Askerde İstirahat ve Sıhhi İzin Kullanımı

İstirahat kelime anlamı itibariyle bir hastalık veya yorucu bir iş sonrasında iyileşmek ve gücünü toplamak için uyumayı ve dinlenmeyi ifade etmektedir. Askerde de kişiler zaman zaman çeşitli sebeplerle hastalanıp iyileşmek için dinlenmeye ihtiyaç duyabilmektedir. Bu durumlarda askere revirden veya askeri hastaneden istirahat izni verilir.

İstirahat İzni Askerden Sayılır mı?

Er ve erbaşa verilen istirahat izni askerlikten sayılmaktadır. İstirahat izni verilen askerin şafağı düşmeye devam eder. İstirahat izni askere iyileşmesi ve gücünü toplayıp askerlik hizmetine devam edebilmesi için tanınan bir haktır. Bu süreç boyunca da kişi askerlik yapıyor kabul edilir. 22 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren kanun gereği er ve erbaşa verilen istirahat izinleri askerlerin hava değişimi izin süresinden düşülmektedir. Uzun dönem askerler için toplam 30 gün ve kısa dönem askerler için ise toplam 15 gün hava değişimi izni vardır. Yeni kanun gereği askere verilen istirahat izinleri bu izinlerden düşmektedir.

Bir örnekle durumu netleştirelim. Diyelim ki siz kısa dönem askersiniz ve bir sebepten dolayı size 9 gün istirahat izni verildi. Toplamda sizin 15 gün hava değişimi izin süreniz vardı. Bu durumda sizin sadece 6 gün hava değişimi izin hakkınız kalmış oldu. Yada diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve size 10 gün istirahat izni verildi. Bu durumda sizin toplamda 30 gün olan hava değişimi süreniz 20 güne düşmüş oluyor…Peki bu ne anlam ifade ediyor? Hava değişimi süresi hastalanmanız durumunda eve gönderilim iyileşene kadar evde kalmanızı sağlayan bir uygulama. Hava değişimi süresi boyunca geçen süre de askerlikten sayılıyor. Fakat eğer size verilen hava değişimi süresi sizin hakkınız olan hava değişimi süresinden fazla ise bu fazla süre kadar daha askerlik yapmanız gerekiyor. Yani fazla süre kadar askerliğiniz uzuyor.

Hava Değişimi ve İstirahat İzni Bağlantısı

Konunun daha net anlaşılması için bir örnek daha verelim. Diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve 10 gün istirahat izni aldınız. Bu durumda sizin toplamda 20 gün hava değişimi hakkınız kalıyor. İlerleyen zamanlarda hastalandınız ve size 30 gün hava değişimi verildi diyelim. Bu durumda size hava değişimine gidiyorsunuz ve 20 gün hava değişimi hakkınız kaldığı için ilk 20 gün askerlikten sayılıyor ve şafak düşmeye devam ediyor. Fakat son 10 gün şafak sabit kalıyor. Yani sizin bu durumda askerliğiniz 10 gün uzamış oluyor. 10 Gün istirahat almamış olsanız askerliğiniz normal süresinde bitecek ve 10 gün uzamamış olacaktı. Peki şöyle bir örnek verelim. Size 10 gün istirahat verildi ve sonrasında da 20 gün hava değişimi verildi. Bu durumda bu sürelerin tamamı askerlikten sayılır ve normal sürede askerliğiniz biter. Çünkü 10 gün istirahat ve 20 gün hava değişimi 30 günlük hava değişim hakkınızı geçmemiştir.

Spor İstirahat İzni Nedir?

Er ve erbaşların bazılarına zaman zaman spor istirahat izni de verilmektedir. Bu kişilere verilen spor istirahat izinleri sadece kişiye spor yapmama hakkı tanımaktadır. Spor istirahat izni verilen kişi spor dışında yapılan tüm iş ve işlemlere katılır, her türlü iş ve işlemi yerine getirmekle yükümlüdür. Spor istirahat izni alan kişi koğuşa gidip akşama kadar yatamaz. Sadece spor zamanlarında spor yapmaz. Spor dışında yapılan her işi yapar. Spor istirahat izni hava değişimi süresinden düşmez.

Acemilikte Alınan İstirahat İzni Usta Birliğinde Devam Eder mi?

Askerde izinler için acemi usta ayrımı yoktur. İzin alan kişinin kişisel dosyasına alınan izinler kayıt edilir ve acemilikte alınan izinler usta birliğini de etkiler. Diyelim ki kısa dönem askersiniz ve acemi birliğinizde 7 gün istirahat izni aldınız. Bu durumda 8 gün hava değişimi izni kaldı demektir. İlerde 8 günden uzun süreli hava değişimi almanız durumunda askerliğiniz fazla zaman kadar uzar.

Terlik İstirahati Nedir?

Askerde botlar bir çok kişinin ayağında yaralar ve şişlikler olmasına sebep olabiliyor. Bu durumda kişiye terlik istirahati veriliyor. Terlik istirahat süresi boyunca kişi bot giymiyor fakat onun dışında yapılan bir çok iş ve işlemi yerine getiriyor. Terlik istirahati boyunca koğuşa gidip yatayım denilemiyor. Yine iş yapmak zorundasınız. Terlik istirahati hava değişimi sürenizi düşürmez ve askerliğinizi uzatmaz.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
110 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

merhaba ben bundan 8 ay önce kanuni izin hakkımı kullanıp özel hastaneden 10+10+10 rapor aldım . şimdi askerliğimin bitmesine 5 gün var ama bölük komutanı beni çağırdı üst yazı geldi dedi bi asker bi doktordan ard arda toplamda 20 gün alabilir senin 10 günlük raporun iptal 10 gün geç çıkıcaksın dedi daha sonra tekrar cağırdı diğer raporların arkasına doktor TMK (tekrar muayine kararı) yazmadıgı için 20 günü de iptal ederim diyor . askerlik subemi aradım komutanın kendi insiyatifinde dedi isterse göndermez. askerlik yaptıgım yerde ki askerlik subesine gittim ordaki calısanlar kesinlikle böyle bi hakkının olmadıgını benim raporlarımın geçerli oldugunu kendilerine de böyle bir yazı gelmediğini söylediler. dava açabilirsin cimere yazabilirsin dediler . böyle bir hakkı var mı ?

aaaa aaa

Benim 11 gün iznim vardı. İzne gittim.izinde askerlik şubesinden sevk kagitli hastaneye gittim .hastane bana 10gün rapor verdi.askeri birliğe geldim.sonra piskiyatriden 30 gün hava değişim raporu aldım.eve gittim ben 10 gün fazla askerlik yapar mıyım sizce.

Acemi birlikte 2 günlük terlik istirahati aldım bu 15 günlük istirahatim düşer mi düşmez mi. Askerliğimi uzatır mı 15 gün rapor aldım.

Benim.dalakta kistim var ve tam 2 aydır tedavi görüyorum hastanede ve yapılan işlemler sonucu 10 gün rapor veriyorlar geri yatıyorum toplamda 30 gün.raporum var bu hastanede yattigim ve hava değişimine girmeyen raporlarımin ücreti yatar mı

Iyi geceler ben dun ayagi sakatladim ayagim alcida ve 01 11 2018 izmir narlıdere teslim olacagim ama elimde 10 gunluk var ne yapmak gerekiyo denizli askerlik subesine gidiyorum bizlik bisey yok diyo izmiri ariyorum denizli halledecek diyo ne yapmam lazim 98 4 gidecegim

Bedelli askerlikte 2 günden fazla yatak izni verilirse askerlik uzar mı?

selamünaleyküm kardeşim ben uzun dönem askerim askerdeyken egitimde sag dizimin ön çapraz baglarını kopardım ve rahatsızlıgımdan ötürü farklı günlerde istirahat aldım 1= (21 – 30 aralıkta 10 gün) 2=(21 – 23 ocakta 3 gün) 3=(7 – 16 şubata 10 gün) 4=(15-17 temuzda 3 gün) 5=(7 – 9 eylülde 3 gün) ve ameliyat olmak için memlekete geldim ameliyatı oldum birligimden çıkarkende şafagım tam 52 gündü ameliyattan sonra 7 gün hastanede yatım ondan sonra doktor da 45 gün rapor verdi ve bu rapor devam edecek tedavi sürecim halen devam edyor doktorun dedigine göre 4.5 ay daha tedavim fizyo terapist tarafından devam edecek ben normalde tezkereye bagladıgımı sanıyordum istirahatın benden gitigini bilmiyordum normade ben 52 gün kalan askerligimi 7 hastanede yatış kalandı 45… Read more »

Merhaba iyi gunler. Ben Karamanda askerlik gorevimi yapmaktayim. 1 ay once sol kolumdaki uyusma sebebiyle ( serce parmagimla birlikte 3 parmagimi hissedemiyorum , elimle yuk kaldiramiyorum ve bas parmak ile isaret parmagim arasinda çukurluk olustu. Elimdeki kaslarda erime baslamis.) ve bacak-diz agrilarim sebebiyle hastaneye gittim. Kolumdaki problem icin EMG cekildi, kübinal tünel sendromu teşhisi konuldu ve norolojiden once beyin cerrahisine ordan da fizik tedavisine sevk edildim.(Beyin cerrahi fiziksel tip bolumundeki doktor buyuk ihtimalle rapor verir o rapor suresince de rehabilitasyon görmeni ister dedi.) Bacaklarimdaki agri icin de ultrason cekildi ve 2 ekim icin varis ameliyati olmam icin hastaneden ameliyat tarihi verildi. Boluk komutanim beni hastaneye gondermeyecegini soyluyor ve ameliyat olamazsin dedi. Buna hakki var mi.? Askerin tedavi olmasini engelleyebilir mi?… Read more »

kardeşim hiç bir hakkı yok seni hastaneye göndermek zorundadır bölük komutanın ailen arasın bölük komutanını eyer yine kabul etmezse bimere yada cimere yaz

Selamıneyküm ben 2ay hava değişimi kullandım askerliğim normal şartlarda 4eylülde bitecekti uzadığı için 4ekimde bitiyor şuan benim içerde 10gün iznim var izini düştüğümde 4ekimde çıkıyorum ama bi yakınımın ağır hastalığı yüzünden gitmem gerekiyor izine çıkıp kalan günlerimi askerlik şubesinde yapabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim

Başa dön tuşu