Askerlik Kanunu 29 Yaş Sınırı Hesaplama

1111 Sayılı Askerlik Kanunu askere alımlarda kullanılan yasal mevzuattır. Bu mevzuata göre de 29 yaş askere alım işlemlerinde çok önemlidir. Nasıl ki kişi 20 yaşına geldiğinde eğitim ve sağlık gibi mazeretleri yok ise askere gitmesi gerekiyorsa 29 yaş da 20 yaş gibi bir eşiktir. Bu kanuna göre eğer kişi ilköğretim, lise, ön lisan ve lisans mezunu ise yani en fazla lisans okuduysa en fazla 29 yaş sonuna kadar eğitim mazereti nedeniyle askerliğini erteleyebilir. Durumu şöyle anlatayım;

Örnek 1: Diyelim ki siz lisans okuyorsunuz ve 28 yaşındasınız. Bu durumda lisans eğitimine devam ettiğiniz için askerlik açısından bir sorun yaşamazsınız çünkü 30 yaşından gün alana kadar lisans okumaya devam ederek askerliği ertelemeniz mümkün.Eğitim mazeretiniz devam ettiği sürece ve 30 yaşından gün almadığınız sürece askerlikle ilişiğiniz olmaz ve askerliği eğitim mazereti nedeniyle tecil ettirmeniz mümkün.

Örnek 2: Diyelim ki siz lise okuyorsunuz ve 28 yaşındasınız. Bu durumda lisans eğitimine devam ettiğiniz için askerlik açısından bir sorun yaşamazsınız çünkü 30 yaşından gün alana kadar lisans okumaya devam ederek askerliği ertelemeniz mümkün. Eğitim mazeretiniz devam ettiği sürece ve 30 yaşından gün almadığınız sürece askerlikle ilişiğiniz olmaz ve askerliği eğitim mazereti nedeniyle tecil ettirmeniz mümkün.

29 Yaş Aya Göre Mi Yıla Göre Mi Tespit Ediliyor?

Bir çok kişi yaşını hesaplarken ay hesabı yapıyor ve henüz 30 yaşından gün almadığını yada aldığını düşünerek hata yapabiliyor. Oysa 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yaş hesabı yıla göre yapılır. Daha doğru bir ifadeyle şöyle diyeyim;

Örnek 1:  20 Ocak 1998 tarihinde doğan bir kişi ile 20 aralık 1998 tarihinde doğan bir kişi devletin gözünde aynı yaştadır. Devlet ay ayrımı yapmaz. 1 Ocak tarihinde herkes 1 yıl yaşlanmış kabul edilir. Kişinin hangi ayda doğduğunun devlet için önemi yoktur. Kişinin hangi yılda doğduğu devlet için önemlidir. Bu nedenle yaş hesabınızı yaparken doğduğunuz yıla ve içerisinde bulunduğunuz yıla bakmanız gerekiyor.

Mesela bir kişi 20 ocak 1998 tarihinde doğdu ise bu kişi 1 ocak 2018 tarihinde 20 yaşından gün almış ve 20 yaşayarak askerlik hizmeti yapacak yaşa gelmiş demektir. Aynı şekilde 20 aralık 1998 yılında doğan kişi de 20 yaşamış ve askerlik yapacak yaşa gelmiş kabul edilir. Özetle doğduğunuz ayın önemi yoktur. 29 Yaş hesabı yaparken de doğduğunuz yıla 29 eklemeniz ve 30 yaşından gün alıp almadığınızı o şekilde hesaplamanız gerekir…

Yüksek Lisans 29 Yaş Arasındaki İlişkisi Nedir?

Kişilerin en çok merak ettiği şeylerin başında 29 yaşından sonra askerliği tecil edip edemeyecekleri konusudur. Askerlik tecil işlemi lisans seviyesine kadar okundu ise 29 yaşın 31 aralık tarihine kadar geçerlidir. 30 Yaşında gün alan bir kişi lisans ve aşağısı (ön lisans, lise vb.) okusa dahi, eğitimi devam etse dahi askerliği daha fazla tecil ettiremez. Fakat yüksek lisans eğitimine devam eden bir kişi askerliği 35 yaş sonuna kadar tecil ettirebilir. Bu noktada kritik konu şudur. Kişi 29 yaş bitmeden yani 30 yaşından gün almadan önce yüksek lisans programına kayıt olmalıdır. 30 Yaşından gün alan kişiler yüksek lisans programına kabul edilmezler. 30 yaşından gün almadan önce yüksek lisansa kayıt yaptırılabilir…30 Yaşından gün alan fakat bu sırada tecili devam eden (eğitim vb sebeplerle) kişiler de yükseğe kayıt yaptırabilir. Fakat hiç mazereti olmayan(eğitim ve sağlık mazereti) ve 30 yaşından gün alan kişilerin yüksek lisansa kayıt olmalarına doğal olarak askerliği eğitim mazereti sebebiyle ertelemelerine izin verilmez…

Yüksek lisans yapacak kişilerin 30 yaşından önce yüksek lisansa kayıt yaptırmaları şart diyebiliriz…

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
114 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

merhaba 1988 yılında dogdum 4 yıllık aöf acıkögretim son sınıf ögrencisiyim tecil hakkım varmı yas sınırına takılıyormuyum ikinci dönem kayıtlatı bizde subat ayında yapılıyor konu hakkında blgi alabilirmiyim iyi günler dilerim

merhaba 12 eylül 1989 ön lisans okuyorum alttan 3 dersim kaldı tecil ettirme ihtimalim varmı teşekkürler

24 kasım 1989 doğumluyum ön lisans okuyorum okul kaydım devam ediyor 30 yaşından gün almış oluyormuyum yüksek lisans sansım varmı teşekkürler

tecil ettirme sansım varmı okul kaydı bildirmemiş

Merhaba. 20 ocak 1990 doğumluyum. Üni. lisans son 4. sınıf uzatmalı öğrencisiyim. son 2 dersim kaldı fakat bu sene veremeyeceğim gibi. Askerlik tecili ve üni. kayıt yenilemesi için herhangi bir problem teşkil ediyor muyum? Verdiğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

Merhaba, 20 Ekim 88 dogumluyum ancak su anda y.disinda bir universiteden onay aldim. Oraya kayit yaptirip tecil yapabilir miyim yeniden, sonucta oradaki universiteler kayit yaparken 29 yas sarti aramiyor, tecil son tarihim 19.03.2018. Acil yardiminizi rica ediyorum olumlu ise gidip bu hafta islemleri baslatacagim.

90 nisan doğumluyum 30.12.2018 e kadar tecilliyim fakat liseyi bitirdikten sonra yeditepeye kayıt oldum 1 sene gittim sonra üniversiteye gitmedim kayıt yenilemedim , ögrenci olarak gözükmüyorum bu sene , yurtdısı bir üniversiteye kayıt yaptırsam nasıl olur tecil olurmu uzaktan eğitim felan ?

29 yaşı geçsem bile tecil edilir diyorsunuz yani teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

Merhabalar,

3 Kasım 1989 doğumluyum. 7 Haziran 2018 itibariyle askerlik tecilim sona eriyor. (Önceden ekim yazıyordu ne hikmetse hazirana düşürmüşler.) Yüksek lisans başvurumu yapamadığım için tecil şansımı bahar dönemi için kaçırdım. Haziranda tecilim bittiğinde Ağustos ayındaki kayıtlara başvuru yapabilir miyim yoksa ağustos celbinde askere alırlar mı? Çok fazla bilgi var etrafta emin olamıyorum. (Bu arada ALES & YDS puanlarım var ve Ekim ayına kadar geçerliler)
Yaşım 29 olduğu için bakaya kaldıktan sonra yüksek lisans başvurusunda problem olur mu?

10 ekim 1988 doğumluyum bu haziran da lisans mezunu oluyorum. bakaya yada celb dönemini bekliyor durumda olsam bile hemen arkasından 2 yıl tecil yaptırabilir miyim?

Merhaba, 20 Ekim 88 dogumluyum ancak su anda y.disinda bir universiteden onay aldim. Oraya kayit yaptirip tecil yapabilir miyim yeniden, sonucta oradaki universiteler kayit yaparken 29 yas sarti aramiyor, tecil son tarihim 19.03.2018. Acil yardiminizi rica ediyorum olumlu ise gidip bu hafta islemleri baslatacagim.

merhaba 89 ikinci ay doğumluyum şu an lisans 3.sınıfım. tecil aralık 2018 gözüküyor.seneye haziranda mezun olunca lisansa +2 hakkından faydanalabilir miyim ? ek olarak 4.sınıf ilk dönem mezun olursam (aralık 2018 de )durum nasıl değişir ? teşekkürler.

30 Yaşından gün alan fakat bu sırada tecili devam eden (eğitim vb sebeplerle) kişiler de yükseğe kayıt yaptırabilir. Fakat hiç mazereti olmayan(eğitim ve sağlık mazereti) ve 30 yaşından gün alan kişilerin yüksek lisansa kayıt olmalarına doğal olarak askerliği eğitim mazereti sebebiyle ertelemelerine izin verilmez…Bu bilgide bir yanlışlık yokmu !!! Lisans mezunu birisi bakaya kaldıktan sonra 30 yaşından gün alsa dahi şubeden askerlik durum belgesi alıp bir sonraki celbe kadar yüksek lisansa kayıt olduğu taktirde tecil işlemi olmamasında engel olduğunu düşünmüyorum.Sonuç olarak 35 yaşa kadar tecil hakkı bulunuyor evrakı alıp kayıt olunca tecil hakkı kazanıyor.

Bi asker tanidik 30 yasinda muayne kacagi olsa bike okul bittiginde guksek lisansa kayit olur ise tecil hakki dogar dedi.

Eğer askerlik subesine gidip o ara söhi islemlerini yaptirsak bize mayista gitmemiz icin verilen belge ile yuksek lisans başvurusu yapamiyor muyuz? Ben 30.05.1988 dogumluyum tecilim eylulde bitti ben yuksek lisan yapicam ve bunu askerlik subesine marta kadar teslim ettigimde tecilden kaynakli askerliğim ertelenmiyor mu?

1 2 3 6
Başa dön tuşu