2018 Celp Dönemleri

Celp Kelimesinin Terimsel Açıklaması:

Celp kelimesinin anlamı huzura çağırmak, bir yere davet etmek, kendine çekmektir. Askeri terim olarak celp ise askere çağrılma işlemine verilen addır. 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre ocak ayı itibariyle 20 yaşından gün alan erkeklerin tamamı eğer kişinin eğitim yada sağlık gibi geçerli mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır ve bu askere gitme işlemi de celp dönemlerinde olur. Yani diyelim ki siz 20 yaşından gün aldınız ve mazeretiniz de yok yada tecil işleminiz bitti ve askere gitme zamanınız geldi. İşte bu noktada askere alım işlemi yapılıyor. Askere alım işlemine de celp dönemi deniliyor.  İşte bu durumda tecilim bitti, ben askere geldim diye hemen askerliğe başlayamıyorsunuz. Askerliğe alım yılın şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında gerçekleşmektedir. Bu dönemler dışında kafanıza göre askerliğe başlayamazsınız. İşte bu şubat, mayıs, ağustos ve kasım gibi askere alma dönemlerine celp dönemleri denilmektedir.

Kaç Celp Dönemi Var?

Askere gidecek kişiler kısa dönem yada uzun dönem (asteğmenlik veya 12 aylık er) fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 dönemdir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya şubat, ya mayıs ya ağustos ya da kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

2018 Yılı Celp Dönemleri

2018 Yılında Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celp dönemleri vardır. Kişi bu dönemler dışında askere gidemez. Bu kanunen mümkün değildir. Askere gitmek isteyen bir kişi bu dönemlerden birinde askere gitmek zorundadır.

Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos

Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Bu tarihler kesin tarihlerdir ve bu tarihlerden sonra başvuru yaparsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve planladığınız zamanda askere gidemezsiniz. Hangi celp döneminde askere gitmek istediğinize karar verdiyseniz başvuru tarihinizi ona göre ayarlamalısınız. Bu tarihlerden sonra başvuru yapmanız durumunda istediğiniz celp dönemini kaçırırsınız. Hatta işi garantiye almak için kafanızda bir celp dönemi varsa o celp dönemi son başvuru tarihinden en az 10 gün önce askerlik şubesine gidiniz. İşi garantiye almış olursunuz… Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.

 Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.

 Askere Erken Sevk Nedir?

Henüz celp dönemi gelmemiş kişiler istekleri halinde gitmeleri gereken celp döneminden daha önceki celp dönemlerinde askere gidebilirler. Bu durumda kişinin askerlik şubesine gidip askere daha erken ki celp döneminde askere gitmek istediğini bildirmesi gerekir. Celp erkene alma işlemi yani askere erken sevk olma işlemi sıkça uygulanan bir işlemdir fakat bu başvurular her zaman uygun bulunmaya da bilir. O dönem çok sayıda askere gitme başvurusu yapılırsa sizi erken sevk etmeyip kendi celp döneminizi beklemenizi söyleyebilirler.

İllere Göre 2018 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. İlgili siteye ve 2018 yılı memlekete göre celp dönemlerine http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

707 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Benm tecilim 2018 Aralık 31 de bitiyo…Ocak ayının ilk haftası şubeye giteyit düşünüyorum askere gidiş için Şubat ayı celp dönemi tercihi yapabilir miyim

hayır maalesef yapamazsın.Şubat ayında gitmek istiyorsan 30 kasımdan önce başvuru yapman gerekiyor

tecilin 31aralıkta bitiyorsa o tarihten önce gitmen lazım askerlik şubesine. Yoksa cezası var diye biliyorum dostum iyi araştır

yorumlarda çaresizlik görüyorum :D hepimiz gideceğiz beyler kaçışı yok bunun ben tecili bozdursam şimdi ne zaman giderim

23.12.1999 doğum tarihim bu merak ettiğim için soruyorum tahminen ne zaman askere giderim

ben askerlik şubesine dilekçe yazıp, şimdi tecilimi bozun ve beni şubata bırakmadan hemen askere alın diyebilir miyim? böyle bir hakkım var mı? internette araştırdım, sağlıklı bir sonuç bulamadım. planlarım yolunda gitmedi, işsiz kaldım, şubata kadar evde oturamam. iş bulmak da şimdilik çok zor. lütfen bilen arkadaşlar mesaj atsın.

maalesef dostum öyle bir şansın yok kasım ayı içinde başvurunu yapıp muayene olduğunda ancak en erken şubat döneminde askere alınırsın.

Eyvallah hocam. Tecilimi dün bozdurdum. İş bulursam tekrar tecilimi yenileteceğim yoksa şubatta askerim.

Selam herkeze bugun subeye gittim muaynemi oldum subat ayi gidecegimi dusunmustum ama mayise sevk ettiler aceba neden boyle yaptilar

ben askerlik şubesine dilekçe yazıp, şimdi tecilimi bozun ve beni şubata bırakmadan hemen askere alın diyebilir miyim? böyle bir hakkım var mı? planlarım yolunda gitmedi, işsiz kaldım, şubata kadar evde oturamam. iş bulmak da şimdilik çok zor. lütfen bilenler yazsın.

Benim tescilim aralık 31 ‘inde bitiyor şubat celbi için son tarih kasım ayı başvuruda bulunmazsam herhangi bir problem olurmu

benim tecilim ocak ayında bitiyor ben ise mayıs ayında askere teslim olmak istiyorum o sürede kaçak sayılır mıyım yani arada 4 ay kadar bi şey var

ocakta tecilin bittiğinde git muayeneni ol zaten mayısta gönderirler.

merhaba benım tecılım aralık 31 de subatta askere gıtmem ıcın ne yapmam gerek

şubatta askere gidebilmen için 30 kasımdan önce muayene olup basvurmanız gerekiyor kasımdan sonra başvurursanız mayısa kalırsınız

Merhaba,ben temmuz da sevk basvurumu yapmıştım şubedeki çalışan en geç kasım celbinde askere gidersiniz demişti şuan kasım celpleri açıklandı ve e-devletten baktıgımda ”Bu celp dönemi sevke tabi değilsiniz” yazıyor şimdi sonraki celbe mi kaldım kaldıysam ne zamanadır ve temmuzdan başvurup bu kadar geriye sarkması normal midir ? (Kısa dönemim)

açıklanmıştır iyi bak bendede öle diyodu

geçen yıl aralıkta tecili bozdurdum hala celp bekliyorum ne yapmam gerekiyor. uzman erbaşlık için son şans.kasım 2018 de askerde olmazsam bitiyor başvuru hakkım. yaştan ötürü kaybedeceğim o şansı. lütfen yardımcı olun.

Başa dön tuşu