2019 Kasım Celp Döneminde Askere Gidecekler Burada Toplanıyor

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Kasım Celp döneminde silah altına alınacak ve askerliklerini bedelli asker, er, erbaş, yedek astsubay yada yedek subay olarak yapacak kişilerle ilgili bilgilendirme yapacağız. Yazımızda yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri  tahminen 23 Eylül 2019 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir.

[wpcdt-countdown id=”1619″]

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (er, erbaş, yedek astsubay, yedek subay) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

İllere göre celp belirlenme işlemi sadece o sene 20 yaşına yeni giren kişiler için geçerlidir. 20 Yaşından büyük olanlar ve tecilli olanlar için memleketin önemi yoktur. 20 Yaşına bu yıl girenlerin hangi celp döneminde askere alınacağı memlekete göre belirlenir. Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

7179 SAYILI ASKERALMA KANUNU’NA İLİŞKİN DUYURU (Resmi Duyurudur)

1. 7179 sayılı Askeralma Kanunu gereğince Askeralma Yönetmeliği yürürlüğe girinceye kadar yükümlüler tarafından yapılacak işlemler ve uygulanacak faaliyetler müteakip maddelerde
açıklanmıştır.

2. Yedek subay ve yedek astsubay olma hakkına sahip olanlar; a. 2019’da silahaltına alınmak isteyenlerden yoklaması olmayanlar 16-31 Temmuz 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden yoklamalarını yaptıracak ve bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

b. 2019’da sevke tabi olup yoklaması bulunanlar 16 Temmuz-31 Ağustos 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden bedelli askerlik, yedek subay, yedek
astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

c. İki veya üç yıllık meslek yüksek okulu mezunu yoklama kaçaklarından yedek astsubay olmak isteyenler, 31 Temmuz 2019’a (dahil) kadar yoklamalarını yaptıracaktır.

ç. Yedek subay ve yedek astsubay olarak seçilmeyen yükümlüler askerlik hizmetini erbaş/er olarak yerine getirecektir.

3. Bedelli askerlik hizmeti kapsamında;

a. Yararlanacak yükümlülerin başvuruları 16 Temmuz 2019’da başlayacak, kura işlemi 2020 Ocak ayında yapılacak ve duyurulacaktır. Hak sahiplerinin bir aylık temel askerlik
eğitimi için silâhaltına sevkleri 2020 Mart ayından itibaren başlayacaktır.

b. Kanunun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019’da (dahil) yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olanlar, ödemelerini 01 Kasım 2019’a (dahil) kadar; diğer hak sahibi
yükümlüler ise 31 Aralık 2019’a (dahil) kadar yapacaktır.

c. Bedelli askerlik 2019 yılı bedeli 33.230 (otuzüçbinikiyüzotuz) TL’dir. Ödemeler; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası
ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılacaktır.

4. 2019 yılı dövizle askerlik ücreti 5.442 (beşbindörtyüzkırkiki) Avro’dur. Mevcut uygulamaya devam edilecektir.

5. İdari para cezası alanlardan;

a. 26 Haziran 2019 (dahil) itibarıyla askerlik hizmetini tamamlayanlar ile silahaltında bulunanların,

b. 26 Aralık 2019’a (dahil) kadar silahaltına alınacakların ödenmemiş idari para cezaları tahsil edilmeyecektir.

6. 2020 yılında silahaltına alınacak 2000 doğumlular ve bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumlu yükümlüler 16 Temmuz-31 Aralık 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet üzerinden veya
askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat ederek bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

7. Bu duyuru 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kasımda Silah Altına Alınacaklara Dair 2. Duyuru:

Kasim 2019 siniflandirma döneminde silahaltina alinacak yedek subay ve yedek astsubay aday adaylari ile erbaş/erlere ait duyuru
1. Kasim 2019 siniflandirma döneminde silahaltina alinacak yedek subay aday adayi, yedek astsubay aday adayi ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, siniflandirma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açiklanmiştir.
2. Kasim 2019 siniflandirma döneminde siniflandirma nitelik listesine (snl), yedek subay aday adayi, yedek astsubay aday adayi ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden; 20 ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar yoklamasini yaptiranlar, erken sevk müracaatinda bulunan ve başvurusu kabul edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamindan çikartilanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (siniflandirilmamiş olanlar) alinacaktir.
3. Kasim 2019 siniflandirma döneminde; 20 ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar yoklamasi yapilan ve siniflandirma nitelik listesine alinan yükümlülerden askerlik hizmeti tercihini yaptirmayanlarin 31 ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar askerlik hizmeti tercihi işlemini e-devlet üzerinden veya en yakin askerlik şubesi başkanlikarina müracaat ederek yaptirmalari gerekmektedir. Askerlik hizmeti tercihi işlemini yapmayanlar mevcut bilgilerine göre siniflandirma işlemine tabi tutulacaklardir.
4. 7179 sayili askeralma kanununun 23’üncü maddesi gereği celp ve sevk dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanliğina müracaat edecektir.
5. Seçim ve siniflandirma sonuçlari millî savunma bakanliğinca 23 eylül 2019 tarihinde e-devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktir. Siniflandirilan yükümlüler tekrar siniflandirma işlemine tabi tutulmayacaktir.
6. Seçim ve siniflandirma sonucunda;
a. Bir ve iki buçuk aylik temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adaylari ile yedek astsubay adaylari 01 kasim 2019 tarihinde, er/erbaş statüsüne ayrilanlardan birinci celp ve sevk dönemine tabi olanlar 01 ekim 2019 tarihinde, ikinci celp ve sevk dönemine tabi olanlar 01 kasim 2019 tarihinde, üçüncü celp ve sevk dönemine tabi olanlar ise 02 aralik 2019 tarihinde tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.
b. Siniflandirma sonuçlari açiklandiktan sonra yükümlüler yukarida belirtilen sevk başlangiç tarihlerinden on beş gün öncesine kadar e-devlet üzerinden ve askerlik şubesi başkanliklarindan sevk evrakini alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evraki sadece askerlik şubesi başkanliklarinca verilecektir.
c. Yol ve iaşe parasi, e-devlet üzerinden sevk evrakini alan yükümlülere adrese dayali nüfus kayit sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanliğindan sevk evrakini alan yükümlülere ise sevk evrakini aldiği askerlik şubesi başkanliği ile eğitim birliği arasi esas alinarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapilan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt karti ile pttmatiklerden alabileceklerdir.
7. Seçim ve siniflandirma sonucu tertip edildiği sinif okulu/eğitim merkezlerine katilmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktir.
8. 7179 sayili askeralma kanununun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir. 9. Yükümlüler bu duyuru metnine https://asal.Msb.Gov.Tr internet adresinden ve trt teleteksten ulaşabilirler.  Milli savunma bakanliği  askeralma genel müdürlüğü

Google'da Arama Yapmak İçin Aşağıdaki Formu Kullanabilirsiniz


Daha Fazla Göster
Subscribe
Bildir
278 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba askerlik yeri ne zaman aciklaniyor

15-23 eylül arası e-devletten açıklanacaktır.

Herkesin aciklaniyor deilmi son celpmi

15 eylül değil diye biliyoryum 23 den sonra diye heralde bro

Mesela b grubuna kalanda aciklaniyormu

arkadaşalar şimdi 23 eylülde sınıflandırma duyurulacak dendi ya şimdi 23 eylülde kasımda askere gideceklerin kısa mı uzun mu yedek subay mı ast subay mı er mi olarak gideceğimi açıklacak? ( admin yardım)

Admin değilim ama evet. Doğru anlamışsın.

Biyomedikal cihaz teknolojisinden mezunum
Akademik ortalama 3.30 dur önlisans mezunuyum buna bağlı olarak mesleğimle ilgili halk eğitimden kurs ve sertifikam mevcuttur
Yedek astsubay çıkma ihtimali nedir çıkarmı yoksa çıkmazmı? Yorumumu cevaplayan herkese teşekkürler…

Ben 17 ağustosta e devletten tecil bozdurma işlemini yaptım fakat 21 ağustosta muayene oldum. Durum belgesinde de 31/08/2019 tarihine kadar askerlikle ilişkisi yoktur ve “sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor” kasım celbine mi gideceğim bilen var mı?

Evet aynen öyle kasımda gitcen hayırlı olsun

Merhaba iyi günler ben Kasım 2019 celp döneminde askere gitme için tecilimi bozdurdum. Fakat 30.06.2020 tarihine kadar askerlik ile ilişiğiniz bulunmamaktadır yazısı askerlik durum belgesi sayfasında karşıma çıkıyor. Önemsememeli miyim yoksa askerlik şubesinden işlem yaptırmam gerekiyor mu?

Yaptırman gerekiyordu ama 31 ağustos son gündü. Maalesef kaçırdınız. Tecilinizi bozup balvuru yaparsanız şubat celbinde gidersüniz. Hoşça kalın

Ben ağustosun 8 inde hizmet tercihi yaptim kasimda gideceksin dediler bana bugunde yanlislikla yani 3 eylülde asal hizmet tercihini
güncelledim celp dönemim ertelenirmi

Askerlik durum belgesini e-devletten sorgula ? orda gün/ay/yıl şeklinde bir tarih yazılı olup ne zamana kadar “askerlik yönünden sorun teşkil etmediğin”yazılıdır. Kasım 2019 değilse ertekenmiştir. Sen de Bay Psikolog sorusuna cevap verebilir misin?

Her hangi bi tarih yazmıyo sadece sınıf ve tertibat bekliyor yaziyo

B
Gun ay yil yazmıyo sadece sınıf ve tertibat bekliyor yaziyo

Arkadaşlar merhaba, ben de kasımda askerim. Yedek subay başvurusunda bulundum. Diploma dinotum 3.88 ve iyi bir devlet üniversitesinden mezun oldum. 175 cm ve 70 kg ölçülerim. Psikoloğum. Çıkma ihtimali nedir, admin ve diğerleri?

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum şu an itibariyle

3.88 nedir yaw :) hayırlısı olsun

Alınma ihtimalim nedir hocam yrdek subaylık için

şans bir kuralı yok

Şimdiden tebrik ediyorum,hatta sınıfın ya deniz kuvvetleri ya da hava kuvvetleri olur, bende psikolojik danışmanım şimdiye kadar birçok arkadaşıma çıktı, tabi ki çıkmayanlarda oldu ama sayısı bir elin parmağını geçmez, geçen yıl kasım ayında giden psikolog arkadaşlarım var 5 kişi başvurdular ve 5’i de kazandı, 130 psikolog+ 130 pdr’ci aldılar geçen kasımda.

Çok çok teşekkür ederim. Umut aşıladınız. Siz kasım celbi için başvurdunuz mu yoksa halihazırda yedek subay mısınız?

Kasım Celbi için başvurdum, ama çok sayıda görev almış ve aktif olan arkadaşım var dediğim gibi.

Çok sevindim. İnşallah tanışırız askerde. Ehil olan ve olmayan insanlar her meslekte varlar. Sertifikam yok,formasyonum yok (alanınıza müdahil olmayı etik bulmuyorum!) Ama çok iyi bir akademik geçmişim var. Bu beni ehli yapar mı bilmiyorum gerçi buna nasıl karar verilir tartışılır ama dediğiniz gibi alanda vasat insan var her mrslekte olduğu gibi.

Tanışırız mutlaka, ben size ulaşırım buradan,başarılar dilerim

Yedek subay seçminde gözetilen ölçütler neler? Diploma notu etkiler mi? Seçilemiyen arkadaşlarınızdan ortalaması yüksek olan var mıydı? Cinsel yönelimim farklı benim.

Psikolog bir arkadaşımın ifade ettiği bazı kriterler şunlar; Boy kilo indeksi önemli, tutarlı olması gerekir, siyasi geçmiş,ağır disiplin suçları olmamalı, ayrıca yabancı dil avantaj, master mezunu olmak avantajlar arasında. Şunu da belirtmek isterim gerçekten çok niteliksiz kişiler bile şuan da görevlendirilmiş, umarım bu dönemde mesleğinin ehli kişiler daha çoğunlukta olur. Ben de kasım celbi için başvurdum. Görevde olan meslektaşlarımla sohbet ettiğimizde, ortalaması iyi olan arkadaşların hava ve deniz kuvvetlerine alındığını, ortalaması normal seviye ve alt seviye olanların ise kara kuvvetleri sınıfında yer aldıklarını söylediler, diploma notunun etkisinin olduğunu ifade ettiler, ama sistem yine de random olarak ta bazı düşük notu olanları seçiyormuş. Geçen yıl kasım döneminde giden bir arkadaşım 2.50’nin altında birisine denk gelmediğini söyledi. Cinsel yöneliminin farklı olması seçim… Read more »

Çok sağ olun. Aslında cinsel yönelimimin normlara uymayışından ötürü askeriyede sorun yaşayabilceğimi ifade etmek istemiştim. Yazdıklarınız çok kıymetli. Benim ort. 3.58 bakalım. İnşallah olur.

Yedek subaylık çıktı bana ?

Tebrik ediyorum, banada çıktı, Kara Kuvvetlerindeyim, çok güzel anılarımız olacak.

Yedek Subaylığı tercih sıralamasında 2. sırada olmasına rağmen çıkma ihtimali nedir? Veya tercihi değiştirebilir miyiz?

1. astsubay iki yedek subay 3 er/erbaş mı yaptın

1. Er /erbaş , 2. Y.Subay , 3. Y.Astsubay

kasım celbi için bu sıralamayı değiştirebilir miym? Yoksa tarihi geçti mi?

paşam geçtı ya sen niye er erbaş ilk sıraya koydun ki zaran y.subay olmassa . y.astsubay oda olmasa er erbaş garanti idi niye böyle bir şey yaptın ki

Kardeş uzun dönem 12 ay çok gibi gelmişti ilk etapta ama düşününce yedek subay yapmak daha mantıklı gibi.Sıralamam Y.Subay – Er-Y.Astsubay olabilirdi geçti artık :)

he valla hayırlısı olsun :)

merabalar
kasımda askere gidiyorum
lisans mezunuyum beden eğt öğtr
gano 2.86
futbol antrenörlük ve can kuranlık belgem var meslekçi olabilir miyim?
yada y.subaylık tek istedim çıkma ihtimali var mı?,

Neden olmayasın ?

umarım inş

Yerler 23 Eylül deniyor ama gerçeklik payı nedir ?

Okan gardaşım bende kasımda gidiyom bende 23 de beli olaçak biliyom hayılısı okan gardaşım

Bir yerde 10 ekim 10.30 da açıklanacak diyor çoğu yerde 23 eylül yazıyor
Ben ekim olacağını öngörüyorum.

Başa dön tuşu