Askerde İstirahat ve Sıhhi İzin Kullanımı

İstirahat kelime anlamı itibariyle bir hastalık veya yorucu bir iş sonrasında iyileşmek ve gücünü toplamak için uyumayı ve dinlenmeyi ifade etmektedir. Askerde de kişiler zaman zaman çeşitli sebeplerle hastalanıp iyileşmek için dinlenmeye ihtiyaç duyabilmektedir. Bu durumlarda askere revirden veya askeri hastaneden istirahat izni verilir.

İstirahat İzni Askerden Sayılır mı?

Er ve erbaşa verilen istirahat izni askerlikten sayılmaktadır. İstirahat izni verilen askerin şafağı düşmeye devam eder. İstirahat izni askere iyileşmesi ve gücünü toplayıp askerlik hizmetine devam edebilmesi için tanınan bir haktır. Bu süreç boyunca da kişi askerlik yapıyor kabul edilir. 22 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren kanun gereği er ve erbaşa verilen istirahat izinleri askerlerin hava değişimi izin süresinden düşülmektedir. Uzun dönem askerler için toplam 30 gün ve kısa dönem askerler için ise toplam 15 gün hava değişimi izni vardır. Yeni kanun gereği askere verilen istirahat izinleri bu izinlerden düşmektedir.

Bir örnekle durumu netleştirelim. Diyelim ki siz kısa dönem askersiniz ve bir sebepten dolayı size 9 gün istirahat izni verildi. Toplamda sizin 15 gün hava değişimi izin süreniz vardı. Bu durumda sizin sadece 6 gün hava değişimi izin hakkınız kalmış oldu. Yada diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve size 10 gün istirahat izni verildi. Bu durumda sizin toplamda 30 gün olan hava değişimi süreniz 20 güne düşmüş oluyor…Peki bu ne anlam ifade ediyor? Hava değişimi süresi hastalanmanız durumunda eve gönderilim iyileşene kadar evde kalmanızı sağlayan bir uygulama. Hava değişimi süresi boyunca geçen süre de askerlikten sayılıyor. Fakat eğer size verilen hava değişimi süresi sizin hakkınız olan hava değişimi süresinden fazla ise bu fazla süre kadar daha askerlik yapmanız gerekiyor. Yani fazla süre kadar askerliğiniz uzuyor.

Hava Değişimi ve İstirahat İzni Bağlantısı

Konunun daha net anlaşılması için bir örnek daha verelim. Diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve 10 gün istirahat izni aldınız. Bu durumda sizin toplamda 20 gün hava değişimi hakkınız kalıyor. İlerleyen zamanlarda hastalandınız ve size 30 gün hava değişimi verildi diyelim. Bu durumda size hava değişimine gidiyorsunuz ve 20 gün hava değişimi hakkınız kaldığı için ilk 20 gün askerlikten sayılıyor ve şafak düşmeye devam ediyor. Fakat son 10 gün şafak sabit kalıyor. Yani sizin bu durumda askerliğiniz 10 gün uzamış oluyor. 10 Gün istirahat almamış olsanız askerliğiniz normal süresinde bitecek ve 10 gün uzamamış olacaktı. Peki şöyle bir örnek verelim. Size 10 gün istirahat verildi ve sonrasında da 20 gün hava değişimi verildi. Bu durumda bu sürelerin tamamı askerlikten sayılır ve normal sürede askerliğiniz biter. Çünkü 10 gün istirahat ve 20 gün hava değişimi 30 günlük hava değişim hakkınızı geçmemiştir.

Spor İstirahat İzni Nedir?

Er ve erbaşların bazılarına zaman zaman spor istirahat izni de verilmektedir. Bu kişilere verilen spor istirahat izinleri sadece kişiye spor yapmama hakkı tanımaktadır. Spor istirahat izni verilen kişi spor dışında yapılan tüm iş ve işlemlere katılır, her türlü iş ve işlemi yerine getirmekle yükümlüdür. Spor istirahat izni alan kişi koğuşa gidip akşama kadar yatamaz. Sadece spor zamanlarında spor yapmaz. Spor dışında yapılan her işi yapar. Spor istirahat izni hava değişimi süresinden düşmez.

Acemilikte Alınan İstirahat İzni Usta Birliğinde Devam Eder mi?

Askerde izinler için acemi usta ayrımı yoktur. İzin alan kişinin kişisel dosyasına alınan izinler kayıt edilir ve acemilikte alınan izinler usta birliğini de etkiler. Diyelim ki kısa dönem askersiniz ve acemi birliğinizde 7 gün istirahat izni aldınız. Bu durumda 8 gün hava değişimi izni kaldı demektir. İlerde 8 günden uzun süreli hava değişimi almanız durumunda askerliğiniz fazla zaman kadar uzar.

Terlik İstirahati Nedir?

Askerde botlar bir çok kişinin ayağında yaralar ve şişlikler olmasına sebep olabiliyor. Bu durumda kişiye terlik istirahati veriliyor. Terlik istirahat süresi boyunca kişi bot giymiyor fakat onun dışında yapılan bir çok iş ve işlemi yerine getiriyor. Terlik istirahati boyunca koğuşa gidip yatayım denilemiyor. Yine iş yapmak zorundasınız. Terlik istirahati hava değişimi sürenizi düşürmez ve askerliğinizi uzatmaz.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
111 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Iyi aksamlar ben 7 temmuzda 7+4 izne ciktim iznimin 10.gununde 20 gun rapor aldim oradaki 2 gun iznimin yanarmi komutanlarim yanar diyor

Slm kardeş ben kısa dönem askerim askerligimin bitmesine 13 gün kala 03.09.2018 tarihi de  4+2 izne geldim 05.09.2018 tarihinde aile hekiminden 9 gün istirahat raporu aldım bölük astsubayı ve bölük komutanı gelmessen firarini veririz ve hakem hastahaneye sevk ederiz diyorlar ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı ola bilir misiniz ?

Merhaba arkadaşlar kanuni izindeyken rapor aldım rapor bittikten sonra izin devam ediyormu

Merhaba ben izne cıktım beş günüm kala yirmi beş gün rapor aldım komutanım la konuştum o beş günlük iznim yanıyor mu dedim yok dedi bende o beş günü de evde geçirdim acaba sıkıntı olurmu

Dün itibariyle 10 gün izne çıktım. bugün askeri bürodan sevk alıp doktora gittim ve doktor 5 günlük rapor yazdı. iznimden bu 5 gün düşer mi yoksa doktor boşuna mı 5 gün rapor yazmış olur bana ??

Askerde kaza sonucu el bileğimde kırık meydana geldi 10 rapor verdiler bana evime geldim rapor bitiminde 30 askerliğim kaliyo 10 daha rapor alsam 20 askerliğimi şubemde yapalirmiyim

Askerde ceza almış bir kişi. Teskereye yakın hava değişimi alırsa ve cezası hava değişimi günün den düşermi

merhaba hocam. Bedelli askerlik kapsamında 21 günlük zorunlu eğitimi rapor ile karşılamamız mümkün mü? peki normal askerlik süresinde olduğu gibi bedelli askerlikte yol mesafeleri askerlikten sayılıyor mu?

21 gün askerlik yapıcaksın onuda yatarak geçirmenin mi peşindesin :)

askerlik şubesinden almış olduğum sevkle ameliyat olup heyet raporuyla hava değişimi aldım bunu işleme sokmama yada iptal etme gibi bir hakkı var mıdır kamp komutanının ve bölük komutanının

İyi akşamlar ben kısa dönem askerim 15 günlük istirah raporu alsam bu hava değişimine girer mi beni eve gönderirler mi yoksa hava değişiminden sayılmayıp kışlada mı tutarlar

Başa dön tuşu