99/3 Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşım Başlığı

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Ağustos Celp döneminde silah altına alınacak er statüsündeki (12 ay er olarak askerlik yapacaklar) yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız. Bu yazımız uzun dönem erler içindir. Yedek subay adayları yada kısa dönem erler için bu yazının bir hükmü yoktur.

Askerlik yerleri 12 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacaktır. 99/3 Tertip Olarak Askere Gideceklerin Yerlerinin Açıklanmasına şu kadar süre kaldı:

[wpcdt-countdown id=”1286″]

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri 12 Temmuz 2019 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır. Saat bazen tam zamanında bazen geç saatlerde olmaktadır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 99/1 Tertipler (2019 Şubat Celp Dönemi)  İçin Yayınladığı Duyuru Metni

Şubat 2019 Er Celbinde Silâhaltına Alınacak Yükümlülere Ait Duyuru

 1. Şubat 2019 er celp döneminde silâhaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2019 er celp döneminde;
 3. 1999 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi şubat 2019 olanlar,
 4. Celp dönemi şubat 2019 olmadığı halde, şubat 2019 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 5. Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden şubat 2019 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 6. Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 15 ocak 2019 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 7. Şubat 2019 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 8. Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 15 ocak – 01 şubat 2019,

(2) e-devlet üzerinden 15 ocak – 31 ocak 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01 mart – 14 mart 2019,

(2) e-devlet üzerinden 01 mart – 13 mart 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 2. Şubat 2019 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 01 şubat 2019 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 14 mart 2019 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile yoklama kaçağı olup, yoklamasını müteakip 15 gün içerisinde sevk evrakını almayanlar, sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 3. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subay Askerlerin Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanacaktır. Bu duyuru metni uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almamalıdır. Lisans mezunlarının duyuru metni farklıdır.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
74 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

sistem de kayıtlı sevk bilğiniz bulunmamaktadır lütfen en yakın askerlik şube sine başvurunuz dio vede askerlik durumu ilişkin tereddüt halinde
diyor bu nedir arkadaşlar

Resmi olarak acıklandıkdan hem sonra yani 12 temmuzda bakıldında gideceğiniz yeri görüçeksiniz

Lisans mezunları 12 Temmuz da açıklanacak.

Diyarbakır /Silvan 99 luyum ne zaman giderim

Yerin açıklanacaği 17 temmuz yazıyor (yedek subay adayiyim)kağidimda ama sürekli farklı tarihler söyleniyor birde yeni yasa gereği erken gitme filan diyorlar şimdi tam olarak ne zaman askerlik yerim belli olur ve askerliğe (yani birliğime )hangi ayda katılırken bilgilendirirseniz çok sevinirim

bende de aynı durum var askerlik şube halleder mi acaba ???

Merhaba dün askerlik şubesine gittim.Bana sevk yeerlerinin 4-5 temmuz gibi açıklanacağını söyledi.Fakat burada 12 temmuz görünüyor.Hangisi doğru?Bilgilendirirseniz sevinirim.İyi günler.

banada burdan 10 temmuzda a b grubu belli olur dedıler a çıkanlar 17 19 temmuz arası giderler dedi

burdaki yazılan şey neye dayanılarak yazılıyor? inanmayın arkadaşlar MSB nin sayfasında açıklanma tarıhı 02 temmuzdan itibaren yazıyor

Merhabalar tecili bozdum kütükten dolayı 4. Celp çıktı ben erken gitmek için dilekçe verdim. Muhtemel sevk nisan idi o olmadı. Şuan durum belgesinde 03.09.2019 a kadar ilişiği yoktur yazıyor. Ama askeriyeye gittiğimde ağustos yoklamasında adın gözüküyor dediler. Ve ordan bir kağıt verdiler orda ise 18.07.2019 sevk tarihî yazıyor. Ne zaman gidicem hala anlayamadim hangi tarihi beklicem onu da bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

2 Temmuzda yer açıklanıyor. 18 Temmuz da da gidiyoruz.

99-2 Beyler gelmeyin AMK Sıkıyorlar

1996 doğumluyum kütük 3.celp gönderiyor. mayıs ayında e devlet üzerinden tecilimi bozdurup askerlik başvurusu yaptım. Celp sevk tarihi için erteleme istemedim. Sistemde 03/09/2019 tarihine kadar askerlik ile bi ilişiği bulunmaz yazıyor. Ağustosta askere alırlar mı?

ben 24 yaşında mayıs başında tecili bozdurdum.Fakat kütük 4 gösteriyor ağustos mu yoksa kasım mı giderim?

Ben tecili bozdurdum gittim muayene oldum mayıs ortasi gibi 98liyim ama kütük 2 gönderiyor du şubeyi aradim 12 15 temmuz yerin açıklanır agustosta askersun dedi bir sıkıntı çıkarmı ki

2018 ekim ayında askerlik E Devletten işlemlerimi hallettim ve sonra muayenemi oldum. Evraklarımı askerlik şubesine teslim edip kaydımı yaptırmaya gittiğimde o esnada görevli bayan erken sevk istemişsiniz şubat ayında gidebilirsiniz dedi fakat şubat ayı geldi ve ankaradan izin çıkmadığı için diğer celplere kaldınız dediler. Mayıs celbinde de çıkmayınca osmangazi şubemi aradım ve memleketimi sordular giresunlu olduğum için oranın askerlik şubesine bağladılar T.C kimlik numaramı isteyip sistemden baktılar ve kayıtlı olduğun ilçe ağustos gönderiyor dediler ama kesin gidersin demedi yine takip et dediler.
Konu hakkında bilgisi olan varsa cevaplayabilirse çok iyi olur.
iyi günler.

Dilekçe vermen lazım kardeşim şubemin Kendi celbnde silah altına alınmak istyrm diye aksi takdirde Kasım ayına kalma ihtimalin var

İbrahim kardeş ben bilmem öyle dilekçe vermeyi ne derlerse ona uyuyorum. Gerçi şubat diye demişlerdi olmayınca o aydan itibaren hayatımın en zor günlerini yaşadım. Herşeyin hayırlısı artık vatan görevimizi çağırdıkları zaman en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız.

Şubeye git orda görevlilere söyle dilekçe vercem diye şubemin Kendi celbnde silah altına alınmak istyrm diye onlar halleder dediğim gibi Kasım ayına kalma ihtimali olur yoksa

Kesin mi acaba yoksa kasıma kalma ihtimalim var mı ? Çok sorguluyorum kusuruma bakmayın. Bu yüzden uzun zamandır işsiz kaldım ve haliyle bulamadım, uzun uğraşlar sonucu bugün bir yer buldum. Şimdi de %99 ihtimaliniz var diyince içime bi kurt düştü.

Kardesim senin yaptini bende yaptim agustos gidersin dedi bi yeri arama farkli bi askerlik subesine git aybi yere gitme daha iyi bilgi alirsin ama 3 gonderiyosa kagit iste bana kagit verdiler 3 gidiceme dair bi de e devlet askerlik durum belgesi sorgulat soyle bisey yaziyomu
03.09.2019 askerlik bir ilisigi yoktur diye
E devletten bak ama srn dedigim arama subeyi git konus

Başa dön tuşu