Askere Sınav İzni Verilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti anayasasının  Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi başlığı içerisinde yer alan 42. Madde’de;

“Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.”

ifadesi yer almaktadır. Yani ülkemizde bireylerin eğitim ve öğrenim hakkı hiç bir suretle engellenemez. Askerde dahi olsanız kimse sizin sınavlara girmenize mani olamaz. Bu anayasa maddesi çerçevesinde askerde bulunan kişiler sınavda bir kaç gün önce bölük komutanına sınava giriş belgesini göstermesi kaydıyla her türlü sınava girebilir, bu sınavlar için kendisine izin verilmek zorundadır.

Sınav İçin Kaç Gün İzin Verilir?

Er veya erbaş olarak görevlerini yapan kişiler sınava giriş belgelerini bölüm komutanına bildirmeleri durumunda ales, yds, kpss, açık öğretim ve master sınavları, lys, polis okulu sınavları ve aklınıza gelebilecek her türlü sınava girebilir. Telafisi mümkün olmayan sınavlara girmeniz konusunda bölük komutanınız size izin vermek zorundadır. Sınava girmek isteyen kişiye sınavın hangi ilde yapılacağı dikkate alınarak izin verilir. Örneğin siz Adana’da askerlik yapıyorsunuz fakat Ankara’da sınava girmeniz gerekiyor. Bu durumda size sınava gidiş, sınavdan dönüş ve orada bir süre kalabilmeniz için bir süre verilir. Sınava rahatça girip çıkabileceğiniz kadar süre bölük komutanınız tarafından size tahsis edilir. Sınavın birliğin bulunduğu yerde olması durumunda daha az sınavın uzak bir şehirde olması durumunda daha fazla sınav izni verilir.

Sınav İzni Askerden Sayılır mı?

Eğitim ve öğretim Anayasal bir haktır. Bu sebeple sınava giden kişilere bölük komutanlarınca izin verilmek zorundadır. Verilen bu izin askerlik sürenizden düşer. Yani siz sınava gittiğinizde şafak saymaya ve düşmeye devam eder. Mesela size salı sabah gidecek şekilde sınav için 3 izin verildi ve salı günü şafak sayınız 36 diyelim. Cuma günü şafak 33 olur. Sınav izninde olan kişi askerlik yapıyor kabul edilir.

Mevzuat Ne Diyor?

Birliğe teslim olan er ve erbaşlara Er ve Erbaş Yasal Hakları Kitapçığında şu ifadeler yer almaktadır;

“Erbaş ve erlere, silah altına alındıktan sonra terhis oluncaya kadar sınav belgelerini ibraz etmeleri halinde; açık öğretim fakültesi sınavı, mastır sınavı, ÖSS sınavları, polis okulu, uzman erbaş ve uzman jandarma sınavları, doktora sınavları ve telafisi mümkün olmayacak hak kaybına neden olabilecek diğer sınavlar için sınav süresince, izin vermeye yetkili personel tarafından yasal izninden yeterli izin verilir (KK Devamlı Emirler Muhtırası).”

 Sınav tarihinizden en az 1 hafta önce sınav giriş belgenizle birlikte bölük komutanına gidip durumu anlatmanız durumunda size sınav için yeterli gün sayısında izin verilecektir. Sınav harici olarak eğer bilgisayarda yapmanız gereken yasal iş veya işlemler varsa (örneğin sınav başvurusu yapmak yada atama tercihi yapmak gibi) bu durumda da size izin verilir. Bu izinde de askerlik yapıyor kabul edilirsiniz ve bu süre de askerlikten düşer.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

64 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

21 günlük bedelli askerlik görevini yaparken AÖF sınavına denk geldik sınav cumartesi ve pazar günü… sınav yeri de en az 450 KM uzaklıkta bu durumda bana kaç gün izin verilir, verilirse verilen izin askerlikten sayılır mı ?

aynı durumdayım sınav merkezimi askerlik yaptığım ile aldırdım .İzin verilip verilmemesi hakkın kesin birşey söylenebilir mi ?

Daha bugün aöf büroya dilekçe verdim bedelli askerlik için. Sınav izni var. Yasanın 45.maddesine göre vermek zorundalar. Telafisi olmayan bir sınav bu çünkü

Sistemde sevk belgemizi aldığımızda yanında Er ve Erbaş Yasal Hakları Kitapçığı linki çıkıyor. Kısaca bu haklara sahipsiniz demek olmuyor mu bu ? Ben 21 de mamak a teslim oluyorum 22 sinden Gazi Üniversitesinde doktora giriş sınavım var. İzin vermezler mi ?

Daha bugün aöf büroya dilekçe verdim bedelli askerlik için. Sınav izni var. Yasanın 45.maddesine göre vermek zorundalar. Telafisi olmayan bir sınav bu çünkü.

ne oldu hocam girebildiniz mı sınavlara

merhaba kolay gelsin bir sorum olacak ben doktora tez jüri sınavına aralık ayında girecem doktora tezim bitecek bedelli askerlik başvurusunu yaptım bu sırada önemli sınavı olanlar dilekçe vererek bu tarihlerden sonra celp dönemlerinde alınması diye yazı yazıyorlarmış böyle bir durum mümkün mü birde askerdeyken telafisi olmayan bütün hocaların belirlendiği tarihteki sınav için izin verirler mi yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Merhaba. kpss ön lisansa başvuru yapacağım sınav 4 kasımda. Ayrıca bedelli askerliğe başvuru yaptım. 3. celp dönemi 27 ekimde 27 ekimde askere gidersem 4 kasımda sınava bulunduğum yerde girebilir miyim veya bedelli askerlikte sınav için izin verirler mi ? bunu sorabileceğim bir kurum kuruluş veya yardımcı olabilecek birisi var mı ? İyi günler herkese

Merhaba. bende seninle aynı durumdayım.
ösym ye dilekçe yazdım kabul edilmedi.

Arkadaşlar ben askerdeyim ve asb lik sınavına girmek İÇİN izine gittim bu benim askerlikteki kendi iznimden mi düşüyor yada devlet böyle durumlar İÇİN verdiği ek bir izin varmı

ben askerdeyim usta birliğinde ve ben kpss sıvavına girmek istiyorum sınav için izin istediğimde benim kanuni iznimden düşer mi

Merhabalar. Bedelli askerlik 21 gün temel eğitimi ile sözleşmeli öğretmenlik mülakatlarının çakışma ihtimali var. Böyle bir durumda farklı şehirde de olsa mülakat için birlikten özel izin alınabilir mi? Yine kurum tercih dönemine denk gelirse tercihleri internetten kışlada yapabilme imkanımız var mıdır?

Hocam iyi aksamlar ben birkac soru sorucam simdiden tesekkur ederim. Ben lisans mezunuyum tecil hakkim bitti 31 temmuzdan itibaren bakaya düşüyorum. Islemleri baslatmadigim takdirde idari para cezasi ne kadar? Ayrica ben polislige basvurmayi dusunuyorum bir kac sitede askerlik ile ilisiligi olanlar polislik sinavlarina basvuramiyor diye okudum ve benim bir arkadasim gecen yil islemlerini baslatmis gidicegi yeri belli olmustu ve bu yuzden sinava basvuramamisti ancak ohal kapsami nedeniyle falan deniliyordu bu yilda ayni sey gecerli mi yani islemleri baslattigim takdirde sinava basvuru yapamiyor muyum? Yapar isem polislik icin sozlu mulakat veya fiziki mulakat donemi acemilik donemine denk geldi diyelim bunun icin izin alabilir miyim cunku acemilikte hic bir sekilde izin verilmiyor deniliyor boyle bir ihtimal az da olsa var mi?

Sınava giriş belgemizi bir hafta öncesinden almamız gerekiyormuş fakat giriş belgeleri sınava iki yada bir gün kala yayınlanıyor bundan birşey çıkarmı

Acik lise icin 2gunluk mazeret izni hakkimiz var mii Asker olarak tesekkurler

Hocam kolay gelsin..
Size bir soruda bulunacagim.
Terhisine 45 günden az bi süre kala kanuni izin verilmesi yasakdır diye bi kanun varmı tsk da ?
Terhisime 30 35 gün kala mazaret belirtmeden veya aciliyeti olmayan bi mazeretle izine gidebilirmiyim ?
Ve terhisime 1 ay kala kpss sinavina gitmem için herhangi bi sikinti cikarma haklari bulunurmu komutanlarin.
3. bi soru terhisime 1 hafta kala hava degisiminde veya kanuni iznimdeyken kalan sureyi bulundugum şehirdeki askeri şubelerde yapma şansim varmidir ?

Başa dön tuşu