Askerde Evci İzni Kullanımı

Evci izni er veya erbaşın annesinin, babasının, eşinin, evli ağabeyinin yada evli ablasının gelmesi durumunda verilir. Evci izni cuma akşam saat 17:00’da başlar ve pazar günü saat 17:00’da biter. Yani evli iznine çıkan kişi toplamda 2 gün izin yapmış olur. Evci izninde geçen süre askerlikten sayılır. Şöyle bir örnekle anlatayım. Diyelim ki sizin şafak 46 ve cuma akşamı evci iznine çıktınız. Pazar günü döndünüz. Şafak sayınız 46’dan 44’e düşmüş olur. Yani evci izninde geçen süre askerlikten sayılmaktadır.

Kimler Evci İznine Çıkarabilir?

Er ve erbaşın evci iznine çıkabilmesi için annesinin, babasının, evli yada boşanmış ağabeyinini veya evli yada boşanmış ablasının gelmesi gerekmektedir. Bunun dışında gelen kişiler er ve erbaşı evci iznine çıkaramaz. Dayı, amca, hala, teyze gibi akrabaların kişiyi evci iznine çıkarabilmesi mümkün değildir. Hiç evlenmemiş bekar abi ve abla da kişiyi evci iznine çıkaramaz. Fakat evlenip boşanan abi veya abla kişiyi evci iznine çıkarabilmektedir.

Evci İzni Süresi Ne Kadardır ve Ne Zaman Kullanılmaya Başlanabilir?

Acemilik boyunca kimseye evci izni verilmez. Evci izni verilebilmesi için kişinin en azından yemin etmesi gerekmektedir. Yemin töreninden sonra evci izni kullanımına izin verilmektedir. İsteyen kişiler acemilik sonundan yapılan yemin töreninden sonra evci izni kullanabilirler. Evci izni her hafta verilmez. Evci izni ayda toplamda 2 defa kullanılabilir. Bazı birliklerde komutan kişiye her hafta evci izni verebilirken bazı birliklerde terör vb tehlikeler göz önüne alınarak evci izni ayda 1 e kadar düşmektedir. Ve hatta bazı birliklerde askerlerin evci iznine çıkmaları da yasaklanabilmektedir. Evci izni sayısı bölgeye ve komutana göre değişmekle birlikte yasal olarak ayda 2 defadır.

Evci İzni Başlama ve Bitiş Zamanı

Evci izni cuma güni saat 17:00’da başlar ve pazar günü saat 17:00’da sona erer. Er veya erbaş toplamda 2 gün evci izni kullanır. Ayda 2 defa kullanılabilir. Yani kişi ayda toplamda 4 gün evci izni kullanabilir.

Evci İzninde Şehir Dışına Çıkılabilir mi?

Evci izni kullanan kişiler şehir dışına çıkamazlar. Evci iznine çıkacağınız kağıtta “garnizon dışına çıkması yasaktır” diye ifade edilmektedir. Garnizon ne demektir? Garnizon bir kentin savunmasında yer alan asker birliklerin tümü olarak ifade edilir. Her şehirde garnizon komutanlıkları vardır ve her komutanlığın savunma alanları farklıdır. Genel olarak garnizon o ilin sınırlarını ve bulunulan ilçeyi ifade eder. Mesela Bolu için Bolu Merkez ve merkez ilçeler evci izni sınırlarıdır. Siz Ankara’ya giderseniz suç işlemiş sayılırsınız…Evci izni garnizon sınırları içerisine kalmak şartıyla geçerlidir.

Bayramda Evci İzni Süresi

Bayramda evci izni süresi tatil süresi kadardır. Örneğin bayram tatili 5 gün ise kişiye toplamda 5 gün evci izni verilir…

Evci İzni İçin Genel Kurallar

– Acemilik bitmeden evci izni kullanamazsınız. Yemin töreni sonrasında evci izni alınabilir.

– Evci iznini kafanıza göre her hafta alamazsınız. Evci izni ayda toplamda 2 defa kullanılabilir.

– Evci izin süresi Cuma akşam 17:00’de başlar ve Pazar akşam 17:00 saatinde sona erer.

– Koşulları taşıyan (yani yakını gelen) kişiler evci izni alabilir. Bu kanuni bir haktır fakat kritik bölgelerde can güvenliği nedeniyle bu hakkın kullanımı kısıtlanabilir yada tamamen kaldırılabilir. Evci izni alınacağının garantisi yoktur fakat genel olarak her yerde evci iznine izin verilmektedir.

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

31 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Evci izninde gidip imza atmak zorunda mıyız ? Atmazsak nasıl sorun oluşabilir ?

6 haziranda askere gidenlere 5 temmuzdan snra evci izni var mı?( Askerlik yapılan yer Hakkari)

evciye cikmak istiyorum ama cikamiyorum bizim tabur komtanlar adamina gore muamele yapiyolar nasil sikayet edebilirim ve izin alabilirim

Diyelim ki, Zonguldak ta askerlik yapıyorum.(24 ocak yerler belli olucak.)Ailemin,Zonguldak ili ile ilgisi yok ama 24 mayıs ramazan bayramı niyetiyle gelip beni evci iznine çıkarabilirler mi? Zonguldakta otelde kalınacak.İkametgahımız o ilde yok.

edirne keşandan istanbula evci iznine çıkmak için keşandan biryerde kaldığımızı gösterdğimiz taktirde sorun olur mu uzmanın biri sabah akşam gelip imza atmamız gerektiğini kaldığımız yerlerin kontrol edileceğini inzibata yakalanırsak 15 gün ceza yiyebileceğimizi söyledi bilgisi olan var mı?

BEN SÖZLEŞMELİ ERİM EVLİLİKTE RESMİ TATİLLERDE EVCİ İZNİ MEVZUATINI HİÇ BİR YERDE BULAMADIM YARDIMCI OLABİİRMİSİNZ

Başa dön tuşu