2020 Yılı Askerlik Yoklama İşlemleri – Resmi Duyuru

Değerli ziyaretçilerimiz;

Asker Alma Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılında askerlik yoklamalarının, askere sevk işlemlerinin, askerlik muayenesinin, askerlik tecilinin nasıl ve ne zaman yapılması gerektiğine dair Resmi Duyuru metni yayımlandı. Bu duyuru metninde aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir. 2020 Yılında askerliği tecil edecekseniz yada askere gidecekseniz aşağıdaki duyuru metnini dikkatli bir şekilde okumanız faydanıza olacaktır.

2020 Yılı Yoklama İşlemlerine İlişkin Duyuru

1) 7179 sayılı askeralma kanunu gereğince, 2020 yılında yoklamaya tabi tutulacak yükümlüler tarafından yapılacak işlemler ve uygulanacak yoklama faaliyetleri müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2) 2020 yılında;

A) 01 ocak 2020 tarihinde askerlik çağına girecek 2001 doğumlu yükümlülerden öğrenim seviyesi lise mezuniyetinden aşağıda olanlar,

B) 7179 sayılı askeralma kanunu’nun 20’nci maddesi gereğince ertelemeleri 31 aralık 2020 tarihine kadar sona ereceklerden yoklaması olmayanlar 31 aralık 2020 tarihine kadar yoklamalarını yaptırmaları gerekmektedir.

3) Ayrıca 2001 ve daha yaşlı doğumlulardan;

A) Lise ve üstü seviyedeki öğretim kurumlarından mezun olanlar ile fakülte/yüksekokul terk durumunda bulunan veya ilişiği kesilenlerden erteleme hakkı bulunmasına rağmen erteleme hakkını kullanmadan veya erteleme süresi içerisinde silâhaltına alınmak isteyenler,

B) 7179 sayılı askeralma kanunu 20’nci maddesi gereğince 2020 yılı sonrasına kadar erteli durumda bulunanlardan, yoklaması olmayıp silâhaltına alınmak isteyenler, yoklamalarını yaptırmaları gerekmektedir.

4) Yükümlülerin, yoklamalarını yaptırmak maksadıyla, edevlet kapısı üzerinden başvuru yapmaları veya bizzat askerlik şubelerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

5) Yoklamalarını e-devlet kapısı üzerinden başlatacak yükümlüler; www.turkiye.gov.tr adresindeki asal yoklama işlemleri başlığı altında bulunan asal yoklama başvurusu linkinden, vesikalık fotoğraflarını yükleyip, gerekli formları doldurduktan sonra, T.C. Kimlik kartları ve varsa sağlık durumlarına ilişkin raporları ile birlikte kayıtlı bulundukları aile hekimlerine müracaat ederek yaptıracaklardır.

6) Yoklamalarını askerlik şubesi üzerinden başlatacak yükümlüler; TC kimlik kartları, varsa; öğrenim belgesi, sürücü belgesi, meslek veya sanatlarına ilişkin bonservis, sertifika, kurs belgesi ve sağlık durumlarına ilişkin raporları yanlarında bulunduracaklardır.

7) Yurt dışında bulunan yükümlüler yoklamalarını bulundukları yerdeki yurt dışı temsilciliklerimize veya yurt içinde en yakın askerlik şubesine başvurarak yaptıracaklardır.

8) Öğrenim seviyesi lise mezunu ve üstü olan yükümlülerden, erteleme hakkını kullanmak isteyenlerin, 31 aralık 2020 tarihine kadar dilekçe ve mezuniyet veya ilişik kesme belgeleri ile birlikte en yakın askerlik şubesine müracaat etmeleri veya e-devlet kapısı üzerinden başvurmaları gerekmektedir.

9) 2’nci madde kapsamında bulunan yükümlülerin 31 aralık 2020 tarihine kadar;

A) Mazeretsiz olarak yoklamalarını yaptırmamaları,

B) Mazeretlerini gösterir belgelerini askerlik şubelerinde veya yurtdışı temsilciliklerimizde bulundurmamaları halinde, 7179 sayılı askeralma kanunu’nun 21’inci maddesi gereğince yoklama kaçağı işlemine tabi tutularak, aynı kanun’un 24’üncü maddesi gereğince cezalandırılacaklardır.

10) 7179 sayılı askeralma kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince, bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Milli Savunma Bakanlığı  – Asker Alma Genel Müdürlüğü

Google'da Arama Yapmak İçin Aşağıdaki Formu Kullanabilirsiniz


Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
9 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Bende kilodan dolayı heyete çikmayı bekliyorum sizce e olur boy 163 kilo 97

Merhabalar şimdi ben asal yoklama işlemini yaptım ardındanda aile hekimimden muayene oldum ailehekimi onayladı. Peki ya şimde ne yapmam gerekiyor nasıl takip ederim askerlik tarihini

Askerlik hizmet tercihi vermen gerekiyor doğum tarihin kaç benimki 01.01.2001 tercihimi 1 şubat 2021 e verdi yani muhtemel sevk tarihi 1 şubat 2021

Merhaba 1 ay öncesine kadar 29 Nisana kadar askerlikle ilişiğiniz yoktur yazıyordu.Bugün baktım 6 Ağustos yazıyor.Ne zaman askere giderim?

Merhaba 1 ay öncesine kadar 29 Nisana kadar askerlikle ile ilişiği yoktur yazıyordu.Bugün baktım 6 Ağustos yazıyor.Ben askere ne zaman giderim?

Merhaba
Aile hekimi muayene sonrası hastaneye sevk etti. Hastaneye gittiğim de corona sebebiyle kurul kapalıydı. Bu konu da nasıl yol izlemeliyim.

Nasıl bir rahatsızlıktan dolayı hastaneye sevk ettiler öğrenebilir miyiz?

Merhabalar. Yedek astsubay tercihleri ne zaman açılıcak bi bilginiz varmı e devletten baktığımda nisan aynının sonuna kadar bi ilişkisi yoktur diyor.

24 nisanda belli olacak.

Başa dön tuşu