Askere Sınav İzni Verilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti anayasasının  Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi başlığı içerisinde yer alan 42. Madde’de;

“Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.”

ifadesi yer almaktadır. Yani ülkemizde bireylerin eğitim ve öğrenim hakkı hiç bir suretle engellenemez. Askerde dahi olsanız kimse sizin sınavlara girmenize mani olamaz. Bu anayasa maddesi çerçevesinde askerde bulunan kişiler sınavda bir kaç gün önce bölük komutanına sınava giriş belgesini göstermesi kaydıyla her türlü sınava girebilir, bu sınavlar için kendisine izin verilmek zorundadır.

Sınav İçin Kaç Gün İzin Verilir?

Er veya erbaş olarak görevlerini yapan kişiler sınava giriş belgelerini bölüm komutanına bildirmeleri durumunda ales, yds, kpss, açık öğretim ve master sınavları, lys, polis okulu sınavları ve aklınıza gelebilecek her türlü sınava girebilir. Telafisi mümkün olmayan sınavlara girmeniz konusunda bölük komutanınız size izin vermek zorundadır. Sınava girmek isteyen kişiye sınavın hangi ilde yapılacağı dikkate alınarak izin verilir. Örneğin siz Adana’da askerlik yapıyorsunuz fakat Ankara’da sınava girmeniz gerekiyor. Bu durumda size sınava gidiş, sınavdan dönüş ve orada bir süre kalabilmeniz için bir süre verilir. Sınava rahatça girip çıkabileceğiniz kadar süre bölük komutanınız tarafından size tahsis edilir. Sınavın birliğin bulunduğu yerde olması durumunda daha az sınavın uzak bir şehirde olması durumunda daha fazla sınav izni verilir.

Sınav İzni Askerden Sayılır mı?

Eğitim ve öğretim Anayasal bir haktır. Bu sebeple sınava giden kişilere bölük komutanlarınca izin verilmek zorundadır. Verilen bu izin askerlik sürenizden düşer. Yani siz sınava gittiğinizde şafak saymaya ve düşmeye devam eder. Mesela size salı sabah gidecek şekilde sınav için 3 izin verildi ve salı günü şafak sayınız 36 diyelim. Cuma günü şafak 33 olur. Sınav izninde olan kişi askerlik yapıyor kabul edilir.

Mevzuat Ne Diyor?

Birliğe teslim olan er ve erbaşlara Er ve Erbaş Yasal Hakları Kitapçığında şu ifadeler yer almaktadır;

“Erbaş ve erlere, silah altına alındıktan sonra terhis oluncaya kadar sınav belgelerini ibraz etmeleri halinde; açık öğretim fakültesi sınavı, mastır sınavı, ÖSS sınavları, polis okulu, uzman erbaş ve uzman jandarma sınavları, doktora sınavları ve telafisi mümkün olmayacak hak kaybına neden olabilecek diğer sınavlar için sınav süresince, izin vermeye yetkili personel tarafından yasal izninden yeterli izin verilir (KK Devamlı Emirler Muhtırası).”

 Sınav tarihinizden en az 1 hafta önce sınav giriş belgenizle birlikte bölük komutanına gidip durumu anlatmanız durumunda size sınav için yeterli gün sayısında izin verilecektir. Sınav harici olarak eğer bilgisayarda yapmanız gereken yasal iş veya işlemler varsa (örneğin sınav başvurusu yapmak yada atama tercihi yapmak gibi) bu durumda da size izin verilir. Bu izinde de askerlik yapıyor kabul edilirsiniz ve bu süre de askerlikten düşer.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

64 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

DG sınavına girecem bedelli askerlik yapacam sınava girmeme izin verirler mi?

ıyı aksamlar ben 2 aralıkta askerım 7 8 aralıkta sınav var yanı acemilikteyken sınav ıcın ızın verırlırmı

Merhabalar; şubat celp dönemi için askere alım işlemlerimi tamamladım benim sorum ekim tarihinde aöf güz dönemi için kayıt yenilersem askere alım işlemim bozulur mu? Bir de askerde Aöf te okumaya devam etmek istiyorum ne yapmam gerekiyor?

Merhabalar . Çok iyi bir isim vardı yurtdışında çalışıyordum aynı zamanda üniversite de okumak istiyor dum.hem okuyup hem çalışırım diye işi bırakıp Türkiye’ye geldim uzmanlık mülakatına girdim şükür kazandım ve eğitime çağrılana kadar gittin dershaneye yazildim ,özel hoca tuttum gece gündüz ders çalıştim .16 sınav vardı 12 sinde eğitime cagrldim ve 12 sinde eğitim birligime teslim oldum . Gider gitmez durumumu söyledim izin verilmeyeceğini söylediler daha üst komutanımız a gittim oda ;sınava gideceksen burda ne işin var diye bağırınca birşey de diyemedim .koskoca bir yıl o kadar çalışma emek gitti boşa.

Başa dön tuşu