Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlik Durum Belgesi kişinin askerlikle bir ilişiğinin bulunup bulunmadığını gösteren belgedir. Bu belgeye bakılarak kişi askerliğini yaptı mı, yaptıysa kaç ay askerlik yaptı, nerede ve ne zaman askerlik yaptı, yapmadıysa tecilli mi, tecilli değilse kaç zamandan beri bakaya durumda…İşte tüm bu soruların cevabını bu evraka bakarak öğrenmeniz mümkün. Üstelik Askerlik Durum Belgesi almak için askerlik şubesine kadar gitmenize gerek yok. Askerlik Durum Belgesi almak isteyen kişi dilerse edevlet.gov.tr üzerinden bu belgeye kolayca ulaşabiliyor.

Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

a) Askerlik Durum Belgesi almak isteyen kişi isterse her hangi bir askerlik şubesine gider ve bu belgeyi askerlik şubesinden alır. Askerlik şubesinin ikametgahınızın bulunduğu yerdeki şube olmasına gerek yoktur. Her hangi bir il yada ilçede bulunan bir askerlik şubesine giderek bu belgeyi şubeden alabilirsiniz.
b) Askerlik Durum Belgesini isterseniz de www.edevlet.gov.tr üzerinden de kolayca alabilirsiniz. E-devlet.gov.tr üzerinden askerlik durum belgesi alabilmek için edevlet sitesine tc numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra site üzerindeki arama bölümüne “Askerlik Durum Belgesi” yazarsanız karşınıza belge alma bölümü çıkacak. Size yapılan bilgilendirmeleri takip ederek site üzerinden kolayca Askerlik Durum Belgesi almanız mümkün.

Askerlik Durum Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır

Aşağıda sizlere edevlet.gov.tr üzerinden alınmış bir Askerlik Durum Belgesi örneği sunuyorum. Belgeyi inceleyerek  Askerlik Durum Belgesi üzerinde hangi bilgilerin yer aldığını görebilirsiniz. Genel olarak nerede askerlik yaptığınız, ne zaman yaptığınız, tecil durumunuz vb bilgiler  Askerlik Durum Belgesinde yer alır.

Askerlik Durum Belgesi
Askerlik Durum Belgesi

Askerlik Durum Belgesi

Askerlik Durum Belgesi işe girerken, bir eğitim kurumunda eğitime başlarken (yüksek lisans, doktora vb.) gibi durumlarda talep edilebilmektedir. Askerlikle ilişiğinizi detaylıca gösteren belgedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

54 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

bedelliden terhis olalı 1 ay oldu, hala durum belgesi alamıyorum. en yakın şubeye gidin yazıyor. gittim; sisteme daha yüklenmedi, terhis belgenin fotokopisini kullan lazım olursa dedi.

kardeşim ben askerden geleli 1 ay oldu bende baktım e devletten fakat benimkinde terhis tarihi degilde muhtemelen tarihi yazıyor bu ne demek oluyor bi anlatırmısın kardeşim

Bunu ben de merak ediyorum bilen biri cevaplarsa sevinirim.

benimkinde muhtemelen terhis tarihi diyor o ne demek

Iyi akşamlar, ben bedelli askerlik yaptım, bize terhis belgesi verdiler ama 2 haftayı geçti e-devlet’e ne zaman yüklenecek? Terhis belgesi aynı zamanda askerlik durum belgesi mi?

bu tecil yaptırmak için istedikleri a2 belgesi bumu acil bilgi verirmisiniz

Askerlik yerim belli oldu ama ikinci grup olduğu için 1 buçuk ay kadar geç teslim olcam bu süreçtede komiser yardımcılığı için askerlikle ilişiği olmama şartı aranıyor şayet şu an alacağım askerlik durum belgesi bu şartı karşılar mı

Merhaba, ben 1998 doğumluyum 2020 yılına kadar tecilli gözüküyorum 2 gün önce yoklama işlemlerimi tamamladım. Fakat askerlik durum belgesi almak istiyorum ama halen tecilli gözüküyorum. Tecilim bozulmamış mıdır ? Yardımcı olur musunuz

19 yaşındayım askerlik muanesini sağlık ocagında olsak kabul olur mu

Secimlerden sonra Askere 2. Grup olarak gideceğim Aydın merkeze .. Sınıflandırma sonucuna bakıyorum e devletten hakkinizda herhangi bir siniflandirma sonucu bulunmamaktadr yaziyo ..neden acaba?

Benim e devlete 04.05.2018 tarihine kadar sakınca yoktur diyor ertelenme nedeni sınıf ve tertibat bekleniyor yazıyor bizim ilçe ağustosta gidecek ben ne zaman giderim

Başa dön tuşu