Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Öncelikle liselerin açık öğretim lisesi ve normal örgün öğretim arasında ve üniversitelerin açık öğretim fakültesi ve normal örgün öğretimleri arasında kanun önünde hiç bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesine devam eden bir kişi ile örgün öğrenime devam eden bir öğrenci arasında kanunlar ve dolayısıyla devlet gözünde bir fark yoktur. Açık öğretim fakültesinde okuyan yada mezun olan kişi ile örgün öğretimde okuyan yada mezun olan kişi kanunlar önünde eşittir ve açık öğretim öğrencileri de diğer öğrencilerin sahip olduğu tüm haklardan faydalanır.

Açık Öğretim Lisesi Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35/c maddesinde açık öğretim lisesine devam eden kişilere askerlik tecil hakkı tanınmıştır. Askerlik çağına gelmiş kişiler eğer henüz lise eğitimlerini tamamlamadılar ise yani kişi henüz liseden mezun olmadıysa askerliğini tecil ettirme hakkı vardır. Askerliğini tecil ettirmek isteyen açık öğretim lisesi öğrencileri kayıt büroları olan ve açık öğretim lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yapmaları durumunda başvuru yapan kişiye “Öğrenci Durum Belgesi” verilir. Bu belgeyi alan başvuru sahibi belgeyi doldurur ve en yakın askerlik şubesine bu belge ile gider. Giderken yanınıza kimlik kartınızı da almayı unutmayın. Bu belge ile askerlik şubesine giden kişi askerliğini tecil ettirmek istediğini söylediği zaman gerekli tecil işlemi ilgili memur tarafından derhal yapılacaktır.

Tecilin Mevzuat Yönünden İncelenmesi

Öğrencilerin askerlik tecil işlemleri 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yapılmaktadır. Kanunda “Lise veya dengi okul (açık liseler, mesleki açık liseleri, çıraklık okulları, iş okulları bu kapsamdadır) ile daha üst seviyedeki eğitim öğretim kurumlarında eğitim görenler okullarına devam ettiklerini belgelemek şartı ile askerliklerini 29 yaşına kadar erteleyebilirler” denilmektedir. Yani lise, ön lisans yada lisans eğitimine devam eden bir kişinin askerliği 29 yaşına kadar ertelenir. Kişi 29 yaşına geldiğinde eğer halen lise, ön lisans yada lisans eğitimini bitiremedi ise o zaman askere gitmek zorundadır. 29 yaş sınırı 31 aralık son gününü kapsamaktadır. 30 Yaşından gün almaya başlayan kişi askere gitmek zorundadır eğer halen bu okullardan birinde eğitimine devam ediyorsa.

Öğrenci Durum Belgesi Nedir?

Öğrenci durum belgesi eğitimine devam eden kişinin halen eğitimine devam ettiğini gösteren bir belgedir. Bu belge olmadan kişi askerlik tecil işlemlerini yaptırmaz. O nedenle askerliğini ertelemek isteyen kişinin  Halk Eğitim Merkezleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yaparak “Öğrenci Durum Belgesi” alması ve bu belgeyi askerlik şubesine iletmesi şarttır.

öğrenci durum belgesi
öğrenci durum belgesi

Yukarıda bir örneği verilen öğrenci durum belgesinin ilgili bölümlerinin doğru ve eksiksiz olarak doldurulması askerlik tecil işlemlerinizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için çok önemlidir. Onaysız ve imzasız Öğrenci Durum Belgeleri geçersizdir ve askerlik şubesinde ilgili kurumca imzalanmayan belgelerle işlem yapamazsınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
533 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Açık öğretimde kaç yıl tecil hakkı var 22 yaşımızın sonuna kadar diye biliyorum doğrumudur bu

#Tecilhakkımızıgeriverin Milli Savunma Bakanlığı : TECİL HAKLARI DÜZELTILSIN – Kampanyaya imza ver! http://chng.it/g9QyBzzj via
@ChangeTR

Askerlik tecil yaşı lise için 29 dan 22 ye düşmesiyle bir çok öğrenci mağdur durumda bedelli de olmuyor yoklama kaçagı gözüktüğü için ne yapacağımızı bilmiyoruz çözüm bekliyoruz
#Tecilhakkımızıgeriverin
Milli Savunma Bakanlığı : TECİL HAKLARI DÜZELTILSIN – Kampanyaya imza ver! chng.it/2xBGn5jT
@ChangeTR

Arkadaşlar yoklama muayene ve sınıflandırma işlemlerimi tamamladığım halde kaçak gözüküyorum. Bugün tutanak yedim bunun için. 15 gün içinde git diyorlar ama ben bütün işlemleri zaten halletmiştim sevk kağıdımı bile göstermeme rağmen imza attırdılar benim ne yapmam gerekiyor ve apar topar askere alınır mıyım 15 gün sonra yoksa sevk tarihimde mi giderim ?

Amk bedelli 35.bin küsurat kacak durumda olanlar yararlanamayacak parayı verecekler siz almıyacaksınız hee yav yavrum vay

Yoklamamı yaptırdım muayenemi oldum ve 1 gün önce ise sınıflandırma işlemim yapılıp askere mayısta teslim olacağıma dair kağıdı almama rağmen hala sistemde kaçak gözüküyorum ?????

Arkadaşlar bugün ben tecil için askerlik şubesine gittim. Ve geçen gün kaydımı yenilemiştim durum belgesiyle gittiğimde bana 1. Donem kaydı yapılmadığı için tecil olmadığını söylediler neden böyle herkes şaşırıyor bilgisi olan varmı?

valla üstat kafalarına göre iş yapıolar ne yapalım bizde cimer msb şikayet var yazıyoruz hep

kardes en yakın halk egitim merkezine git 30 tl yaturup kaydını yenılesinler

s.a instagram:emrecantokay bana burdan ulaşırmısın bende 1. donem yenılemedım bılgı almak ıcın konusmak ıstıyorum

1 12 13 14
Başa dön tuşu
Kapalı