373. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

Er ve Erbaşların İzin Hakkı Kaç Gündür?

370. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik Yeri Sorgulama

Askerde Dağıtım İzni Kullanımı

İzinler 15 Ağustos, 09:49'de eklendi

Dağıtım izni acemi birliğinde eğitimini tamamlayan askerlerin usta birliğine gidecekleri zaman kişinin talebi üzerine verilen bir izindir. Dağıtım izni kullanma konusunda er ve erbaşlar genellikle tereddüt yaşamaktadır. Bu yazımızda dağıtım izni konusunda kafanıza oluşması muhtemel sorulara cevap vereceğiz.

Dağıtım İzni Kaç Gün

Dağıtım izni 7 gündür. Kısa dönem asker (6 ay er) de olsanız uzun dönem asker (12 ay er yada asteğmen) de olsanız bu süre değişmez. Dağıtım izni 7 gün verilir. Dağıtım izni sabit bir süredir. Kişi ya dağıtım izni almaz ya da 7 gün dağıtım izni alır. Arada bir süre dağıtım izni alamaz. Yani siz ben 4 gün yada 5 gün dağıtım izni almak istiyorum deseniz bile size 7 gün izin verilir. Askere seçim hakkı tanınmamıştır. Kişi ya 7 gün dağıtım izni alır ya da dağıtım izni almaz. Arası yoktur. Kişi kaç gün izin aldıysa bu izin süresi bitiminde dağıtımının yapıldığı birliğe teslim olması gerekmektedir.

Dağıtım İzninde Yol İzni Verilir mi?

Dağıtım izni kullanan kişiye yol izni verilmemektedir. Dağıtım izni kullanan kişi uzak bir mesafeye de yolculuk yapsa kısa bir mesafeye de yolculuk yapsa fark etmez.  Kişi yol iznini bu 7 günlük kendi izin hakkından kullanır. Diyelim ki siz uzun dönem er olarak askerlik yapıyorsunuz. Dağıtım izni isterseniz 7 gün izin verilir maksimum. Bu 7 günlük süre toplamda 24 gün olan izin hakkınızdan düşer ve toplamda 17 gün izin hakkınız kalır. Yol izni falan da verilmez size.

Dağıtım İzni Askerden Sayılıyor mu?

Her askerin aylık 2 gün izin hakkı vardır. Kısa dönem askerlik yapanlar 6 ay askerlik yaptığı için izin süresi onlar için toplam 12 gündür. Uzun dönem askerlik yapan kişiler 12 ay askerlik yapmaktadır ve bu kişilerin aylık 2 günden toplamda 24 gün izin hakkı vardır. Kişiler bu izin haklarını kullanmaz ise kısa dönemler 12 gün uzun dönemler de 24 gün erken terhis olur. Dağıtım izni aslında adı farklı olsa bile sizin kendi izin hakkınızdan kullandırılan bir izin türüdür ve maksimum 7 gün kullandırılır. Dağıtım izni askerlikten sayılmaz. Dağıtım izninde geçen süre askerlik yapıyormuş gibi kabul edilmez.

Bir örnekle durumu detaylıca açıklayalım. Diyelim ki siz kısa dönem (6 ay er) askersiniz, acemi birliğine gittiniz ve 25 gün acemilik yaptınız. Yemin töreni yapıldı ve siz 7 gün dağıtım izni kullandınız. Bu durumda bu 7 günlük dağıtım izni sizin toplamda 12 gün olan izin hakkınızdan düşüyor. Sizin toplamda 5 gün dağıtım izniniz kalmış oluyor. Üstelik dağıtım izni kullandığınız için dağıtım izni kullanmayan arkadaşlarınızdan 7 gün daha geç terhis olacaksınız. Yani özetle dağıtım izni askerlikten sayılmıyor, kendi izin hakkınızdan düşüyor ve izin hakkınızdan düştüğü için sizin terhis süreniz daha geç bir tarihe ertelenmiş oluyor. Zaruri bir durum yoksa dağıtım izni kullanmak çok da mantıklı bir eylem değil.

Dağıtım İzni Kullanmayan Kişiye Yol İzni Veriliyor mu?

Dağıtım izni kullanmayacak kişilere gidecekleri birliğin uzaklığına göre yol izni verilmektedir. Örneğin siz İzmir’de acemilik yaptınız ve usta birliğiniz de Kars’ta. Bu durumda size 3 gün yol izni verilir. Verilen bu 3 günlük süre askerlik sürenizden düşer. Yani yoldayken askerlik yapıyor kabul edilirsiniz ve yolda şafak atmaya devam eder. usta birliğinize gittiğinizde 3 gün daha az şafağınız vardır. Dağıtım izni kullanana yol izni verilmez fakat kullanmayan kişiye yol izni verilir.

Dağıtım İzninde Yol Parası Veriliyor mu?

Dağıtım izni kullandığınızda acemi birliğinizden evinize giderken devlet yol parası vermiyor fakat evden usta birliğinize giderken size yol parası veriyor. Bu para siz acemi birliğinizde bulunduğunuz sırada hesabınıza yatıyor. Siz nerede dağıtım izni kullanacağınızı bölük komutanına söylüyorsunuz. O da size evden usta birliğinize dönüş için yol parası yatırıyor. Bazı iller için yol ve yemek parası yerine uçak bileti tahsis edilmektedir. Uçak bileti tahsis edildiği zaman kişiye yol parası verilmemektedir.

Dağıtım İzni Kullanmak Mantıklı mı?

Dağıtım izni kullanmak normal şartlar altında kişiye hiç bir şey kazandırmaz. Aksine kaybettirir. Eğer zaruri bir ihtiyacınız yoksa, çok bunalıp sıkılmadıysanız dağıtım izni kullanmanız kesinlikle önerilen bir şey değildir. Gelin şöyle bir kaç maddede inceleyelim;

1) Dağıtım izni sizin izin hakkınızdan düşmektedir. Bu nedenle dağıtım izni kullanan kişi 7 günlük dağıtım izni kullandığı için 7 gün daha geç terhis olur.

2) Dağıtım izni kullanan kişiye yol izni verilmez. Oysa usta birliğine teslim olup 7 gün izin isteyen kişiye 7 gün izne ek olarak yol izni de verilir. Yolda geçen zaman izin sürenizden düşmez ve daha fazla süre izin yapabilirsiniz. Yol izni askerden sayıldığı için siz yoldayken askerliğiniz de devam eder. Şafak düşer.

3) Dağıtım izni kullanan kişi 7 gün daha geç terhis olur. Kişi askerlik yaparken fark etmez fakat tüm arkadaşları terhis olup gittiğinde son bir hafta askerde kalmak insana çok dokunur. O nedenle mümkün olduğunca izin kullanmamak kişinin yararınadır. İzin kullanacaksanız bile dağıtım izni kullanmayın. Usta birliğinize gidip normal izin kullanın.

Yorumlar

34
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

19 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Engin Can Kahraman

6 eylul cuma günü manisa acemi olarak başlıcam.Acemilik 27 eylül gibi bitecektir.Kıbrıs Girne usta birliğim dağıtım izni kalktı diye bişey duydum.İzin kullanma hakkımız kaç gündür ? Direkt teslim olmak istemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Rıza ÇOLTU

Ben 99/1 tertip askerlik yapıyorum ameliyat olmam lazım benim toplam kullanabileceğim ne kadar iznim var yeni sisteme göre?

Enes DORUK

Merhabalar. Benim sülüs tarihim 31 ocak. Kısa dönem askerim. Acemi birlikte normalde dağıtım izni 7 gün fakat bana 10 gün izin verildi. Sebebi de Atatürk havalimanının kapanıp yeni havalimanına geçilmesi. kısacası o +3 izin benim şafağımdan düşüyo mu? İçerde kaç gün iznim kaldı ve terhis tarihim ne zaman ? Cevaplarsanız Sevinirim.. 🙂

Ahmet çakır

Benim sülüs tarihim 2 temmuz 2018 hiç izin kullanmadım acemi birliğinden direk usta birliğine teslim oldum 24 gün iznim içerde 1 günde yol iznim var +5 günde erken teskere verdiler toplamda 30 gün oluyor ama adamlar acemi birliğinden usta birliğine teslim olma günümü de iznimden düşürüp 29 gün diyorlar yazınızda askerlikten düşüyor denilmiş şimdi kesin olarak benim 30 gün mu oluyor yoksa 29 gün mu ?

Terhis Mahiyetinde İzin Ne Demek?

Terhis Mahiyetinde İzin Ne Demek?

0
0
13 Haziran, 11:14
Askere Sınav İzni Verilir mi?

Askere Sınav İzni Verilir mi?

0
0
11 Ağustos, 09:21
Askerde Evci İzni Kullanımı

Askerde Evci İzni Kullanımı

0
0
9 Ağustos, 11:58
Askerlik Yol İzni Hesaplama

Askerlik Yol İzni Hesaplama

0
0
7 Ağustos, 19:43