Bedelli Askerlikte Yaş 25 Ücret 15000 TL Olsun

Şu günlerde hükumetin ilgilenmesi gereken onlarca mesele var. Kulak ardı ediliyor fakat tüm bu meselelere ek olarak devletin acilen ilgilenmesi gereken çok önemli bir meselesi daha var.

Bedelli Askerlik!

Yıl 2017 ve gençlerin sosyal medyada ciddi bir örgütlenmesi var ve herkes bedelli askerlik müjdesi bekliyor. Bir grup ise bedelli askerlik bekleyenleri vatan haini olmakla suçluyor. Peki işin aslı nedir? Bedelli askerlik isteyenler gerçekten vatan haini midir? Bedelli askerlik müjdesi bekleyen on binlerce insan var. Bu insanların eşi, annesi, babası, kardeşi de işin içine katılırsa nereden baksanız 1 milyon kişi bedelli askerlik müjdesi bekliyor. Bedelli askerlik çıksın diye bekleyen milyonlarca insan gerçekten vatan haini olabilir mi? Bu akla, mantığa ve vicdana uygun mu sizce?

Bedelli askerlik ülkemiz için adeta bitmeyen bir şarkı gibi. Askere gitme vakti yaklaşan gençler sürekli bu konuyu gündeme taşıyor fakat hükumet hiç oralı olmuyor. Geçmişte de bu böyle oldu şimdi de bu aynen bu şekilde devam ediyor. Gençler bedelli askerlik için bastırıyor fakat devlet oralı olmuyor. Gençler işlerini ve belki askerlik nedeniyle eşlerini (işlerini kaybetmeleri nedeniyle) kaybedebileceklerini haykırıyor fakat hükumet “bedelli askerlik gündemimizde yok” yada “bu ortamda bedelli mi olur” diye kestirip atıyor.

Hükumetin geçmişte de bedelli askerlik konusunda tereddütte kaldığı çok oldu. Çünkü konu hassas. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali! Devlet adeta bedelli askerlik konusunda doğru zaman için nabız yokluyor. Geçmişte de bu böyle olmadı mı? Olur mu öyle şey diye kestirip atan devlet bir anda bedelli askerlik müjdesi verdi. İşin özü en nihayetinde bir süre sonra bedelli askerlik çıkıyor. Çıkıyor fakat beklentileri yükselten ve adeta sıkı bir pazarlık yapan devlet bedelli askerlik ücretini bu sayede çok yukarıda tutuyor. İyi taktik!

Bedelli bir süre sonra çıkıyor çıkmasına fakat zamanında çıkmayan bedelli askerlik mecburen askeri birliğine teslim olan binlerce kişi için bir işe yaramıyor. Askere gitmeyenlerden bazıları asker kaçağı oluyor bazıları ise hiç gitmedikleri üniversitelere yüksek lisans adı altında tonla para bayılıyor. Sırf düzenini bozup askere gitmemek için özel üniversitelere binlerce lira ödeyerek yüksek lisans eğitimi almaya başlayan fakat okulun önünden dahi geçmeyen binlerce genç var. Eğitim şart tabi!

Gelin bedelli konusunda biraz işin özüne inelim;

Gerçekten askeriyede bu kadar askere ihtiyacımız var mı? Bildiğiniz üzere terörle mücadelede artık profesyonel anlayışla savaş yürütülüyor ve artık terör örgütleriyle profesyonel olmayan askerler savaşmıyor. Yani bizim Mehmetçikler terör örgütleriyle savaşta kullanılmıyor. O vakit neden o kadar insan askere alınıyor? Bir mühendis askere gitmeyip araba üretse, bir doktor askere gitmeyip insanları tedavi etse, bir işçi sanayide çalışıp tamirini yapsa ve bu insanlar askere gitmeme karşılığında gereken parayı hazineye yatırsalar ülke ne kaybeder? Konusunda uzman insanları işinden eşinden uzaklaştırmak yerine bu insanlar orduya para desteği sağlasa ve askerlik profesyonel hale getirilse fena olmaz mı? Herkes en iyi olduğu konuda işini icra etse kim ne kaybeder?

Şimdi bedelli konusunda uzun zamandır bir fikir var ortada. Bedelli askerlerden gelecek para tabiri caizse bedelsiz askerlere aktarılsın. Fena fikir değil bence. Çünkü askere gitmiş olanlar bilir ki özellikle uzun dönem askerlerden bir çoğu kendine bir don dahi alamayacak durumda. Sırf cebinde bir çay içecek parası olmadığı için çarşı iznine çıkmayan ve koğuşta yatıp uyuyan nice insan gördü bu gözler. Bunca insanı açlığa ve sefalete mahkum etmek gerçekten mantıklı mı? Onun yerine bedelli askerlikten toplanan para bedelsiz askerlere dağıtılsa ve bu askerlerin cepleri de biraz para göre fena mı olur? Cebinde parası olan asker daha mu huzursuz olur?

Hadi askerlerin paraya ihtiyacı yok dediniz ve kestirip attınız. Ülkenin de mi paraya ihtiyacı yok? Doların başını alıp gittiği şu günlerde devletin kasasına sıcak para girecek olmasının neresi kötü? Bu insanları askere alırsanız bırakın hazineye para girmesini aksine her asker için bir de masraf yapacaksınız bu kişilerin askerlik yapacağı her gün için.

Bedelli askerlik isteyenler ne diyor peki? Gelin onların sesine bir kulak verelim. Bir kişi “ben bin bir güçlükle iş buldum ve askere gidersem bu işi kaybedeceğim. Ailem benim elime bakıyor. Ben askere gidersem onlara kim bakacak” diyor. Başka bir kişi ise “Engelli kardeşim var. Annem babam da yaşlı ve benim dışımda bu kişilerle ilgilenebilecek kimsemiz yok. Bedelli çıkmaz ise tüm aile perişan olacağız” diyor. Bir başka kişi ise “sırf düzenim bozulmasın diye yüksek lisans yapıyorum. özel üniversiteler bizi askerlik üzerinden sömürüyor” diyor.

Kısacası uzaktan davulun sesi kulağa hoş geliyor fakat hikayeleri dinledikçe bedellinin ne kadar gerekli olduğunu bir kere daha anlıyoruz. Gidip askerliklerini paşa paşa yapacaklar demekle sorun çözülmüyor. Olayın tüm siyasi aktörlerine çağrımızdır;

Gençlerin sizden ricası; 25 yaş ve üstü kişiler için 15.000 TL bedel ile bedelli askerlik çıkarılmasıdır.

Son olarak Bedelli Askerlik bekleyen herkesin buluşup birlikte hareket edebilmeleri için hazırladığımız forum sitemize katılımlarınızı bekliyoruz. Amacımız birlikte olduğumuzda elde edeceğimiz güçten faydalanarak 2017 yılında bedelli askerlik çıkmasını sağlamak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

21 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

Bedelli yapacaklar vicdanınız nasıl rahat olabiliyor?
Bu ülke kanla kuruldu. Yoklukla kuruldu. Sayisiz şehit verilerek kuruldu. Bu ülkede yeriniz yok.

Kardeşim bak kardeş diyorum, Ailesine bakması gereken, çocuğu olan, hayatını düzenini kurmuş insnalar var. Ben neden en çok verimli olduğum dönemde 1 sene mi yerde izmarit toplayarak ya da koğuş yıkayarak geçireyim ?

Bu ülke savaşlarla kuruldu 10 yaşında bile askerler vardı doğru diyorsun. Ama o devir bitti. Savaş artık soğuk savaş ekonomi kazanıyor. almanyada ki 1 euro senin 5 TL şuan hala askerlik diyorsun

Burada bir arkadaşın da dediği gibi, askerlik meslek olmalı; isteyen sivil hayatta mesleğini icra etmeli, isteyen askeri hayatta. Nihayetinde bu ülkede çeşitli rütbe veya mevkiilerde asker olarak meslek icra etmek isteyen insanlar var.

Devletimizin büyükleri bu insanları mağdur etmeyin. Bu yazılanları türkiye bu hızla gündemine alıp düzenlemesi gerekiyor

Bu işte türkiyeden siyasetçilerden baştakilerdin beklenen bu. Duymak istediğimiz buuu

Bedelli ödeneğinin büyük kısmı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na aktarıldı. Bu paralar engelli, yatalak, evde bakım, sosyo ekonomik destek adı altında muhtaç vatandaşlarımıza ödendi. Bu ödemeler neticesinde bedelli ödeneği tükenmenin eşiğindedir. Biten rezervlerin arttırılması için en kısa zamanda bedelli çıkacağı bellidir. Çünkü bu ödemeler aylık olarak ödenmektedir. Özellikle mültecilerin rehabilitasyonu ve yerleştirme politikası için yine ekonomik unsurlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden de bedellinin çıkması hem devleti hem de milleti rahatlatacaktır.

Bedelli askerlik uygulaması devletin yasal sorumluluğu altında vatandaşlarına sunacağı önemli bir “hak”tır. Askerlik bir meslek olmalı, bedelliye de ihtiyaç kalmamalı. İsteyen asker olarak görev yapsın, isteyen sivil olarak hayatına devam etsin. En kısa zaman içerisinde hatta Kasım 2017 celbine kalmadan bedellinin çıkması elzem olacaktır.

Bedelli askerlik sosyal sorun haline gelmiş bir mesele Devlet büyüklerimiz artık bu soruna el atmalı ve binlerce genç gerek işine gerek ailesine bakmaya devam etmeli

tamam bedelliden gelen para maaş olarak askere ödensin diyorsunuz ama işin şu tarafını göremiyorsunuz, şimdi diyorsunuz ki devletin paraya ihtiyacı var biz bir kere 15.000 TL verelim, sonra… halbuki devletin tek seferlik ödenen paraya değil, vergi gibi periyodik olarak (mesela ayda bir veya yılda bir) sürekli şekilde ödenen paraya ihtiyacı var ki işte bu şekilde devlet memurlarının, öğretmenlerin, doktorların, polislerin, rütbeli askerlerin … vs maaşını ödeyebilsin. yoksa bir seferlik ödenen parayla bu işler dönmez, sadece bir süre kotarır o kadar. (ki sadece maaş ödemesi değil yatırımlar, verilen ödenekler, yapılan yollar, köprüler, hastaneler … falan falan). Şimdi devlet dese ki ben zorunluğu askerliği kaldırdım yerine profesyonel orduyu kuruyorum dediğinde en son bilgiye göre tsk da zorunlu askerlikle alınan er/erbaş sayısı şubat… Read more »

Yazıda bedelli askerlikle ilgili çok güzel noktalara değinilmiş. 2017 yılında bedelli askerlik çıkarılmasını talep ediyoruz. Lütfen sesimizi duyun!

Vicdani retçi olmak her insanın doğal hakkıdır, yazının başında kötü, olumsuz bir şey gibi tasvir edilmiş. düzeltmeniz temennisiyle..

Başa dön tuşu