373. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Komando Andı Sözleri

Subay Olarak Askerde Kalma Şartları

Kastamonu 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

Askerde Evci İzni Kullanımı

İzinler 9 Ağustos, 11:58'de eklendi

Evci izni er veya erbaşın annesinin, babasının, eşinin, evli ağabeyinin yada evli ablasının gelmesi durumunda verilir. Evci izni cuma akşam saat 17:00’da başlar ve pazar günü saat 17:00’da biter. Yani evli iznine çıkan kişi toplamda 2 gün izin yapmış olur. Evci izninde geçen süre askerlikten sayılır. Şöyle bir örnekle anlatayım. Diyelim ki sizin şafak 46 ve cuma akşamı evci iznine çıktınız. Pazar günü döndünüz. Şafak sayınız 46’dan 44’e düşmüş olur. Yani evci izninde geçen süre askerlikten sayılmaktadır.

Kimler Evci İznine Çıkarabilir?

Er ve erbaşın evci iznine çıkabilmesi için annesinin, babasının, evli yada boşanmış ağabeyinini veya evli yada boşanmış ablasının gelmesi gerekmektedir. Bunun dışında gelen kişiler er ve erbaşı evci iznine çıkaramaz. Dayı, amca, hala, teyze gibi akrabaların kişiyi evci iznine çıkarabilmesi mümkün değildir. Hiç evlenmemiş bekar abi ve abla da kişiyi evci iznine çıkaramaz. Fakat evlenip boşanan abi veya abla kişiyi evci iznine çıkarabilmektedir.

Evci İzni Süresi Ne Kadardır ve Ne Zaman Kullanılmaya Başlanabilir?

Acemilik boyunca kimseye evci izni verilmez. Evci izni verilebilmesi için kişinin en azından yemin etmesi gerekmektedir. Yemin töreninden sonra evci izni kullanımına izin verilmektedir. İsteyen kişiler acemilik sonundan yapılan yemin töreninden sonra evci izni kullanabilirler. Evci izni her hafta verilmez. Evci izni ayda toplamda 2 defa kullanılabilir. Bazı birliklerde komutan kişiye her hafta evci izni verebilirken bazı birliklerde terör vb tehlikeler göz önüne alınarak evci izni ayda 1 e kadar düşmektedir. Ve hatta bazı birliklerde askerlerin evci iznine çıkmaları da yasaklanabilmektedir. Evci izni sayısı bölgeye ve komutana göre değişmekle birlikte yasal olarak ayda 2 defadır.

Evci İzni Başlama ve Bitiş Zamanı

Evci izni cuma güni saat 17:00’da başlar ve pazar günü saat 17:00’da sona erer. Er veya erbaş toplamda 2 gün evci izni kullanır. Ayda 2 defa kullanılabilir. Yani kişi ayda toplamda 4 gün evci izni kullanabilir.

Evci İzninde Şehir Dışına Çıkılabilir mi?

Evci izni kullanan kişiler şehir dışına çıkamazlar. Evci iznine çıkacağınız kağıtta “garnizon dışına çıkması yasaktır” diye ifade edilmektedir. Garnizon ne demektir? Garnizon bir kentin savunmasında yer alan asker birliklerin tümü olarak ifade edilir. Her şehirde garnizon komutanlıkları vardır ve her komutanlığın savunma alanları farklıdır. Genel olarak garnizon o ilin sınırlarını ve bulunulan ilçeyi ifade eder. Mesela Bolu için Bolu Merkez ve merkez ilçeler evci izni sınırlarıdır. Siz Ankara’ya giderseniz suç işlemiş sayılırsınız…Evci izni garnizon sınırları içerisine kalmak şartıyla geçerlidir.

Bayramda Evci İzni Süresi

Bayramda evci izni süresi tatil süresi kadardır. Örneğin bayram tatili 5 gün ise kişiye toplamda 5 gün evci izni verilir…

Evci İzni İçin Genel Kurallar

– Acemilik bitmeden evci izni kullanamazsınız. Yemin töreni sonrasında evci izni alınabilir.

– Evci iznini kafanıza göre her hafta alamazsınız. Evci izni ayda toplamda 2 defa kullanılabilir.

– Evci izin süresi Cuma akşam 17:00’de başlar ve Pazar akşam 17:00 saatinde sona erer.

– Koşulları taşıyan (yani yakını gelen) kişiler evci izni alabilir. Bu kanuni bir haktır fakat kritik bölgelerde can güvenliği nedeniyle bu hakkın kullanımı kısıtlanabilir yada tamamen kaldırılabilir. Evci izni alınacağının garantisi yoktur fakat genel olarak her yerde evci iznine izin verilmektedir.

Yorumlar

28
Soru Sor Cevap Al

14 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Tayfun gökkaya

evciye cikmak istiyorum ama cikamiyorum bizim tabur komtanlar adamina gore muamele yapiyolar nasil sikayet edebilirim ve izin alabilirim

Göktuğ Canbaz

Diyelim ki, Zonguldak ta askerlik yapıyorum.(24 ocak yerler belli olucak.)Ailemin,Zonguldak ili ile ilgisi yok ama 24 mayıs ramazan bayramı niyetiyle gelip beni evci iznine çıkarabilirler mi? Zonguldakta otelde kalınacak.İkametgahımız o ilde yok.

hasan k

edirne keşandan istanbula evci iznine çıkmak için keşandan biryerde kaldığımızı gösterdğimiz taktirde sorun olur mu uzmanın biri sabah akşam gelip imza atmamız gerektiğini kaldığımız yerlerin kontrol edileceğini inzibata yakalanırsak 15 gün ceza yiyebileceğimizi söyledi bilgisi olan var mı?

ŞÜKRÜ AKBOĞA

BEN SÖZLEŞMELİ ERİM EVLİLİKTE RESMİ TATİLLERDE EVCİ İZNİ MEVZUATINI HİÇ BİR YERDE BULAMADIM YARDIMCI OLABİİRMİSİNZ

Hilal arslan

Ben çanakkale jandarma birliğinde acemilik yapıyorum. 28 aralıkta yemin törenimde evli abim gelicek. Beni evci iznine çıkarabilir mi? Çanakkalede bir ikamet adresi yok otelde kalınacak ama izin verirler mi?

Zafer Akın

Selamlar. Askerliğim cuma günü başlıyor, Tekirdağ Çerkezköy’e gidiyorum. Tekirdağ Merkez’de ise dayım ikamet ediyor. Annem ya da babam orayı adres göstererek beni evci çıkarabilirler mi? Teşekkürler.

Hekim AKDOĞAN

Gosterebilirler ama onlar ancak bizzat alabilir seni

Sarı hatun

Evci iznine çıkan bir asker geri izin süresi bitince ailesi mi teslim etmek zorunda yoksa kendisini gitse yeterli mi imza gerekiyor mu

Hekim AKDOĞAN

Farketmez imzayi kendisi de atabilir

Serooo

Ben kıbrısta askerlik yapıyorum evci iznine nasil çıkabilirim babamda bhrda

Hekim AKDOĞAN

Askerlik yaptigin yer cevresinde bi adres gosterirsin gelip alir

Muhamm ali

Benim abi asteğmen ama evli değil beni evci çıkarabilir mi

Sadık

370 b grubuyum bayramda ailem gelecek evci çıkacağım fakat bayramın 1.günü cuma günü ben perşembeden çıkmak için izin istiyorum fakat cuma 17.00 dan çıkabilirsiniz diyolar yönetmeliğe göre perşembe çıkamaz mıyım

nur

merhaba. kardeşim 2018 ağustosta askere gidecekti fakat temmuza çektiler bayram dolayısıyla. bayram 24 ağustosta bitiyor 1 eylül de düğünüm var izin alması mümkün olur mu?

Haluk

Dayı, amca, hâlâ, teyze 1. Derece akrabadır, neden onlar evci çıkaramıyor…mantıksız

celil terzi

Haluk bey belirtmiş oldugunuz akrabalar 3. derece akraba sınıfına gırmektedır.

Aylins

Haluk Bey, saydıklarınız 1.derece akraba değildir. 3.dereceye giriyorlar malesef.

1. derece akraba : Anne,baba,çocuk
2.derece akraba : Kardeş, Dede , Nine, Torun
3.derece akraba : dayı,amca,hala,teyze.

Faz

1. Derece anne baba eş kardeş

N. Akın

Merhaba. Eşim Jandarma Asayiş Er’i olarak askerlik görevini yerine getirmektedir. Eşimin görev yaptığı ilçe ile benim ikamet ettiğim ilçe arası 80 km uzaklıkta. Sormak istediğim soru ise şudur : eşim askerlik süresi boyunca kaç kere evci iznine çıkabilir? İki haftada bir kez evci iznine çıkar diye biliyoruz. Bunu hangi yönetmelikte görebiliriz? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Boooo

Evci izninde neden öz evli olmayan abi veya ablaların gelmesi bir işe yaramıyor? Askerde mantık olmaz ama hakikaten mantığı nedir bunun anlamadım gitti.

Terhis Mahiyetinde İzin Ne Demek?

Terhis Mahiyetinde İzin Ne Demek?

0
0
13 Haziran, 11:14
Askerde Dağıtım İzni Kullanımı

Askerde Dağıtım İzni Kullanımı

0
0
15 Ağustos, 09:49
Askere Sınav İzni Verilir mi?

Askere Sınav İzni Verilir mi?

0
0
11 Ağustos, 09:21
Askerlik Yol İzni Hesaplama

Askerlik Yol İzni Hesaplama

0
0
7 Ağustos, 19:43