Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Öncelikle liselerin açık öğretim lisesi ve normal örgün öğretim arasında ve üniversitelerin açık öğretim fakültesi ve normal örgün öğretimleri arasında kanun önünde hiç bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesine devam eden bir kişi ile örgün öğrenime devam eden bir öğrenci arasında kanunlar ve dolayısıyla devlet gözünde bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesinde okuyan yada mezun olan kişi ile örgün öğretimde okuyan yada mezun olan kişi kanunlar önünde eşittir ve açık öğretim öğrencileri de diğer öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan faydalanır.

Açık Öğretim Lisesi Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35/c maddesinde açık öğretim lisesine devam eden kişilere askerlik tecil hakkı tanınmıştır. Askerlik çağına gelmiş kişiler eğer henüz lise eğitimlerini tamamlamadılar ise yani kişi henüz liseden mezun olmadıysa askerliğini tecil ettirme hakkı vardır. Askerliğini tecil ettirmek isteyen açık öğretim lisesi öğrencileri kayıt büroları olan ve açık öğretim lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yapmaları durumunda başvuru yapan kişiye “Öğrenci Durum Belgesi” verilir. Bu belgeyi alan başvuru sahibi belgeyi doldurur ve en yakın askerlik şubesine bu belge ile gider. Giderken yanınıza kimlik kartınızı da almayı unutmayın. Bu belge ile askerlik şubesine giden kişi askerliğini tecil ettirmek istediğini söylediği zaman gerekli tecil işlemi ilgili memur tarafından derhal yapılacaktır.

Tecilin Mevzuat Yönünden İncelenmesi

Öğrencilerin askerlik tecil işlemleri 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yapılmaktadır. Kanunda “Lise veya dengi okul (açık liseler, mesleki açık liseleri, çıraklık okulları, iş okulları bu kapsamdadır) ile daha üst seviyedeki eğitim öğretim kurumlarında eğitim görenler okullarına devam ettiklerini belgelemek şartı ile askerliklerini 29 yaşına kadar erteleyebilirler” denilmektedir. Yani lise, ön lisans yada lisans eğitimine devam eden bir kişinin askerliği 29 yaşına kadar ertelenir. Kişi 29 yaşına geldiğinde eğer halen lise, ön lisans yada lisans eğitimini bitiremedi ise o zaman askere gitmek zorundadır. 29 yaş sınırı 31 aralık son gününü kapsamaktadır. 30 Yaşından gün almaya başlayan kişi askere gitmek zorundadır eğer halen bu okullardan birinde eğitimine devam ediyorsa.

Öğrenci Durum Belgesi Nedir?

Öğrenci durum belgesi eğitimine devam eden kişinin halen eğitimine devam ettiğini gösteren bir belgedir. Bu belge olmadan kişi askerlik tecil işlemlerini yaptırmaz. O nedenle askerliğini ertelemek isteyen kişinin  Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yaparak “Öğrenci Durum Belgesi” alması ve bu belgeyi askerlik şubesine iletmesi şarttır.

öğrenci durum belgesi
öğrenci durum belgesi

Yukarıda bir örneği verilen öğrenci durum belgesinin ilgili bölümlerinin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması askerlik tecil işlemlerinizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için çok önemlidir. Onaysız ve imzasız Öğrenci Durum Belgeleri geçersizdir ve askerlik şubesinde ilgili kurumca imzalanmayan belgelerle işlem yapamazsınız.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
552 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba ben açık lisede okuyorum toplam dönemim 13 askerliği 1 sene tecil ettirdim daha ve tecilim 31.12.2017 de bitti şuanda askeri şubeye geldim tecil ederlermi ? Acil yazarsanız sevinirim efendim.

EDILIR KARDESIM ÖĞRENCİ DURUM BELGESINI GÖRÜR SUBEYE

ettiler mi tecil kardeşim söylersen çok iyi olur

merhaba doğrum tarihim 1999/08 şubat tarihinde askere gitmek istiyorum ama ailemin zoruyla aöl kaydoldum 2 senedir tecil işlemi yaptırmamak için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

merhaba benim dönem 20 oldu tecil hakkım varmıdır 1 kayıt yenilemeyi yapamadım 2 kayıt yenilmeyi yaptım şubatın 4de tecilim bitiyor

tecil işlemini yapabildiniz mi bilgi verirmisiniz

Açık liseden mezun oldum 3 kere tecil ettirdim yaş 22 tecil hakkım varmı??

Merhaba askerlik tarih ve yeri belli olduktan sonra tecil ettirebilirmiyim ogrenciyim ve 29 ocak sevk tarihi 10 gün kaldı şubeden tecil hakkım varmı lütfen acil yardım istiyorum acik lise okuyorum

Çok yararlı bir bilgi teskkurler

S.a iyi geceler ben aöl yeni yazıldım muayene kagıtım geldi tecil etmek hakkım var mıdır 1998 liyim veya muayene gitmim mi ne yapmalıyım lütfen bir bilgi verin şimdi den tşkler.

Kardeşim muayene kağıdın geldikten sonraki okula kayıt oldun ? Eyer önceden geldiyse öğrenci durum belgenin askerlik şubesine götürüp tecil ettirebilirsiniz. Meslek liseleri otomatik tecill yapmıyor dikkat etmen lazım olur olmadık yerlerde yakalanirsin

ben açık lisede 3 kez tecil etirdim bu Mart ayında mezun oluyorum diplomamı alıyorum bu senede 3. tecilim sene sonu bitiyor 96 dogumluyum mezun olduktan sonra diploma ile tecil etirme hakkım var mıdır

Merhaba. Açık lise okuyorum 1997 doğumluyum. Daha önce 1 yıl tecil ettirmiştim. Tecilim 31.12.2017 tarihinde bitti. 1 hafta sonrasında e devlete girdim ve askerliğimi sorguladım. Sorgulamada Erteleme Nedeni : Son yoklama tabi
04.02.2018 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakıncası yokdur yazıyor. Öğrenci belgesi ile tecil ettirebilirmiyim. Açık lise kayıtl yenileme yeni başladı ve ben yeniledim.

merhaba ben 18 ekim 1999 doğumluyum. 18 e gireli 3 ay kadar olmak üzere lisem önümüzdeki sınavda bitecek askerliğimi tecil ettirmelimiyim kendi oluyor mu yoksa ?

Başa dön tuşu