Celp Dönemleri

Celp Kelimesinin Terimsel Açıklaması:

Celp kelimesinin anlamı huzura çağırmak, bir yere davet etmek, kendine çekmektir. Askeri terim olarak celp ise askere çağrılma işlemine verilen addır. 20 Yaşını tamamlayan erkeklerin tamamı mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır ve bu askere gitme işlemi de celp dönemlerinde olur. Yani diyelim ki siz 20 yaşını doldurdunuz yada tecil işleminiz bitti ve askere gitme zamanınız geldi işte bu durumda ben askere geldim diye hemen askerliğe başlayamıyorsunuz. Askerliğe alım yılın şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında gerçekleşmektedir. Bu dönemler dışında kafanıza göre askerliğe başlayamazsınız. İşte bu şubat, mayıs, ağustos ve kasım gibi askere alma dönemlerine celp denilmektedir.

Kaç Celp Dönemi Var?

Şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır. Bu celp dönemleri haricinde askere gitmeniz mümkün değildir. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerinden birinde askere gitmek zorundadır.

Celp Dönemleri Nelerdir?

Bir örnekle durumu pekiştirelim isterseniz. Mesela diyelim ki siz 5 aralık 1998 doğumlusunuz. Bu durumda sizin 5 aralık 2018 tarihinde askere gitmeniz gerekmektedir. Fakat aralık ayı içerisinde celp olmadığı için en yakın celp döneminde askere gitmeniz gerekir. Aralık doğumlu olduğunuz için şubat celp dönemine kalırsınız ve şubat ayı içerisinde askere gidersiniz. Yani siz şubat celp döneminde askere gitmiş olursunuz.

Bir örnek de askerliğini tecil ettirmiş olanlar için verelim. Diyelim ki siz 19 haziran 1996’da doğdunuz. Bu durumda sizin 19 haziran 2016 tarihinde askere gitmiş olmanız gerekmekteydi. Fakat siz askerliği 4 yıllık üniversite okuduğunuz için 4 yıl tecil ettirdiniz diyelim. Bu durumda sizin 19 haziran 2020 de askere gitmeniz gerekir. Fakat haziran ayı içerisinde celp dönemi yoktur. Bu nedenle sizin ağustos celp döneminde askere gitmeniz için gerekli işlemler yapılır ve ağustos 2020 de askere gidersiniz. Sizin celp döneminiz ise ağustos olur.

Celp bir çağırma, askeri birliğinize katılma dönemidir. Celp dönemi içerisinde mazeretsiz olarak yoklama yaptırmayan ve yoklama yaptırmasına rağmen birliğine katılmayanlar asker kaçağı kabul edilir ve bunun idari para cezası vardır.

Şubat ve Ağustos aylarında kısa dönem askerlik celpleri vardır. Uzun dönem askere gidecekler ise Mayıs ve Kasım celp dönemlerinde askere giderler.

Celp Dönemleri ve Son Başvuru Tarihleri

 Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos’ dur.
Bu tarihler kesin tarihlerdir ve bu tarihlerden sonra başvuru yaparsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve planladığınız zamanda askere gidemezsiniz. Hangi celp döneminde askere gitmek istediğinize karar verdiyseniz başvuru tarihinizi ona göre ayarlamalısınız. Bu tarihlerden sonra başvuru yapmanız durumunda istediğiniz celp dönemini kaçırırsınız. Hatta işi garantiye almak için kafanızda bir celp dönemi varsa o celp dönemi başvuru tarihinden en az 10 gün önce askerlik şubesine gidiniz. İşi garantiye almış olursunuz…

Askere Erken Sevk Nedir?

Henüz celp dönemi gelmemiş kişiler istekleri halinde gitmeleri gereken celp döneminden daha önceki celp dönemlerinde askere gidebilirler. Bu durumda kişinin askerlik şubesine gidip askere daha erken ki celp döneminde askere gitmek istediğini bildirmesi gerekir. Celp erkene alma işlemi yani askere erken sevk olma işlemi sıkça uygulanan bir işlemdir fakat bu başvurular her zaman uygun bulunmaya da bilir. O dönem çok sayıda askere gitme başvurusu yapılırsa sizi erken sevk etmeyip kendi celp döneminizi beklemenizi söyleyebilirler.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

46 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Ben 10.12.2002.dogumluyum nezaman yoklama olurum. Ve yoklama olursam nezaman gönderirler

tecilimi eylülün 1 de bozdurup asal başvuru yaptım kasım celbinde çıkmadı subat celbinimi bekleyecem aralık veya ocakta çıkarmı?

Merhaba ben haziranda yoklamamı yaptırdım celp dönemi tercihimide yaptım 2000 ocak doğumluyum askere ne zaman giderim,Yerim ne zaman açıklanır?

celp dönemi tercih bölümüne girdiğim zaman e – devlette
Celp dönemi tercihi yapmaya yetkiniz bulunmamaktadır!.
böyle bi yazı cıkıyo nedemek oluyo bu öğrene bilirmıyım ?

Peki ben bulundum nisan ayinda 2019 subat icin bendede aynisi oluyor neden

ben 30 kasımdan önce e-devlete girdiğimde Celp dönemi tercihi yapmaya yetkiniz bulunmamaktadır diye bişey yazmıyodu, yani şubatta askere gitmek için başvurulması gereken son tarih olan 30 kasıma kadar…şimdi girdiğimde ise tercih yapma yetkiniz bulunmamaktadır yazıyor…Benim de tecil hakkım yok ama şubatta askere gitmek için son başvuru tarihi olan 30 kasımı geçirdiğim için en erken mayıs 2019’da alırlar askere değil mi ?

Aynısı bendede yazıo askerlik durmu ilişkin tereddet halinde diyor nedir öğrenebilir miyim

1994 dogumluyum onlisans mezunuyum tecilim 2018 aralik ayinin sonunda bitiyor. Ama ben 2019 haziran yks sinavlarina girip bi lisans bolumu okuyarak tecilli olmak istiyorum. Aofun resmi sitesinde dileyen ogrenciler celp tarihlerini kasim olarak secip her hangi bir ceza konumuna dusmezlerse kayit yaptirabilirler yaziyor. Benim sorum celp tarihimi kasim olarak secip 2019 universite sinavina girerek kayit yaptirabilirmiyim ? Ayni andada sigortali bir iste calisabilirmiyim?

Erken sevk basvuru sonuclari ne zaman aciklanacak ve celp donemleri ne zaman aciklanacak… saygilar…

Bide sülüsümü aldım şöyle yazıyor : 15.tugay 12.alay amasya/merkez p001 AVCI p. Mng. K.çvş anlamı nedir acaba bide acemiliğim kaç gün sürer 98/2 b grubu olarak 11 temmuzda teslim olacağım ??

Merhaba belimde 2 yerde fıtık var doktor eğilmemi ve ağırlık taşımamamı söyledi fıtık yüzünden çürük alma ihtimalim varmı ?

17.07 1998 nezaman giderim askere cvp yazarsanız sevinirim

Benim 98/2 b grubu olarak gitmem gerekiyor. Şuan açıköğretim önlisansta kaydım var ama dondurulmuş. Tecil etme hakkım varmı 10 temmuza kadar ?

Başa dön tuşu