Askerlik Kanunu 29 Yaş Sınırı Hesaplama

1111 Sayılı Askerlik Kanunu askere alımlarda kullanılan yasal mevzuattır. Bu mevzuata göre de 29 yaş askere alım işlemlerinde çok önemlidir. Nasıl ki kişi 20 yaşına geldiğinde eğitim ve sağlık gibi mazeretleri yok ise askere gitmesi gerekiyorsa 29 yaş da 20 yaş gibi bir eşiktir. Bu kanuna göre eğer kişi ilköğretim, lise, ön lisan ve lisans mezunu ise yani en fazla lisans okuduysa en fazla 29 yaş sonuna kadar eğitim mazereti nedeniyle askerliğini erteleyebilir. Durumu şöyle anlatayım;

Örnek 1: Diyelim ki siz lisans okuyorsunuz ve 28 yaşındasınız. Bu durumda lisans eğitimine devam ettiğiniz için askerlik açısından bir sorun yaşamazsınız çünkü 30 yaşından gün alana kadar lisans okumaya devam ederek askerliği ertelemeniz mümkün.Eğitim mazeretiniz devam ettiği sürece ve 30 yaşından gün almadığınız sürece askerlikle ilişiğiniz olmaz ve askerliği eğitim mazereti nedeniyle tecil ettirmeniz mümkün.

Örnek 2: Diyelim ki siz lise okuyorsunuz ve 28 yaşındasınız. Bu durumda lisans eğitimine devam ettiğiniz için askerlik açısından bir sorun yaşamazsınız çünkü 30 yaşından gün alana kadar lisans okumaya devam ederek askerliği ertelemeniz mümkün. Eğitim mazeretiniz devam ettiği sürece ve 30 yaşından gün almadığınız sürece askerlikle ilişiğiniz olmaz ve askerliği eğitim mazereti nedeniyle tecil ettirmeniz mümkün.

29 Yaş Aya Göre Mi Yıla Göre Mi Tespit Ediliyor?

Bir çok kişi yaşını hesaplarken ay hesabı yapıyor ve henüz 30 yaşından gün almadığını yada aldığını düşünerek hata yapabiliyor. Oysa 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yaş hesabı yıla göre yapılır. Daha doğru bir ifadeyle şöyle diyeyim;

Örnek 1:  20 Ocak 1998 tarihinde doğan bir kişi ile 20 aralık 1998 tarihinde doğan bir kişi devletin gözünde aynı yaştadır. Devlet ay ayrımı yapmaz. 1 Ocak tarihinde herkes 1 yıl yaşlanmış kabul edilir. Kişinin hangi ayda doğduğunun devlet için önemi yoktur. Kişinin hangi yılda doğduğu devlet için önemlidir. Bu nedenle yaş hesabınızı yaparken doğduğunuz yıla ve içerisinde bulunduğunuz yıla bakmanız gerekiyor.

Mesela bir kişi 20 ocak 1998 tarihinde doğdu ise bu kişi 1 ocak 2018 tarihinde 20 yaşından gün almış ve 20 yaşayarak askerlik hizmeti yapacak yaşa gelmiş demektir. Aynı şekilde 20 aralık 1998 yılında doğan kişi de 20 yaşamış ve askerlik yapacak yaşa gelmiş kabul edilir. Özetle doğduğunuz ayın önemi yoktur. 29 Yaş hesabı yaparken de doğduğunuz yıla 29 eklemeniz ve 30 yaşından gün alıp almadığınızı o şekilde hesaplamanız gerekir…

Yüksek Lisans 29 Yaş Arasındaki İlişkisi Nedir?

Kişilerin en çok merak ettiği şeylerin başında 29 yaşından sonra askerliği tecil edip edemeyecekleri konusudur. Askerlik tecil işlemi lisans seviyesine kadar okundu ise 29 yaşın 31 aralık tarihine kadar geçerlidir. 30 Yaşında gün alan bir kişi lisans ve aşağısı (ön lisans, lise vb.) okusa dahi, eğitimi devam etse dahi askerliği daha fazla tecil ettiremez. Fakat yüksek lisans eğitimine devam eden bir kişi askerliği 35 yaş sonuna kadar tecil ettirebilir. Bu noktada kritik konu şudur. Kişi 29 yaş bitmeden yani 30 yaşından gün almadan önce yüksek lisans programına kayıt olmalıdır. 30 Yaşından gün alan kişiler yüksek lisans programına kabul edilmezler. 30 yaşından gün almadan önce yüksek lisansa kayıt yaptırılabilir…30 Yaşından gün alan fakat bu sırada tecili devam eden (eğitim vb sebeplerle) kişiler de yükseğe kayıt yaptırabilir. Fakat hiç mazereti olmayan(eğitim ve sağlık mazereti) ve 30 yaşından gün alan kişilerin yüksek lisansa kayıt olmalarına doğal olarak askerliği eğitim mazereti sebebiyle ertelemelerine izin verilmez…

Yüksek lisans yapacak kişilerin 30 yaşından önce yüksek lisansa kayıt yaptırmaları şart diyebiliriz…

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
114 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

31.01.2018’de lisans mezunu oldum ve mezuniyet sonrasında tecil hakkını kullandım. 2020’de herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmediğim halde (lisans ya da yüksek lisans yapmadan) tekrar tecil hakkım var mıdır? Şu an 24 yaşındayım.

Merhaba ben şuan 1 üniversite bitirdim. İkincisini okuyorum ve 2 yıllık tecil hakkımı kullandım ilki bittikten sonra. 2. okuduğum üniversite olduğu için internette tecile etki etmeyeceğini okudum. Bir üstünü yapmam gerekiyormuş yani yüksek lisans. Gerekmiyor ise bu işlemi e devlet üstünden mi yaptıracağım nasıl olacak en kısa sürede bilgi verebilir misiniz?

merhaba bende 93 dogumluyum aol yanı açık ögretım lıse okuyorum tecılım bıttı tekrar tecıl edebılırmıyım teskkrler

Merhaba aöf öğrencisiyim 1990 doğumluyum okulum 31/12/2018 e kadar beni tecil ediyor ben öğrenci belgemle askerlik şubesine gidip Aralık 2019 a kadar yani 1 sene daha tecil ettirebilirmiyim 29 yaşına daha yeni girmiş olcam.

Benim 29 yaş sonuna kadar tecil hakkım bulunmuyormu eğitim durumdakiler 29 yaş sonuna kadar askerliklerini tecil ettirebilirler yazıyor msb sitesinde

Öğrencilerin askerlikleri 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35’inci madde 1’inci fıkra (c) bendinde yer alan esaslar dahilinde 29 yaşını geçmemek üzere ertelenmektedir.

Merhabalar , ben üniversite 2.sınıftan ayrıldım e devlette tescil 31/12/2018 Olarak yazıyor şubat celbine değilde bir sonraki celp dönemine gitmek istiyorum bir sakıncası olurmu kasım ay’ın sonunda şubat celbi için son başvurular yapılıyor başvuruda bulunmazsak bir sorun olurmu

96 Doğumluyum

Merhaba arkadaşlar,

ben 91 doğumluyum, lisans eğitimim devam ediyor ama 8. senem, eski kayıtlı olduğum için daha okuma hakkım devam etmekte.

E devlet üzerinde tecil sürem ise 31/12/2018 gözüküyor.

Normal şartlarda bu durum 29 yaşa göre, 31/12/2019 olması gerekmiyor mu?

Askerlik şubesine gitsem, bu durum çözülür mü?

Yardımcı olacak arkadaşlara için şimdiden teşekkürler,

Merhaba, 93 kasım doğumluyum ve bu sene tıp fakültesine başladım. Bitirdiğimde yıl hesabıyla 31 olacağım ancak Tıp fakültesi öğrencileri doktora yapma statüsünde ve 35’ine kadar tecil ettirilebilir deniyor. Bu doğru mu yoksa 4. sınıfta iken askere mi çağrılacağım?

Yani 2023’ten sonra eğitimime devam etmem de bir sorun olmaz mı? Artık 30’una gelenlerin ders seçimi yapması engelleniyor gibi şeyler okumuştum o kanun kalktı mı?

Merhabalar Ben 15.02.1989 dogumluyum 23.07.2018 tarihinde 4 yillik Universiteden mezun oldum. Ben kisa donem askerlik yapabiliyor muyum?

22.06.1991 doğumlu kişi o zaman 1 ocak 2019 da 28 den gün alıcak ben şuan 27 yi doldurmamış gözüküyorum yıl bazında bakarsak kasımda askere gidicem jöh olmak için 27 doldurmamak gerekiyor 2 ay içinde başvuru alırlarmı

2 yıllık önlisans açıköğretim okuyorum bundan mezun olmadan başka bir üniversitede 4 yıllık bir bölüm okuyacağım aynı şekilde askerlik tecil ettirebilir miyim ? önlisans bölümünden kaydımı dondurup şimdiki 4 yıllık bölüme geçmek istiyorum da. Şimdiden teşekkürler cevabınız için.

Bu arada e-devlet sorgusunda tecil sonu 31/12/2021 görünüyor. Bununla 5.sinifin ilk dönemine kayıt yapabilir görünüyorum. Bu okulu bitirebilecek miyim acaba?

Başa dön tuşu