Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlik Durum Belgesi kişinin askerlikle bir ilişiğinin bulunup bulunmadığını gösteren belgedir. Bu belgeye bakılarak kişi askerliğini yaptı mı, yaptıysa kaç ay askerlik yaptı, nerede ve ne zaman askerlik yaptı, yapmadıysa tecilli mi, tecilli değilse kaç zamandan beri bakaya durumda…İşte tüm bu soruların cevabını bu evraka bakarak öğrenmeniz mümkün. Üstelik Askerlik Durum Belgesi almak için askerlik şubesine kadar gitmenize gerek yok. Askerlik Durum Belgesi almak isteyen kişi dilerse edevlet.gov.tr üzerinden bu belgeye kolayca ulaşabiliyor.

Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

a) Askerlik Durum Belgesi almak isteyen kişi isterse her hangi bir askerlik şubesine gider ve bu belgeyi askerlik şubesinden alır. Askerlik şubesinin ikametgahınızın bulunduğu yerdeki şube olmasına gerek yoktur. Her hangi bir il yada ilçede bulunan bir askerlik şubesine giderek bu belgeyi şubeden alabilirsiniz.
b) Askerlik Durum Belgesini isterseniz de www.edevlet.gov.tr üzerinden de kolayca alabilirsiniz. E-devlet.gov.tr üzerinden askerlik durum belgesi alabilmek için edevlet sitesine tc numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra site üzerindeki arama bölümüne “Askerlik Durum Belgesi” yazarsanız karşınıza belge alma bölümü çıkacak. Size yapılan bilgilendirmeleri takip ederek site üzerinden kolayca Askerlik Durum Belgesi almanız mümkün.

Askerlik Durum Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır

Aşağıda sizlere edevlet.gov.tr üzerinden alınmış bir Askerlik Durum Belgesi örneği sunuyorum. Belgeyi inceleyerek  Askerlik Durum Belgesi üzerinde hangi bilgilerin yer aldığını görebilirsiniz. Genel olarak nerede askerlik yaptığınız, ne zaman yaptığınız, tecil durumunuz vb bilgiler  Askerlik Durum Belgesinde yer alır.

Askerlik Durum Belgesi
Askerlik Durum Belgesi

Askerlik Durum Belgesi

Askerlik Durum Belgesi işe girerken, bir eğitim kurumunda eğitime başlarken (yüksek lisans, doktora vb.) gibi durumlarda talep edilebilmektedir. Askerlikle ilişiğinizi detaylıca gösteren belgedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

54 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba ben 97 dogumluyum gecen sene Askere gitmem gerekiyordu fakat elimde olmayan imkanlardan dolayi gidemedim halen yoklama kaçağı gözüküyorum tecil ettirmek istiyorum annem ve kucuk kardesime ben bakiyorum askerlik icin para birktiremedim imkanim olmadi tecil etirme hakkim var mi acaba ?

Merhabalar ben işe başlamak için bu belgeyi istediler şubeye gittim verirsek sen yoklama kaçağı gözükürsün dediler sıkıntı olurmu alırsam iş yeri kabul eder mi

Merhaba, 17 ocak 2018 de terhis oldum. Fakat e devlette halen 31 ocak 2018 diye muhtemel terhis tarihi yazıyor. Nisan ayına gelecez sistemde halen muhtemel terhis tarihi yazısı gitmedi. Bu durumu güncellemek ne kadar sürer? Devlet memuru olacağımda bir sorun çıkar mı?
Sanırım askerlik şubesine gitmem gerekiyor :///

merhabalar ben 2005 2007 tarihleri arasında MRG AKUT LENFOBLASTİK Lösemi(kan kanseri) tanısıyla kemoterapi ve radyoterapi gördüm yaklaşık 10 11 sene oldu tedavim biteli 6 ayda bir kontrole gidiyorum muaflık durumum hakkında bilgi almak istiyorum

Ben ağustos 2018 de askerliğmi yapacaktim. E devlet uzerinden bakınca kimlik bilgileri yazan yükümlü 04.05 2018 görünüyr askerliğimi erken mi yapacagim

1 ay önce terhis oldum. fakat e-devletten kontrol etmeme rağmen halen askerlik yapıyormuşum gibi gösteriyor. bu durumda ne yapmam gerekiyor?

erken terhis olduysan görünmez halen asker gözükürsün çünkü

En geçen sene 1 şubatta kisa donem asker olarak gittim ama nisan ayında benim hipertansiyon rahatsizliğim nedeniyle ankara Atatürk eğitim ve araştırma hastanesinden çürük raporu verildi ve benim askerligim yarıda kaldı ve eve geldim ve ön raporu askerlik şubesine teslim ettim bana şubeden 6 ay içinde asıl raporun gönderileceğini söylediler ama 10 ay geçti hala gelmedi ve e devlet uzerinde de askerlik muhtemel terhis tarihi olarak 30 07 2017 olarak gözüküyor bu nasıl oluyor

Öğrendim ama şok oldum. Yönetmelik gereği hipertansiyon hastası olduğum için öncelikle 6 ay hava değişimi verilmesi gerekiyormuş. Ondan sonra askerliğe elverişli değildir raporu verilebilirmiş. Bu yüzden yönetmeliğe aykırı olduğundan milli savunma bakanlığı raporu onaylamamış ve bana askerlik şubesinden ya hastaneye sevkinin yapılarak hastaliginız devam ediyorsa rapor verilir. Ya da birliğinize teslim olup orada hastaneye gideceksiniz ve orası karar verecek aksi durumda kalan günlerinizi tamamlayacaksiniz diye söylendi. Böyle bir durum nasıl oluyor ben yönetmeliği bilmem bunu bilecek kurum hasta nedir ve ben hastanenin yaptığı bir hatanın sonucuna katlanmak zorundamıyım lütfen bana bir yardımcı olun ben işimi düzeni mi kurmusum borçların var ve ben askere tekrar gidersem 3 ay ben borclarimı nasıl ödeyeceğim bu nasıl bir sistemdir. Lütfen rica ediyorum bana bir… Read more »

Vatan-i görevimi yapmış bulunmaktayım ve yeniden TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ bünyesinde bulunmak istiyorum. Onu ile alakalı başvuru/dilekçesi vermek istiyorum. Ilgili dilekçe e-mail yolu ile göndermem mümkün olabilirmi? SAYGILARIMLA

Şubatta gitmek için ne yapmam gerekiyor?

Ben 01/06/1998 doğumluyum askerlik muayenemi oldum. Normalde mayısta gidecektim itiraz dilekçesi verdim . Subata gideceğimi söylediler. Bana verilen kağıtta Şubat yazıyor. E devlette de Şubat yazıyor. Ama askeri şube de mayısta gözüküyor. Ben hangi celp doneminde gideceğim?

Ama ben sordum askerli şubeye onların sisteminde mayısta gideceğimi gösteriyor

Siz şubatta gideceğimi söylüyorsunuz , askeri şubede mayısta gideceğimi söylüyor nereye inanacağımı şaşırdım :)

cok twsekkür ederim bilgilendirdiğiniz için iyi günler .İnşallah şubatta giderim

mehmet hanifi ne zaman aradın askerlik şubesini

iki hafta önce aradım kardeşim

niye sordunuz ki ?

Başa dön tuşu