Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

Askerlik Kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayından itibaren askerlik yapmaya mecburdur. Normal şartlar altında kişiler askerliklerini eğitim, sağlık ve özel durumlara bağlı olarak erteleyebilirler fakat nihayetinde herkes en sonunda askerliğini yapmak zorundadır. Tüm bunlarla birlikte 7179 Sayılı Askeralma Kanununda bazı sebeplerle bazı kişilerin askerlik yapamayacağına da hükmedilmiştir. Bu durumda olan kişilere askerlikten muaf olduğuna dair belge düzenlenir ve bu kişilere halk arasında çürüğe ayrıldı (askerlikten muaf oldu) denilir. Askerlikten muaf olabilme şartları 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20 Maddesine dayanılarak hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde detaylıca açıklanmıştır.

Askerlik Kilo Muafiyeti İle İlgili Mevzuat Ne Diyor?

Kilo fazlalığı yada kilo azlığı olan kişilerin askerlik yapıp yapamayacağına 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20 maddesinde ve Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer verilmiştir. Kanunda “Yoklamaları veya askere sevkleri sırasında geçici rahatsızlığı nedeniyle askerlik yapamayacakları anlaşılanlar ile tutuklu ve hükümlü olanların askerlik işlemleri ertelenir. Geçici rahatsızlığı nedeniyle erteleme kararı verilenler rapor bitiminde yeniden muayeneye tabi tutulurlar. Aynı rahatsızlık nedeniyle ertelemesi üç yıl süreyle devam edenler hakkında askerliğe elverişli olup olmadıkları kararı verilir.” ifadesi yer almaktadır. Kanun metnine göre kişi tam sağlam değil ise askere alınamaz. Kişinin geçici hastalığı var ise (örneğin kilo sorunu, ayak kırılması vb) bu durumda kişiye iyileşmesi ve sonra yeniden muayene olması için 1 sene tecil veriliyor. Sonraki yıl kişi muayeneye gidiyor ve kişi iyileşmedi ise yine tecil veriliyor. 3. Yıl sonunda yapılan muayene sonrasında da kişi iyileşmez ise kişiye “askerlikten muaftır” belgesi veriliyor. Kişinin askerlikle ilişiği kalmıyor. Artık kişi istese de askere gidemiyor.
Askerlikten sağlık sebebiyle muaf olmak için bir çok durum vardır. Örneğin aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza neden olabilir. Bunun gibi bir çok hastalık vardır. Eğer Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde sayılan şartları sağlıyorsanız bu hastalıklara bağlı olarak askerlikten muaf olmanız mümkündür.  Aşağıda yer alan boy-kilo tablosuna bakarak askerlik yapmaya elverişli olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Boy Kilo Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?

Kişi yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmak üzere aile hekimine yada hastaneye gider. Aile hekimi kişinin kilosunda bir anormallik (yani aşırı kilolu yada aşırı zayıf) tespit eder ise kişiyi hastaneye sevk eder. Kilo hastalığının muayenesi ve hastalık derecesinin  tespiti hastanede yapılır. Hastalık ile ilgili tüm işlemlerin, ölçüm ve değerlendirmelerin hastanede yapılması zorunludur.

Doktor Muayenesi Nasıl Yapılır ve Heyet Raporu Nasıl Verilir

Hastaneye sevk edilen kişilerin boyu ve kilosu alanında uzman hekim tarafından hassas bir şekilde ölçülür. Yapılan ölçüm neticesinde boy ve kilonuz orantılı ve askerlik yapmaya uygun çıkarsa uzman hekim “bu kişi askerlik yapmaya elverişlidir” diye rapor verir ve sizin hastane ile işiniz biter. Askerlik yapmaya elverişli olursunuz. Eğer uzman hekim sizin boy ve kilonuzun askerlik yapmaya uygun olmadığına karar verir ise sizinle ilgili bir dosya hazırlar ve hazırladığı bu raporu hastanenin heyetine iletir. Hastane heyeti haftanın belirli günlerinde toplanır ve heyet raporu verilecek kişilerin durumlarını değerlendirir. Bu değerlendirme neticesinde kişiye ya “askerlik yapmaya uygundur” ya da “1 sene tecil uygundur” diye rapor verirler.

Yukarıdaki iş ve işlemler 3 sene boyunca her yıl tekrarlanır. Kişi 3 sene boyunca iyileşme göstermez ve boy kilo oranı askerlik yapmaya elverişli hale gelmez ise kişiye hastane heyetince “askerlikten muaftır” raporu verir. Kişinin askerlikle ilişiği kesilir.

Boy Kilo Muayenesi Nasıl Yapılır?

Boy ve kilo muayenesi askeri hastanelerdeki hassas tıbbi cihazlarla yapılmaktadır. Yapılan hassas ölçümler neticesinde gözlemsel inceleme de yapılarak sizin askerliğe elverişli yada askerliğe elverişli olmadığınıza karar verilir. Askerliğe elverişli olup olmadığınız boy ve kilo oranınıza bakılarak yapılır. Boyunuza oranla aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza sebep olabilir.

Boy Kilo Oran Tablosu ve Muafiyet Hesaplama Yönetmi

Boy ve kilo oranına bakılarak bazı kişiler askere elverişli kabul edilirken bazı kişiler de sınır değerlerin üzerindeler yada altındalar ise askere alınmazlar ve askerlikten muaf olurlar. Askere gidecek kişilerin boy kilo hesabı aşağıdaki tablodaki verilere bakılarak yapılır:

Boy kilo oranı sınır değerlerin üzerinde yada altında olan kişilerin askerliği 1 sene tecil edilir ve seneye yeniden muayeneye gelmesi istenir. Sonraki yıl da boy kilo oranı sınır değerin üzerinde yada altında ise yine 1 yıl tecil verilir ve kişiye sonraki yıl da gelip muayene olması söylenir. 3. Yılda da kişi eğer yine sınır değerlerin üstünde yada altında ise o vakit kişi askerlikten muaf tutulur. Yani toplamda 3 yıl sonunda kişi sınır değerlerin altında yada üstünde çıkarsa kişi askerlikten muaf olur.

Askerlik Boy Kilo Muaf Olma Şartları Tablosu

Aşağıdaki tabloda kırmızı ile işaretlenen bölümlere bakarak kaç kilo olanların askerden muaf olduğunu görebilirsiniz. Boy ve kilo hesabına göre askerden muaf olup olmadığınızı aşağıdaki tablodan öğrenmeniz mümkün.

Örnek 1:  Boy 150 cm ise, kilo 85 kilogram ve üzerindeyse ya da 33 kilogram ve altındaysa kişiye 1 sene tecil verilir. Sonraki yıl yine tecil verilir. 3. Yıl sonunda yine kilo sınır değerler içinde değil ise kişiye muaf raporu verilir ve kişinin askerlikle ilişiği kalmaz.

askerlik kilo muafiyeti

Sahte Çürük Raporu Almanın Cezası Nedir?

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Evrakta sahtecilik suçu için TCK’da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
710 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Boy 186 kilo125 çürük almak istemiyorum askere göndermezler mi?

Hocam benim yaş 23 askerlik muayenesinde boyum 170 kilom 50 çıktı ve belimde fıtık bide hebatit b tanısı çıktı heyet askere elverişli dedi sizce askerde herhangi Bi işlem uygularlarmı Bi yardımcı olsanız…..

170 boy 50 kilo kilo azlığı normalde heyet 1 yıl tecil vermesi lazımdı sana

Merhabalar ben ilk askerlik icin başvurduğumda kilom 95 idi boyum 1.85 ve epilepsi hastasıyım bütün onaylari aldım corona testini oldum sevk rapprunu aldım 2 temmuzda askerde olmam gerekiyor ama şuanda 120 kilo dayım tam askerdeyken tekrar muayne ediyorlar mı kilo kontrolü falan geri cevrilmek istemiyorum acemilik surencinde zaten kilo vereceğim kesin bir şey kabul ederler mi şurada 2-3 günüm kaldi yaklasik 1 aydan beri duzenli spor yapmama rağmen ilaclardan dolayi zayiflayamadim

2.muayenede kilodan dolayi erteleme aldim 3.muayenede çürük alırmıyım

Sizin boyunuz ve kilonuz nedir

boyum 1.82 kilom 120

Merhaba benim boyum 156 kilom 60
Onlisans işletme mezunuyum ben sizce alim olunca bende gidebilir miyim (kadın için bu arada)

Bana cevap verir misiniz. Lütfen bilgisi olan varsa

Abiler 182 boy ve 136 kg yim muafiyet alırmıyım bilen var mı

Üst sınırın 109 bunun üzerinde olduğun için 2 erteleme ve sonunda muaf olursun

Tecilim bitti Muayane Kaçağı Görunüyorum
4 Kere Tutanak Yedim
Boyum 1.77
Kilom 111
Buna Göre Askerliğe elverişlimi Oluyurum Yoksa Çürük Verirlermi Bilgisi Olan Yardımcı Olabilirmi

Kardeşim boşuna kaçak gezme git başvuru yap bu kiloyla ertleme yaparlar ama belirt orda mutlaka kilo problemim var diye

Yoklama kaçağı durumuna düşenlerin kilo ertelemeleri ve bedelli askerlik talepleri askerlik şubelerince kabul görmüyor diye biliyorum… Keşke kaçak durumuna düşmeden işinizi halletseydiniz..

yanlış biliyorsunuz hamza bey böyle birşey söz konusu değil.. 2 tutanak yedim fakat bir sorun olmadı kilodan dolayı erteleme aldım.

Merhaba, benim boyum 1.70 kilom 103. Normalde erteleme verilmesi gerekiyor resmi sınırın üzerindeyim. Muayeneye gittiğim zaman bu şartlar da yine de askere alabilirler mi? Ayrıca panik atak hastasıyım ve kiloya bağlı nefes darlığım vs oluryor bazen.

selamlar dost, bende panik atak hastasıydım ama şuan iyi durumdayım boy kilo sadece bu tabloya göre ayarlanıyor ve tabloya bakınca zaten senıde almıyorlar. korkma git aile hekımıne ve sevk iste boy kilo uyumsuzlugu ıcın gerisi zaten hastanaede hemen halloluyor. iyi günler dilerim.

Merhaba benim boy 190 kilo 113 erteleme alirmiyim askere gitmek istiyorum

Merhaba Hocam bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim
boyum 160 arası kilom 97
erteleme alırmıyım veya muaf ederler mi? acil cevap lütfen

Başa dön tuşu