Acemi Birliğine Teslim Olma Saati

Askerlikte en çok özlenen şey özgürlüktür. Birliğinize teslim olmadan önceki sivil hayatta geçen son saatler adeta suyun dibine batmadan son bir nefes almak gibidir. Kişi istediği zaman istediği yere gidip gelemez, istediği zaman istediği şeyi yapamaz. Bir nevi bir çok özgürlüğünüz kışlaya girdiğiniz zaman kısıtlanır. Kışla içerisindeyken askeriyenin kurallarına uymanız gerekir ve bu kurallar görünmez iplerle ve görünür çit tellerle sizin istediğiniz yere gitmenizi engeller. Özgürlük belki de bir insanın sahip olduğu en önemli şeydir. Hal böyle olunca kişiler acemi birliklerine gitmeden önce son defa sivil hayatın tadını çıkarmak ve gittikleri şehri gezmek istiyorlar. Acemi birliklerine gitmeden önce herkesin kafasında genelde “acaba en son saat kaça kadar birliğime teslim olabilirim? En son saat kaçta acemi birliğime teslim olsam sorun yaşamam” gibi sorular oluyor. Bu yazımızda size bu konuyu anlatacağız.

Acemi Birliğine En Geç Saat Kaçta Teslim Olmalıyım?

Askerlik yeriniz belli olduğunda e-devlet üzerinden yada askerlik şubesinden alacağınız sülüs (askere sevk belgesi) üzerinde acemi birliğinize hangi tarih ve hangi saatte teslim olmanız gerektiği yazar. Burad teslim olmanız gereken tarihi değiştirme şansınız yoktur. Saat konusunda ise bu geçerli değildir. Askere sevk belgesinde genelde en geç saat 10:00’da birliğinize teslim olmalısınız gibi bir ifade olur. Peki gerçekten saat 10:00’da mı teslim olmam gerekiyor? Böyle bir durum söz konusu değil. Teslim olacağınız gün her yer ana baba günü oluyor zaten. Kışlaya gidince göreceksiniz ki kışla kapısında binlerce asker oluyor. Aranıp kışlaya girmeniz bile bazen saatler sürüyor. Yani ortam öyle karışık oluyor ki sizin saat kaçta geldiğinizi kimse önemsemez. Tecrübeyle sabittir ki gece bile teslim olanlar sorun yaşamadan birliklerine kabul ediliyorlar. Önemli olan gece 12:00’dan önce birliğinize teslim olmanız. Kimse bir kaç saat geç kaldınız diye sizinle ilgili işlem yapmıyor. Site yönetimi olarak genel fikrimiz ise en geç saat 17:00’da birliğinize teslim olmanız yönünde. Birliğinize 17:00’da teslim olursanız hiç bir sorun yaşamadan gerekli işlemleriniz yapılır, malzemeleriniz verilir, yatacak yer yiyecek yemek sorunu yaşamadan birliğinize teslim olabilirsiniz…

Birliğe Geç Teslim Olursam Ne Olur?

Eğer birliğinize söylenen tarihte değil de 1 yada 2 gün sonra teslim olursanız ne olur? Bu durumda vaktinde birliğinize teslim olmadığınız için hakkınızda tutanak düzenlenir ve askerden geç geldiğiniz gün kadar geç terhis olursunuz. Askere vaktinde gelmek önemlidir. Saat olarak geç gidebilirsiniz fakat kesinlikle tarih olarak geç gitmeyin. Saat olarak size belirtilen zamandan daha geç vakitte gitmek kesinlikle mantıklıdır. Çünkü son defa sivil olarak gittiğiniz şehri gezer, oranın güzelliklerinden faydalanır, sivil hayatın güzelliklerini derin derin soluyarak içinize çekersiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

25 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba,

14 Ekim Pazartesi bedelli askerlik sevk tarihim (Maltepe/İstanbul).
17 Ekim Perşembe 18:30 da çalıştığım bankanın terfi sınavı var ve buna katılmam gerekiyor.(Ümraniye/İstanbul)

O gün sınav için izin alıp çıkabilir miyim ?
Yoksa birliğe Sınavdan sonra Cuma günü 4 gün gecikmeli olarak mı teslim olmalıyım. Bu durum bana bir sorun teşkil eder mi ?

Teşekkürler

Başa dön tuşu