Askerlik Tecil Bozdurma ve Askere Sevk İşlemleri Nasıl Yapılır

Değerli ziyaretçilerimiz. Askere gitmek için yapılması gereken işlerin başında askere sevk işlemi yaptırmak gelmektedir. Eğer eğitim yada sağlık gibi sebeplerle askerliğiniz tecilli ise bu durumda askere gidebilmek için sizin öncelikle tecilinizi bozdurarak askere sevk işlemlerini başlatmanız gerekecektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Nasıl yoklama yaptıracaksınız? İşte bu yazımızda sizlere adım adım bu işlemleri nasıl yapacağınızı anlatacağım…

Askerlik tecil bozdurma işlemleri artık e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu işleme e-yoklama adı verilmektedir. Sizin tecilinizi bozdurup askere sevk işlemlerinizi yapabilmeniz için öncelikle e-devlet sitesine giriş yapabilmeniz gerekmektedir.

Yoklama İşlemi Yapabilmek Yapılması Gerekenler

1) Öncelikle edevlet sitesine giriş yapmanız gerek. E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapabilmek için öncelikle TC kimlik kartınızı yanınıza alarak size en yakın PTT şubesine şahsen gideceksiniz ve edevlet sitesine giriş için şifre almak istediğinizi söyleyeceksiniz. Size bir zarf içerisinde bir şifre verecekler. Siz de TC numaranız ve size verilen bu şifre ile birlikte e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapacaksınız. e-devlet (turkiye.gov.tr)  sitesine giriş yapmayan kişi maalesef yoklama ve tecil bozdurma gibi işlemlerini yaptıramaz.

2) E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yaptıysanız yapmanız gereken e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesinde bulunan arama bölümüne “ASAL Yoklama İşlemleri” yazmak. ASAL Yoklama İşlemleri başlığı altında bulunan ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne tıklayarak yoklama işlemlerini yapabilirsiniz.

3) E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine PTT’den size verilen şifre ve TC numaranız ile giriş yapıp ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne ulaştığınızda sizden bir takım bilgileri girmeniz istenecek. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu alanda fotoğraf yükleme bölümü karşınıza gelecek. Buraya JPEG yada JPG formatında vesikalık fotoğraf yüklemeniz gerekiyor.Buraya yükleyeceğiniz fotoğrafın boyutu çok büyük olursa sistem kabul etmiyor. Aynı şekilde buraya yükleyeceğiniz fotoğrafın uzantısı jpeg yada jpg formatında olmaz ise sistem yine kabul etmeyecektir. Bu bölümden fotoğrafınızı yükledikten sonra Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formunu dolduracaksınız. Bu formları doldurduktan sonra çıktı ALMAYIN. Bu formları doldurduktan sonra kayıtlı olduğunuz Aile Hekimine TC Kimlik Kartınızı ve varsa sağlık durumunuzu gösterir raporları da yanınıza alarak gideceksiniz.Aile hekimi sizin muayenenizi yapacak.

4) Aile hekimi sizi muayene ettikten sonra eğer “Askerliğe Elverişlidir” kararı verir ise sizin yoklama işleminiz bitmiş olacak. Doktor “askere elverişlidir” diye giriş yapınca sistem otomatik olarak tüm bilgilerinizi elektronik ortamda askerlik şubesine gönderecek. Sizin bir daha şubeye gitmenize yada edevlet sitesinde işlem yapmanıza gerek kalmayacak…

5) Aile hekimleri muayene ve yoklama işlemlerini tamamladıktan 1 iş günü sonrasında edevlet üzerinde başvurunuzu görebilirsiniz ve ayrıca edevlet sitesi üzerinden elektronik imzalı olarak “Askerlik Durum Belgesi” alarak başvurunuzu görebilirsiniz…

Askerlik Yoklama İşlemleri İçin Şubeye Gitmeme Gerek Var mı?

Yukarıda görüldüğü üzere askere sevk işlemlerinizin tamamını e-devlet sitesi üzerinden askerlik şubesine gitmeden yapabilirsiniz. Askerlik şubesine gitmenize kesinlikle gerek yoktur. Evde bilgisayardan e-devlet sitesine girerek askere sevk işlemlerinizi yaptırabilirsiniz…

E-devlet Sitesi Üzerinden Başvuru Yapanların Askerlik Şubesine Gitmesine Gerek Var mı?

Askerlik şubesine gitmenize gerek yok. Sadece yoklama kaçaklarının ve bakaya durumda olanların askerlik şubesine gitmesi gerekmektedir. Tecilli olan yada askere gitme zamanı yeni gelenlerin askelik şubesine gitmelerine gerek yoktur. Yoklama kaçağı yada bakaya olanların e-devlet üzerinden işlem yaptıktan sonra mutlaka askerlik şubesine gitmeleri gerekmektedir.

Edevlet Sitesine Fotoğraf Yükleyemiyorum?

Fotoğrafınızı sisteme yükleyebilmek için fotoğraf boyutunun en fazla 0.85 megabyte olması gerekmektedir. Yüksek boyutlu fotoğraflar e-devlet sitesine yüklenememektedir. Fotoğrafınız eğer büyük boyutlu ise fotoğraf boyutunu düşürmeniz gerekir. Ayrıca edevlet sitesine sadece JPEG ve JPG uzantılı fotoğraflar yüklenebilmektedir. Diğer uzantıları sisteme yüklemeniz mümkün değildir.

Tecilli Olanların E-devlet Sitesinde İşlem Yaptıktan Sonra Şubeye Gitmesi Gerekir mi?

Tecil bozdurup askere gidecek kişilerin e-devlet sitesi üzerinden yoklama işlemleri yani askere sevk işlemleri yaptırması yeterlidir. Şubeye gitmenize gerek yoktur. Aile hekiminize gittikten sonra işleminiz tamamdır.

Edevlet Sitesi Üzerinden İşlem Yoklama Yapanlar Ne Zaman Aile Hekimine Gitmeli?

Eğer e-devlet üzerinden yoklama işlemlerini yaptıysanız hemen aile hekimine gidip muayene olabilirsiniz…Beklemenize gerek yoktur.

Aile Hekimim Farklı Bir Yerde Ne Yapmalıyım?

Aile hekimi başka bir ilde yada ilçede olan kişiler aile hekimlerine gidemezler. O zaman ne yapacaklar? Eğer aile hekiminiz çok uzakta bir yerde ise o zaman ya başka bir aile hekimine gideceksiniz ya da edevlet sitesi üzerinden e-nabız.gov.tr uygulamasına bağlanacaksınız. E-nabız sitesinden aile hekiminizi değiştireceksiniz. Size en yakın aile hekimini seçip orada muayene işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Yani aile hekiminizi e-devlet üzerinden bağlandığınız e-nabız.gov.tr sitesi aracılığıyla değiştirip en yakın yerde muayene olabilirsiniz..

Aile Hekiminin Verdiği Belgeyi Askerlik Şubesine Götürmeme Gerek Var mı?

Aile hekimi size işlem yaptığına dair belge verir. Bu belgeyi askerlik şubesine götürmenize gerek yoktur. Bu belge sadece size bilgi vermek amaçlıdır. Askerlik şubesine bu belgeyi götürmenize gerek yok.

Yurtdışında İkamet Edenler Nasıl Yoklama Yaptıracaklar?

Eğer ikametiniz yurtdışında ise o zaman Türk konsolosluğuna başvuru yaparak yada türkiyede herhangi bir askerlik şubesine başvuru yaparak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz..

İstediğim Celp Döneminde Askere Gidebilir miyim?

Mevzuata göre askere alım işlemleri yılda 12 dönemde yapılmaktadır fakat uygulamada genelde bu sayı daha da düşebilmektedir. Kafanıza göre istediğiniz zaman askere gidemezsiniz. Başvuru yaptığınız tarihe göre sizi ilk celp döneminde askere gidecek şekilde askere kayıt ederler. Aşağıda celp dönemleri görülmektedir. Eğer son başvuru tarihini kaçırırsanız ilgili celp döneminden sonraki dönemde askere gitmek zorunda kalırsınız. Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Örneğin 10 eylül tarihinde askerlik şubesine gittiniz ve ilk celp döneminde askere gitmek istiyorum. Tecil bozdurmak istiyorum dediniz. Bu durumda kasım celp döneminin son başvuru tarihi olan 31 ağustos tarihini kaçırdığınız için kasım döneminde askere gidebilmeniz imkansızdır. Sizi şubat celp dönemine yazarlar ve en erken şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz.
Tecil bozdururken celp dönemi son başvuru tarihlerini dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Yanlış zamanda celp bozdurma işlemi yapmanız yanlış dönemde askere gitmek zorunda kalmanıza sebep olabilir.
Önemli Not :  Edevletten işlem yapabilmeniz için daha önce hiç yoklama ve muayene işlemi yaptırmamış olmanız gerekiyor.  Daha önce yoklama ve muayene yaptıranların askerlik şubesine gitmeleri şart.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
332 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

iyi günler kolay gelsin. 30.05.2018 tarihinde tecilim bitecek gözüküyor sistemde askerlik şubesiyle görüştüm ağustos celbine talipsin dediler. bu sayfadan biraz araştırınca ağustos celbinde gitmek için mayıs ayının sonuna kadar başvurmak gerekiyormuş bu durumda benim tecilimi bozmam mı gerekiyor ağustosta gitmem için. not: ağustosta askere alınmak istiyorum

Bugün çatalca şubeye gittim şuanda 2 yıllık mezunum fakat açıktan son sınıftayım 3 dersim var haziranda mezun olacağım bugün şube bana kısa dönem gitmen için haziran sonra bozdurabilirsin dedi ama ben ağustos celp döneminde gitmek istiyorum yardımcı olur musunuz

Selam 2 yıl üni mezunuyum suanda hala 2. üniden dolayı tecilliyim tecili simdi bozarsam ne zamana gitmem gerekiyor askere.
Teşekkürler.

merhaba, ben 2 yıllık meslek yüksek okulundan haziran ayında meezun olucam duyumlarıma göre yeni bir düzenleme yapılmış 2 yıllıklarada kısa dönem ve yedek subaylık gelmiş doğrumu ? tecili bozdurduğumda hemen gidebiliyomuyum yoksa ağustos celp dönemi için 31 mayısda tecili bozdurmammı gerekiyor ilgi ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

iyi çalışmalar
Okulumdan şubat 2019 da mezun olacağım fakat mesleğim gereği şubatta askere gitmem lazım 30 kasım 2018 den önce mezuniyet belgem veya diplomam elimde olmadan kayıt yaptırsam şubat celp’i için diploma veya mezuniyet belgemi de sonradan getirsem askerliğim kısalır mı yardımcı olmanız rica olunur..
SAYGILAR…

çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

Merhaba ben 97 dogumluyum daha önce askerliğimi okuduğum için tecil ettirmiştim ve sonra okul bitti ve bende tecili bozdum 98/2 B grubu olarak 18 haziran da gidecegim yer açıklandı ama şimdi ben tekrar tecil ettirmek istiyorum çünkü iş buldum ve aöf e kayıt olmayı düsünüyorum bu mümkünmü yani daha önce tecil ettirmiştim bozdum sevk yerim belli oldu filan şimdi tekrar tecil imkanım varmı daha sülüs kağıdı gidip şubeden almadım çünkü lütfen bilenler yazsın

Merhabalar agustos celbi icin son basvurusu olan 31 mayisa kadar gecici mezuniyet belgemi alamiyorum 15 hazirani felan buluyor almam…. agustosta askere gitmek istiyorum tecili 31 mayisa kadar bozdursak gecici meuzniyet belge mi ne zamana kadar askeriyeye goturup uzun donemden kisa doneme guncelleme yaptira bilirim

İYİ GÜNLER 3 DERSİM VAR OKULUMUN BİTMESİNE 4 YILLIK MEZUN OLABİLMEM İÇİN FAKAT AĞUSTOS CELP DÖNEMİNDE ASKER GİTMEK İSTİYORUM FAKAT 31 MAYIS KADAR BOZDURMAK GEREK AMA 4 YILLIK MEZUN HAZİRAN AYINDA DİPLOMA ALACAĞIM BAŞVURU YAPARKEN İLK UZUN ASKERLİK DİPLOMA TEKRAR GETİRDİĞİM ZAMAN KISA DÖNEM OLARAK İŞLEME ALINIR MI ?

merhaba,

Ağustos’da askerliğe gidebilmem için mayısda tecilimi bozdurursam ancak, temmuzda 3 ders sınavına girdiğim takdirde diplomamı götürürsem yine de kısa dönem sayılabilir miyim? yoksa Finaller demi geçmem gerekiyor bu durumda.

kardeş acele etme 2 ay geç git bişey olmaz sakata gelme

Mert bey ben bunu sordum askeriyeye böyle birşey yok dediler siz emin misiniz böyle birşey olduğuna burak_ozsoy_gfb@hotmail.com adresinden görüşebilir miyiz bu konuyu teşekkürler

Merhabalar, Kasım 2018 celp dönemine kadar tecilim bulunuyor ancak, Ağustos döneminde gitmek istiyorum ben bu yüzden tecili bozdurup, erken sevk dilekçesi almam gerekiyor ancak şuanda bir yerde çalışıyorum ve kıdem tazminatı için bu belge gerekiyor ve ben bu ay sonunda işten ayrılacağım, mayıs başında sevk belgesi alabilir miyim, yoksa nisan ayında da erken sevk belgesi için başvuru yapabilir miyim? Son başvuru tarihi 31 Mayıs olarak görünüyor da başlangıç tarihi yok hiçbir yerde, yardımcı olabilir misiniz?

Başa dön tuşu