Askerlik Sevk Belgesi (Sülüs) Nedir?

Askerlik Sevk Belgesi halk arasında Sülüs olarak bilinen ve askere gidecek kişinin sevk tarihini, birliğe ne zaman teslim olması gerektiğini, kaç gün yol izni olduğunu, askerliğinin başladığı tarihe ilişkin bilgileri içeren belgenin adıdır. Askerlik Sevk Belgesi önemlidir çünkü kişinin askerliğinin ne zaman başladığı ve ne zaman biteceği bu evraka göre hesaplanır.

Sülüs yani Askerlik Sevk Belgesi askere gidecek kişiye askerlik şubesinde kapalı bir zarf içerisinde verilir. Bu evrakın kapalı olarak verilmesinin bir sebebi vardır. Bu evrak kişi tarafından açılmamalıdır. Bu zarf kapalı olarak size teslim edilir ve siz o zarfı açmadan birliğinize teslim olana kadar muhafaza etmekle sorumlusunuz. Birliğinize teslim olduğunuzda bu kapalı zarfı acemi birliğinize teslim edersiniz ve sizin sorumluluğunuz orada biter. Bu zarfın açılması siz birliğe teslim olurken başınızın ağrımasına sebep olabilir. O nedenle size askerlik şubesinde verilen zarfı kesinlikle açmayınız ve birliğe teslim olacağınız zaman mutlaka yanınızda götürünüz.

askerlik sevk belgesi
askerlik sevk belgesi

Askerlik şubesinde size verilen kapalı zarfın içinde a,b,c,d nüshaları vardır ve bu nüshaların her birinden üçer adet vardır. Askere Sevk Belgenizde acemi birliğinize ait bilgiler vardır. Bu kapalı zarfla acemi birliğinize gidersiniz ve teslim olursunuz. Acemi birliğinizde sizden bu kapalı zarfı alırlar. Burada size verilen zarfın içerisinde yer alan askerlik sevk belgesinden a ve b suretleri (acemi birliğinize sağ salim katıldığınıza dair belgeler) askerlik şubenize postalanır. Geriye kalan c ve d nüshaları sizin şahsi dosyanıza konulur. Bu nüshalardan c ve d nüshaları usta birliğinize gidene kadar acemi birliğinizde kişisel dosyanızda tutulur. Siz acemi birliğinizden ayrılıp usta birliğinize gidince sizinle birlikte kişisel dosyanız da usta birliğinize gönderilir. Dosyayı siz götürmezsiniz fakat şahsi dosyanız da sizin arkanızdan usta birliğinize gelir.

Usta birliğinize gönderilen şahsi dosyanızda acemi birliğinizde yapılan tebliğ tebellüğ belgeleri, sizden alınan parmak izleri basım formları, acemi birliğinizde çekilen fotoğraflarınız, silah hakimiyet becerilerinizi gösteren silah atışı hedef kağıdı ve buna benzer sizi ilgilendiren tüm evraklar bulunur. Usta birliğinize geldiğinizde dosyanızda bulunan c nüshasında gerekli yerler doldurulur. Askerlik Sevk Belgesindeki c nüshası usta birliğinize katıldığınıza dair bir evraktır ve bu evrak sizin usta birliğinize sağ salim ulaştığınızı gösterir. Bu c nüshası da doldurulduktan sonra askerlik şubenize gönderilir.

kapalı sülüs zarfı
kapalı sülüs zarfı

Usta birliğinize katıldıktan yaklaşık 3 ay sonra d nüshası da (kaynak saptama fişi olarak bilinir) doldurulur ve askerlik şubenize postalanır. Gördüğünüz üzere askerlik sevk belgeleri birer birer şubeye gönderildi. En son durumda şahsi dosyanızda a,b,c,d nüshalarından sadece birer adet kalır. Geri kalan nüshalar askerlik şubenize gönderildi. Geriye kalan evraklar sizin terhis tarihinizin tespit edilmesinde ve gerekli yazışmaların yapılmasında kullanılır ve şahsi dosyanızda muhafaza edilir. Geriye kalan nüshalar önemlidir çünkü terhis tarihiniz bu evraklara bakılarak hesaplanır…

Google'da Arama Yapmak İçin Aşağıdaki Formu Kullanabilirsiniz


Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
43 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

sulus aldıktan sonra kac gun icerisinde teslim oluruz

Bu nilgilru güncelleyin 4 yıldır uygulama değişti zarflama yok artik

Başa dön tuşu