Bedelli Askerlikte Yaş 25 Ücret 15000 TL Olsun

Şu günlerde hükumetin ilgilenmesi gereken onlarca mesele var. Kulak ardı ediliyor fakat tüm bu meselelere ek olarak devletin acilen ilgilenmesi gereken çok önemli bir meselesi daha var.

Bedelli Askerlik!

Yıl 2017 ve gençlerin sosyal medyada ciddi bir örgütlenmesi var ve herkes bedelli askerlik müjdesi bekliyor. Bir grup ise bedelli askerlik bekleyenleri vatan haini olmakla suçluyor. Peki işin aslı nedir? Bedelli askerlik isteyenler gerçekten vatan haini midir? Bedelli askerlik müjdesi bekleyen on binlerce insan var. Bu insanların eşi, annesi, babası, kardeşi de işin içine katılırsa nereden baksanız 1 milyon kişi bedelli askerlik müjdesi bekliyor. Bedelli askerlik çıksın diye bekleyen milyonlarca insan gerçekten vatan haini olabilir mi? Bu akla, mantığa ve vicdana uygun mu sizce?

Bedelli askerlik ülkemiz için adeta bitmeyen bir şarkı gibi. Askere gitme vakti yaklaşan gençler sürekli bu konuyu gündeme taşıyor fakat hükumet hiç oralı olmuyor. Geçmişte de bu böyle oldu şimdi de bu aynen bu şekilde devam ediyor. Gençler bedelli askerlik için bastırıyor fakat devlet oralı olmuyor. Gençler işlerini ve belki askerlik nedeniyle eşlerini (işlerini kaybetmeleri nedeniyle) kaybedebileceklerini haykırıyor fakat hükumet “bedelli askerlik gündemimizde yok” yada “bu ortamda bedelli mi olur” diye kestirip atıyor.

Hükumetin geçmişte de bedelli askerlik konusunda tereddütte kaldığı çok oldu. Çünkü konu hassas. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali! Devlet adeta bedelli askerlik konusunda doğru zaman için nabız yokluyor. Geçmişte de bu böyle olmadı mı? Olur mu öyle şey diye kestirip atan devlet bir anda bedelli askerlik müjdesi verdi. İşin özü en nihayetinde bir süre sonra bedelli askerlik çıkıyor. Çıkıyor fakat beklentileri yükselten ve adeta sıkı bir pazarlık yapan devlet bedelli askerlik ücretini bu sayede çok yukarıda tutuyor. İyi taktik!

Bedelli bir süre sonra çıkıyor çıkmasına fakat zamanında çıkmayan bedelli askerlik mecburen askeri birliğine teslim olan binlerce kişi için bir işe yaramıyor. Askere gitmeyenlerden bazıları asker kaçağı oluyor bazıları ise hiç gitmedikleri üniversitelere yüksek lisans adı altında tonla para bayılıyor. Sırf düzenini bozup askere gitmemek için özel üniversitelere binlerce lira ödeyerek yüksek lisans eğitimi almaya başlayan fakat okulun önünden dahi geçmeyen binlerce genç var. Eğitim şart tabi!

Gelin bedelli konusunda biraz işin özüne inelim;

Gerçekten askeriyede bu kadar askere ihtiyacımız var mı? Bildiğiniz üzere terörle mücadelede artık profesyonel anlayışla savaş yürütülüyor ve artık terör örgütleriyle profesyonel olmayan askerler savaşmıyor. Yani bizim Mehmetçikler terör örgütleriyle savaşta kullanılmıyor. O vakit neden o kadar insan askere alınıyor? Bir mühendis askere gitmeyip araba üretse, bir doktor askere gitmeyip insanları tedavi etse, bir işçi sanayide çalışıp tamirini yapsa ve bu insanlar askere gitmeme karşılığında gereken parayı hazineye yatırsalar ülke ne kaybeder? Konusunda uzman insanları işinden eşinden uzaklaştırmak yerine bu insanlar orduya para desteği sağlasa ve askerlik profesyonel hale getirilse fena olmaz mı? Herkes en iyi olduğu konuda işini icra etse kim ne kaybeder?

Şimdi bedelli konusunda uzun zamandır bir fikir var ortada. Bedelli askerlerden gelecek para tabiri caizse bedelsiz askerlere aktarılsın. Fena fikir değil bence. Çünkü askere gitmiş olanlar bilir ki özellikle uzun dönem askerlerden bir çoğu kendine bir don dahi alamayacak durumda. Sırf cebinde bir çay içecek parası olmadığı için çarşı iznine çıkmayan ve koğuşta yatıp uyuyan nice insan gördü bu gözler. Bunca insanı açlığa ve sefalete mahkum etmek gerçekten mantıklı mı? Onun yerine bedelli askerlikten toplanan para bedelsiz askerlere dağıtılsa ve bu askerlerin cepleri de biraz para göre fena mı olur? Cebinde parası olan asker daha mu huzursuz olur?

Hadi askerlerin paraya ihtiyacı yok dediniz ve kestirip attınız. Ülkenin de mi paraya ihtiyacı yok? Doların başını alıp gittiği şu günlerde devletin kasasına sıcak para girecek olmasının neresi kötü? Bu insanları askere alırsanız bırakın hazineye para girmesini aksine her asker için bir de masraf yapacaksınız bu kişilerin askerlik yapacağı her gün için.

Bedelli askerlik isteyenler ne diyor peki? Gelin onların sesine bir kulak verelim. Bir kişi “ben bin bir güçlükle iş buldum ve askere gidersem bu işi kaybedeceğim. Ailem benim elime bakıyor. Ben askere gidersem onlara kim bakacak” diyor. Başka bir kişi ise “Engelli kardeşim var. Annem babam da yaşlı ve benim dışımda bu kişilerle ilgilenebilecek kimsemiz yok. Bedelli çıkmaz ise tüm aile perişan olacağız” diyor. Bir başka kişi ise “sırf düzenim bozulmasın diye yüksek lisans yapıyorum. özel üniversiteler bizi askerlik üzerinden sömürüyor” diyor.

Kısacası uzaktan davulun sesi kulağa hoş geliyor fakat hikayeleri dinledikçe bedellinin ne kadar gerekli olduğunu bir kere daha anlıyoruz. Gidip askerliklerini paşa paşa yapacaklar demekle sorun çözülmüyor. Olayın tüm siyasi aktörlerine çağrımızdır;

Gençlerin sizden ricası; 25 yaş ve üstü kişiler için 15.000 TL bedel ile bedelli askerlik çıkarılmasıdır.

Son olarak Bedelli Askerlik bekleyen herkesin buluşup birlikte hareket edebilmeleri için hazırladığımız forum sitemize katılımlarınızı bekliyoruz. Amacımız birlikte olduğumuzda elde edeceğimiz güçten faydalanarak 2017 yılında bedelli askerlik çıkmasını sağlamak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

21 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

yas 25 bedel 15

Herkes vatan evladı herkes vatanını seviyor ama herkesin hayat şartı bakmakla yükümlü olduğu kişiler var herkes bir şekilde borç yapıp verecek parayı 25 yas çok fazla kendimde dahil evliyim eşim çalışmıyor 1 çocuğum var yapmışken 25 yapın lütfen

Yaş 25 bedel 15 almalı 25 yaş gurubu çok fazla yığılmayı azaltmak istiyorlarsa yaş 25 olmalı hatta 24te olabilir yaş ve bedel ne kadar düşük tutulursa daha fazla kardeşimiz yararlanabiir

ne kadar dogru yazmışsınız.yaşım 26 üniversite mezunuyum,annem babam ayrı tam 16 yıldır annem çalışıp beni okuttu.son 3 yıl partime işlerde çalıştım hem de okulu bitirdim annem 50 yaşında yaşlandı kpss hazırlanacam evin yükünü geçimi bana kalıyor bedelli şart yaş 25 bedel 15 diyorum.anneme ben bakmak zorundayım.ögretmenim atama sayısı az iş bakıyorum askerlik şartı karşıma çıkıyor.

Yaş 25 olsun lütfen evlenecez allah rızası için

Başa dön tuşu