. Bu belge sadece size bilgi vermek amaçlıdır. Askerlik şubesine bu belgeyi götürmenize gerek yok.

Yurtdışında İkamet Edenler Nasıl Yoklama Yaptıracaklar?

Eğer ikametiniz yurtdışında ise o zaman Türk konsolosluğuna başvuru yaparak yada türkiyede herhangi bir askerlik şubesine başvuru yaparak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz..

İstediğim Celp Döneminde Askere Gidebilir miyim?

Mevzuata göre askere alım işlemleri yılda 12 dönemde yapılmaktadır fakat uygulamada genelde bu sayı daha da düşebilmektedir. Kafanıza göre istediğiniz zaman askere gidemezsiniz. Başvuru yaptığınız tarihe göre sizi ilk celp döneminde askere gidecek şekilde askere kayıt ederler. Aşağıda celp dönemleri görülmektedir. Eğer son başvuru tarihini kaçırırsanız ilgili celp döneminden sonraki dönemde askere gitmek zorunda kalırsınız. Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Örneğin 10 eylül tarihinde askerlik şubesine gittiniz ve ilk celp döneminde askere gitmek istiyorum. Tecil bozdurmak istiyorum dediniz. Bu durumda kasım celp döneminin son başvuru tarihi olan 31 ağustos tarihini kaçırdığınız için kasım döneminde askere gidebilmeniz imkansızdır. Sizi şubat celp dönemine yazarlar ve en erken şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz.
Tecil bozdururken celp dönemi son başvuru tarihlerini dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Yanlış zamanda celp bozdurma işlemi yapmanız yanlış dönemde askere gitmek zorunda kalmanıza sebep olabilir.
Önemli Not :  Edevletten işlem yapabilmeniz için daha önce hiç yoklama ve muayene işlemi yaptırmamış olmanız gerekiyor.  Daha önce yoklama ve muayene yaptıranların askerlik şubesine gitmeleri şart.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
330 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

iyi günler ben tecilliyim askere gitmek istiyorum tecili bozdururken yanımda hangi evraklar olması gerekiyor ınternette diploma yazıyor onu nerden bulabilirim

Merhaba arkadaşlar.2020’ye kadar tecilim vardı.Tecili kaldırdım askerlik yerim belli oldu.18 Haziranda teslim olmam gerekiyordu.Yer belli olduktan sonra tekrar tecil ettim.Yine 2020’ye kadar tecili uzattılar.Tekrardan tecili kaldırırsam gelecek celp döneminde mi giderim yoksa yerim belli olduğu için hemen gönderirler mi bilgisi olan yazabilir mi lütfen şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba ,
Ben tecili 31 agustos dan önce bozduracağım. kasım celp döneminde askere alınacağımı biliyorıum. şuan halen çalıştığım iş yerinden askerlik tazmınatı da almak istiyorum. bunun için askerlik den evrak almam gerekıyor. tecili bozdurmak için gittiğimde bana kasım döneminde askersin diye bir evrak verecekler mi ? bu evrakla istifa edip askerlık tazminatımı alabiliyor muyum?

Merhaba yeni lise mezunu oldum 1998 Doğumluyum ancak daha diplomamın aslını alamadım 11.06.2018 Haziran Pazartesi günü geçiçi mezuniyet belgesi alarak askerlik şubesine gitsem tecili bozdurup askere gidebilirmiyim ? ve ayrıca Agustos celbini ( 31 Mayıs tarihini kaçırdığım için ) haziranda mezun olup diplomayla gitmek istediğim için kaçırdım kesin kasımda gitmek istiyorum bu mümkünmüdür ? Cevaplarınızı bekliyorum. ve sizce tahminen kasımda da gidersem hangi gün aralığı giderim. Şimdiden Teşekkürler

merhaba ben kuaförlük okuluna gidiyorum haftada birkez tabi şuan tatil oldu 2 ay sonra 20 yaşına gircem okul tecil etmiş okulu dondurmak istiyorum fakat bana bunun mümkün olmadıgını söylüyorlar napmam gerek cidden varmı böyle bişe??

merhaba arkadaşlar ben ağustos döneminde askere gitmek istiyorum fakat celp dönemini kaçırmışım.askerlik şubesine gidip dilekçe versem ağustos ayı için askere alınabilirmiyim bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Merhaba arkadaşlar. ben 2013 yılında liseden mezun oldum. Mezun olduktan sonra askerlik şubesine gidip askerliğimi tecil ettirmedim. 2014 yılında YGS den sonra örgün eğitim olarak yüksek lisans bir üniversite kazandım ve kazandığım üniversiteye kayıt yaptırmadım. Daha sonra askerlik şubesine gidip askerliğimi tecil ettirmek istediğimi söylediğimde 2018 sonuna kadar tecilli olduğumu Eskişehir bilmem ne üniversitesinin şu bölümünde kaydın var dendi ve hiç bir işlem yaptırmadım bende, o zamandan beri hiç tecilime ellemedim.Şimdi tecili bozdurmak istiyorum üniversitede kaydım yok ama elektronik ortamda kaydım var gibi gözüküyor tecili bozdurduğumda bakaya veya yoklama kaçağı durumuna düşüp celp dönemini beklemeden apar topar askere alma durumları olurmu yoksa hiç bir sorun çıkmayıp celp dönemindemi yollarlar ? Bunu öğrenmek istiyorum.

Merhaba, benim merak ettiğim ve acil öğrenmem gereken konu şu: tecili bozdurduktan sonra gitmekten vazgeçme hakkımız var mı, yani önemli bir sebeple veya sebep göstermeden yerler belli olmadan önce bozdurma işleminden vazgeçebiliyor muyuz? Bu konuyu askerlik şubesine sordum ama ordaki memur da bilmiyordu ve başkasına sordu o yüzden aldığım cevaptan tatmin olmadım, orda bana vazgeçme hakkının geçen eylül ayında kaldırıldığını, dolayısıyla şu an tecili bozdurduğumuz da kesin olarak gitmek gerektiğini söylediler, bu konu doğru mu, hiçbir şekilde vazgeçme hakkımız yok mu, bilgilendirirseniz sevinirim, saygılar…

bizim ilçede şube yok başka ilçeye gidicem tecil bozmak için. benı oradamı muayne sağlık raporu vercekler yoksa ben buradan aile hekimimden alıp mı gidicem

Genel bılgıde askerlık subesınde boy kilo olculur demıssınız bazıları aıle hekımıne bı rahatsızlıgın yoksa yonlendırmıyorlar dıye bılıyorum

İyi günler. Benim sorum şu, ben şimdi son sınıf PDR öğrencisiyim ve asteğmen olarak askerliğe başvurmak istiyorum. Fakat haziranda mezun olacağım. Mayıs da tecili bozdurup ağustosa celbine kadar diplomamı verme şansım var mı?. Yoksa mecburen Kasım ayını mı beklemek zorundayım. Ağustos ayında asteğmen olarak görev alma olasılığı daha fazla diyorlar o yüzden ağustos celbinde gitmek istiyorum.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Fakat ben geçen hafta cevabınızdan önce Mamak Askerlik Şube’ye gittim ve böyle bir imkanınız yok Kasım ayını beklemek zorundasınız dediler. Şimdi sizin cevabınızı da görünce biraz kafam karıştı açıkçası. Tekrar bir gidip konuşmam mı gerekir? Bir de ben kısa dönem değil de yedek subaylık istiyorum. Yine aynı sizin dediğiniz prosedürü izlesem yedek subaylık için de geçerli olur mu?

Başa dön tuşu