2018 Celp Dönemleri

Celp Kelimesinin Terimsel Açıklaması:

Celp kelimesinin anlamı huzura çağırmak, bir yere davet etmek, kendine çekmektir. Askeri terim olarak celp ise askere çağrılma işlemine verilen addır. 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre ocak ayı itibariyle 20 yaşından gün alan erkeklerin tamamı eğer kişinin eğitim yada sağlık gibi geçerli mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır ve bu askere gitme işlemi de celp dönemlerinde olur. Yani diyelim ki siz 20 yaşından gün aldınız ve mazeretiniz de yok yada tecil işleminiz bitti ve askere gitme zamanınız geldi. İşte bu noktada askere alım işlemi yapılıyor. Askere alım işlemine de celp dönemi deniliyor.  İşte bu durumda tecilim bitti, ben askere geldim diye hemen askerliğe başlayamıyorsunuz. Askerliğe alım yılın şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında gerçekleşmektedir. Bu dönemler dışında kafanıza göre askerliğe başlayamazsınız. İşte bu şubat, mayıs, ağustos ve kasım gibi askere alma dönemlerine celp dönemleri denilmektedir.

Kaç Celp Dönemi Var?

Askere gidecek kişiler kısa dönem yada uzun dönem (asteğmenlik veya 12 aylık er) fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 dönemdir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya şubat, ya mayıs ya ağustos ya da kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

2018 Yılı Celp Dönemleri

2018 Yılında Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celp dönemleri vardır. Kişi bu dönemler dışında askere gidemez. Bu kanunen mümkün değildir. Askere gitmek isteyen bir kişi bu dönemlerden birinde askere gitmek zorundadır.

Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos

Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Bu tarihler kesin tarihlerdir ve bu tarihlerden sonra başvuru yaparsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve planladığınız zamanda askere gidemezsiniz. Hangi celp döneminde askere gitmek istediğinize karar verdiyseniz başvuru tarihinizi ona göre ayarlamalısınız. Bu tarihlerden sonra başvuru yapmanız durumunda istediğiniz celp dönemini kaçırırsınız. Hatta işi garantiye almak için kafanızda bir celp dönemi varsa o celp dönemi son başvuru tarihinden en az 10 gün önce askerlik şubesine gidiniz. İşi garantiye almış olursunuz… Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.

 Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.

 Askere Erken Sevk Nedir?

Henüz celp dönemi gelmemiş kişiler istekleri halinde gitmeleri gereken celp döneminden daha önceki celp dönemlerinde askere gidebilirler. Bu durumda kişinin askerlik şubesine gidip askere daha erken ki celp döneminde askere gitmek istediğini bildirmesi gerekir. Celp erkene alma işlemi yani askere erken sevk olma işlemi sıkça uygulanan bir işlemdir fakat bu başvurular her zaman uygun bulunmaya da bilir. O dönem çok sayıda askere gitme başvurusu yapılırsa sizi erken sevk etmeyip kendi celp döneminizi beklemenizi söyleyebilirler.

İllere Göre 2018 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. İlgili siteye ve 2018 yılı memlekete göre celp dönemlerine http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

707 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Merhaba ben 1999 doğumluyum asal sorularını cevaplarken bunları yapıp onayladım Askerliğinizin Ertelenmesini İstiyor Musunuz? : HAYIR
Askerlik Şubesinin Genel Celp Döneminde Silah Altına Alınmak İstiyorum
: HAYIR
celp dönemi sıralamasında 2020 çıktı 2020 demi gideceğim ?

Ben ocak ayinda tecilimi çözdüm ek 2 öğrenci paketim vardı bozdum şubata gidecen dedi ama ismim kağıta yok dedi ne zaman giderim acaba daha önce yerim belliydi sivas a çıkmıştı ne zaman giderim acaba

tecili bozdurup mayıs celbine başvuru yaptık diyelim, sonra tekrar tecil ettirebilir miyiz?

MERHABA 96 DOĞUMLU ÖN LİSANS MEZUNUYUM TECİLİMİ KASIM AYINDA BOZDURDUM BELGEDE ŞUBAT DÖNEMİ YAZIYOR MAYISA KALMA İHTİMALİ VAR DİYE DUYDUM DOĞRU MU ACABA. ASKERLİK DURUM BELGESİNE BAKTIGIMDA 31,01,2019A KADAR SAKINCASI YOKTUR YAZIYOR. SİZCE ŞUBATTA MI GİDERİM MAYISTA MI? CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKURLER.

Merhaba, 91 doğumluyum tecilim 31.12.2018 e kadar devam ediyor bu ay içerisinde gidip muayene olsam ne zaman askere giderim ?

Merhaba. Normalde 2019 Kasımda biten tecilimi, şubatta askere gitmek üzere 28 Kasımda bozdurdum. Sonra araya başka şeyler girdi ve tekrar tecil yaptırmam gerekiyor. Askerlik şubesindeki memur, Tekrar Tecil işlemini şehirler açıklanınca yaptırabilirsiniz(Ocak ortasında) dedi, bir yerde de Aralık sonuna kadar tecil yaptırman gerekiyor dediler.

Yoğun olduğum için şubeye gidemedim. Yoksa 1. ağızdan bilgi almak varken işimi şansa bırakmayı sevmem. Kesin bilgisi olan var mı acaba? Teşekkürler.

merhabalar ben 95 dogumluyum 2017 de yoklama kacagı durumuna düstüm ve tecil hakkımı kullandım simdi aralık bitimi tecil hakkım bitiyor yoklama islemlerine basladım beni direk sevk mi ederler yoksa celp dönemi beklermiyim

Merhaba arkadaslar 15.08.1996 dogumlugum 2016 yilinda tecil yaotim ve tecilim 31.12.2018 tarihinde sona eriyor 2019 ocak 1 de muayene olcam ne zaman askere giderim arkadaslar

merhaba arkadaşlar , 01.11.1996 doğumluyum, 4yıllık üniversitemi 2018haziran’da bitirdim ve e-devlette 01.02.2019 tarihine kadar tecilli gözüküyorum fakat e-devlette “son yoklamaya tabii” diye bir mesaj da çıkıyor aynı zamanda.Şubat’ta askere gitmek istiyorum, 1-2 hafta içinde tecili bozup muayene olsam şubat ayına alırlar mı beni ? Mayıs’a kaldığım taktirde dilekçeyle vs bu durumu Şubat olarak değiştirebilir miyim?

arkadaslar 2016 da mezun oldum. tecil işlerinı unuttum 2017 de gbt den yoklama kaçagı çıktım askerlik subesıne gıdıp 31.12.2018 e kadar tecil ettirdim. Dün askerlik şubesıne gıttım memur bana dedı kı 20 sınde muayene olup 2 ocakta askersin. kafam çok karıstı subatta gitmem gerekmiyor muydu? ltfen bilen arkadasşlar yorum yapsın

Başa dön tuşu