374. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Nasıl Astsubay Olunur?

Askere Giderken Saç Tıraşı Nasıl Olmalıdır

En Çok Hangi Celp Döneminde Yedek Subay Alımı Yapılıyor

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

sağlık muayenesi 24 Haziran, 15:18'de eklendi
Askerlik Kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayından itibaren askerlik yapmaya mecburdur. Normal şartlar altında kişiler askerliklerini eğitim, sağlık ve özel durumlara bağlı olarak erteleyebilirler fakat nihayetinde herkes en sonunda askerliğini yapmak zorundadır. Tüm bunlarla birlikte 7179 Sayılı Askeralma Kanununda bazı sebeplerle bazı kişilerin askerlik yapamayacağına da hükmedilmiştir. Bu durumda olan kişilere askerlikten muaf olduğuna dair belge düzenlenir ve bu kişilere halk arasında çürüğe ayrıldı (askerlikten muaf oldu) denilir. Askerlikten muaf olabilme şartları 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20 Maddesine dayanılarak hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde detaylıca açıklanmıştır.

Askerlik Kilo Muafiyeti İle İlgili Mevzuat Ne Diyor?

Kilo fazlalığı yada kilo azlığı olan kişilerin askerlik yapıp yapamayacağına 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20 maddesinde ve Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer verilmiştir. Kanunda “Yoklamaları veya askere sevkleri sırasında geçici rahatsızlığı nedeniyle askerlik yapamayacakları anlaşılanlar ile tutuklu ve hükümlü olanların askerlik işlemleri ertelenir. Geçici rahatsızlığı nedeniyle erteleme kararı verilenler rapor bitiminde yeniden muayeneye tabi tutulurlar. Aynı rahatsızlık nedeniyle ertelemesi üç yıl süreyle devam edenler hakkında askerliğe elverişli olup olmadıkları kararı verilir.” ifadesi yer almaktadır. Kanun metnine göre kişi tam sağlam değil ise askere alınamaz. Kişinin geçici hastalığı var ise (örneğin kilo sorunu, ayak kırılması vb) bu durumda kişiye iyileşmesi ve sonra yeniden muayene olması için 1 sene tecil veriliyor. Sonraki yıl kişi muayeneye gidiyor ve kişi iyileşmedi ise yine tecil veriliyor. 3. Yıl sonunda yapılan muayene sonrasında da kişi iyileşmez ise kişiye “askerlikten muaftır” belgesi veriliyor. Kişinin askerlikle ilişiği kalmıyor. Artık kişi istese de askere gidemiyor.
Askerlikten sağlık sebebiyle muaf olmak için bir çok durum vardır. Örneğin aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza neden olabilir. Bunun gibi bir çok hastalık vardır. Eğer Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde sayılan şartları sağlıyorsanız bu hastalıklara bağlı olarak askerlikten muaf olmanız mümkündür.  Aşağıda yer alan boy-kilo tablosuna bakarak askerlik yapmaya elverişli olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Boy Kilo Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?

Kişi yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmak üzere aile hekimine yada hastaneye gider. Aile hekimi kişinin kilosunda bir anormallik (yani aşırı kilolu yada aşırı zayıf) tespit eder ise kişiyi hastaneye sevk eder. Kilo hastalığının muayenesi ve hastalık derecesinin  tespiti hastanede yapılır. Hastalık ile ilgili tüm işlemlerin, ölçüm ve değerlendirmelerin hastanede yapılması zorunludur.

Doktor Muayenesi Nasıl Yapılır ve Heyet Raporu Nasıl Verilir

Hastaneye sevk edilen kişilerin boyu ve kilosu alanında uzman hekim tarafından hassas bir şekilde ölçülür. Yapılan ölçüm neticesinde boy ve kilonuz orantılı ve askerlik yapmaya uygun çıkarsa uzman hekim “bu kişi askerlik yapmaya elverişlidir” diye rapor verir ve sizin hastane ile işiniz biter. Askerlik yapmaya elverişli olursunuz. Eğer uzman hekim sizin boy ve kilonuzun askerlik yapmaya uygun olmadığına karar verir ise sizinle ilgili bir dosya hazırlar ve hazırladığı bu raporu hastanenin heyetine iletir. Hastane heyeti haftanın belirli günlerinde toplanır ve heyet raporu verilecek kişilerin durumlarını değerlendirir. Bu değerlendirme neticesinde kişiye ya “askerlik yapmaya uygundur” ya da “1 sene tecil uygundur” diye rapor verirler.

Yukarıdaki iş ve işlemler 3 sene boyunca her yıl tekrarlanır. Kişi 3 sene boyunca iyileşme göstermez ve boy kilo oranı askerlik yapmaya elverişli hale gelmez ise kişiye hastane heyetince “askerlikten muaftır” raporu verir. Kişinin askerlikle ilişiği kesilir.

Boy Kilo Muayenesi Nasıl Yapılır?

Boy ve kilo muayenesi askeri hastanelerdeki hassas tıbbi cihazlarla yapılmaktadır. Yapılan hassas ölçümler neticesinde gözlemsel inceleme de yapılarak sizin askerliğe elverişli yada askerliğe elverişli olmadığınıza karar verilir. Askerliğe elverişli olup olmadığınız boy ve kilo oranınıza bakılarak yapılır. Boyunuza oranla aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza sebep olabilir.

Boy Kilo Oran Tablosu ve Muafiyet Hesaplama Yönetmi

Boy ve kilo oranına bakılarak bazı kişiler askere elverişli kabul edilirken bazı kişiler de sınır değerlerin üzerindeler yada altındalar ise askere alınmazlar ve askerlikten muaf olurlar. Askere gidecek kişilerin boy kilo hesabı aşağıdaki tablodaki verilere bakılarak yapılır:

Boy kilo oranı sınır değerlerin üzerinde yada altında olan kişilerin askerliği 1 sene tecil edilir ve seneye yeniden muayeneye gelmesi istenir. Sonraki yıl da boy kilo oranı sınır değerin üzerinde yada altında ise yine 1 yıl tecil verilir ve kişiye sonraki yıl da gelip muayene olması söylenir. 3. Yılda da kişi eğer yine sınır değerlerin üstünde yada altında ise o vakit kişi askerlikten muaf tutulur. Yani toplamda 3 yıl sonunda kişi sınır değerlerin altında yada üstünde çıkarsa kişi askerlikten muaf olur.

Askerlik Boy Kilo Muaf Olma Şartları Tablosu

Aşağıdaki tabloda kırmızı ile işaretlenen bölümlere bakarak kaç kilo olanların askerden muaf olduğunu görebilirsiniz. Boy ve kilo hesabına göre askerden muaf olup olmadığınızı aşağıdaki tablodan öğrenmeniz mümkün.

Örnek 1:  Boy 150 cm ise, kilo 85 kilogram ve üzerindeyse ya da 33 kilogram ve altındaysa kişiye 1 sene tecil verilir. Sonraki yıl yine tecil verilir. 3. Yıl sonunda yine kilo sınır değerler içinde değil ise kişiye muaf raporu verilir ve kişinin askerlikle ilişiği kalmaz.

askerlik kilo muafiyeti

Sahte Çürük Raporu Almanın Cezası Nedir?

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Evrakta sahtecilik suçu için TCK’da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.

Yorumlar

564
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

236 Comment threads
328 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
221 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Emre emre

Iyi aksamlar nasipse 4 ay sonra askerligim geliyor yasim 19 boyum 193 kilom 56 muanede sıkıntı olurmu

Furkan

181cm boy 56 kilo erteleme alırmıyım yoksa askere alırlarmı tecil bozdurucam ?

emirrrrr

Boyum 1,79 kilom 110 tecilimi bozdursam erteleme alır mıyım?

ebru

merhabalar
artık askeri hastaneler yok bu durumda ne yapılıyor bulunduğumuz ilde ki hastanelere mi gönderiliyor yoksa başka illere mi teşekkürler

Yakup Can

Benim Boyum 166 Kilom 95.5 Askere Gidebilirmiyim Arkadaşlar

Furkan

Erteleme alırsın

Yakup Can

Benim Boyum 167 Kilom 95.5 Askere Girebilirmiyim Arkadaşlar

Ufuk güneşdoğdu

Aile hekiminde boy182 kilo 110 ölçüldü. Ancak kilom 106 üstümdeki kıyafet ayakkabı ve yediğim yemek yüzünden fazla çıktım. Hastanede 182cm 106kg ölçerlerse erteleme almam değilmi

emir94

Merhabalar. Üniversite okuyorum. Kilo sınırının üstündeyim. Sorum şu tecili bozdurup muayeneye gitsem gene erteleme veriliyor değil mi? Tecili ben bozdurduğum için askere gitme gibi bir durumum olmaz değil mi?

Ömer Kargı

Kimin ne zaman bozdurduğu fark etmez sen yanlış bilgi verip gitmeye çalışmadığın sürece sınırın üzerindeysen seni askere alamazlar. Bende mezun olunca direk bozdurdum ne olacaksa bir an önce olsun diye. Şuan 2. sene kontrolünü bekliyorum.

Furkan

Muaf yani çürük raporu verirler

Murat Karacan

selamlar, Boyum 2.00 ve kilom 128 tam sınırdayım. Görünüşüm kilolu değil, hatta herkes sen komando olursun diyor. Doktorun da kilolu raporu vermeme ihtimali var mı?

kahraman karataş

gfdgsaffaf

Hüseyin Y.

Usta, bakaya durumundayken yani ceza yemeye devam ederken kilo fazlalığından 1 sene muaf tutulursak ve sonunda 3 muaf ile kesinlik oluşursa bakaya para cezası silinir mi? Teşekkürler.😐

Furkan

Para ödemene gerek yok dava acabilirsin ödeme boş ver bi bok yapamazlar ben ödemedim

Hüseyin Y.

Merhaba
1 kilo bile fazlası olan askere gidemez mi? Veya 500 gram bile?😥

Ömer Kargı

Üzerindeki kıyafetlerden 1-2 kilo düşüyorlar. Zayıflıyacağını söylersen gitmeden önce bişey yemez içmezsende aile hekiminde bile işi çözebilirsin.

1 14 15 16
Askerlik Göz Muafiyeti Şartları

Askerlik Göz Muafiyeti Şartları

0
0
25 Ağustos, 14:11
Hava Değişimi Nedir?

Hava Değişimi Nedir?

0
0
21 Haziran, 13:29