Askerde Dayak Var mı?

Askere gidecek kişiler genellikle askerlik öncesinde büyüklerinden bolca askerlik anısı dinlerler. Büyüklerin askerlik anılarını dikkatle dinlerseniz anıların bazılarında ayak yediklerinden yada birilerini dövdüklerinden de bahsederler. Eskiden askerliğin daha zor olduğundan, daha uzun olduğundan, askerde bolca dayak yediğinden yakınan kişi sayısı da bir hayli fazladır. Bunun sebebi eskiden askerlik yapan kişilerin maalesef komutanlardan dayak yemelerini engelleyecek bir mekanizma olmamasıdır. Eskiden komutanlar askerleri özgürce dövebiliyor, onlara bağırıp çağırabiliyordu. Şimdi ise durum biraz değişti. Şimdi askeriyede hiç bir kışlada normal şartlar altında er ve erbaşa dayak atılmıyor.

Kışlada iki şekilde dayak yeme ihtimaliniz vardır. Birinci ihtimal sinirlerine hakim olamayan komutan size saldırıp sizi dövebilir. İkinci ihtimalde ise başka er yada erbaş sinirlerine hakim olamayıp sizi dövebilir. Her iki durumda da kavga eden ve sizi döven kişi hakkında yasal işlem başlatılır. İster er olsun ister komutan. Hiç kimsenin sizi dövmeye hakkı yoktur.

Askeri Ceza Kanununun İncelemesi

Askeri Ceza Kanununun 116. Maddesinde kavga vb durumlar anlatılmış ve 117. maddede;

Madde 117 – 1. Madununu kasten itip kakan, döven, veya sair suretlerle cismen eza verecek veya sıhhatini bozacak hallerde bulunan veyahut tazip maksadıyla madunun hizmetini lüzumsuz yere güçleştiren veya onun diğer askerler tarafından tazip edilmesine veya suimuamelede bulunulmasına müsamaha eden amir veya mafevk iki seneye kadar hapsolunur.

denilmektedir. Yani kanuna göre kavga eden asker, komutan her kim olursa olsun gerekli cezayı alır. Askerde dövmek ve sövmek suçtur.

Askerde Dayak Var mı?

Normal bir bölük komutanınız varsa askerde dayak yemeniz mümkün değildir. Artık askerde eskisi gibi dayak atılmıyor ve üstelik sinirlerine hakim olamayıp er ve erbaşı döven komutan olursa bu komutanlar hakkında yasal işlem başlatılıyor. Sizi döven kişi er yada erbaş ise onlarla ilgili de yasal işlem yapılıyor. Kişilere hapis cezası ve askerliğin uzaması cezası veriliyor. Yani askerlikte kimse er ve erbaşı dövemez. Er veya erbaş bir suç işlediyse hapse (Disiplin Koğuşu) atılır ve orada cezasını çeker. Suç işledi diye yada birileri sinirlendi diye kimse er veya erbaşı dövemez. Kanunen kimsenin buna hakkı yoktur. Askerde sizi birileri döverse, size birileri psikolojik baskı yaparsa bunu mutlaka komutana bildirin. Eğer sizin bölük komutanı sizi dinlemiyor ise bir üst komutana giderek durumu anlatabilirsiniz. Size fiziksel yada psikolojik baskı yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyin.

Asker Askerle Kavga Ederse Ne Olur?

Eğer bir asker arkadaşınız sizi dövdü ise o vakit siz durumu komutana iletirsiniz. Komutan kavga ile ilgili gerekli incelemeleri yapar ve kavgaya karışan kişilerle ilgili yasal işlemlerin yapılması için sizi askeri mahkemeye havale eder. Orada kimin suçlu kimin suçsuz olduğuna karar verilir. Suçlu olduğu tespit edilen kişi hapse atılır ve hapiste yattığı gün kadar askerliği uzar. Bu kişi hapiste yattığı gün kadar geç terhis olur.

Komutan Asker Döverse Ne Olur?

Askerde eğer komutan size fiziksel müdahalede bulunursa ve sizi döverse bunu bir üst komutana bildirmeniz gerekir. Bu durumda komutanla ilgili bir üst komutan gerekli incelemeyi yapar ve sizi döven kişiyi askeri mahkemeye havale eder. Karara göre dayak atan komutanla ilgili yasal işlem yapılır. Suç kesinlikle cezasız kalmaz.

Asker Komutan Döverse Ne Olur?

Ast üstünü döverse bunun çok ağır yaptırımları vardır. 1111 Sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde dayak atan kişiyle ilgili yasal işlemler yapılır. Ast’ın üst’ü dövmesi üst’ün ast’ı dövmesinden daha ağır cezalar gerektiren bir durumdur. Böyle bir olay içerisinde bulunmamanızı öneririz.

Askerde Şu Anda Dayak Konusunda Son Durum Nedir?

Şu anda maalesef çok az da olsa kışlada dayak olayları yaşanmaktadır. Bazen askerlerden biri diğerini dövmekte bazen de komutanlar ile askerler arasında kavga olabilmektedir. Bu durumlarda gerekli yasal işlemler yapılmakta ve suçlulara gereken cezalar verilmektedir. Şu anda askerde dayak olayı çok azdır. Dayak olayına TSK sıfır tolerans parolası ile yaklaşmaktadır. Dayak atan kişilere kesinlikle gereken cezalar verilmektedir. Askerlik insanların vatan borçlarını ödemek için geldikleri bir yerdir. Kimse birileri egolarını tatmin etsin diye de askerlik yapmıyor. Herkes vatanı gerektiğinde canı pahasına savunmak için askerlik yapıyor. Bu nedenle de Genelkurmay Başkanlığı kışlada dayak konusuna çok hassas yaklaşıyor suç işleyen kişilerle ilgili her türlü yaptırımı uyguluyor.
Askerde size fiziksel yada psikolojik baskı yapan kişileri lütfen bir üst komutana bildirin. Askerlik psikoloji işidir ve kimsenin sizin vücut bütünlüğünüzü bozmasına ve psikolojinizi dağıtmasına izin vermeyiniz…Dayak suçtur ve dayak atan kişileri ilgili mercilere bildirmeniz durumunda o kişilerle ilgili yasal işlem yapılır.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
24 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Bu yazdıklarınız plazaların arasında askerlik yapanlar için geçerlidir. En yakın yerleşim yerine 20km uzaklıkta bulunan, hapçısı, güreşçisi, delisiyle beraber 30 askerle baş başa kaldığınız bir karakolda “hak edene” dayak atmazsanız, düzeni asla sağlayamazsınız! Orada asker bir birini döver, vurur hatta cinnet geçirir komutanını bile vurur, siz de “eğitim zaiyatı” der geçersiniz.

2000 yıllık Türk ordusuyla hiçbir ülke savaşarak baş edemez. Ama bu orduyu yumuşatabilirlerse… Allah korusun!

(Bir ekleme yapmak isterim: Yetkisini suistimal edip askerin “annesine, ailesine” küfreden, cinsel hakaret eden, “gözünün üstünde kaşın var” deyip asker döven komutanlara da en ağır yaptırımlar uygulanmalıdır.)

Yardım edin sonuna kadar gitmek istiyorum vatan borcunu ödemeye geldim dayak yemeye degil

Bugün komutan benimle arkadsımı sucsuz yere vurdu ve küfür etti bununla ilgili ne yapmalıyım bu konu hakkında bana allah rızası icin kim yardım edebilir tlf nom 05418409814

Selamun aleyküm ben kavga ettim bir askerle komutan beni dövdü ceza vermek yerine görenler var ama şahitlik yapmıyorlar korktukları için ne yapmam gerekiyor bu konu hakkında

Yorumum neden kaldırıldı işinize gelmedimi

Vallahi onu bunu bilmem en ufak fiziksel müdahalede bulunan kişi kim olursa olsun karşılık veririm sonu ölüm olsa bile

Yazık…

27 yıl önce nöbetçi çavuşu olduğum bir gün bölüğü taburdan alıp eğitim alanına götürüyordum. Asker çok güzel ve nizami olarak yürüyordu ki yol güzergahı üzerinde bulunan köprü dahi ayak darbeleriyle sallanıyordu. O gün nöbetçi kıdemli astsubay 15 dakika boyunca yüzlerce askerin ve sivilin önünde askeri güzel yürümüyor diye dövdü beni o piç. Ağzımdan ve burnumdan kan geldi. 27 yıl geçti aradan hala aklımdan çıkaramıyorum geceleri aklıma geliyor sürekli gece yarısı yataktan kalkıp oturuyorum öyle uyuyamıyorum .suçum olsa hiç koymaz. tamamen egosunu tatmin etmek için sırf hava olsun diye dövdü beni öldü diye bıraktı vurmayı artık kafamda ve gözümde vurulmadık yer kalmadı. bugün bir savaş çıksa karşımda düşman ve o pic oğlu piç astsubay dursa kesinlikle düşmana kurşun atmam o o.… Read more »

Allâhu Te’âlâ hazretleri zalimleri sevmez.
Sizden helallik alamazsa ahirette zebanilerin elinden nasıl kurtulacak acaba!?

Ben bugun kidemli astsubaydan tokat atti kaldiramayacagim sozler kullandi bunun cezasi ne olur

Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.

Başa dön tuşu