Askerde İstirahat ve Sıhhi İzin Kullanımı

İstirahat kelime anlamı itibariyle bir hastalık veya yorucu bir iş sonrasında iyileşmek ve gücünü toplamak için uyumayı ve dinlenmeyi ifade etmektedir. Askerde de kişiler zaman zaman çeşitli sebeplerle hastalanıp iyileşmek için dinlenmeye ihtiyaç duyabilmektedir. Bu durumlarda askere revirden veya askeri hastaneden istirahat izni verilir.

İstirahat İzni Askerden Sayılır mı?

Er ve erbaşa verilen istirahat izni askerlikten sayılmaktadır. İstirahat izni verilen askerin şafağı düşmeye devam eder. İstirahat izni askere iyileşmesi ve gücünü toplayıp askerlik hizmetine devam edebilmesi için tanınan bir haktır. Bu süreç boyunca da kişi askerlik yapıyor kabul edilir. 22 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren kanun gereği er ve erbaşa verilen istirahat izinleri askerlerin hava değişimi izin süresinden düşülmektedir. Uzun dönem askerler için toplam 30 gün ve kısa dönem askerler için ise toplam 15 gün hava değişimi izni vardır. Yeni kanun gereği askere verilen istirahat izinleri bu izinlerden düşmektedir.

Bir örnekle durumu netleştirelim. Diyelim ki siz kısa dönem askersiniz ve bir sebepten dolayı size 9 gün istirahat izni verildi. Toplamda sizin 15 gün hava değişimi izin süreniz vardı. Bu durumda sizin sadece 6 gün hava değişimi izin hakkınız kalmış oldu. Yada diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve size 10 gün istirahat izni verildi. Bu durumda sizin toplamda 30 gün olan hava değişimi süreniz 20 güne düşmüş oluyor…Peki bu ne anlam ifade ediyor? Hava değişimi süresi hastalanmanız durumunda eve gönderilim iyileşene kadar evde kalmanızı sağlayan bir uygulama. Hava değişimi süresi boyunca geçen süre de askerlikten sayılıyor. Fakat eğer size verilen hava değişimi süresi sizin hakkınız olan hava değişimi süresinden fazla ise bu fazla süre kadar daha askerlik yapmanız gerekiyor. Yani fazla süre kadar askerliğiniz uzuyor.

Hava Değişimi ve İstirahat İzni Bağlantısı

Konunun daha net anlaşılması için bir örnek daha verelim. Diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve 10 gün istirahat izni aldınız. Bu durumda sizin toplamda 20 gün hava değişimi hakkınız kalıyor. İlerleyen zamanlarda hastalandınız ve size 30 gün hava değişimi verildi diyelim. Bu durumda size hava değişimine gidiyorsunuz ve 20 gün hava değişimi hakkınız kaldığı için ilk 20 gün askerlikten sayılıyor ve şafak düşmeye devam ediyor. Fakat son 10 gün şafak sabit kalıyor. Yani sizin bu durumda askerliğiniz 10 gün uzamış oluyor. 10 Gün istirahat almamış olsanız askerliğiniz normal süresinde bitecek ve 10 gün uzamamış olacaktı. Peki şöyle bir örnek verelim. Size 10 gün istirahat verildi ve sonrasında da 20 gün hava değişimi verildi. Bu durumda bu sürelerin tamamı askerlikten sayılır ve normal sürede askerliğiniz biter. Çünkü 10 gün istirahat ve 20 gün hava değişimi 30 günlük hava değişim hakkınızı geçmemiştir.

Spor İstirahat İzni Nedir?

Er ve erbaşların bazılarına zaman zaman spor istirahat izni de verilmektedir. Bu kişilere verilen spor istirahat izinleri sadece kişiye spor yapmama hakkı tanımaktadır. Spor istirahat izni verilen kişi spor dışında yapılan tüm iş ve işlemlere katılır, her türlü iş ve işlemi yerine getirmekle yükümlüdür. Spor istirahat izni alan kişi koğuşa gidip akşama kadar yatamaz. Sadece spor zamanlarında spor yapmaz. Spor dışında yapılan her işi yapar. Spor istirahat izni hava değişimi süresinden düşmez.

Acemilikte Alınan İstirahat İzni Usta Birliğinde Devam Eder mi?

Askerde izinler için acemi usta ayrımı yoktur. İzin alan kişinin kişisel dosyasına alınan izinler kayıt edilir ve acemilikte alınan izinler usta birliğini de etkiler. Diyelim ki kısa dönem askersiniz ve acemi birliğinizde 7 gün istirahat izni aldınız. Bu durumda 8 gün hava değişimi izni kaldı demektir. İlerde 8 günden uzun süreli hava değişimi almanız durumunda askerliğiniz fazla zaman kadar uzar.

Terlik İstirahati Nedir?

Askerde botlar bir çok kişinin ayağında yaralar ve şişlikler olmasına sebep olabiliyor. Bu durumda kişiye terlik istirahati veriliyor. Terlik istirahat süresi boyunca kişi bot giymiyor fakat onun dışında yapılan bir çok iş ve işlemi yerine getiriyor. Terlik istirahati boyunca koğuşa gidip yatayım denilemiyor. Yine iş yapmak zorundasınız. Terlik istirahati hava değişimi sürenizi düşürmez ve askerliğinizi uzatmaz.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
112 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

6 ay boyunca istirahat alsam askerliği olumsuz etkiler mi uzamasını saymıyorum sadece hukuki yönden ceza alırmıyım

abi şimdi ben elimi kestim hastanede 3 gün yatak istirahati verdi bana 6 günlük rapor hakkımdan düşüyor mu bu yatak istirahati

Merhaba benim varikosel ameliyatı olmam gerek ağrıdan duramıyorum ve çocugumun olmama riski varmıs daha fazla zararını görmedeb tedavi olmam gerekmiş komutan izin vermiyor ameliyat için ne yapabilirim acil tedavi görmem lazım lütfen bilgilendirirmisiniz

iyi günler bana doktor 10 gün hava değişimi uygundure yazmöış yani bu durumda haava değişimine gidermiyim ?

Iyi gunler ben bitliste askerlik yapiyorum cenemde kayma var mr cekildim doktor ameliyat olmam gerektigini fakat cene cerrahi olmadigi icin istanbula sevk edecegini soyledi 1 ay rapor hakkim duruyo hic kullanmadim ancak ameliyattan once fizik tedavi surecim var yani 1 ay fizik tedavi olucam sonra ameliyat olucam 1 ayda rapor alicam bu durumda askerligim uzarmi ? Fizik tedavisi askerliktenmi dusuyor yoksa ??

Size bir sorum oldu lütfen cevap layın

Arkadaşlar acemilikten nisanın 1inde geldim nisanın 5 inde uzmanlık sınavlarına girdim hastaneyle filan uğraştım normal dağıtım izni 10 gün almıstım bi kaç gün geç kaldım gideceğim birlikteki komutanımı aradım bi kaç gün mazaret izni verdi nisanın 14ünde elazığ ktmeye katılmıştım nisanın 24ünde de hastanede randevum vardı komutanım 10 günlük izin yazdı o günden sonra daha birliğime gidemedim bi hastaneden 10 günlük rapor aldım bitti bide 5 günlük aldım ama kendi kafamdan almıyorum uzmanlık için uğraşıyorum hastane sürekli bir yerlere gönderiyor ama artık bende rahatsız olmaya başladım bu konudan arkadaşlarım 2 aylık asker oldu nerdeyse dün komutanımla konustum işlerini halledemediysen git rapor al dedi ama sanki bu işten başı büyük bi bela alacakmışım gibi hissediyorum sizce ne yapmalıyım daha usta birliğine… Read more »

Merhaba. Bende acemi birliğimde kilodan 3 ay hava değişimi aldım. İtiraz edip tekrar askere başladım. Şöyle diyeyim. Toplam 36 gün hava değişimi kullandım. Bu sürenin 27 gününü evde 9 gününü birlikte geçirdim. Birlikte kaldığım sürenin askerlikten sayılması gerekir mi?

Şöyle bir durum var eklemeyi unutmuşum. Ben kısa dönem askerim.

Selamın aleyküm arkadaşlar öncelikle 30 gün hava değişimi almış ve bitirmiş durumdayım şuan 4 gün geciktim. Sorum şu birlik astsubayımdan içeride kalan iznimi talep etme hakkım var mı? Bu benim yasal hakkım mı yoksa komutanın insiyatifine mi kalmış?? Acil cevap verirseniz sevinirim.

Herkese selam diyelim 30 gun izni aldik biz kullandik ama sonradan 15 gun daha aldik ama eve gitmedik askeriye de kaldik askerlik uzarmi

30 gun rapor du 15 gunde rapor ama fark etmez yani kislada olmam yeterli cok tesekkur ederim suan beni mutlu ettiniz

Özel hastaneden alacagim raporu bir yere onaylatmam gerekiyor mu ?İstanbul Halıcıoğlu askerlik şubesini aradığımda buradan sevk alıp öyle hastaneye gitmeniz gerekmektedir dedi. Ben Mardin’de görev yapıyorum

Merhaba, izindeyken hangi hastanelerden rapor almam gerekiyor ve de raporu onaylatmam gerekiyormu kısacası istirahat raporu işi nasıl oluyor izindeyken

Başa dön tuşu