Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Öncelikle liselerin açık öğretim lisesi ve normal örgün öğretim arasında ve üniversitelerin açık öğretim fakültesi ve normal örgün öğretimleri arasında kanun önünde hiç bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesine devam eden bir kişi ile örgün öğrenime devam eden bir öğrenci arasında kanunlar ve dolayısıyla devlet gözünde bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesinde okuyan yada mezun olan kişi ile örgün öğretimde okuyan yada mezun olan kişi kanunlar önünde eşittir ve açık öğretim öğrencileri de diğer öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan faydalanır.

Açık Öğretim Lisesi Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35/c maddesinde açık öğretim lisesine devam eden kişilere askerlik tecil hakkı tanınmıştır. Askerlik çağına gelmiş kişiler eğer henüz lise eğitimlerini tamamlamadılar ise yani kişi henüz liseden mezun olmadıysa askerliğini tecil ettirme hakkı vardır. Askerliğini tecil ettirmek isteyen açık öğretim lisesi öğrencileri kayıt büroları olan ve açık öğretim lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yapmaları durumunda başvuru yapan kişiye “Öğrenci Durum Belgesi” verilir. Bu belgeyi alan başvuru sahibi belgeyi doldurur ve en yakın askerlik şubesine bu belge ile gider. Giderken yanınıza kimlik kartınızı da almayı unutmayın. Bu belge ile askerlik şubesine giden kişi askerliğini tecil ettirmek istediğini söylediği zaman gerekli tecil işlemi ilgili memur tarafından derhal yapılacaktır.

Tecilin Mevzuat Yönünden İncelenmesi

Öğrencilerin askerlik tecil işlemleri 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yapılmaktadır. Kanunda “Lise veya dengi okul (açık liseler, mesleki açık liseleri, çıraklık okulları, iş okulları bu kapsamdadır) ile daha üst seviyedeki eğitim öğretim kurumlarında eğitim görenler okullarına devam ettiklerini belgelemek şartı ile askerliklerini 29 yaşına kadar erteleyebilirler” denilmektedir. Yani lise, ön lisans yada lisans eğitimine devam eden bir kişinin askerliği 29 yaşına kadar ertelenir. Kişi 29 yaşına geldiğinde eğer halen lise, ön lisans yada lisans eğitimini bitiremedi ise o zaman askere gitmek zorundadır. 29 yaş sınırı 31 aralık son gününü kapsamaktadır. 30 Yaşından gün almaya başlayan kişi askere gitmek zorundadır eğer halen bu okullardan birinde eğitimine devam ediyorsa.

Öğrenci Durum Belgesi Nedir?

Öğrenci durum belgesi eğitimine devam eden kişinin halen eğitimine devam ettiğini gösteren bir belgedir. Bu belge olmadan kişi askerlik tecil işlemlerini yaptırmaz. O nedenle askerliğini ertelemek isteyen kişinin  Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yaparak “Öğrenci Durum Belgesi” alması ve bu belgeyi askerlik şubesine iletmesi şarttır.

öğrenci durum belgesi
öğrenci durum belgesi

Yukarıda bir örneği verilen öğrenci durum belgesinin ilgili bölümlerinin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması askerlik tecil işlemlerinizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için çok önemlidir. Onaysız ve imzasız Öğrenci Durum Belgeleri geçersizdir ve askerlik şubesinde ilgili kurumca imzalanmayan belgelerle işlem yapamazsınız.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
552 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Askerlik tecil yaşı lise için 29 dan 22 ye düşmesiyle bir çok öğrenci mağdur durumda bedelli de olmuyor yoklama kaçagı gözüktüğü için ne yapacağımızı bilmiyoruz çözüm bekliyoruz
#Tecilhakkımızıgeriverin
Milli Savunma Bakanlığı : TECİL HAKLARI DÜZELTILSIN – Kampanyaya imza ver! chng.it/2xBGn5jT
@ChangeTR

Arkadaşlar yoklama muayene ve sınıflandırma işlemlerimi tamamladığım halde kaçak gözüküyorum. Bugün tutanak yedim bunun için. 15 gün içinde git diyorlar ama ben bütün işlemleri zaten halletmiştim sevk kağıdımı bile göstermeme rağmen imza attırdılar benim ne yapmam gerekiyor ve apar topar askere alınır mıyım 15 gün sonra yoksa sevk tarihimde mi giderim ?

Amk bedelli 35.bin küsurat kacak durumda olanlar yararlanamayacak parayı verecekler siz almıyacaksınız hee yav yavrum vay

Yoklamamı yaptırdım muayenemi oldum ve 1 gün önce ise sınıflandırma işlemim yapılıp askere mayısta teslim olacağıma dair kağıdı almama rağmen hala sistemde kaçak gözüküyorum ?????

Arkadaşlar bugün ben tecil için askerlik şubesine gittim. Ve geçen gün kaydımı yenilemiştim durum belgesiyle gittiğimde bana 1. Donem kaydı yapılmadığı için tecil olmadığını söylediler neden böyle herkes şaşırıyor bilgisi olan varmı?

valla üstat kafalarına göre iş yapıolar ne yapalım bizde cimer msb şikayet var yazıyoruz hep

kardes en yakın halk egitim merkezine git 30 tl yaturup kaydını yenılesinler

s.a instagram:emrecantokay bana burdan ulaşırmısın bende 1. donem yenılemedım bılgı almak ıcın konusmak ıstıyorum

Geçen perşembe günü yoklamamı yaptırdım ve ertesi gün de muayenemi oldum fakat hala kaçak gözükmekteyim. Ne yapmam gerekiyor ?

Arkadaşlar ben yoklama kaçağı olmamak için muayene oldum, ama askere gitmek istemiyorum. Tecil etmem”in bir yolu var mı? Not 19 yaşındayım ve açık lisede okuyorum.

öğrenci belgenle ettire biliyorsun neden muayene oldun direk ettirseydin

Ben 2020’de muayene olurum sanıyordum o yüzden, liseye yazılmamıştım. Sonra yumurta kapıya dayandığı zaman yoklamaya girmem gerektiği söylendi, bende muayene oldum. Mayısta askere alacaklarını söylediler. Şuan öğrenci belgesi ile gidersem tecil edebilir miyim?

edebilirler e devletten veya halk eğitim den belgeni al git

ÖĞRENCİ DURUM BELGESİ AL HALK EĞİTİMDEN ÖĞRENCİLİK DURUMUN AKTİF İSE TECİL ETTİRME HAKKIN VAR ASKERLİK ŞUBESİNE GİDİP TECİL ETTİREBİLİRSİN

Cevaplar için teşekürler, perşembe günü askerlik şubesine gideceğim.

merhaba. bugün tecil için gittim 24 yaşında olduğum için açık lise okuduğum için tecil yapılmadı geri kalan idari işlemleri hepimiz biliyoruz. yani şuan yeni kanun vs gibi şeyler çıkarmı gitmek istemiyorum nasıl olucak bilgi sahibi olan varmı beyler

Şahsen ben 1 ay gibi süre beklicem cimerden yazmanı tavsiye ederim şikayette bulun bu kadar kişi mağdur durumda bişey yapılması gerekir.

yazdım twitterda imza vs destek oluyoruzda insanın psikolojisini bozuyorlar anlıyorsundur beni bizi kendini o kadar iş güç sıkıntı olucak yani bir ümit evet bekliycez inşallah devlet gerekeni yapar en az 1 yıl tecil otomotik edilmesi gerekir aksi taktirde milyonlarca genç ruhsal olarak maddi manevi sıkıntıya giricektir

haklısın askere gitmeden önce kendini işini gücünü ayarlarsın öle gidersin ben zaten bu sene sonunda normalde gidecektim ya bedelli yada normal bu çok ters oldu o’kadar plan program yapmıştım eğitimim bitecekti şimdi kaldık böyle düşünüp duruyorum bide bu durumda bedelli de yaptırmıyorlar normalde tecil süresi bitince 2 ay süresi vardı bu yıl bu tanınmadı yeni sistemde yok sanırım önceden bilgilendirilmedik aşırı saçma umarım düzeltirler yoksa sıkıntı.

aynen kardeşim zaten bu sene diplomayı alir almaz bende gelecektim zaten ya 6ay ya uzman olacaktım kışla en fazla 400 bin alir geri kalan kim alacak tecil bozanda cok zaten 6ay inince

Arkadaşlar benim lise bitmek üzere,muayenemi falan olsam,üniversite sınav giriş belgesiyle kasım celbine atlatabilir miyim?

Gittim ve sordum, olmuyomuş ne yazık ki.. Bunu yoklama kaçağı olmadan önce yapmalıydın dediler. Kısacası mağdur olduk. ?

Biz şimdi yoklama kacagimiz para cezası gelirmi şubatta mı olucaz muyenne

Ben muayene oldum bugün evet yoklama kaçağıyız günlük 6 liradan hesaplanacak ceza işlemi. Eğer çevirmeye yakalanıp tutanak imzalarsanız günlük 10 liradan hesaplanacak

Para ödedin mi

Ödemedim ama pazartesi ödicem gibi :D

işlemlerin hepsi e devletten yapılabiliyor ben yaparsam ordan yaparım şubede para falan isterler yok :D bu arada aşırı saçma normalde tecil süresi bitince 2 ay süresi oluyordu belgede bile yazıyor

Yeni sistemin hatasıymış o 2 ocakta pat diye herkesin kaçak olması….

Başa dön tuşu