2000 Doğumlular Askere Ne Zaman Gidecek?

Bu yazımızda 2000 yılında doğan kişilerin ne zaman askere gideceklerine dair bilgiler vereceğiz. Bildiğiniz üzere askere alım işlemleri 1111 Sayılı Askerlik kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanunda;

Askerlik çağı her erkeğin nüfus kayıtlarında yazılı olan yaşına göredir ve yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününde bitmek üzere en çok yirmi bir yıl sürer. Bu süre, Genelkurmay Başkanlığının göstereceği lüzum, Millî Savunma Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla beş yıla kadar uzatılabilir veya kısaltılabilir.

denilmektedir. Yani kanuna göre özel mazereti yoksa (eğitim mazereti, sağlık mazereti vb) 20 yaşına giren kişiler askere gitmek zorundadır. 2000 Doğumlu kişiler 2020 yılının ocak ayından itibaren 20 yaşına girmiş kabul edilirler ve bu kişiler 2020 yılında askere alınmaya başlarlar. Normal şartlar altında askere alma işlemi 20 yaşında başlamaktadır fakat olağanüstü durumlarda bu yaşın 15 yaşa kadar düşebileceği belirtilmektedir. Şu anda ülkemizde 20 yaşına giren erkekler askerlik hizmeti yapmakla yükümlüdür.

2000 Doğumlular Hangi Yıl Askere Gidecek?

2000 Doğumlular 2020 yılında askere alınmaya başlayacaklardır.

Askere Hangi Ay Gideceğim? İstediğim Ay Askere Gidebilir miyim?

Ülkemizde askere alma işlemleri 4 celp döneminde gerçekleşmektedir. Yani yılda toplamda 4 defa asker alımı yapılmaktadır. Asker alımları her yılın şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında yapılmaktadır. Askere giden herkes bu aylardan birinde askere gitmek zorundadır. İstediğiniz zaman istediğiniz ayda askerliğe başlama gibi bir durumunuz yoktur. Askere gitmek isteyen kişiler celp dönemlerini iyi takip etmeli ve celp dönemlerine göre kendini ayarlamalıdır. Hangi ayda askere gitmek istiyorsanız o celp dönemi son başvuru tarihinden önce askerlik şubesine giderek muayene olmanız ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir.

Askerlik Celp Dönemleri Son Başvuru Tarihleri

Askere alım işlemleri her yıl toplam dört defa gerçekleşmektedir. Askere alım dönemlerine celp dönemi denilmektedir. Ülkemizde şubat celp dönemi, mayıs celp dönemi, ağustos celp dönemi ve kasım celp dönemi olmak üzere 4 farklı celp döneminde askere alım yapılmaktadır.

Peki askere hangi dönemlerde gidilmektedir ?

Arkadaşlar askere gitmek istediğiniz her zaman başvuru yapıp istediğiniz ayda askerlik görevine başlayamazsınız. Milli Savunma Bakanlığına bağlı Askeralma Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenen şekilde 1 sene içerisinde 4 farklı dönemde askere gidilmektedir. Askerlerin gittiği bu dönemlere celp dönemi denilmektedir. Buna göre 1 sene içerisinde belirlenen bu 4 celp dönemi Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım ayların da olmaktadır.

2020 Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

2000 doğumluların askere gitmek istedikleri celp dönemini iyi takip etmeleri hayati önem taşımaktadır.  Aşağıda 2020 celp dönemi son başvuru tarihleri görülmektedir;

Şubat 2020 Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım 2019

Mayıs 2020 Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 29 Şubat 2020

Ağustos 2020  Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs 2020

Kasım 2020 Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos 2020’dir.

Son başvuru tarihini kaçıran kişiler bir sonraki celp döneminde askere giderler. Celp dönemini kaçırmamak için son başvuru tarihinden en az 15 gün önce askerlik şubesine giderek gerekli işlemlerinizi yaptırmanız tavsiye olunur. Zaman zaman son başvuru tarihleri ayın sonunda değil ayın 15’i olacak şekilde uygulanabilmektedir. Celp dönemi son başvuru tarihini ayın 15’i gibi düşünüp erkenden kayıt yaptırmanız istediğiniz celp döneminde askere gitmenizi sağlayacaktır.

Dikkate Almanız Gereken Çok Önemli Not:

Askere gitmek istediğiniz celp döneminden en az 2,5 ay önce askerlik şubesine giderek gerekli başvuru işlemlerinizi yaptırmanız faydanıza olacaktır. Celp dönemi son başvuru tarihini kaçıran kişiler bir sonraki dönem askere gitmek zorunda kalmaktadır. Celp dönemi son başvuru tarihini kaçıran kişiler için o celp döneminde askere gitmek mümkün değildir…

 Konunun Daha İyi Anlaşılması İçin Uygun Uygulama

Diyelim ki siz 2000 yılının herhangi bir ayında doğdunuz ve askerlik zamanınız geldi. Siz celp dönemlerine baktınız ve ben en iyisi mayıs celp döneminde askere gideyim diye düşündünüz. Mayıs celp döneminde askere gitmek için o zaman en geç 29 Şubat 2020 tarihinde askerlik şubesine giderek askerlik başvuru işlemlerini tamamlamalısınız. Gördüğünüz gibi Mayıs celp döneminde askere gideceğiz fakat askere gitmeden aylar öncesinden askerlik şubesine “ben mayısta askere gitmek istiyorum” diye başvuru yapıyoruz. Celp dönemi son başvuru tarihine göre kendi durumunuzu ayarlamanız gerekiyor. Hangi celp döneminde askere gitmek istiyorsanız o celp dönemi son başvuru tarihinden önce askerlik şubesine giderek gerekli işlemleri yaptırmalısınız. Aksi halde o celp dönemini kaçırırsınız ve o celp döneminde askere gidemezsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
Adınızı ve Soyadınızı Giriniz
E-mail adresi girmeniz zorunludur

180 Yorum Yapıldı
Inline Feedbacks
View all comments

2000 Bin Doğumluyum Askere gitmek için can atıyorum ve geri dönmemek istiyorum kalıcı olmak istiyorum Bi nevi uzman olmak istiyorum.
Parasında gözüm yok.
O dağdaki it köpek olan teröristlerin ciğerini alacam bekle beni Diyarbakır Bingöl Hatay Mardin Hakkari suriye
Allahını izniyle vatanımızı koruyacağız gün sayıyorum gelmek için.✋
Biz gariban çocuğuyuz bedeliyle işimiz olmaz cebimde milyarder de olsa yapacam askerliğimi.
Ne Mutlu Türküm Diyene.

Selamün Aleyküm 19.04.2000 doğumluyum muayene 19 yaşındamı gideceğim ve
Askerlik yaşımı öğrenmek istiyorum
Teşekkür ederim

Yanlışın var kardeşim kişi 20. yaşına gireceği yılın ilk ayından itibaren askere gidebilir tabi ona göre önceden muayenesini olmalı.

26.10.2000 doğumluyum
Adana seyhan ne zaman askere giderim

24 mart 2000 doğumluyum ne zaman askere gıdebılırım

Arkadaşlar ben 2001 29 aralık ne zaman askere giderim

Son başvuru tarihi kısmında şubat ayinda hata var 30 kasim 2019 yerine 30 kasim 2020 yaziyor

18.10.1999 dogumluyum ne zaman giderim

yozgat merkez 23.11.2000

abicim ben 2000 dogum 24 subatlıyım amasyalıyım beni tahminen hangi ayda gönderirler yardımcı olurmusunuz size zahmet

bende 23.11.2000 doğumluyum kaçıncayda gidecegim abi

1 2 3 10
Başa dön tuşu