Celp Dönemleri

Celp Kelimesinin Terimsel Açıklaması:

Celp kelimesinin anlamı huzura çağırmak, bir yere davet etmek, kendine çekmektir. Askeri terim olarak celp ise askere çağrılma işlemine verilen addır. 20 Yaşını tamamlayan erkeklerin tamamı mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır ve bu askere gitme işlemi de celp dönemlerinde olur. Yani diyelim ki siz 20 yaşını doldurdunuz yada tecil işleminiz bitti ve askere gitme zamanınız geldi işte bu durumda ben askere geldim diye hemen askerliğe başlayamıyorsunuz. Askerliğe alım yılın şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında gerçekleşmektedir. Bu dönemler dışında kafanıza göre askerliğe başlayamazsınız. İşte bu şubat, mayıs, ağustos ve kasım gibi askere alma dönemlerine celp denilmektedir.

Kaç Celp Dönemi Var?

Şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır. Bu celp dönemleri haricinde askere gitmeniz mümkün değildir. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerinden birinde askere gitmek zorundadır.

Celp Dönemleri Nelerdir?

Bir örnekle durumu pekiştirelim isterseniz. Mesela diyelim ki siz 5 aralık 1998 doğumlusunuz. Bu durumda sizin 5 aralık 2018 tarihinde askere gitmeniz gerekmektedir. Fakat aralık ayı içerisinde celp olmadığı için en yakın celp döneminde askere gitmeniz gerekir. Aralık doğumlu olduğunuz için şubat celp dönemine kalırsınız ve şubat ayı içerisinde askere gidersiniz. Yani siz şubat celp döneminde askere gitmiş olursunuz.

Bir örnek de askerliğini tecil ettirmiş olanlar için verelim. Diyelim ki siz 19 haziran 1996’da doğdunuz. Bu durumda sizin 19 haziran 2016 tarihinde askere gitmiş olmanız gerekmekteydi. Fakat siz askerliği 4 yıllık üniversite okuduğunuz için 4 yıl tecil ettirdiniz diyelim. Bu durumda sizin 19 haziran 2020 de askere gitmeniz gerekir. Fakat haziran ayı içerisinde celp dönemi yoktur. Bu nedenle sizin ağustos celp döneminde askere gitmeniz için gerekli işlemler yapılır ve ağustos 2020 de askere gidersiniz. Sizin celp döneminiz ise ağustos olur.

Celp bir çağırma, askeri birliğinize katılma dönemidir. Celp dönemi içerisinde mazeretsiz olarak yoklama yaptırmayan ve yoklama yaptırmasına rağmen birliğine katılmayanlar asker kaçağı kabul edilir ve bunun idari para cezası vardır.

Şubat ve Ağustos aylarında kısa dönem askerlik celpleri vardır. Uzun dönem askere gidecekler ise Mayıs ve Kasım celp dönemlerinde askere giderler.

Celp Dönemleri ve Son Başvuru Tarihleri

 Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos’ dur.
Bu tarihler kesin tarihlerdir ve bu tarihlerden sonra başvuru yaparsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve planladığınız zamanda askere gidemezsiniz. Hangi celp döneminde askere gitmek istediğinize karar verdiyseniz başvuru tarihinizi ona göre ayarlamalısınız. Bu tarihlerden sonra başvuru yapmanız durumunda istediğiniz celp dönemini kaçırırsınız. Hatta işi garantiye almak için kafanızda bir celp dönemi varsa o celp dönemi başvuru tarihinden en az 10 gün önce askerlik şubesine gidiniz. İşi garantiye almış olursunuz…

Askere Erken Sevk Nedir?

Henüz celp dönemi gelmemiş kişiler istekleri halinde gitmeleri gereken celp döneminden daha önceki celp dönemlerinde askere gidebilirler. Bu durumda kişinin askerlik şubesine gidip askere daha erken ki celp döneminde askere gitmek istediğini bildirmesi gerekir. Celp erkene alma işlemi yani askere erken sevk olma işlemi sıkça uygulanan bir işlemdir fakat bu başvurular her zaman uygun bulunmaya da bilir. O dönem çok sayıda askere gitme başvurusu yapılırsa sizi erken sevk etmeyip kendi celp döneminizi beklemenizi söyleyebilirler.

Google'da Arama Yapmak İçin Aşağıdaki Formu Kullanabilirsiniz


Etiketler
Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
44 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Selamun aleykum 1999 dogumluyum kütük SAMSUN – ÇARŞAMBA 99 a kaç tertip gidicem askere

askerlik öncesi sevk işlemlerimi 31 marta kadar yaptırmam gerekiyordu. ancak bugün itibari ile bu tarihi kaçırdım hangi dönemde askere giderim ?

bu iş yerlerine yazı geliyor diyorlar ya. bu yazının gelme süresi ile ilgili bilgi verebilir misiniz? bir de ben su an bakaya durumda gözüküyorum ya. askere gidip basvursam agustos döneminde gidecegimi söylediniz. ben agustos sevki sırasında rapor alsam bi sonraki celbe kalır mıyım ?

ben mesela yarın şubeye gittigim zaman zaten sevk işlemleri ile ilgili hazırlıklar yapılmayacak mı. yani ben diplomamı vs. götürmeyecek miyim. yoksa ben yarın şubeye gidip askerlik durum belgesi alıp. sonrasında haziran son tarih sevk işlemleri için agustos asker durumunda mı olacagım.?

1996 doğumluyum tecilim 2021 ama haziranda ygs ye girip sonuca göre ağustosda askere gitmek istiyorum bu mümkünmüdür tecil bozarsam ygsden iyi not alırsam tecil edebilirmiyim acaba ?

şanlıurfa birecik askere ne zaman gıderım 99 dogumluyum

şanlıurfa birecik 99 luyum ne zaman gıderım askere yardımcı olurmusunuz

ben 88 doğumluyum 4 yıllık aof okuyorum ve 2019 subatta bitecek. suanda yoklama kaçağı durumundayım kisa donem yapabilmem icin 1 sene yoklama kaçağı veya bakaya kalsam sonra askerlik icin basvuru yapsam yeterli olur mu

meraba komutanım ben 10.05.1999 doğumluyum asker muaynesını ne zaman olmam lazım 2018 yılı içerisinde herhabgi bir ayda olsam olurmu birde ben
askere erken gitmek istiyorum 2019 ocak veya şubat gibi ne yapmalıyım

amasya 2016 yılı için 97/3 götürdu 2018 yılı 98/4 göturdu 2019 da 99/1 mı olucak

hocam ben 2016 yılında askerliğimi tecil ettirdik ve 96’lıyım. 01 ocak 2019 tarihinde tecilim bitiyor. Ben askere ağustos 2019 yılındamı gidecem

şanlıurfa birecik ben 99 dogumluyum ne zaman gıderım yardımcı olurmusunuz teşekkurler

Başa dön tuşu
Kapalı