98/2 Tertipler Askerlik Yeri Sorgulama

Bu yazımızda sizlere 2018 yılı Mayıs Celp döneminde (98/2) silah altına alınacak er statüsündeki (12 ay er olarak askerlik yapacaklar) yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

98/2 Tertiplerin askerlik yerleri 13 Nisan 2018 tarihinde açıklanacaktır.

98/2 tertipler için henüz bir duyuru metni yayınlanmamıştır. Fakat yazımızın en alt bölümünde 97/4 Tertipler için yayınlanan duyuru metnini görebilirsiniz. Bu metnin bir benzeri (sadece tarihler değişecek) 98/2’ler için de yayınlanacaktır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

98/2 Mayıs celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri Nisan ayının 3. haftası içerisinde 13 Nisan 2018 tarihi içerisinde açıklanacaktır. Askerlik yerleri saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Resmi açıklamada belirtilen tarih kesindir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır. Saat bazen tam zamanında bazen geç saatlerde olmaktadır. 98/2 Tertiplerin askerlik yerleri 13 Nisan 2018 tarihinde açıklanacaktır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 97/4 Tertipler İçin Yayınladığı Duyuru Metni

Aşağıda yer alan yazı 97/4 tertipler için yapılan yazılı açıklamadır. Buna benzer bir duyuru metni 98/1 celp dönemi için de yayınlanacaktır. 97/4 tertipler için yayımlanan duyuru metni şu şekildedir;

Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesinde 97/4 tertipler için bir duyuru yapılmış ve bu duyuruya göre 97/4 tertiplerin askerlik yeri 13 Ekim 2017 Saat 10:30’da açıklanacaktır.

1)  Kasım 2017 er celp döneminde silah altına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun 45’inci maddesi Uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2) Kasım 2017 er celp döneminde;

a. 1997 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi kasım 2017 olanlar,

b. celp dönemi kasım 2017 olmadığı halde, kasım 2017 celp döneminde silah altına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,

c. yasal nedenlerle askere sevkleri tehir edilenlerden sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden kasım 2017 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.

3) Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silah altına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 13 ekim 2017 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir

4. Kasım 2017 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:

a. birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 13 ekim – 01 kasım 2017,

(2) e-devlet üzerinden 13-26 ekim 2017 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

b. ikinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01-15 aralık 2017,

(2) e-devlet üzerinden 01-11 aralık 2017 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

Yükümlüler birinci grup için; e-devlet üzerinden 13-26 ekim 2017 (dahil), askerlik şubelerinden 13 ekim – 01 kasım 2017 dahil, ikinci grup için; e-devlet üzerinden 01-11 aralık 2017 dahil, askerlik şubelerinden ise 01-15 aralık 2017 (dahil) tarihleri arasında yaptırabileceklerdir. sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.

Kasım 2017 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 01 kasım 2017 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 15 aralık 2017 dahil, 02 ocak 2018 tarihinde sevke tabi olanlardan aynı gün sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.

6. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subay Askerlerin Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanacaktır. Bu duyuru metni uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almamalıdır. Lisans mezunlarının duyuru metni farklıdır.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
85 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

ÇANAKKALE 116 JANDARMA ACEMİLİK YERİM BURDAN GİDEN VAR MI ??
AYRICA 19 HAZİRAN DA TESLİM OLACAKTIM 10 TEMMUZ OLARAK DEĞİŞTİ DİYORLAR KESİN BİLGİ Mİ ?B

98 2 b Gurubu amasya merkeze gidecem sülüs kağıdını ne zaman alabilirim

gelme olm manisaya :D :D

selamın aleyküm 98/2 Manisa merkez piyade yazıyor.
muv özelliği:avcı çavuş yazıyor bilgi verirmisiniz teşekkür ederim.

e-devlet üzerinden asal sevk başvuru işlemlerini yapamadım. MSB’de kayıtlı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi adresim güncel değil ve il dışı. en yakın askerlik şubesine gidin yazıyor gittim adam adres değiştirilemiyor dedi. ne yapmam lazım kafam karıştı? sülüsü nasıl ne zaman alacam. 2-4 mayıs arası teslim. güncel olmayan adresse onaylatsam o adrese önemli bir şeyler gidecek?

Cümleten Selâmün aleyküm,
98/2 KIRKLARELİ LÜLEBURGAZ Buradan iletişim kuralım

65 NCİ MKNZ.P.TUG. KH. VE KH.BL. / KIRKLARELİ LÜLEBURGAZ / KIRKLARELİ
65 NCİ MKNZ.P.TUG.K.LIĞI ALB. CELAL DORA KIŞLASI EMNİYET VE MUHAFIZ TK. / KIRKLAELİ LÜLEBURGAZ / KIRKLAELİ

E devletten askerlik yerimi sorguladığımda kayıt yok bilgisi veriyor. normalde 88 lıyım ve mayıs ayında cıkar bılgısı verılmıstı kayıtlı oldugum ılce mayısta gonderıyor askerlık subesını aradıgımda agustos kasım celplerınde gonderılmek ıstedıgımı belırtıgım ıcın en erken agustos ayına atılmıssınız bılgısını verdıler. ıkı sorum olacak sımdı bana agustosta kesın cıkarmı yoksa kasıma atılır mıyım ve halen e devlette 4 mayıs 2018 tarıhıne kadar askerlıkle alakası yoktur ıbaresı duruyor bu nezaman guncellenır yada guncellenmez mı 4 mayıstan sonra sorun yasar mıyım ?

Bende 98/2 b grubu gidiyorum Ankara bamaga düştüm yerim belli oldu ama sevk kağıdımı çıkartamıyorum buna bir yanıt verirsenınız sevinirim ne yapmam lazım benim sevk başlangıç tarihinde yazıyor 18/6 haziranın 18 de teslim olmam lazım ama ben erken gitmek istiyorum buna bir çözüm bulun . bu arada tertiplerim ulaşsın 0555 059 1527 hayırlı teskereler şimdiden

Askerlik yeri

Selâmün aleyküm abi beni kütük silvan 98 2 kaldiriyor ben 3 ay önce muayene oldum bana Mayıs’ın 2 gidersin dediler ee devleten bakıyorum hiç birşey çıkmıyor bana yardımcı olurmusunuz lütfen saygilar

Ben ağustosta kadar bekliyemem niye öyle yapıyorlar

98/2 b erzincan 59 topcu alayı merkez olan varmı

Evet var kardeşim bende gidecem 59. topçu eğitim tugayı Erzurum/merkez onur akmaz kardeşim 98 2 bursadan çıkıcam ayın 2 mayıs 4 mayıs ta teslim

Selâmün aleyküm abi beni kütük silvan 98 2 kaldiriyor ben 3 ay önce muayene oldum bana Mayıs’ın 2 gidersin dediler ee devleten bakıyorum hiç birşey çıkmıyor bana yardımcı olurmusunuz lütfen saygilar

Merhaba arkadaşlar benimde acemi birliği 59. topçu er eğitim tugayı
ama sülüs kağıdımda kuvveti: jn.g.k.lığı
sınıfı:jandarma
hizmet şekli: er yazıyor ne anlama geliyor acaba..?

Başa dön tuşu