Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Öncelikle liselerin açık öğretim lisesi ve normal örgün öğretim arasında ve üniversitelerin açık öğretim fakültesi ve normal örgün öğretimleri arasında kanun önünde hiç bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesine devam eden bir kişi ile örgün öğrenime devam eden bir öğrenci arasında kanunlar ve dolayısıyla devlet gözünde bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesinde okuyan yada mezun olan kişi ile örgün öğretimde okuyan yada mezun olan kişi kanunlar önünde eşittir ve açık öğretim öğrencileri de diğer öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan faydalanır.

Açık Öğretim Lisesi Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35/c maddesinde açık öğretim lisesine devam eden kişilere askerlik tecil hakkı tanınmıştır. Askerlik çağına gelmiş kişiler eğer henüz lise eğitimlerini tamamlamadılar ise yani kişi henüz liseden mezun olmadıysa askerliğini tecil ettirme hakkı vardır. Askerliğini tecil ettirmek isteyen açık öğretim lisesi öğrencileri kayıt büroları olan ve açık öğretim lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yapmaları durumunda başvuru yapan kişiye “Öğrenci Durum Belgesi” verilir. Bu belgeyi alan başvuru sahibi belgeyi doldurur ve en yakın askerlik şubesine bu belge ile gider. Giderken yanınıza kimlik kartınızı da almayı unutmayın. Bu belge ile askerlik şubesine giden kişi askerliğini tecil ettirmek istediğini söylediği zaman gerekli tecil işlemi ilgili memur tarafından derhal yapılacaktır.

Tecilin Mevzuat Yönünden İncelenmesi

Öğrencilerin askerlik tecil işlemleri 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yapılmaktadır. Kanunda “Lise veya dengi okul (açık liseler, mesleki açık liseleri, çıraklık okulları, iş okulları bu kapsamdadır) ile daha üst seviyedeki eğitim öğretim kurumlarında eğitim görenler okullarına devam ettiklerini belgelemek şartı ile askerliklerini 29 yaşına kadar erteleyebilirler” denilmektedir. Yani lise, ön lisans yada lisans eğitimine devam eden bir kişinin askerliği 29 yaşına kadar ertelenir. Kişi 29 yaşına geldiğinde eğer halen lise, ön lisans yada lisans eğitimini bitiremedi ise o zaman askere gitmek zorundadır. 29 yaş sınırı 31 aralık son gününü kapsamaktadır. 30 Yaşından gün almaya başlayan kişi askere gitmek zorundadır eğer halen bu okullardan birinde eğitimine devam ediyorsa.

Öğrenci Durum Belgesi Nedir?

Öğrenci durum belgesi eğitimine devam eden kişinin halen eğitimine devam ettiğini gösteren bir belgedir. Bu belge olmadan kişi askerlik tecil işlemlerini yaptırmaz. O nedenle askerliğini ertelemek isteyen kişinin  Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yaparak “Öğrenci Durum Belgesi” alması ve bu belgeyi askerlik şubesine iletmesi şarttır.

öğrenci durum belgesi
öğrenci durum belgesi

Yukarıda bir örneği verilen öğrenci durum belgesinin ilgili bölümlerinin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması askerlik tecil işlemlerinizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için çok önemlidir. Onaysız ve imzasız Öğrenci Durum Belgeleri geçersizdir ve askerlik şubesinde ilgili kurumca imzalanmayan belgelerle işlem yapamazsınız.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
552 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba 95 dogumluyum acık lise okuyorum 3 sene tecıl ettırdım bu sene sonunda 31.12.2018 tarihinde tecilim bitiyor tecil ettire bilirmiyim yoksa askerliğimi yapmak zorundamıyım bilgi verebilirmisiniz ? bir de aklıma takılan bir soru var tecil hakkımız 30 yasına kadar okudugumuz surece ıstedıgımız kadar ettıre bılırmıyız yoksa 3 sene ile sınırlımıdır acaba ?

Merhaba ben Açık Öğretim Lisesindeyim. Şimdi ben 25 yaşında Liseden mezun oldum diyelim. O zaman hemen gidip yapmak zorundamıyım askerliğimi yoksa daha da tecil ettirebliyor muyum? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

Merhaba Bende gidip askerlik şubesine baş vurdum 15 gün muayene evraklarını hazırlıyıp getirin dediler. Acaba şimdi belge çıkarıp gitsem tecil edebilirlermiyim öğrenciliğim devam ediyor…

Merhabalar,

lise icin 29 yasina kadar ertelenebildigine emin misiniz? Bir kaynakta 3 yıl oldugunu belirtmisler. Lise eğitimine devam etmekte fakat askerlik yaşı gelmiş olan kişilerin askerliklerini tecil süresi 3 yıldır. Bu kişilerin lise eğitimlerini tamamlayarak yüksek öğrenime geçmeleri durumunda ek tecil süresi tanınmaktadır.

merhaba. ben aöl öğrencisiyim tecil bitiş süresi 2018 aralık gözükmekte. ancak şu anda son kayıt yenilemeyi iş güç sebebiyle unuttum ve 2 buçuk ay sonra diğer kayıt yenileme tarihi. ben şimdi kaçak mı görünüyor olacağım? askerlik şubesine gidip konuşsam tecilim iptal mi edilir ya da konusmasam bile tecil yanıyor mu? cevaplarsaniz cok sevinirim ne yapacagimi bilemedim daha universite planlarım ve hedeflerim vardı :(

dipnot. 98 doğumluyum.

usta senin durumun ne oldu aynı şey benim başıma da geldi bu gün öğrendim merak ediyorum da bana bilgi verebilir misin instagram kullanıcı adım eminerolaltintas burdan bilgi verirsen sevinirim

yanıt için teşekkür ediyorum, yani öğrenci durumumun bir dönem donuk gözükmesi tecili yakmiyor? (öğrenciliğim devam etmekte)

tekrardan merhabalar.
sigortalı bir işe girişte bir problem yaratır mı peki bu durum? öğrencilik şu an pasif görünüyor çünkü

merhabalar
97 dogumluyum gecen sene askerliğimi tecil ettirdim 31 aralık 2017ye kadar 2018 e girdik ve ben kayıt yenileme yapmadım ocak 26 dan beri kaydım donuk gözüküyor kayıt yenileme tarihi geçti ve bu arada 13 dönemdeyim kaydım donuk gözüküy sistemde Askerliğimi tecil ederler mi Tecil ettirmem için ne yapmam gerekiyor

Benim kaydım silinmedi devam ediyor ama kayıt yenileme her zaman olmuyor en son ocakta oldu ve bir dahaki nisan da şuan da benim donuk gözüküyor aktif gözükmesi lazım bunun içinde nisan ayini beklemem lazım ama tecil ettirmem için ekc raporunu aldım donuk olduğu halde tecil ettirirler mi

Öğrenci haklarından yararlanabiliyorum şuan onuda soyliyeyim

Tecil ettirdim saolun :)))

hocam benim dönem sayım 12 üzerinde 21. yaşımda tecil işlemi yapabilirmiyim dönem sayısını sıkıntı ederlermi lütfen cevap verin

Sen kaçıncı dönemdin ustam

Selamlar,
93 doğumluyum. orta okulda okulu bırakmıştım daha sonra açıkdan orta okulu bitirip açık liseye yazıldım ilk yazıldığımda 6 yıl tecil verdi askerlik şubesi. 6 yıllık tecilim bitmek üzere ancak çok üstüne düşmeyip sınavların çoğuna girmeyip veya kayıt yenilemedim. açık liseden mezun olmadım henüz tekrar tecil hakkı tanınır mı ?

Yanıtınız için teşekkür ederim.
Kafama takılan açık lise için zaten 6 sene tecil verildi ve bu sürede bitirmedim liseyi. 6 seneden sonra bir daha tecil vermeyebilirlermi diye düşünüyorum.
Çünkü mesela 2 yıllık açıkdan üni okuyorsanız maximum 3-4 sene tecil ediliyor. sonrasında tecil hakkı tanınmıyor. Benim durumumda böyle bir limit yok mu?
Bir de tecilimin bitmesine 10 ay kaldı ne kadar kala bir daha tecil başvurusu yapabiliyorum ? yaşım 25

Merhaba ben 07/11/2017 mezun oldum 1995 doğumluyum benim tecil hakkım varmıdır . Geçen sene ertelediğim de oradaki memur bayan demişti mezun ol gel 3 sene erteleyelim şu an yoklama kaçağı olarak görünüyormuşum ayrıca.

Merhaba. Açık öğretim de okuyorum. 93 doğumluyum. Tecilli olduğum halde tecili mi askerlik şubesi iptal etti. Konuyu detayı ile anlatmak gerekirse 2017 ocak yada şubat ayının ilk haftası tecil ettirdim. Normal şartlarda tecil im 31 12 2017 tarihinde bitiyordu ancak 6. Ayda trafik çevirmesinde yoklama kaçağı olarak göründüğümü söyledi polis memuru bende tecil belgem yanımda olduğundan gösterdim askerlik şubesine görün yinede diyerek bıraktılar. Şüphelendim gittim tecil belgemle şubeye orda iptal edildiğini askere gideceğimi söylediler sebebini sordum durduk yere nasıl iptal oluyor diye 2015 te bi dönem kayıt yenilemediğim için iptal edildiğini söyleyip tecil belgemide elimden alıp gönderdiler Askere geliceksin dediler. Oysa ki 2015 te de 2016 da da tecil ettirdim ve hiç bir sıkıntı olmadı. Bende hal böyle olunca tekrardan… Read more »

Ama 2015 te bir dönem kayıt yenileme yapılmadığı için iptal olduğunu söylemişlerdi. Bu yüzden tekrardan kayıt yenilemedim, yine iptal edilir diye ve şubeden yapacak birşey yok demişlerdi. O dönem gitmedim şu an kaçak durumundayım, peki şu anda yenilersem kaydımı tecil ettirebilir miyim yoksa yine 2015 teki durum yüzünden iptal mi olur?

peki benim toplam dönemim 14 tür ben tecil verebilir miyim bu sorumu cevaplarsnz çok memnun olurum nkü kmse pek bişey demiyo

Merhaba. Ben daha önce 1 yıl tecil ettirmişdim. 2017 aralık ayında tecil sürem dolmuştu. Geçen hafta pazartesi gerekli evrakları gönderdim yani şubeye gittim ve bana bu evrakları bağlı olduğun ilçe gönder dediler bende öyle yaptım. 1 hafta sonra E devlete baktım hâlâ son yoklama tabi 04.02.2018 yazıyor.

Yusuf kardeşim ilçeye yollandığı için biraz geç geri dönüyolar seni arayıp haber ediyolar merak etme

Başa dön tuşu