2019 Yılı Celp Dönemleri

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Mezun Olmadan Başvuru Yapıp Kısa Dönem Olarak Ağustos Celp Döneminde Askere Gitme

Sağlık Sorunu Olanların Bedelli Askerlikten Faydalanması

2019 Kasım Celp Döneminde Askere Gidecekler Burada Toplanıyor

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Kasım Celp döneminde silah altına alınacak ve askerliklerini bedelli asker, er, erbaş, yedek astsubay yada yedek subay olarak yapacak kişilerle ilgili bilgilendirme yapacağız. Yazımızda yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri  tahminen 18 Ekim 2019 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (er, erbaş, yedek astsubay, yedek subay) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

İllere göre celp belirlenme işlemi sadece o sene 20 yaşına yeni giren kişiler için geçerlidir. 20 Yaşından büyük olanlar ve tecilli olanlar için memleketin önemi yoktur. 20 Yaşına bu yıl girenlerin hangi celp döneminde askere alınacağı memlekete göre belirlenir. Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine https://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

7179 SAYILI ASKERALMA KANUNU’NA İLİŞKİN DUYURU (Resmi Duyurudur)

1. 7179 sayılı Askeralma Kanunu gereğince Askeralma Yönetmeliği yürürlüğe girinceye kadar yükümlüler tarafından yapılacak işlemler ve uygulanacak faaliyetler müteakip maddelerde
açıklanmıştır.

2. Yedek subay ve yedek astsubay olma hakkına sahip olanlar; a. 2019’da silahaltına alınmak isteyenlerden yoklaması olmayanlar 16-31 Temmuz 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden yoklamalarını yaptıracak ve bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

b. 2019’da sevke tabi olup yoklaması bulunanlar 16 Temmuz-31 Ağustos 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden bedelli askerlik, yedek subay, yedek
astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

c. İki veya üç yıllık meslek yüksek okulu mezunu yoklama kaçaklarından yedek astsubay olmak isteyenler, 31 Temmuz 2019’a (dahil) kadar yoklamalarını yaptıracaktır.

ç. Yedek subay ve yedek astsubay olarak seçilmeyen yükümlüler askerlik hizmetini erbaş/er olarak yerine getirecektir.

3. Bedelli askerlik hizmeti kapsamında;

a. Yararlanacak yükümlülerin başvuruları 16 Temmuz 2019’da başlayacak, kura işlemi 2020 Ocak ayında yapılacak ve duyurulacaktır. Hak sahiplerinin bir aylık temel askerlik
eğitimi için silâhaltına sevkleri 2020 Mart ayından itibaren başlayacaktır.

b. Kanunun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019’da (dahil) yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olanlar, ödemelerini 01 Kasım 2019’a (dahil) kadar; diğer hak sahibi
yükümlüler ise 31 Aralık 2019’a (dahil) kadar yapacaktır.

c. Bedelli askerlik 2019 yılı bedeli 33.230 (otuzüçbinikiyüzotuz) TL’dir. Ödemeler; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası
ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılacaktır.

4. 2019 yılı dövizle askerlik ücreti 5.442 (beşbindörtyüzkırkiki) Avro’dur. Mevcut uygulamaya devam edilecektir.

5. İdari para cezası alanlardan;

a. 26 Haziran 2019 (dahil) itibarıyla askerlik hizmetini tamamlayanlar ile silahaltında bulunanların,

b. 26 Aralık 2019’a (dahil) kadar silahaltına alınacakların ödenmemiş idari para cezaları tahsil edilmeyecektir.

6. 2020 yılında silahaltına alınacak 2000 doğumlular ve bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumlu yükümlüler 16 Temmuz-31 Aralık 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet üzerinden veya
askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat ederek bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

7. Bu duyuru 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar

30
Konuyla İlgili Soru ve Görüşlerinizi Paylaşın!

14 Comment threads
16 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
  Subscribe  
Bildir
Er Ar

Merhaba
Askerlik hizmet tercihimi değiştirebilir miyim

Can

Selamlar. Ben bu önlisanstan 2020 temmuz da mezun olacağım 2020 kasımda gitmeyi planlıyorum. Yukarıda 2020 de askere alınacak adayların 2019 yıl sonuna kadar tercihlerini yedek subaylık astsubaylık tercihlerini vs yapması gerekiyor diyor. Ben okuyorum henüz ben de yapmak zorunda mıyım yedek astsubaylık istiyorum

Ahmet

Merhabalar,

– E-devlette 25/04/2019 tarihine kadar askerlik yükümlülüğü yoktur ibaresi var bu nedir?
– Kasım döneminde askere gideceğim ve şubede verilen kağıtta Sevk tarihi 01.10.2019 yazmaktadır. Bu tarihin önemi nedir?

Bilen birisi cevaplayabilirse sevinirim.

fatih mustafa kılıç

yaş kaç

Ahmet

24 yaşındayım

fatih mustafa kılıç

geri sayımı düzeltin tarih değişti 23 eylül oldu

Kadir

23 eylül neyin tarihi

Ahmet

Asal’ın kendi sitesinde 23 eylülde sınıflandırmaların açıklanacağı söylendi.

Kadir

2 3 hafta oluyo tecili bozalı 93lüyüm.Ekimde askere alma ihtimalleri varmı ? Yedek subaylık felan tercih etmedim er olarak

Halid ÇINAR

İyi günler, okulumu yeni bitirdim ve kasımda askere gitmek istiyorum son başvuru tarihi 31 Ağustos gösteriyor ama bir yerde 20 Ağustos son tarih diyor, şuana kadar herhangi işlemde yapmadım benim için son gün 31 mi oluyor 20 mi?

Ali kapıcı

Evet, 20ağustos son. Bir an önce askerlik şubesine git.

HÜSAMETTİN KÜÇÜKKULA

yedek astsubaylık için kasım celbi 1 kasım tarihinde diye biliyorum. 1 ekimde de var ayrı olarak biz yedek astsubay aday adayı olarak 1 kasımda oluyordu değilmi yanlış mı biliyorum???

Uğur Avıncı

Tecil kalktıktan sonra askeri hizmet işlerimden yedek astsubaylık başvurunuzu yapabilirsiniz son başvuru 20 Ağustos arkadaşlar

Emre Akın

Celp dönemi Temmuz’dan sonra her ay olacak demişti Milli Savunma Bakanı Haziran ayında. Bu durum şuan gerçekleşmedi mi ?

Vatansever

2020 ocaktan itibaren diye duydum ben

Feridun Toprak

Tecil kağıdında Celp dönemi olarak Kasım yazıyor.. Eylül-Ekim gibi askerlik şubesine gidip başvursam Kadım da mı askere giderim yoksa sonraki celp dönemine mi kalıyorum?

yds

Ağustos sonuna değin başvurmalisin

yds

20 ağustos a kadar yani başvurmalısınız

ZEKİ KÖKSALDI

31.12.2022 yılına kadar tescilliydim ancak geçen gün askerlik yoklaması yaptım ve bugunde askerlik için sağlık ocağından muayenemi yaptım . Yedek subaylık için herhangi bir tercihde bulunmadım tercihde bulunmam için ASAL Askerlik Hizmet Tercih İşlemlerine giriyorum ‘Askerlik hizmeti tercihi yapmak için öncelikle ASAL Yoklama Başvurusu hizmetini kullanmanız gerekmektedir.’ cevabı geliyor sebebi nedir acaba ,Yedek subayık için tercih yapamıyacakmıyız ? Son olarak askerlik yoklaması yaptıgımızda tescil kalkmış olmuyormu ?

cveplayan

kardes bendede açılmıyordu hizmet tercih kısmı muayene filan olduktan sonra subedeki işlemler biraz uzun sryo oyuzden bir kaçgun sonra tecilini kaldryolar ve tercih kısmıda açılıyor

ZEKİ KÖKSALDI

aynen bugun sabah e devletten kontro ettim tercih açılmış tercih yaptıktan sonra herhangi bir işlem kalmıyor galiba

Psikolog Mehmet Fatih

Merhaba , Psikoloji bölümünden haziran 2019 da mezun oldum. Yedek Subaylık yapmak istiyorum. Asal Yoklama Başvurumu yaptım. Edevlet Askeri Hizmet Sistemini açtı ancak celp dönemi için Kasım Ayı 2019 tercihi bulunmamaktadır. 2020 yılı için tercih sıralaması yapılabiliyor. Kasım ayı celp tercihini nasıl yapabilirirm

türkiye

Şubat celbinde gidecen sen o halde

Psk.Dan F.N

Merhaba, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden, haziran ayı itibariyle 2.90 ortalama ile mezun oldum. Yedek subaylık için çok hevesliyim, şimdiye kadar başvurup ta gelmeyen arkadaşım olmadı, sizce kasım riskini göze almalı mı? yoksa şubat daha mı mantıklı? son olarak 31 ağustosa kadar mı sürem var tam anlayamadım?

Ali kapıcı

Biraz da şans meselesi yds lik

Mikail akyl

Aile hekimine gittim hallettim ama sistemde hata var diyor bakım var diyor son tarihte yaklasıyor ne yapmam lazım

yardım sever

sürekli bak ben dün hallettim bende aynı sorunu yaşıyordum dün açıldı.

çözüm arayan

bende aile hekiminden muayenemi hallettim takkip kısmında bakım var dyor kardes

eren

merhabalar 2020 aralık ayına kadar tecilliyim tecili bozdurup kasımda askere gitmek istiyorum bursa osmangaziye bağlıyım fakat listede ağustos gösteriyo ben ne zaman tecili bozdurmalıyım kasımda askerlik için

yardım sever

bugün itibari ile artık zaten kasımda gidebilirsin askere en erken