97/4 Uzun Dönem Askerlik

Bu yazımız 97/4 Uzun Dönem (12 ay) askerlik yapacak askerlere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Eğer 2017 yılı Kasım ayında uzun dönem olarak askere gidecekseniz o zaman siz de bir 97/4 tertip olarak tanımlanırsınız.  Yazımızı okuduktan sonra kafanıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletmeniz durumunda size sorunuzun cevabı detaylı olarak verilecektir.

Askere gidecek kişiler kısa dönem yada uzun dönem (asteğmenlik) ve uzun dönem (12 ay er) fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 adettir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya şubat, ya mayıs ya ağustos ya da kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir. Uzun dönem er olarak askere gidecek kişiler şubat celp döneminde askere giderse XX/1, mayıs celp döneminde askere giderse XX/2, ağustos celp döneminde giderse XX/3 ve kasım celp döneminde askere giderse XX/4 olarak tanımlanır. Yani bir kişi mesela 2017 yılının kasım ayında uzun dönem er olarak askere gidecekse bu kişinin askere 97/4 tertip olarak gider. 2017 Kasım ayında askere gidecek kişiler 97/4 tertiptir.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz.
Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.
Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.
97/4 Acemi Birliği Ne Zaman Açıklanır? 
97/4 Kasım celp döneminde askere gidecek uzun dönem erlerin acemi ve usta birlikleri Ekim ayının üçüncü haftası 15-21 Ekim 2017 tarihi içerisinde açıklanacaktır.

97/4 Askerler Ne Zaman Askere Gidecek?

Askerlik yerleri bir aksilik olmaması durumunda ekim ayının son haftası  açıklanır. Askerlik yeriniz açıklandığı zaman sülüs kağıdınızda A grubu yada B grubu olduğunuz yazar. Askere gideceklerin % 90’ına A grubu geri kalanlara ise B grubu çıkar.

– A grubu çıkacaklar 3-8 Kasım 2017 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar Aralık ayının ilk iki haftasında teslim olacaklardır.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
101 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba
87 doğumluyum 29 yaşını aştığım için öğrenciliğimin devam etmesine rağmen yoklama kaçağı olduğumu öğrendim, bugün gidip şubeye askerlik işlemlerini başlattın bende 4 sınıf iktisat öğrencisi olarak okuyor görünsemde uzun dönem askerlik yapacağım değil mi?
Bir de okul dondurulması sonrası şubenin verdiği şartlı askerlik durum belgesi nedir, ne işe yarar bana kazandıracağı bir avantaj var mı? Şube beni okul terk olarak kaydetti

Ben 97 doğumluyum ve tecili bozup askere gidicem şubatta gitme sansim var mı bide tecili nasıl bozcam diplomam yok

1.Uzun dönem için başvuru yaptıktan sonra çıkmazsa, kısa dönem yapmadan askerliği bir iki dönem daha tecil ettirmek mümkün müdür?
2.Asteğmen olduktan sonra rütbeli olarak askerde kalmak için gerekenler nelerdir, gerekli şartlara uygunsak kalabilme ihtimalimiz ne kadardır?

Merhaba lise mezunuyum ve tecıllıydım 4-5 gün önce askerlık subesıne gittim ve bana 2 hafta ıcınde sülüs belgeni almazsan yoklama kaçağı olacaksın derdiler ve ben ıslerımj hallarttım son olarak hastaneye sevk ettıler ve ben o hastanedekı ıslerımj halletsem sülüs belgemı alsam 2 gün sonra askere mı güderim acaba kafam çok karışık…

ustabirliği yerlerini nerden öğreneceğiz

Ya ben asteymen olmak istiyorum

HOCAM KOLAY GELSİN BEN İKTİSAST MEZUNUYUM UZUN DÖNEM VE KOMANDOLUĞU ÇOK İSTİYORUM GELME ŞANSIM NE KADAR BİRDE ŞUBATTA ÇOK ALIM VAR DİYE ŞUBATA ERTELEDİK ASKERLİĞİ UZUN DÖNEM GELME ŞANSIM NE KADAR

97 4 dağıtmlar bellimi

kardeşler 17 kasım sülüs alcam ben aralıktamı gitmiş oluyomm.a

ben tecilimi bozdurdum bana kasım ayında gidersin dediler şubeden ama sistemden bakıyorum hala yerim belli olmamış

Başa dön tuşu