2019 Kasım Celp Döneminde Askere Gidecekler Burada Toplanıyor

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Kasım Celp döneminde silah altına alınacak ve askerliklerini bedelli asker, er, erbaş, yedek astsubay yada yedek subay olarak yapacak kişilerle ilgili bilgilendirme yapacağız. Yazımızda yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri  tahminen 23 Eylül 2019 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir.

[wpcdt-countdown id=”1619″]

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (er, erbaş, yedek astsubay, yedek subay) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

İllere göre celp belirlenme işlemi sadece o sene 20 yaşına yeni giren kişiler için geçerlidir. 20 Yaşından büyük olanlar ve tecilli olanlar için memleketin önemi yoktur. 20 Yaşına bu yıl girenlerin hangi celp döneminde askere alınacağı memlekete göre belirlenir. Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine https://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

7179 SAYILI ASKERALMA KANUNU’NA İLİŞKİN DUYURU (Resmi Duyurudur)

1. 7179 sayılı Askeralma Kanunu gereğince Askeralma Yönetmeliği yürürlüğe girinceye kadar yükümlüler tarafından yapılacak işlemler ve uygulanacak faaliyetler müteakip maddelerde
açıklanmıştır.

2. Yedek subay ve yedek astsubay olma hakkına sahip olanlar; a. 2019’da silahaltına alınmak isteyenlerden yoklaması olmayanlar 16-31 Temmuz 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden yoklamalarını yaptıracak ve bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

b. 2019’da sevke tabi olup yoklaması bulunanlar 16 Temmuz-31 Ağustos 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden bedelli askerlik, yedek subay, yedek
astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

c. İki veya üç yıllık meslek yüksek okulu mezunu yoklama kaçaklarından yedek astsubay olmak isteyenler, 31 Temmuz 2019’a (dahil) kadar yoklamalarını yaptıracaktır.

ç. Yedek subay ve yedek astsubay olarak seçilmeyen yükümlüler askerlik hizmetini erbaş/er olarak yerine getirecektir.

3. Bedelli askerlik hizmeti kapsamında;

a. Yararlanacak yükümlülerin başvuruları 16 Temmuz 2019’da başlayacak, kura işlemi 2020 Ocak ayında yapılacak ve duyurulacaktır. Hak sahiplerinin bir aylık temel askerlik
eğitimi için silâhaltına sevkleri 2020 Mart ayından itibaren başlayacaktır.

b. Kanunun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019’da (dahil) yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olanlar, ödemelerini 01 Kasım 2019’a (dahil) kadar; diğer hak sahibi
yükümlüler ise 31 Aralık 2019’a (dahil) kadar yapacaktır.

c. Bedelli askerlik 2019 yılı bedeli 33.230 (otuzüçbinikiyüzotuz) TL’dir. Ödemeler; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası
ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılacaktır.

4. 2019 yılı dövizle askerlik ücreti 5.442 (beşbindörtyüzkırkiki) Avro’dur. Mevcut uygulamaya devam edilecektir.

5. İdari para cezası alanlardan;

a. 26 Haziran 2019 (dahil) itibarıyla askerlik hizmetini tamamlayanlar ile silahaltında bulunanların,

b. 26 Aralık 2019’a (dahil) kadar silahaltına alınacakların ödenmemiş idari para cezaları tahsil edilmeyecektir.

6. 2020 yılında silahaltına alınacak 2000 doğumlular ve bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumlu yükümlüler 16 Temmuz-31 Aralık 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet üzerinden veya
askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat ederek bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

7. Bu duyuru 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kasımda Silah Altına Alınacaklara Dair 2. Duyuru:

Kasim 2019 siniflandirma döneminde silahaltina alinacak yedek subay ve yedek astsubay aday adaylari ile erbaş/erlere ait duyuru
1. Kasim 2019 siniflandirma döneminde silahaltina alinacak yedek subay aday adayi, yedek astsubay aday adayi ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, siniflandirma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açiklanmiştir.
2. Kasim 2019 siniflandirma döneminde siniflandirma nitelik listesine (snl), yedek subay aday adayi, yedek astsubay aday adayi ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden; 20 ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar yoklamasini yaptiranlar, erken sevk müracaatinda bulunan ve başvurusu kabul edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamindan çikartilanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (siniflandirilmamiş olanlar) alinacaktir.
3. Kasim 2019 siniflandirma döneminde; 20 ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar yoklamasi yapilan ve siniflandirma nitelik listesine alinan yükümlülerden askerlik hizmeti tercihini yaptirmayanlarin 31 ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar askerlik hizmeti tercihi işlemini e-devlet üzerinden veya en yakin askerlik şubesi başkanlikarina müracaat ederek yaptirmalari gerekmektedir. Askerlik hizmeti tercihi işlemini yapmayanlar mevcut bilgilerine göre siniflandirma işlemine tabi tutulacaklardir.
4. 7179 sayili askeralma kanununun 23’üncü maddesi gereği celp ve sevk dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanliğina müracaat edecektir.
5. Seçim ve siniflandirma sonuçlari millî savunma bakanliğinca 23 eylül 2019 tarihinde e-devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktir. Siniflandirilan yükümlüler tekrar siniflandirma işlemine tabi tutulmayacaktir.
6. Seçim ve siniflandirma sonucunda;
a. Bir ve iki buçuk aylik temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adaylari ile yedek astsubay adaylari 01 kasim 2019 tarihinde, er/erbaş statüsüne ayrilanlardan birinci celp ve sevk dönemine tabi olanlar 01 ekim 2019 tarihinde, ikinci celp ve sevk dönemine tabi olanlar 01 kasim 2019 tarihinde, üçüncü celp ve sevk dönemine tabi olanlar ise 02 aralik 2019 tarihinde tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.
b. Siniflandirma sonuçlari açiklandiktan sonra yükümlüler yukarida belirtilen sevk başlangiç tarihlerinden on beş gün öncesine kadar e-devlet üzerinden ve askerlik şubesi başkanliklarindan sevk evrakini alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evraki sadece askerlik şubesi başkanliklarinca verilecektir.
c. Yol ve iaşe parasi, e-devlet üzerinden sevk evrakini alan yükümlülere adrese dayali nüfus kayit sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanliğindan sevk evrakini alan yükümlülere ise sevk evrakini aldiği askerlik şubesi başkanliği ile eğitim birliği arasi esas alinarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapilan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt karti ile pttmatiklerden alabileceklerdir.
7. Seçim ve siniflandirma sonucu tertip edildiği sinif okulu/eğitim merkezlerine katilmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktir.
8. 7179 sayili askeralma kanununun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir. 9. Yükümlüler bu duyuru metnine https://asal.Msb.Gov.Tr internet adresinden ve trt teleteksten ulaşabilirler.  Milli savunma bakanliği  askeralma genel müdürlüğü
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
278 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Bana Birlik adına şöyle yazıyor. Usta birliği sonradan mı belli oluyor acaba?

ULŞ., PER.OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI EĞT.A.K.LIĞI 1 İNCİ ULŞ.EĞT.TB. KH. VE KH.TK./GAZİEMİR

aynen gardaş

Tekirdağ/Çorlu 66. Mekanize Zirhli Piyade Tugayi Kasim Ayi Var mi?

asal sevk başvurusu yapınca Sistemde kayıtlı sevk bilginiz bulunmamaktadır.Lütfen en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz.
hatası veriyor bilgisi olan ?

İS.OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI KH./NARLIDERE varmı buraya yolu düşen hemde 2 ekimde gidicem 1 haftam var ama benim için iyi oldu

Yanlışın var bu kadar erken gidemezsin evrak tarihi yazan yer senin sülüsun değil (gideceğin vakit değil )

celp ve sevk dönemim ekim 2019 sevk tarihi 01.10.2019 katılacağı tarih 03.10.2019 ben bir yanlışlık göremiyorum zaten celp dönemleri 1 ekim 1 kasım 2 aralık dı sanırım yeni sistemle beraber e devlette yazan bu tabi bi değişkenlik olmaz ise bu hafta içinde bakalım

Şanlıurfa Haliliye il jandarma komutanlığı çıktı ancak yedek astsubaylık başvurusunu kontrol ettiğim zaman “Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır.” yazıyor bu yedek astsubaylığa seçilemedim anlamına mı geliyor? Birde Şanlıurfa’da acemi birliği yokmuş şuan ben ne olarak gidiyorum yardımcı olabilecek var mı ? :)

6. Mekanize Piyade Komutanlığı – Orgeneral İzzettin Çalışlar Kışlası

Arkadaşlar bende usta birliği yazmıyor? Sizlerde durum nedir? Acaba aynı yerde mi yapıcam?

ısparta eğirdir dağ komando yedek subay braş 29
piyade

Bende Isparta terör mücadele merkez kotumanligi yedek astsubay haberleselim tertip

Hangi bölüm mezunusun

beden eğitm öğt sen

https://chat.whatsapp.com/H5twQt6o2ys6g9AQVd9zgo erzincan merkez 59 topcu varsa gelebilir

gruba katıl yaptım grup kapalı brom erzincan 59.topçu 2 aralık

İskenderun Deniz Üs Komutanlığı çıkanlar?

mayıs ayında muyenemi oldum tecil bozdurdum 02.12 aralık celbi cıktı normalmi sizce benden sonra yani temmuz ayında tecilini bozduran arkadaş kasım celbi cıkmış ekim kasım aralık celp dönemi var normalde bende ilk celp döneminde silah altına alınacaksınız yazıyordu 3. gruba atmışlar böyle sacmalıkımı olur

aynı problem bende de var asal şubeyi aradığımda şuan sevk tarihleri ile ilgili bir problem var Cuma gününe kadar Sevk yerleri değil ama sevk tarihlerinde düzenleme getirilebilir dedi. Umarım gelir çünkü Mayıs ayından beridir boş boş bekliyoruz Aralık ayına kadar da bekleyeceksen ölüm gibi.

Nihayet ya aynı benim durumda olan birini buldum ya kardeşim ben mayıs ayında tecilimi bozdurdum agustos ayında giderim diye tahmin ediyordum subedeki kasımda gidersin dedi tamam dedik onada razı olduk bugün girdim 2 aralık yazıyor kafayı yiyecem insallaah düzeltirler seninkidemi 2 aralık özgür bey bu arada malatya cıktı

Benim de 2 Aralık maalesef. Yer olarak Erzincan çıktı fakat inanın yer şuan hiç önemli değil benim için. Ben gelen iş teklifini reddedip 2 aydır askerlik bekliyorum kasıma hazırladım kendimi şimdi de aralık deniyor. Çok saçma ve düzeltilmesi lazım.

Cok üzücü bi durum bizim için anlıyorum seni aynı durumdayız sanırım kasım celbi B grubuna düştük normal celp tarihinden 45 gün sonra gidiyorlar buda bize denk gelmemiştir insallah cumaya kadar beklicem olmazsa yarın birde ben arasam asal şubeyi kesin olarak bi yanlışlık veya düzeltileceğini belirttimi

Asal subenin numarasını yazarmısınız

beyler erlik aralık, astsubay kasım

sende bi sorun var bende 31 mayısta tecili bozdurup aynı gün sağlık ocağına muayene olmuştum 3 ekimde askerim şimdi

Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma bulunmamaktadır yazıyor 12 ye kadar açıklanma durumu var mı arkadaşlar anlayamadım

Herkesin yerleri açıklandı er yerleştirme bakın olmadi yedek astsubay basvurduysan oraya bakabilirsin

hepsine baktım aynı yazı yazıyor

İki yerde de çıkmadıysa bir sonraki celb dönemine atlamıştır. en yakın şubeye başvur derim.

kac dogumlusunuz aygün bey veya muayene işlemlerinizi hangi ayda tamamladınız

94 doğumluyum 27 ağustosta başvuru yaptım 10 eylülde muayene oldum büyük ihtimal şubata attılar

ben mayısta bozdurdum tecili normalde mayıs 31 e kadar yoklama işlemlerini yaptıralnlar agustosta gidiyordu ben 20 mayısta gitmeme ragmen bana kasım da gideceksin dendi suandada aralıga atmışlar 2 aralık böyle bi sacmalık yok ben mayıstan beri geziyorum seninkide normal eylülde olduysan muayeneyi
subat mart bile olabilir her celp dönemi A grubu ile B grubujna ayrılıyormuş yukarda okuduysan b grubuna kalanlar 45 gün sonra gidiyormuş normal celp ayından sonra

geçmiş olsun ben de seninle aynı durumdayım @yasindemir

Askerlik durum belgesi sorgulamada ne yazıyor

Sınıf ve tertibat bekliyor

Benim de öyle, muhtemelen 2020 Şubat’a kaldık.

BKM. OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI BALIKESİR
VAR MI GİDECEK OLAN

İskenderun denizci varmi
Subaylik çıkmadı şans askerde deneyecem artik

Iskenderun denizci varmi

Başa dön tuşu
Kapalı