Askerlik Tecil Bozdurma ve Askere Sevk İşlemleri Nasıl Yapılır

Değerli ziyaretçilerimiz. Askere gitmek için yapılması gereken işlerin başında askere sevk işlemi yaptırmak gelmektedir. Eğer eğitim yada sağlık gibi sebeplerle askerliğiniz tecilli ise bu durumda askere gidebilmek için sizin öncelikle tecilinizi bozdurarak askere sevk işlemlerini başlatmanız gerekecektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Nasıl yoklama yaptıracaksınız? İşte bu yazımızda sizlere adım adım bu işlemleri nasıl yapacağınızı anlatacağım…

Askerlik tecil bozdurma işlemleri artık e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu işleme e-yoklama adı verilmektedir. Sizin tecilinizi bozdurup askere sevk işlemlerinizi yapabilmeniz için öncelikle e-devlet sitesine giriş yapabilmeniz gerekmektedir.

Yoklama İşlemi Yapabilmek Yapılması Gerekenler

1) Öncelikle edevlet sitesine giriş yapmanız gerek. E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapabilmek için öncelikle TC kimlik kartınızı yanınıza alarak size en yakın PTT şubesine şahsen gideceksiniz ve edevlet sitesine giriş için şifre almak istediğinizi söyleyeceksiniz. Size bir zarf içerisinde bir şifre verecekler. Siz de TC numaranız ve size verilen bu şifre ile birlikte e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapacaksınız. e-devlet (turkiye.gov.tr)  sitesine giriş yapmayan kişi maalesef yoklama ve tecil bozdurma gibi işlemlerini yaptıramaz.

2) E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yaptıysanız yapmanız gereken e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesinde bulunan arama bölümüne “ASAL Yoklama İşlemleri” yazmak. ASAL Yoklama İşlemleri başlığı altında bulunan ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne tıklayarak yoklama işlemlerini yapabilirsiniz.

3) E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine PTT’den size verilen şifre ve TC numaranız ile giriş yapıp ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne ulaştığınızda sizden bir takım bilgileri girmeniz istenecek. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu alanda fotoğraf yükleme bölümü karşınıza gelecek. Buraya JPEG yada JPG formatında vesikalık fotoğraf yüklemeniz gerekiyor.Buraya yükleyeceğiniz fotoğrafın boyutu çok büyük olursa sistem kabul etmiyor. Aynı şekilde buraya yükleyeceğiniz fotoğrafın uzantısı jpeg yada jpg formatında olmaz ise sistem yine kabul etmeyecektir. Bu bölümden fotoğrafınızı yükledikten sonra Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formunu dolduracaksınız. Bu formları doldurduktan sonra çıktı ALMAYIN. Bu formları doldurduktan sonra kayıtlı olduğunuz Aile Hekimine TC Kimlik Kartınızı ve varsa sağlık durumunuzu gösterir raporları da yanınıza alarak gideceksiniz.Aile hekimi sizin muayenenizi yapacak.

4) Aile hekimi sizi muayene ettikten sonra eğer “Askerliğe Elverişlidir” kararı verir ise sizin yoklama işleminiz bitmiş olacak. Doktor “askere elverişlidir” diye giriş yapınca sistem otomatik olarak tüm bilgilerinizi elektronik ortamda askerlik şubesine gönderecek. Sizin bir daha şubeye gitmenize yada edevlet sitesinde işlem yapmanıza gerek kalmayacak…

5) Aile hekimleri muayene ve yoklama işlemlerini tamamladıktan 1 iş günü sonrasında edevlet üzerinde başvurunuzu görebilirsiniz ve ayrıca edevlet sitesi üzerinden elektronik imzalı olarak “Askerlik Durum Belgesi” alarak başvurunuzu görebilirsiniz…

Askerlik Yoklama İşlemleri İçin Şubeye Gitmeme Gerek Var mı?

Yukarıda görüldüğü üzere askere sevk işlemlerinizin tamamını e-devlet sitesi üzerinden askerlik şubesine gitmeden yapabilirsiniz. Askerlik şubesine gitmenize kesinlikle gerek yoktur. Evde bilgisayardan e-devlet sitesine girerek askere sevk işlemlerinizi yaptırabilirsiniz…

E-devlet Sitesi Üzerinden Başvuru Yapanların Askerlik Şubesine Gitmesine Gerek Var mı?

Askerlik şubesine gitmenize gerek yok. Sadece yoklama kaçaklarının ve bakaya durumda olanların askerlik şubesine gitmesi gerekmektedir. Tecilli olan yada askere gitme zamanı yeni gelenlerin askelik şubesine gitmelerine gerek yoktur. Yoklama kaçağı yada bakaya olanların e-devlet üzerinden işlem yaptıktan sonra mutlaka askerlik şubesine gitmeleri gerekmektedir.

Edevlet Sitesine Fotoğraf Yükleyemiyorum?

Fotoğrafınızı sisteme yükleyebilmek için fotoğraf boyutunun en fazla 0.85 megabyte olması gerekmektedir. Yüksek boyutlu fotoğraflar e-devlet sitesine yüklenememektedir. Fotoğrafınız eğer büyük boyutlu ise fotoğraf boyutunu düşürmeniz gerekir. Ayrıca edevlet sitesine sadece JPEG ve JPG uzantılı fotoğraflar yüklenebilmektedir. Diğer uzantıları sisteme yüklemeniz mümkün değildir.

Tecilli Olanların E-devlet Sitesinde İşlem Yaptıktan Sonra Şubeye Gitmesi Gerekir mi?

Tecil bozdurup askere gidecek kişilerin e-devlet sitesi üzerinden yoklama işlemleri yani askere sevk işlemleri yaptırması yeterlidir. Şubeye gitmenize gerek yoktur. Aile hekiminize gittikten sonra işleminiz tamamdır.

Edevlet Sitesi Üzerinden İşlem Yoklama Yapanlar Ne Zaman Aile Hekimine Gitmeli?

Eğer e-devlet üzerinden yoklama işlemlerini yaptıysanız hemen aile hekimine gidip muayene olabilirsiniz…Beklemenize gerek yoktur.

Aile Hekimim Farklı Bir Yerde Ne Yapmalıyım?

Aile hekimi başka bir ilde yada ilçede olan kişiler aile hekimlerine gidemezler. O zaman ne yapacaklar? Eğer aile hekiminiz çok uzakta bir yerde ise o zaman ya başka bir aile hekimine gideceksiniz ya da edevlet sitesi üzerinden e-nabız.gov.tr uygulamasına bağlanacaksınız. E-nabız sitesinden aile hekiminizi değiştireceksiniz. Size en yakın aile hekimini seçip orada muayene işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Yani aile hekiminizi e-devlet üzerinden bağlandığınız e-nabız.gov.tr sitesi aracılığıyla değiştirip en yakın yerde muayene olabilirsiniz..

Aile Hekiminin Verdiği Belgeyi Askerlik Şubesine Götürmeme Gerek Var mı?

Aile hekimi size işlem yaptığına dair belge verir. Bu belgeyi askerlik şubesine götürmenize gerek yoktur. Bu belge sadece size bilgi vermek amaçlıdır. Askerlik şubesine bu belgeyi götürmenize gerek yok.

Yurtdışında İkamet Edenler Nasıl Yoklama Yaptıracaklar?

Eğer ikametiniz yurtdışında ise o zaman Türk konsolosluğuna başvuru yaparak yada türkiyede herhangi bir askerlik şubesine başvuru yaparak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz..

İstediğim Celp Döneminde Askere Gidebilir miyim?

Mevzuata göre askere alım işlemleri yılda 12 dönemde yapılmaktadır fakat uygulamada genelde bu sayı daha da düşebilmektedir. Kafanıza göre istediğiniz zaman askere gidemezsiniz. Başvuru yaptığınız tarihe göre sizi ilk celp döneminde askere gidecek şekilde askere kayıt ederler. Aşağıda celp dönemleri görülmektedir. Eğer son başvuru tarihini kaçırırsanız ilgili celp döneminden sonraki dönemde askere gitmek zorunda kalırsınız. Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Örneğin 10 eylül tarihinde askerlik şubesine gittiniz ve ilk celp döneminde askere gitmek istiyorum. Tecil bozdurmak istiyorum dediniz. Bu durumda kasım celp döneminin son başvuru tarihi olan 31 ağustos tarihini kaçırdığınız için kasım döneminde askere gidebilmeniz imkansızdır. Sizi şubat celp dönemine yazarlar ve en erken şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz.
Tecil bozdururken celp dönemi son başvuru tarihlerini dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Yanlış zamanda celp bozdurma işlemi yapmanız yanlış dönemde askere gitmek zorunda kalmanıza sebep olabilir.
Önemli Not :  Edevletten işlem yapabilmeniz için daha önce hiç yoklama ve muayene işlemi yaptırmamış olmanız gerekiyor.  Daha önce yoklama ve muayene yaptıranların askerlik şubesine gitmeleri şart.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
332 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

arkadaşlar 23 yaşındayım okul bitmedi devam ediyor ama ben ağustos ayında askere gitmek istiyorum hazrian da yada temmuzda tecili bozdursam yetişir mi agustos ayına bazı arkaaşlara hemen çıkıyor 1 ay içinde

2018 ağustos celbiyle askere gitmeyi düşünüyorum. Yemin töreni, kurban bayramına denk gelse de yapılır mı? yoksa bayramla çakışmaması için ayarlama yapılır mı?

Lisans mezunuyum 31/03/2018 tecilim bitiyor. Şube ile görüştüm mayıs celbine gidebilirsin diyor. Ağustos celbine gitmek istiyorum. Bu mümkün mü?

Dediğiniz şekilde olursa bakaya işlemine tabi tutulur ve askerlik şubesine girdiği zaman 3 günde paket yapıp yollarlar ağustosa kadar bekletilmezsin

Merhabalar. Ben şuanda üniversite 4. Sınıf öğrencisiyim. Bu yıl haziranda mezun oluyorum inşallah ve mezun olur olmaz ağustos celbiyle uzun dönem askere gitmek istiyorum. Ağustos celbi için son başvuru tarihi 31 mayıs diyor. O vakte kadar henüz mezun olmayacağım için elimde diploma ya da mezuniyet belgesi olmayacak. Bu durumda ne olur? Ve ayrıca ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim :)

Bu cevabı arıyordum teşekkür ediyorum. Ama merak ettiğim mezun belgesini getirip göstermede herhangi bir problemde uzun dönem mi gitmek zorunda olacağım. yoksa gitmeyim bir sonraki celp dönemine mi erteleneceğim.

Merhabalar. Ben Sosyal Hizmet Uzmanıyım. ağustos 2018 de askere gideceğim. uzun dönem çıkma ihtimali nedir? Sosyal hizmet uzmanlarının RDM’lerde görevlendirildiklerini duydum. Ne kadar doğrudur? Bir de astteğmenlerin genelde mezun oldukları bölümler nelerdir? Teşekkürler…

Merhaba 31.12.2019 a kadar tecilliyim tecilimi bozdurmak istiyorum mayısta askere gitmek istyrm şubeye gitmedn önce yanımda ne bulundura bilirm daha çabuk işlemlerimi halledebrm

Arkadaşlar bişey sorucaktim kusuruma bakmayin. Bnim aile hekimim ağrida bnde şimdi izmirdeyim acaba ben burda miyane olabilir miyim. ( saglik ocağına gittim dr bana dedi ağrıdaki aile hekimine git) bi yardımcı olun lütfen.

merhaba bi sorum olucak ben tecilimi bozdurmak için asker şubesine gittim bana yoklama kağıdı verdiler esansiyel tremor diye hastalıgım vardı onu söyledim ilk aile hekimliğine ordan nörolojiye gittim imzalattım kağıdı sonuç olarak A07F01 askeri heyet karar verecek dedi.

Sorum şu benim asker şubesine giderken tekrar randevu almama gerek varmı? edevlet sitesindede sorun var randevu alınmıyor veya telefonla arayarak randevu alınır mı?

Teşekkür ederim..

kardeşim benim durumum ve sormak istediğim şey burada yazılanlardan biraz farklı ağustosta askere gitmek istiyorum ve son tarihi 31 mayıs başvurunun fakat benim mezun olma işlemim haziran sonu gibi bitiyor 31 mayıstan önce tecili bozdurabiliyor muyum? eğer bozdurabilirsem üniversiteden diplomayı haziran sonunda mı götürmem gerekiyor? öğrenci belgesi götürsem noramal uzun dönem mi yaparım

Merhaba 31.12.2019 a kadar tecilliyim askerlik şubesine 28 şubat 2018 e kadar gitsem mayıs ayın da askere alırlar mı?

ben 22 şubatta tecil bozdrdum ne zaman giderim şubattamı mayıstamı veya şubatta gıtmek istiyorum olabirmi

Normal şartlarda 2019’a kadar tecilim var ama ben bozdurup gönüllü şekilde uzun dönem(asteğmen) olarak askere gitmek istiyorum. Üniversite mezunuyum. Hangi şartlara göre uzun dönem çıkıyor yani bunun için ne belirtmem gerekli ve uzun dönem değil de kısa dönem çıktı şansıma tekrar ertelettirebiliyor muyum sonra ki dönemde şansımı denemek için ve asteğmen olarak gidip askerde teğmen olarak kalmakla ilgili bilgi verir misiniz.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Çoğu kişinin aklında olupta cevap bulamadığı bütün her şey burada sizlerin sayesinde var. Başarılar dilerim.

Yazı kalfırıldı mı acaba arayıp duruyorum bu soruların cevabını bulamadım

1 2 3 16
Başa dön tuşu