Askerde Dağıtım İzni Kullanımı

Dağıtım izni acemi birliğinde eğitimini tamamlayan askerlerin usta birliğine gidecekleri zaman kişinin talebi üzerine verilen bir izindir. Dağıtım izni kullanma konusunda er ve erbaşlar genellikle tereddüt yaşamaktadır. Bu yazımızda dağıtım izni konusunda kafanıza oluşması muhtemel sorulara cevap vereceğiz.

Dağıtım İzni Kaç Gün

Dağıtım izni 7 gündür. Kısa dönem asker (6 ay er) de olsanız uzun dönem asker (12 ay er yada asteğmen) de olsanız bu süre değişmez. Dağıtım izni 7 gün verilir. Dağıtım izni sabit bir süredir. Kişi ya dağıtım izni almaz ya da 7 gün dağıtım izni alır. Arada bir süre dağıtım izni alamaz. Yani siz ben 4 gün yada 5 gün dağıtım izni almak istiyorum deseniz bile size 7 gün izin verilir. Askere seçim hakkı tanınmamıştır. Kişi ya 7 gün dağıtım izni alır ya da dağıtım izni almaz. Arası yoktur. Kişi kaç gün izin aldıysa bu izin süresi bitiminde dağıtımının yapıldığı birliğe teslim olması gerekmektedir.

Dağıtım İzninde Yol İzni Verilir mi?

Dağıtım izni kullanan kişiye yol izni verilmemektedir. Dağıtım izni kullanan kişi uzak bir mesafeye de yolculuk yapsa kısa bir mesafeye de yolculuk yapsa fark etmez.  Kişi yol iznini bu 7 günlük kendi izin hakkından kullanır. Diyelim ki siz uzun dönem er olarak askerlik yapıyorsunuz. Dağıtım izni isterseniz 7 gün izin verilir maksimum. Bu 7 günlük süre toplamda 24 gün olan izin hakkınızdan düşer ve toplamda 17 gün izin hakkınız kalır. Yol izni falan da verilmez size.

Dağıtım İzni Askerden Sayılıyor mu?

Her askerin aylık 2 gün izin hakkı vardır. Kısa dönem askerlik yapanlar 6 ay askerlik yaptığı için izin süresi onlar için toplam 12 gündür. Uzun dönem askerlik yapan kişiler 12 ay askerlik yapmaktadır ve bu kişilerin aylık 2 günden toplamda 24 gün izin hakkı vardır. Kişiler bu izin haklarını kullanmaz ise kısa dönemler 12 gün uzun dönemler de 24 gün erken terhis olur. Dağıtım izni aslında adı farklı olsa bile sizin kendi izin hakkınızdan kullandırılan bir izin türüdür ve maksimum 7 gün kullandırılır. Dağıtım izni askerlikten sayılmaz. Dağıtım izninde geçen süre askerlik yapıyormuş gibi kabul edilmez.

Bir örnekle durumu detaylıca açıklayalım. Diyelim ki siz kısa dönem (6 ay er) askersiniz, acemi birliğine gittiniz ve 25 gün acemilik yaptınız. Yemin töreni yapıldı ve siz 7 gün dağıtım izni kullandınız. Bu durumda bu 7 günlük dağıtım izni sizin toplamda 12 gün olan izin hakkınızdan düşüyor. Sizin toplamda 5 gün dağıtım izniniz kalmış oluyor. Üstelik dağıtım izni kullandığınız için dağıtım izni kullanmayan arkadaşlarınızdan 7 gün daha geç terhis olacaksınız. Yani özetle dağıtım izni askerlikten sayılmıyor, kendi izin hakkınızdan düşüyor ve izin hakkınızdan düştüğü için sizin terhis süreniz daha geç bir tarihe ertelenmiş oluyor. Zaruri bir durum yoksa dağıtım izni kullanmak çok da mantıklı bir eylem değil.

Dağıtım İzni Kullanmayan Kişiye Yol İzni Veriliyor mu?

Dağıtım izni kullanmayacak kişilere gidecekleri birliğin uzaklığına göre yol izni verilmektedir. Örneğin siz İzmir’de acemilik yaptınız ve usta birliğiniz de Kars’ta. Bu durumda size 3 gün yol izni verilir. Verilen bu 3 günlük süre askerlik sürenizden düşer. Yani yoldayken askerlik yapıyor kabul edilirsiniz ve yolda şafak atmaya devam eder. usta birliğinize gittiğinizde 3 gün daha az şafağınız vardır. Dağıtım izni kullanana yol izni verilmez fakat kullanmayan kişiye yol izni verilir.

Dağıtım İzninde Yol Parası Veriliyor mu?

Dağıtım izni kullandığınızda acemi birliğinizden evinize giderken devlet yol parası vermiyor fakat evden usta birliğinize giderken size yol parası veriyor. Bu para siz acemi birliğinizde bulunduğunuz sırada hesabınıza yatıyor. Siz nerede dağıtım izni kullanacağınızı bölük komutanına söylüyorsunuz. O da size evden usta birliğinize dönüş için yol parası yatırıyor. Bazı iller için yol ve yemek parası yerine uçak bileti tahsis edilmektedir. Uçak bileti tahsis edildiği zaman kişiye yol parası verilmemektedir.

Dağıtım İzni Kullanmak Mantıklı mı?

Dağıtım izni kullanmak normal şartlar altında kişiye hiç bir şey kazandırmaz. Aksine kaybettirir. Eğer zaruri bir ihtiyacınız yoksa, çok bunalıp sıkılmadıysanız dağıtım izni kullanmanız kesinlikle önerilen bir şey değildir. Gelin şöyle bir kaç maddede inceleyelim;

1) Dağıtım izni sizin izin hakkınızdan düşmektedir. Bu nedenle dağıtım izni kullanan kişi 7 günlük dağıtım izni kullandığı için 7 gün daha geç terhis olur.

2) Dağıtım izni kullanan kişiye yol izni verilmez. Oysa usta birliğine teslim olup 7 gün izin isteyen kişiye 7 gün izne ek olarak yol izni de verilir. Yolda geçen zaman izin sürenizden düşmez ve daha fazla süre izin yapabilirsiniz. Yol izni askerden sayıldığı için siz yoldayken askerliğiniz de devam eder. Şafak düşer.

3) Dağıtım izni kullanan kişi 7 gün daha geç terhis olur. Kişi askerlik yaparken fark etmez fakat tüm arkadaşları terhis olup gittiğinde son bir hafta askerde kalmak insana çok dokunur. O nedenle mümkün olduğunca izin kullanmamak kişinin yararınadır. İzin kullanacaksanız bile dağıtım izni kullanmayın. Usta birliğinize gidip normal izin kullanın.

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

41 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhabalar kardeşim şuanda İzmir’de asker uzun dönem yapıyor ama dağıtım iznini alamıyor vermiyorlar bu konu hakkında birşey yapabilirmiyiz

22 Kasım 2021 tarihinde askere gideceğim bu yıl pandemiden dolayı dagıtım izninin kaldırıldığı söyleniyor bu doğrumu bu yıl dağıtım izni olacak mı?

Ben 2. Altı ayımı yapıyorum komutanlarm bana sadece altı gün izin hakkım olduğunu söylüyorlar şimdi soracağım soru ya gelecek olursak şudur ilk altı ay ile ikinci altı ay arasında nasıl bir izin durumu var toplam 12 günmü 1 sene için. Veya ilk altı ay 6 ikinci altı ay 6 günmü veya ilk altı ay 6 gün ikinci altı ay 12 günmü cevaplarsanız çok sevinirim

ben şafaktan 6 gün düştüm hiç izin kullanmadım oysa ki kullanmadığımız için gene de şafaktan düşüyor mu

Başa dön tuşu