Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

Askerlik Kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayından itibaren askerlik yapmaya mecburdur. Normal şartlar altında kişiler askerliklerini eğitim, sağlık ve özel durumlara bağlı olarak erteleyebilirler fakat nihayetinde herkes en sonunda askerliğini yapmak zorundadır. Tüm bunlarla birlikte 7179 Sayılı Askeralma Kanununda bazı sebeplerle bazı kişilerin askerlik yapamayacağına da hükmedilmiştir. Bu durumda olan kişilere askerlikten muaf olduğuna dair belge düzenlenir ve bu kişilere halk arasında çürüğe ayrıldı (askerlikten muaf oldu) denilir. Askerlikten muaf olabilme şartları 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20 Maddesine dayanılarak hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde detaylıca açıklanmıştır.

Askerlik Kilo Muafiyeti İle İlgili Mevzuat Ne Diyor?

Kilo fazlalığı yada kilo azlığı olan kişilerin askerlik yapıp yapamayacağına 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20 maddesinde ve Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer verilmiştir. Kanunda “Yoklamaları veya askere sevkleri sırasında geçici rahatsızlığı nedeniyle askerlik yapamayacakları anlaşılanlar ile tutuklu ve hükümlü olanların askerlik işlemleri ertelenir. Geçici rahatsızlığı nedeniyle erteleme kararı verilenler rapor bitiminde yeniden muayeneye tabi tutulurlar. Aynı rahatsızlık nedeniyle ertelemesi üç yıl süreyle devam edenler hakkında askerliğe elverişli olup olmadıkları kararı verilir.” ifadesi yer almaktadır. Kanun metnine göre kişi tam sağlam değil ise askere alınamaz. Kişinin geçici hastalığı var ise (örneğin kilo sorunu, ayak kırılması vb) bu durumda kişiye iyileşmesi ve sonra yeniden muayene olması için 1 sene tecil veriliyor. Sonraki yıl kişi muayeneye gidiyor ve kişi iyileşmedi ise yine tecil veriliyor. 3. Yıl sonunda yapılan muayene sonrasında da kişi iyileşmez ise kişiye “askerlikten muaftır” belgesi veriliyor. Kişinin askerlikle ilişiği kalmıyor. Artık kişi istese de askere gidemiyor.
Askerlikten sağlık sebebiyle muaf olmak için bir çok durum vardır. Örneğin aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza neden olabilir. Bunun gibi bir çok hastalık vardır. Eğer Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde sayılan şartları sağlıyorsanız bu hastalıklara bağlı olarak askerlikten muaf olmanız mümkündür.  Aşağıda yer alan boy-kilo tablosuna bakarak askerlik yapmaya elverişli olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Boy Kilo Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?

Kişi yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmak üzere aile hekimine yada hastaneye gider. Aile hekimi kişinin kilosunda bir anormallik (yani aşırı kilolu yada aşırı zayıf) tespit eder ise kişiyi hastaneye sevk eder. Kilo hastalığının muayenesi ve hastalık derecesinin  tespiti hastanede yapılır. Hastalık ile ilgili tüm işlemlerin, ölçüm ve değerlendirmelerin hastanede yapılması zorunludur.

Doktor Muayenesi Nasıl Yapılır ve Heyet Raporu Nasıl Verilir

Hastaneye sevk edilen kişilerin boyu ve kilosu alanında uzman hekim tarafından hassas bir şekilde ölçülür. Yapılan ölçüm neticesinde boy ve kilonuz orantılı ve askerlik yapmaya uygun çıkarsa uzman hekim “bu kişi askerlik yapmaya elverişlidir” diye rapor verir ve sizin hastane ile işiniz biter. Askerlik yapmaya elverişli olursunuz. Eğer uzman hekim sizin boy ve kilonuzun askerlik yapmaya uygun olmadığına karar verir ise sizinle ilgili bir dosya hazırlar ve hazırladığı bu raporu hastanenin heyetine iletir. Hastane heyeti haftanın belirli günlerinde toplanır ve heyet raporu verilecek kişilerin durumlarını değerlendirir. Bu değerlendirme neticesinde kişiye ya “askerlik yapmaya uygundur” ya da “1 sene tecil uygundur” diye rapor verirler.

Yukarıdaki iş ve işlemler 3 sene boyunca her yıl tekrarlanır. Kişi 3 sene boyunca iyileşme göstermez ve boy kilo oranı askerlik yapmaya elverişli hale gelmez ise kişiye hastane heyetince “askerlikten muaftır” raporu verir. Kişinin askerlikle ilişiği kesilir.

Boy Kilo Muayenesi Nasıl Yapılır?

Boy ve kilo muayenesi askeri hastanelerdeki hassas tıbbi cihazlarla yapılmaktadır. Yapılan hassas ölçümler neticesinde gözlemsel inceleme de yapılarak sizin askerliğe elverişli yada askerliğe elverişli olmadığınıza karar verilir. Askerliğe elverişli olup olmadığınız boy ve kilo oranınıza bakılarak yapılır. Boyunuza oranla aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza sebep olabilir.

Boy Kilo Oran Tablosu ve Muafiyet Hesaplama Yönetmi

Boy ve kilo oranına bakılarak bazı kişiler askere elverişli kabul edilirken bazı kişiler de sınır değerlerin üzerindeler yada altındalar ise askere alınmazlar ve askerlikten muaf olurlar. Askere gidecek kişilerin boy kilo hesabı aşağıdaki tablodaki verilere bakılarak yapılır:

Boy kilo oranı sınır değerlerin üzerinde yada altında olan kişilerin askerliği 1 sene tecil edilir ve seneye yeniden muayeneye gelmesi istenir. Sonraki yıl da boy kilo oranı sınır değerin üzerinde yada altında ise yine 1 yıl tecil verilir ve kişiye sonraki yıl da gelip muayene olması söylenir. 3. Yılda da kişi eğer yine sınır değerlerin üstünde yada altında ise o vakit kişi askerlikten muaf tutulur. Yani toplamda 3 yıl sonunda kişi sınır değerlerin altında yada üstünde çıkarsa kişi askerlikten muaf olur.

Askerlik Boy Kilo Muaf Olma Şartları Tablosu

Aşağıdaki tabloda kırmızı ile işaretlenen bölümlere bakarak kaç kilo olanların askerden muaf olduğunu görebilirsiniz. Boy ve kilo hesabına göre askerden muaf olup olmadığınızı aşağıdaki tablodan öğrenmeniz mümkün.

Örnek 1:  Boy 150 cm ise, kilo 85 kilogram ve üzerindeyse ya da 33 kilogram ve altındaysa kişiye 1 sene tecil verilir. Sonraki yıl yine tecil verilir. 3. Yıl sonunda yine kilo sınır değerler içinde değil ise kişiye muaf raporu verilir ve kişinin askerlikle ilişiği kalmaz.

askerlik kilo muafiyeti

Sahte Çürük Raporu Almanın Cezası Nedir?

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Evrakta sahtecilik suçu için TCK’da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
711 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba anlayamadigim bir konu var, mesela eger kilo ust sinirindanda baya ustteyseniz, direk muaf oluyormusunuz, yoksa yine de 3 sene boyunca kontrole gitmek zorunda misiniz ?

Cok tesekkur ederim yanitiniz icin, benim kilo oranim, ust sinirin 30 kg ustu.

Mrb bn 26 yasındayım. Askerliğimi ünv mezun olduktan sonra tecil ettüm..tecil süresi bitti. 2018 Muayeneye çağıracaklar. Birkaç sağlık proplemim var.. Bunlar;

En basta Boyum 1.61 CM Kilo ise 46, bazen 47 yani 47 üstü çıkmıyor..

Sağlık proplemim;

1) uzun süredir troid ile ilgili muayene görüyorum. Halende muayene devam ediyor..o nedenle klio alamıyom.her sabah ilaç kullanıyorum eutrox denen ilaç. Günde 2 tane alıom.

2) sağ gözden katarakt amaliyatı oldum.sağ gözümde yapay mercek var.

3) sol göz ise uzağı net göremiyom, çift görme var( yazıları üst üste görmek gibi, uzaktaki yazıları okuyamıyorum ) galiba miyop.

Zaten muayene çağırdıklarında bunları söylüyecem.

Sizce heyet bunlara çürük verir mi? Ya 1 yıl erterler yada temelli çürük verirler.. Diye düşünüyorum. Sizce? Cevap bekliyorum.

boyum 178 kilom 51 zayıfım biraz. askerlikten muaf olur muyum acep

Hep kilolulari açıklamasının ama lütfen bizide gorun.. ben uzunum ve zayifim .. ben nasıl hesaplama yapicam? “+30” yerine “-30” yaparak mı?

Üstteki yanıtımı ve bu yanıtı siler misiniz? Teşekkürler.

Boyum Ayakkabısız 183 Kilom üstumde giysi olmadan 117 . Yaşım 30. Askerlikten muaf olur muyum ?
Ayrıca Ayaklarim Düz Taban. Hiç muayeneye girmedim

Bir iş için sağlık raporu için muayeneye girmiştim. İki ayagimda yarı düz Taban çıktı. Bir sonraki sağlık raporunda sol ayağım tam düz sağ ayağım yarı düz taban çıktı.
Ertelemelerde hastane kontrolüne gidiyor muyuz. Hastanede yatma olayı var mı?

Tamam Bir an önce muayeneye gireyim . Bu şartlarda buyuk ihtimalle erteleme verirler demi . Tecil bozarlarsa sıkıntı olur. Calismaktayim şu anda devlet memuruyum

merhaba admin,

boy 1.76 kilo 111 şu anda yarın kurula gireceğim erteleme verirler mi kesin olarak ne diyorsunuz ?

Merhaba admin ayakkabısız boy 176 kilo 105 kilodan ötürü askerlikten 1 yıl erteleme verirlermi.

merhaba admin,
Geçen sene 1.75 boy ; kilo ise 117 olarak heyete girdim ve bir sene erteleme aldım. bugun ise ikinci muayenemi olmaya gittim. doktor kilo 120 yazdı ve sonuca da 33-d askerliğe elverişli değildir yazdı. heyete götürdüm raporu vermeye. çalışan personel ikinci de de erteleme vermesi gerekirdi niye muaf vermiş doktor dedi. yarın heyet de karar verilecek. sence ne gibi bir sonuç çıkar ?

Boy 149 cm 63 kg askerlik yönünde bir engel var mı?

Slm admin bu sorunu cvplarsan çok sevinirim bugün 30.11.2017 askerlik muayenesi olsun kilo 101 boy 172 çıktı toplum sağlığı merkezi dokdor yazdı fakat sağlık kodu girmedi ayağımda öte yandan topuk dikeni var o yüzden hastaneye sevk verdi şubeye gitdim sevki elime verdiler hiç kilo bahsetmedi sonra ben sordum memur arkadaş lar boşver kiloyu seni hastaneye sevk etmişler kilom muaf mi ne olcak sizce

Ben 19 yaşındayım xanax kullanıyorum boy 183 kilo 59 askerlik çürük alabilirmiyim

3 yıl önce yapılan tecil için muyane 2018 tarihinde gecerli oluyoırmu ozamankı kilo ile şimdiki kilo farklı

Başa dön tuşu