97/4 Uzun Dönem Askerlik

Bu yazımız 97/4 Uzun Dönem (12 ay) askerlik yapacak askerlere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Eğer 2017 yılı Kasım ayında uzun dönem olarak askere gidecekseniz o zaman siz de bir 97/4 tertip olarak tanımlanırsınız.  Yazımızı okuduktan sonra kafanıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletmeniz durumunda size sorunuzun cevabı detaylı olarak verilecektir.

Askere gidecek kişiler kısa dönem yada uzun dönem (asteğmenlik) ve uzun dönem (12 ay er) fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 adettir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya şubat, ya mayıs ya ağustos ya da kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir. Uzun dönem er olarak askere gidecek kişiler şubat celp döneminde askere giderse XX/1, mayıs celp döneminde askere giderse XX/2, ağustos celp döneminde giderse XX/3 ve kasım celp döneminde askere giderse XX/4 olarak tanımlanır. Yani bir kişi mesela 2017 yılının kasım ayında uzun dönem er olarak askere gidecekse bu kişinin askere 97/4 tertip olarak gider. 2017 Kasım ayında askere gidecek kişiler 97/4 tertiptir.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz.
Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.
Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.
97/4 Acemi Birliği Ne Zaman Açıklanır? 
97/4 Kasım celp döneminde askere gidecek uzun dönem erlerin acemi ve usta birlikleri Ekim ayının üçüncü haftası 15-21 Ekim 2017 tarihi içerisinde açıklanacaktır.

97/4 Askerler Ne Zaman Askere Gidecek?

Askerlik yerleri bir aksilik olmaması durumunda ekim ayının son haftası  açıklanır. Askerlik yeriniz açıklandığı zaman sülüs kağıdınızda A grubu yada B grubu olduğunuz yazar. Askere gideceklerin % 90’ına A grubu geri kalanlara ise B grubu çıkar.

– A grubu çıkacaklar 3-8 Kasım 2017 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar Aralık ayının ilk iki haftasında teslim olacaklardır.

Google Arama Motorunda Arama Yap

Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur
101 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Bugün 10.30 da yedek subay sonuçları açıklanacaktı ses seda yok hala kesin açıklanır mı bugün?

merhaba ben 4 yıllık unıversıte mezunuyum ağustos 28 de tecılımı bozdurdum. askerlık yerımı sorguladığımda HAKKINIZDA HERHANGİ BİR SINIFLANDIRMA SONUCU BUUNMAMAKTIR DIYOR.. VE AYRICA ASAL SEVK SÜRESİ BİTMİŞTİR DIYOR .. bu durumda 20 ekımdemı bellı olcak ve hala bellı olmadıysa kesınlıkle kısa dönemmı gıdıcem ben .. asteğmen olarak yapmak ıstıyordum

ptt kartım hala gelmedi bursa ikametkah ne zaman gelir bilgisi olan varmı askerlik yerim acıklandı

Merhabalar. .
97/4 b grubu çanakkale düştüm ama sülüs e devlette gözükmüyor neden ?

Merhaba,İkamet ettiğim Çanakkale ili askerlik şubesi den aldığım 2 senelik tecil hakkım 31/12/2017 tarihinde dolmaktadır Milli Savunma Bakanlığının sitesinde kütüğüm olan İstanbul/FATİH askeri Şubesinin 2018 ağustos ayı celp dönemi alım yaptığını teğit ettim ama bu tecil yapan kişilerin içinde geçerli mi onu bilmiyorum şuan Ankara da çalışmaktayım herhangi bir askerlik şubesine gitsem celp dönemim ne zaman olur ????

Başa dön tuşu