Askere Sınav İzni Verilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti anayasasının  Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi başlığı içerisinde yer alan 42. Madde’de;

“Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.”

ifadesi yer almaktadır. Yani ülkemizde bireylerin eğitim ve öğrenim hakkı hiç bir suretle engellenemez. Askerde dahi olsanız kimse sizin sınavlara girmenize mani olamaz. Bu anayasa maddesi çerçevesinde askerde bulunan kişiler sınavda bir kaç gün önce bölük komutanına sınava giriş belgesini göstermesi kaydıyla her türlü sınava girebilir, bu sınavlar için kendisine izin verilmek zorundadır.

Sınav İçin Kaç Gün İzin Verilir?

Er veya erbaş olarak görevlerini yapan kişiler sınava giriş belgelerini bölüm komutanına bildirmeleri durumunda ales, yds, kpss, açık öğretim ve master sınavları, lys, polis okulu sınavları ve aklınıza gelebilecek her türlü sınava girebilir. Telafisi mümkün olmayan sınavlara girmeniz konusunda bölük komutanınız size izin vermek zorundadır. Sınava girmek isteyen kişiye sınavın hangi ilde yapılacağı dikkate alınarak izin verilir. Örneğin siz Adana’da askerlik yapıyorsunuz fakat Ankara’da sınava girmeniz gerekiyor. Bu durumda size sınava gidiş, sınavdan dönüş ve orada bir süre kalabilmeniz için bir süre verilir. Sınava rahatça girip çıkabileceğiniz kadar süre bölük komutanınız tarafından size tahsis edilir. Sınavın birliğin bulunduğu yerde olması durumunda daha az sınavın uzak bir şehirde olması durumunda daha fazla sınav izni verilir.

Sınav İzni Askerden Sayılır mı?

Eğitim ve öğretim Anayasal bir haktır. Bu sebeple sınava giden kişilere bölük komutanlarınca izin verilmek zorundadır. Verilen bu izin askerlik sürenizden düşer. Yani siz sınava gittiğinizde şafak saymaya ve düşmeye devam eder. Mesela size salı sabah gidecek şekilde sınav için 3 izin verildi ve salı günü şafak sayınız 36 diyelim. Cuma günü şafak 33 olur. Sınav izninde olan kişi askerlik yapıyor kabul edilir.

Mevzuat Ne Diyor?

Birliğe teslim olan er ve erbaşlara Er ve Erbaş Yasal Hakları Kitapçığında şu ifadeler yer almaktadır;

“Erbaş ve erlere, silah altına alındıktan sonra terhis oluncaya kadar sınav belgelerini ibraz etmeleri halinde; açık öğretim fakültesi sınavı, mastır sınavı, ÖSS sınavları, polis okulu, uzman erbaş ve uzman jandarma sınavları, doktora sınavları ve telafisi mümkün olmayacak hak kaybına neden olabilecek diğer sınavlar için sınav süresince, izin vermeye yetkili personel tarafından yasal izninden yeterli izin verilir (KK Devamlı Emirler Muhtırası).”

 Sınav tarihinizden en az 1 hafta önce sınav giriş belgenizle birlikte bölük komutanına gidip durumu anlatmanız durumunda size sınav için yeterli gün sayısında izin verilecektir. Sınav harici olarak eğer bilgisayarda yapmanız gereken yasal iş veya işlemler varsa (örneğin sınav başvurusu yapmak yada atama tercihi yapmak gibi) bu durumda da size izin verilir. Bu izinde de askerlik yapıyor kabul edilirsiniz ve bu süre de askerlikten düşer.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

64 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba iyi günler. eylül askere teslim oluyorum 12 ay askerlik yapıcam ve açıkdanda 2 üniversite okuyorum bana sınavlara gitmekde sorun cıkartırlarmı ?

Merhabalar. Tecil sürem bittiği için bir süre sonra askere gideceğim, prosedürü takip edip tarihe bakacağım, muhtemelen bu kış olacak. Ancak A kadro meslekler için sınav başvurularında gerekli şartlar kısmında askerlik ile ilişiği olmamak hükmü yer alıyor. Asker iken gelen bir ilana başvuru yapamıyor muyum? Puanım iyi idi onu harcamak istemiyorum.

Merhabalar Kıbrıs’ta 374kd askerim malum yeni yasa hepimizi mağdur etti. 14 temmuz 2019da kpss sınavına girecem sınav yerim Antalya. İçerde iznim yok kpss için sınav izni komutanim verir mi verirse bu izin askerligimden düşer mi yoksa askerliğimi uzatır mı??

İstirahatlı olduğum için sınava giremezsin dedi bölük komutanımız bu durumda ne yapmamız gerekiyor

Izin verilir diyir ama benim kardesim uzmanlık basvurusu yapti 23.05.2019 tarihinde ankarada sinava giricek ama vanbaşkalede bununan bölük komutani izin vermiyor iznin bitmis veremem diyir ben konustum öyle bir yasa ve hak yok diyor istediginiz kisiye sikayet edin dedi bana kendini ama sunu bilsinki kimse kimsenin ekmeyiyle oynayamaz bunu hesabini verecek hele o cocugu gondermesin bakayim kendini tatmin etmeye çalışıyor ama turkiye cumhuriyeti ona tatmin edecektir

merhabalar. benim sınavım 28 temmuz, askere alınmna 20 temmuz(bedelli) . bir hafta geç gitsem sorun olur mu? ne olur?

Askerdeyim izinin kalmadı hiç uzman erbaşlok sınavlarına gidebilirmiyim

Ben askerdeyim izinlerini kullandım uzmanlık sınavına gitmek istiyorum gidebilme hakkım var mı

Merhaba kolay gelsin ben şırnakta akçay tugayında askerlik yapmaktayım aof sınavlarına girebilmem mümkün mü ona göre kayıt yaptıracagım

Sistemde sevk belgemizi aldığımızda yanında Er ve Erbaş Yasal Hakları Kitapçığı linki çıkıyor. Kısaca bu haklara sahipsiniz demek olmuyor mu bu ? Ben 21 de mamak a teslim oluyorum 22 sinden Gazi Üniversitesinde doktora giriş sınavım var. İzin vermezler mi ?

Başa dön tuşu