Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

Askerlik Kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayından itibaren askerlik yapmaya mecburdur. Normal şartlar altında kişiler askerliklerini eğitim, sağlık ve özel durumlara bağlı olarak erteleyebilirler fakat nihayetinde herkes en sonunda askerliğini yapmak zorundadır. Tüm bunlarla birlikte 7179 Sayılı Askeralma Kanununda bazı sebeplerle bazı kişilerin askerlik yapamayacağına da hükmedilmiştir. Bu durumda olan kişilere askerlikten muaf olduğuna dair belge düzenlenir ve bu kişilere halk arasında çürüğe ayrıldı (askerlikten muaf oldu) denilir. Askerlikten muaf olabilme şartları 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20 Maddesine dayanılarak hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde detaylıca açıklanmıştır.

Askerlik Kilo Muafiyeti İle İlgili Mevzuat Ne Diyor?

Kilo fazlalığı yada kilo azlığı olan kişilerin askerlik yapıp yapamayacağına 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20 maddesinde ve Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer verilmiştir. Kanunda “Yoklamaları veya askere sevkleri sırasında geçici rahatsızlığı nedeniyle askerlik yapamayacakları anlaşılanlar ile tutuklu ve hükümlü olanların askerlik işlemleri ertelenir. Geçici rahatsızlığı nedeniyle erteleme kararı verilenler rapor bitiminde yeniden muayeneye tabi tutulurlar. Aynı rahatsızlık nedeniyle ertelemesi üç yıl süreyle devam edenler hakkında askerliğe elverişli olup olmadıkları kararı verilir.” ifadesi yer almaktadır. Kanun metnine göre kişi tam sağlam değil ise askere alınamaz. Kişinin geçici hastalığı var ise (örneğin kilo sorunu, ayak kırılması vb) bu durumda kişiye iyileşmesi ve sonra yeniden muayene olması için 1 sene tecil veriliyor. Sonraki yıl kişi muayeneye gidiyor ve kişi iyileşmedi ise yine tecil veriliyor. 3. Yıl sonunda yapılan muayene sonrasında da kişi iyileşmez ise kişiye “askerlikten muaftır” belgesi veriliyor. Kişinin askerlikle ilişiği kalmıyor. Artık kişi istese de askere gidemiyor.
Askerlikten sağlık sebebiyle muaf olmak için bir çok durum vardır. Örneğin aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza neden olabilir. Bunun gibi bir çok hastalık vardır. Eğer Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde sayılan şartları sağlıyorsanız bu hastalıklara bağlı olarak askerlikten muaf olmanız mümkündür.  Aşağıda yer alan boy-kilo tablosuna bakarak askerlik yapmaya elverişli olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Boy Kilo Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?

Kişi yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmak üzere aile hekimine yada hastaneye gider. Aile hekimi kişinin kilosunda bir anormallik (yani aşırı kilolu yada aşırı zayıf) tespit eder ise kişiyi hastaneye sevk eder. Kilo hastalığının muayenesi ve hastalık derecesinin  tespiti hastanede yapılır. Hastalık ile ilgili tüm işlemlerin, ölçüm ve değerlendirmelerin hastanede yapılması zorunludur.

Doktor Muayenesi Nasıl Yapılır ve Heyet Raporu Nasıl Verilir

Hastaneye sevk edilen kişilerin boyu ve kilosu alanında uzman hekim tarafından hassas bir şekilde ölçülür. Yapılan ölçüm neticesinde boy ve kilonuz orantılı ve askerlik yapmaya uygun çıkarsa uzman hekim “bu kişi askerlik yapmaya elverişlidir” diye rapor verir ve sizin hastane ile işiniz biter. Askerlik yapmaya elverişli olursunuz. Eğer uzman hekim sizin boy ve kilonuzun askerlik yapmaya uygun olmadığına karar verir ise sizinle ilgili bir dosya hazırlar ve hazırladığı bu raporu hastanenin heyetine iletir. Hastane heyeti haftanın belirli günlerinde toplanır ve heyet raporu verilecek kişilerin durumlarını değerlendirir. Bu değerlendirme neticesinde kişiye ya “askerlik yapmaya uygundur” ya da “1 sene tecil uygundur” diye rapor verirler.

Yukarıdaki iş ve işlemler 3 sene boyunca her yıl tekrarlanır. Kişi 3 sene boyunca iyileşme göstermez ve boy kilo oranı askerlik yapmaya elverişli hale gelmez ise kişiye hastane heyetince “askerlikten muaftır” raporu verir. Kişinin askerlikle ilişiği kesilir.

Boy Kilo Muayenesi Nasıl Yapılır?

Boy ve kilo muayenesi askeri hastanelerdeki hassas tıbbi cihazlarla yapılmaktadır. Yapılan hassas ölçümler neticesinde gözlemsel inceleme de yapılarak sizin askerliğe elverişli yada askerliğe elverişli olmadığınıza karar verilir. Askerliğe elverişli olup olmadığınız boy ve kilo oranınıza bakılarak yapılır. Boyunuza oranla aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza sebep olabilir.

Boy Kilo Oran Tablosu ve Muafiyet Hesaplama Yönetmi

Boy ve kilo oranına bakılarak bazı kişiler askere elverişli kabul edilirken bazı kişiler de sınır değerlerin üzerindeler yada altındalar ise askere alınmazlar ve askerlikten muaf olurlar. Askere gidecek kişilerin boy kilo hesabı aşağıdaki tablodaki verilere bakılarak yapılır:

Boy kilo oranı sınır değerlerin üzerinde yada altında olan kişilerin askerliği 1 sene tecil edilir ve seneye yeniden muayeneye gelmesi istenir. Sonraki yıl da boy kilo oranı sınır değerin üzerinde yada altında ise yine 1 yıl tecil verilir ve kişiye sonraki yıl da gelip muayene olması söylenir. 3. Yılda da kişi eğer yine sınır değerlerin üstünde yada altında ise o vakit kişi askerlikten muaf tutulur. Yani toplamda 3 yıl sonunda kişi sınır değerlerin altında yada üstünde çıkarsa kişi askerlikten muaf olur.

Askerlik Boy Kilo Muaf Olma Şartları Tablosu

Aşağıdaki tabloda kırmızı ile işaretlenen bölümlere bakarak kaç kilo olanların askerden muaf olduğunu görebilirsiniz. Boy ve kilo hesabına göre askerden muaf olup olmadığınızı aşağıdaki tablodan öğrenmeniz mümkün.

Örnek 1:  Boy 150 cm ise, kilo 85 kilogram ve üzerindeyse ya da 33 kilogram ve altındaysa kişiye 1 sene tecil verilir. Sonraki yıl yine tecil verilir. 3. Yıl sonunda yine kilo sınır değerler içinde değil ise kişiye muaf raporu verilir ve kişinin askerlikle ilişiği kalmaz.

askerlik kilo muafiyeti

Sahte Çürük Raporu Almanın Cezası Nedir?

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Evrakta sahtecilik suçu için TCK’da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
710 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Hocam benim yaş 29 boyum 1.73 kilo 118 askerlik tecil sınırı 29 yaş muaf mı olurum yoksa bir yıl dahamı tecil alırım

Normalde boyunuza göre sınır 100 siz 118 kilosunuz ilk yıl erteleme 2 yıl erteleme 3. Yıl aynı kiloda yada daha yüksek olursanız muaf olursunuz

herkese ıyı gunler
suan 3. muayneye gıdecem son muayne sorum su dıyelım çuruk verdıler bır daha çağırıyolarmı 3 senedır beklemesı dert al almazlar anca hastaneye gıt gel bu arada 125 kg

acil cevaplarsanız sevinirimm
45 yaşındayım değişik sebeplerden dolayı yapmadım ve daha öncede majör depresyon tanısıyla iki kere ertelemem var.şimdi tekrar devlet hastanesine heyete gönderdiler.heyet raporunda boy:175 kilo 108 yazdılar ayrıca f32 depresif bozukluk
kilo boy hesabına göre 36 kilo fazlam var.
sorum :erteleme veya muafiyet konusunu hastanemi veriyor şubemi karar veriyor.
eger hastane kilo boy hesabına göre(mevzuatagöre) elverişli ihtimali var diyebilirmi derse ne yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkürler

kg dan dolayı 3 kere her yıl kontrole gıdıyorsun hastaneye onlar zarfa yazım kaararını verıyor heyete gırıyon

Yasim 56 Boyum 170 kilo 103 Bedelli askerlik kapsamindan cikarildim. 94 senesinde 1 ay askerlik yaptim 2000 senesinden buyana malulen emekliyim.sinirhastasi,yüksek tansiyon,seker hastasi,deprosjon gibi hastaliklarin hepsi var. Konsolosluk müracat tarihi 31.12.2017 gectigi icin Dövizle askerlik hizmetine göre islem yapilacagini söylediler.Benim durumum ne olur. cok tesekür ederim. Mustafa. Almanya

cok tesekür ederim,Dogum yilim 01.09.1962 kusura bakma yazmayi unutmusum.Yani ben Türkiye yi gitsem beni asker kacagi diye tutuklarlarmi,Konsolosluk hic bir konuda yardimci olmuyor. ayin 1 rinde konsolosluga gittim kilom fazla oldugundan benim askerligimi tecil veya muaf ederlermi diye kilodan haberim yok dedi.hasta ve sakatsam belki.diye cevap aldim .Lütfen detayli bir sekilde anlatirsaniz cok sevinecegiz uykulaimiz kacti zaten sinir hastasiyim cok berbat oldum. Saygilarimla, Mustafa Karagün

Cok tesekür ederim.Allah sizden razi olsun.

Bu gün muayene mi oldum boy175 kilo 102.1 çıktı yani 30.1 kilo fazlam var 900 gr daha fazla olsam muafiyet alıcaktım. Bide aç karına gitmiştim diğer tahliller için 900gr yaa yemek yesem belki 103 olcaktım benim buna itiraz etme hakkım var mı

Abdullah bey benimde yas 30 boy 175 kilo 107 kesin erteleme verirlermi?yani kesinliligi varmi bu boy kiloya gore cevaplarsaniz cok sevinirim.

Evet verirler ben 103 olsaydım verceklerdi

arkadaşlar ılk muaynenız ıse öle ılk gıttıgınız dırek erteelme alma ıhtımalı yusek 2. ve 3 asşamalar var 3 . asama son karar asaması

Askeri kurum a durumu anlattım itiraz işlemleri uzun sürer heyet e girdiğin zaman tekrar heyette boy kilo ölçtürürsün dedi görevli kişi. Haftaya heyete giricem orda söylesem kabul ederler mi acaba yoksa kağıtta ne yazıyosa o mu olur.askere alınmamam lazım çalıştığım iş yerinden çıkarsam zaten bi anlamı kalmıcak

Teşekkürler bilgi için aklıma takıldı çünkü itiraz etmedim bide heyet kabul etmezsse diye inşallah olur

Beni boyum 151 kilom 54beni askere alirlarmi

sayın admin ben açık kalp ameliyatı oldum göğüs kafesim açıldı kalp kapağında delik vardı muafiyet alırmıyım

Sayin admin ben simdi 1988 dogumluyum e devlette 4 subata kadar askerlikle ilgili sikinti yok yaziyor. ayakkabisiz boyumu kilomu net bir sekilde ölçtürdüm boy 175 kilo 107 benim durumum ne olur erteleme verirlermi?

Verirler benim 175 kilo 102 çıktı 1 kilo fazlam daha olsa muafiyet alıyodum

ben 1.71 boyunsa 102 kiloyum ne olur sonuç ?

Boy 157 kilo 85 90 arasinda alip veriyorum askere alirlarmi yardimci olabilirmisinz

Sayın admin ve arkadaşlar ayakkabısız boy 176 kilo 105 kilodan ötürü askerlikten 1 yıl erteleme verirlermi???

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için bu konuda çok endişeli olduğum için muayeneye bile gidemedim belki erteleme vermezler gibisinden.pek sayın admin doktorlarin insiyatif kullanmasi gibi bir durum varmi?bide kiloyu eksik falan yaziyorlarmis bununda aslı varmi yoksa hurafemi?

Cok cok tsk ederim admin

1 3 4 5 6 7 33
Başa dön tuşu