Askerde İstirahat ve Sıhhi İzin Kullanımı

İstirahat kelime anlamı itibariyle bir hastalık veya yorucu bir iş sonrasında iyileşmek ve gücünü toplamak için uyumayı ve dinlenmeyi ifade etmektedir. Askerde de kişiler zaman zaman çeşitli sebeplerle hastalanıp iyileşmek için dinlenmeye ihtiyaç duyabilmektedir. Bu durumlarda askere revirden veya askeri hastaneden istirahat izni verilir.

İstirahat İzni Askerden Sayılır mı?

Er ve erbaşa verilen istirahat izni askerlikten sayılmaktadır. İstirahat izni verilen askerin şafağı düşmeye devam eder. İstirahat izni askere iyileşmesi ve gücünü toplayıp askerlik hizmetine devam edebilmesi için tanınan bir haktır. Bu süreç boyunca da kişi askerlik yapıyor kabul edilir. 22 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren kanun gereği er ve erbaşa verilen istirahat izinleri askerlerin hava değişimi izin süresinden düşülmektedir. Uzun dönem askerler için toplam 30 gün ve kısa dönem askerler için ise toplam 15 gün hava değişimi izni vardır. Yeni kanun gereği askere verilen istirahat izinleri bu izinlerden düşmektedir.

Bir örnekle durumu netleştirelim. Diyelim ki siz kısa dönem askersiniz ve bir sebepten dolayı size 9 gün istirahat izni verildi. Toplamda sizin 15 gün hava değişimi izin süreniz vardı. Bu durumda sizin sadece 6 gün hava değişimi izin hakkınız kalmış oldu. Yada diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve size 10 gün istirahat izni verildi. Bu durumda sizin toplamda 30 gün olan hava değişimi süreniz 20 güne düşmüş oluyor…Peki bu ne anlam ifade ediyor? Hava değişimi süresi hastalanmanız durumunda eve gönderilim iyileşene kadar evde kalmanızı sağlayan bir uygulama. Hava değişimi süresi boyunca geçen süre de askerlikten sayılıyor. Fakat eğer size verilen hava değişimi süresi sizin hakkınız olan hava değişimi süresinden fazla ise bu fazla süre kadar daha askerlik yapmanız gerekiyor. Yani fazla süre kadar askerliğiniz uzuyor.

Hava Değişimi ve İstirahat İzni Bağlantısı

Konunun daha net anlaşılması için bir örnek daha verelim. Diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve 10 gün istirahat izni aldınız. Bu durumda sizin toplamda 20 gün hava değişimi hakkınız kalıyor. İlerleyen zamanlarda hastalandınız ve size 30 gün hava değişimi verildi diyelim. Bu durumda size hava değişimine gidiyorsunuz ve 20 gün hava değişimi hakkınız kaldığı için ilk 20 gün askerlikten sayılıyor ve şafak düşmeye devam ediyor. Fakat son 10 gün şafak sabit kalıyor. Yani sizin bu durumda askerliğiniz 10 gün uzamış oluyor. 10 Gün istirahat almamış olsanız askerliğiniz normal süresinde bitecek ve 10 gün uzamamış olacaktı. Peki şöyle bir örnek verelim. Size 10 gün istirahat verildi ve sonrasında da 20 gün hava değişimi verildi. Bu durumda bu sürelerin tamamı askerlikten sayılır ve normal sürede askerliğiniz biter. Çünkü 10 gün istirahat ve 20 gün hava değişimi 30 günlük hava değişim hakkınızı geçmemiştir.

Spor İstirahat İzni Nedir?

Er ve erbaşların bazılarına zaman zaman spor istirahat izni de verilmektedir. Bu kişilere verilen spor istirahat izinleri sadece kişiye spor yapmama hakkı tanımaktadır. Spor istirahat izni verilen kişi spor dışında yapılan tüm iş ve işlemlere katılır, her türlü iş ve işlemi yerine getirmekle yükümlüdür. Spor istirahat izni alan kişi koğuşa gidip akşama kadar yatamaz. Sadece spor zamanlarında spor yapmaz. Spor dışında yapılan her işi yapar. Spor istirahat izni hava değişimi süresinden düşmez.

Acemilikte Alınan İstirahat İzni Usta Birliğinde Devam Eder mi?

Askerde izinler için acemi usta ayrımı yoktur. İzin alan kişinin kişisel dosyasına alınan izinler kayıt edilir ve acemilikte alınan izinler usta birliğini de etkiler. Diyelim ki kısa dönem askersiniz ve acemi birliğinizde 7 gün istirahat izni aldınız. Bu durumda 8 gün hava değişimi izni kaldı demektir. İlerde 8 günden uzun süreli hava değişimi almanız durumunda askerliğiniz fazla zaman kadar uzar.

Terlik İstirahati Nedir?

Askerde botlar bir çok kişinin ayağında yaralar ve şişlikler olmasına sebep olabiliyor. Bu durumda kişiye terlik istirahati veriliyor. Terlik istirahat süresi boyunca kişi bot giymiyor fakat onun dışında yapılan bir çok iş ve işlemi yerine getiriyor. Terlik istirahati boyunca koğuşa gidip yatayım denilemiyor. Yine iş yapmak zorundasınız. Terlik istirahati hava değişimi sürenizi düşürmez ve askerliğinizi uzatmaz.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
110 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

İçerde hiç iznim yok ve askeri mülakata girecem izin verirlermi verirlerse ne izini olarak geçiyor adı nedir lütfen yardım edin

Merhbalar . Ben askerdeyken zehirli guatrdan 6 ay hava değişimi aldım. Doktor 6 ay dan sonra bulundugjn ilde heyete gireceksin ve hastaligin kronik oldugu icin cürük raporu verecekler dedi . Sizce 6 ay sonra elverişsiz raporu verirler mi ? Bir de ben askere gitmeden önce belediyede çalışıyordum. bu 6 aylık hava değişimi süresi içinde yine sigortalı olarak belediyede çalışabilir miyim? Birileri bana bu 6 ay hava değişiminde asker olarak göründüğün için çalışamazssin dediler. Ben araştırdım bu 6 ayın sadece 15 günü askerlikten sayiliyor yani ben 6 ay asker olarak görünmüyorum. Birde yargıtayın içtihat kararları var hava değişimi ve izinli süreler içinde sigortalı calisabilinir yönünde. Bana bir yol gösterin lutfen ne yapmalıyım.tesekurler.

Meraba ben dustum belimi agrittim doktor bana 10 gun istirat raporu verdi istiraitimi birligimde kullandim eve gitmedim komutanim 30 gun rapor hakkin var o hakkindan 10 gun duser 20 gun rapor hakkin kalir dedi 10 gun rapor hakkimdan dusuyormu

Merhbalar bndemde kardesm canakkalede uzun donem asker kardsme doktor bey 10 gün istirahat vermiş fakt komutani sen kislada istrhat et demiş ve eve yolamadılar ewe yollanmasi için belli bir gün mu gerekiyor tekeler.

Merhabalar,uzun dönem askerlik yapmaktayım mecburiyetten Şafak 300 den düşmeden hava değişimlerinin hepsini kullandım ve geçenlerde bölükten inerken başım döndü merdivenlerden düştüm kolum çatladı bana 15 gün istirahat verdiler onu da burda koğuşta yatarak geçirdim şimdi benim askerliğim uzucak mı acaba ?

Yani bu durumda eve gitseydim uzucakmıydı askerliğim iyiki gitmemişim o zaman..

Merhabalar, ben acemi birliğin de kulağım da ki sıkıntıdan ötürü hastaneye sevk edildim. Hastane bana ameliyat olmam için 6 ay hava değişimi verdi, ikamet ettiğim yere geldim doktorlarla görüştüm daha önceden bu ameliyatı olduğum için artık kronik gerek duymadılar sıkıntı hiç geçmez dediler böyle bi rapor da verilemez git itiraz et rapora dediler. Bende itiraz ettim askerliğe elverişlidir raporu verildi. Hava değişimi iptal oluyor, Şimdi yeniden acemi Birliğine dönüyorum ancak ben 2.5 aydır sivil hayattayım itirazlarla anca geri dönüyorum bu süre 2.5 ay benim askerliğim den düşmesi için ne yapabilirim nereye başvuru yapabilirim, Bir gün bile askerlikten sayılmayacak mı rapor iptal oldu diye. hastanenin hatası yüzünden askerliğim mahvoldu. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Iyi günler hocam önemli bir sorum olacaktı. Benim askerliğim şu an tecilli ama kafama takılan bir nokta var benim omurilikte bel bölgesinde yani L1-L5 bölgesinde omurilikler arası genişleme var ve bu sebepten ötürü iki adet fıtık bir adet bel kayması var bunun benim askerliğime etkisi ne olur bu halde eğitim fln yaptırırlar mı üstüme gelirler mi rapor gln alabilirmiyim bana yardımcı olursanız memnun kalırım baştan sona ne etkisi olur iyi geceler

Teşekkürler ALLAH razı olsun

Merhaba ben acemiliğimin bitmesine 8 gün kala sıhhi izin aldım sıhhi iznimin süresi 10 gün.bana askeriyeden sadece sıhhi izin kağıdı verdiler.Bu sıhhi izin kağıdımla usta birliğine teslim olur muyum

Ben hava degisimi hic kullanmadim parca parca 26 gun rapor aldim evimde yttim son 1 ay kala gorevde trafik kazasi gecirdim bna birligimde yatmam icin once 7 sonra 4 sonra 14 gun istirahat verildi. Ictimalara katiliyorum sonra kogusta yatiyorum askerligim uzar mi

Merhabalar askerlikte kpssye nasıl başvurabiliriz.?

Merhabalar ben uzun dönem askerlik yapıyorum jandarma dayım bir çok operosyon ve göreve çıkıyoruz ben acemi birliğinde apandist ameliyat ı oldum 30 gün hava değişimi aldım para yatırdılar usta birliğinde operasyonda dizim döndü 34 günde burda kullanmak zorunda kaldım ve para almadım operasyon da kaza geçirdiğim için askerlik uzarmı bilgi için şimdiden teşekkür ler.

Peki bu rapordan dolayı tazminat hakkım varmı

1 2 3 6
Başa dön tuşu