Askerlik Sevk Belgesi (Sülüs) Nedir?

Askerlik Sevk Belgesi halk arasında Sülüs olarak bilinen ve askere gidecek kişinin sevk tarihini, birliğe ne zaman teslim olması gerektiğini, kaç gün yol izni olduğunu, askerliğinin başladığı tarihe ilişkin bilgileri içeren belgenin adıdır. Askerlik Sevk Belgesi önemlidir çünkü kişinin askerliğinin ne zaman başladığı ve ne zaman biteceği bu evraka göre hesaplanır.

Sülüs yani Askerlik Sevk Belgesi askere gidecek kişiye askerlik şubesinde kapalı bir zarf içerisinde verilir. Bu evrakın kapalı olarak verilmesinin bir sebebi vardır. Bu evrak kişi tarafından açılmamalıdır. Bu zarf kapalı olarak size teslim edilir ve siz o zarfı açmadan birliğinize teslim olana kadar muhafaza etmekle sorumlusunuz. Birliğinize teslim olduğunuzda bu kapalı zarfı acemi birliğinize teslim edersiniz ve sizin sorumluluğunuz orada biter. Bu zarfın açılması siz birliğe teslim olurken başınızın ağrımasına sebep olabilir. O nedenle size askerlik şubesinde verilen zarfı kesinlikle açmayınız ve birliğe teslim olacağınız zaman mutlaka yanınızda götürünüz.

askerlik sevk belgesi
askerlik sevk belgesi

Askerlik şubesinde size verilen kapalı zarfın içinde a,b,c,d nüshaları vardır ve bu nüshaların her birinden üçer adet vardır. Askere Sevk Belgenizde acemi birliğinize ait bilgiler vardır. Bu kapalı zarfla acemi birliğinize gidersiniz ve teslim olursunuz. Acemi birliğinizde sizden bu kapalı zarfı alırlar. Burada size verilen zarfın içerisinde yer alan askerlik sevk belgesinden a ve b suretleri (acemi birliğinize sağ salim katıldığınıza dair belgeler) askerlik şubenize postalanır. Geriye kalan c ve d nüshaları sizin şahsi dosyanıza konulur. Bu nüshalardan c ve d nüshaları usta birliğinize gidene kadar acemi birliğinizde kişisel dosyanızda tutulur. Siz acemi birliğinizden ayrılıp usta birliğinize gidince sizinle birlikte kişisel dosyanız da usta birliğinize gönderilir. Dosyayı siz götürmezsiniz fakat şahsi dosyanız da sizin arkanızdan usta birliğinize gelir.

Usta birliğinize gönderilen şahsi dosyanızda acemi birliğinizde yapılan tebliğ tebellüğ belgeleri, sizden alınan parmak izleri basım formları, acemi birliğinizde çekilen fotoğraflarınız, silah hakimiyet becerilerinizi gösteren silah atışı hedef kağıdı ve buna benzer sizi ilgilendiren tüm evraklar bulunur. Usta birliğinize geldiğinizde dosyanızda bulunan c nüshasında gerekli yerler doldurulur. Askerlik Sevk Belgesindeki c nüshası usta birliğinize katıldığınıza dair bir evraktır ve bu evrak sizin usta birliğinize sağ salim ulaştığınızı gösterir. Bu c nüshası da doldurulduktan sonra askerlik şubenize gönderilir.

kapalı sülüs zarfı
kapalı sülüs zarfı

Usta birliğinize katıldıktan yaklaşık 3 ay sonra d nüshası da (kaynak saptama fişi olarak bilinir) doldurulur ve askerlik şubenize postalanır. Gördüğünüz üzere askerlik sevk belgeleri birer birer şubeye gönderildi. En son durumda şahsi dosyanızda a,b,c,d nüshalarından sadece birer adet kalır. Geri kalan nüshalar askerlik şubenize gönderildi. Geriye kalan evraklar sizin terhis tarihinizin tespit edilmesinde ve gerekli yazışmaların yapılmasında kullanılır ve şahsi dosyanızda muhafaza edilir. Geriye kalan nüshalar önemlidir çünkü terhis tarihiniz bu evraklara bakılarak hesaplanır…

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

45 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba, arkadaşım 4 şubatta yola çıktı Şubat 5 de teslim şafak saymaya ne zamandan başlamalıyım evrak alma bitiş tarihi 03 /02 evrak alma 2 şubatta almış ne zamandan başlamak gerek ve izinleri saymam lazım mı

Merhaba, arkadaşım 4 şubatta yola çıktı 5 şubatta teslim oldu sülüs tarihi ne bilmiyorum ama sevk kağıdı 2 şubat ve evrak alma bitiş tarihi 03/02 şafak saymaya ne zamandan başlamak gerek izinleri falan saymamız lazım mı?

sulus aldıktan sonra kac gun icerisinde teslim oluruz

Bu nilgilru güncelleyin 4 yıldır uygulama değişti zarflama yok artik

22.11.1999 doğum yer muğla ama kütük hatay ne zaman giderim teşekkürler

muayenemi oldum ne zaman askere giderim

e devletten öğrenebilirsin

Merhaba. Temmuz ayının sonlarında şubeye gidip bedelsiz askerlik başvurusu yapmıştım. Tüm işlemler yapıldı Kasım celbinde askersiniz dediler. Fakat başvuruyu yaptıktan bir süre sonra elime bedelliye yetecek miktarda maddi anlamda bir imkan geçti. Bunu bedellide kullanmak istiyorum. Daha yerler açıklanmadı.
Yerler açıklanmamışken Bedelli askerlik yapabilir miyim? Önceki başvurumun iptal edilmesini isteyip Bedelliye başvurabilir miyim. Yapılabiliyor ise ne yapmak gerekir. Bu konuda ve bu süre zarfında aydınlatırsanız, yardımcı olursanız sevinirim.

Sevk başlangıç tarihi ve katılım tarihi neyi ifade eder aralarındaki fark nedir askere teslim olma tarihi hangisidir

E devlette bu şekilde yazıyor
Sevk Tarihi 20181027
Sevk Başlangıç 20181027
Sevk Bitiş 20181116
açıklamanın üzerinde de sevk tarihleri arasında askerlik şubesi ya da edevlet üzerinden sevk belgenizi alın yazıyor. Ama teslim olma tarihi yazmıyor onu nasıl öğrenebilirim?

6 ekim de bedelli askerlik celp dönemi denmiş fakat 2 gün yol iznim var teslim tarihim 9 ekim mi olur 8 ekim mi ? Teşekkürler ..

Başa dön tuşu